SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BAŞKAN UĞUR, ERDEK-KAPIDAĞ(1)

BAŞKAN UĞUR, ERDEK-KAPIDAĞ(1)


Geçtiğimiz hafta sonu Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Topçaağaç mahallesinde kanalizasyon-içme suyu arıtma tesisinin temel atma töreni ve  Saraylar da  Heykel Sempozyumu’nun açılışını yapmak için  Erdek üzerinden Marmara Adası’na geçti.

Başkan Uğur ile Erdek Adalar iskelesi terminalinde başlayan sohbetimiz  Marmara Adası’na yolculuğumuz boyunca diğer basın mensuplarının da katılımıyla devam etti. Erdek de hareket etmeden terminal da başlayan sohbetimize Erdek Ak Parti İlçe Başkanı Murat Sever de katılırken, öncelikle terminal konusunda Erdek Belediyesi ile  Büyükşehrin yaşadığı soruna  değinerek söyleşi ile ilgili düşüncelerimizi okurla paylaşalım.

 

 BAŞKAN UĞUR, ERDEK-KAPIDAĞ


Bilindiği gibi, Balıkesir’in büyükşehir yapılması ve yasal uygulamanın 30 Mart 2014 yerel seçimleriyle yürürlüğe girmesi sonrasındaki süreç de  Erdek’te Adalar iskelesinin kullanımı konusunda Büyükşehir Belediyesi ile Erdek Belediyesi arasında ‘yetki ‘ sorunu yaşandı. Öncesinde Erdek Belediyesi’nin tasarrufundaki liman giriş-çıkışı iskele Büyükşehir Belediyesi’ne  geçince, büyük bir gelir kaynağına sahip olan Erdek Belediyesi, iskeleye giriş- çıkışı bile engellemeye çalıştı.


Devreye Büyükşehir Belediye Zabıtası’nın, İlçe Emniyeti’nin girmesiyle Erdek Belediyesi’nin engelleme çabası başarıya ulaşamadı. Büyükşehir, iskeleyi yeniden düzenleyip, terminal yaparak, yolcu trafiğinde belli bir düzen sağladı.

 Erdek de büyükşehirle bir diğer sorun sahil bandı ve gazinolarda yaşandı.Büyükşehir yasası ve yetki paylaşımı kapsamında sahil bandının gazinolar, çay bahçeleriyle büyükşehire geçeceği zannıyla hareket eden Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, ilçe ekonomisinde ve turizminde önemli bir yeri olan sahildeki çay bahçelerini yıktı ve ısrarla yıkımın büyükşehir tarafından yapıldığı yalanına sarıldı.

 

Bu da sökmedi..


EDİP UĞUR VE HÜSEYİN SARI


Erdek Ak Parti ilçe hizmet binasının açılışına katılan Başkan Uğur, çay bahçeleri konusunda yaşananlara sert tepki göstererek, Başkan Sarı’yı yalan söylemek ve beceriksizlikle itham etti. Sonrasında Başkan Sarı’nın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkan Uğur’a   yönelik beyanlarından ötürü sitemkar konuşmasını   ve ‘aracısız konuşma’ talebini anımsarsınız.

Bu konulara neden değiniyorum? Öncelikle belirtelim, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Erdek Belediyesi ve Başkan Sarı ile bugüne kadar yaşanmış sorunları bile yaşanmamış kabul ederek,  iki belediye arasında bir gerilim yaşanmasını istemiyor.

Neden ve niçin?


YENİ SİYASET ANLAYIŞI VE YENİ SİYASETÇİ PROTOTİBİ


Çünkü,  30 Mart 2014 tarihinden bugüne Başkan Uğur. büyükşehir yasasının gerektirdiği yapısal bir değişim ve dönüşümü, organizasyonu, kurumsallaşmayı  öncelikle hizmet ve yatırım eksenli gerçekleştirmeyi öngörüyor.  Bu bir…

İkincisi ise, bir çok kez yazıp, vurguladığım gibi, Başkan Sarı’yı kişilik olarak, en iyi tanıyan ve bilenlerin başında ,dünü ve bugünüyle, Ahmet Edip Uğur geliyor. Hüseyin Sarı, bir yönüyle, bugün CHP içinde siyaset de yapsa  Başkan Uğur için, ‘bizim çocuk’ dur! Sarı için de Edip Uğur da , büyükşehir belediye başkanı olmanın ötesinde öncelikle  bir ‘ağbi’dir…

Şundan adım gibi eminim ki, Balıkesir büyükşehir genelinde ilçeler, mahalleler bazında bugün Edip Uğur’un dünyasını ve çalışmalarını en iyi anlayanlardan birisi Hüseyin Sarı’dır. Çünkü, gerek hizmet ve yerel yönetim felsefesi, gerek ideolojik ve siyasal açıdan Uğur’un dünyası Sarı’ya hiç mi hiç yabancı değildir. Ancak, ülkemizde genel ve yereliyle  reel siyaset özlenen noktanın çok gerisinde olduğu içindir ki, kişiler şu veya bu nedenle siyasal yaşamda kendilerini çok farklı yerlerde ve konumda bulabilirler. Şaşırmamak ama en önemlisi yaşanan siyasal süreci , insan dünyasını  iyi anlamak gerekiyor.

Başkan Uğur, Erdek özelinde, yaşanan siyasi atmosferi, gerilim ve çatıştırmaya yönelik, toplumsal kutuplaşmayı arttırıcı  anlayış ve yaklaşımları anlamıyor, anlamak da istemiyor. Bu anlayış ve yaklaşımların Erdek ve Kapıdağ toplumunu zehirlediğine, yaşamı doğal ve demokratik mecrasından çıkardığına, hizmet ve yatırımları engellediğine inanıyor.

Onun içindir ki, Erdek Ak Parti İlçe Başkanı Sever’in ısrarla Apostol’da Başkan Aysan döneminde yapılmış yatırımlara Başkan Sarı döneminde sahip çıkılmadığı yönündeki sözlerine tepki göstererek, ‘yaptılar-yapamadılar’ eksenli anlayış ve yaklaşımların Erdek  toplumu açısından  yararlı görmediğine  değiniyor. Sevgili Sever’in derdini anlatma çabası Uğur için fazla anlam ifade etmiyor.


BAŞKAN UĞUR`U ANLAMAK!


Burada sorun, Başkan Uğur’un sorunu ya da olayı anlamamasından kaynaklanmıyor. Tam tersi, ilgiyle  izliyor, biliyor, anlıyor. Ancak, Uğur, şunu da kendi gerçeğinden biliyor. Sonuçta ortada 1,5 yıllık bir yerel iktidar var ve ciddi bir oy oranı ile iktidar olan Sarı ile daha işin başında karşı karşıya gelmek ve karşısında sığ, sert  bir muhalefet anlayışıyla konumlanmak, en başta sandığa ve Erdek halkının iradesine saygısızlık olacak.

İkincisi, Başkan Uğur, yerel-lokal siyasete takılıp kalmak yerine bütünden hareketle, bütün ile parça/yerel arasındaki hizmet ve yatırım eksenli ilişkiyi öncelikle gözetmek zorunda. Bütünsel yapının dinamikleri ile yerelin dinamikleri arasındaki dengesizlik; parça dinamiklerinin öne çıkartılıp, erken abartılması ,yaşanan sorunların aşırı aşırı siyasallaştırılması farklı olası sorunların da bir anlamda habercisi . Başkan Uğur, bu yönüyle egemen siyaset anlayışının ve egemen siyasetçi prototibinin dışına çıkarak, bütün adına yerelle böyle dengesiz  ve erken bir ilişki istemiyor.

Öyle ki, Sarı, sadece kendi adına  kişisel ve siyasal bir fenomen ve vaka  olarak görülmemeli. Çünkü, Sarı nezdinde bu fenomeni ve vakayı besleyen Erdek ve Kapıdağ nezdinde toplumsal bir yapı söz konusu. Öncelikle bu iyi analiz edilmeli ve siyaset dahil sosyal yaşam, yerel yönetim kendi doğal demokratik mecrasına oturtulabilmeli. Siyasi ve sosyal yaşamda şu veya bu nedenle oluşmuş ayrışmacı, çatışmacı, olayları ve olguları kişiselleştirici  kaotik ortam mutlaka parçalanıp, yıkılmalı.

Şu söylenebilir: Sarı, kişisel ve siyasal açıdan sadece  Erdek de yerel iktidar arayışını ve kavgasını biçimlendirip, şekillendirmiyor. Sarı, bir anlamda kendi karşısındaki muhalefeti de  benzer bir anlayışla biçimlendirip, şekillendiriyor. Bu, karşılıklı etkileşim ve karşılıklı beslenmeyi içeren bir ilişki. Bu anlayış  ve ilişkinin şu veya bu kişiyi beslemesinden öte en büyük zararı Erdek ve Kapıdağ’nın gördüğünü bilmek ve oyunu akılcı bir şekilde demokratik temelde çözmek gerekiyor.

30 Mart  2014  yerel seçimleri sonrasında Balıkesir nezdinde ilk kez ben yazarak bir gerçeğe dikkat çektim: Büyükşehir olayı ile birlikte Balıkesir ve tüm ilçelerinde artık ikili bir iktidar var! Büyükşehir Belediyesi’nde iktidar olan  20 ilçesinde nerede de iktidar ise, ikili iktidar yapısı bir olumsuzluk olarak yönetimlere ve uygulamalara büyük ölçüde yansımayacak. Muhalefete mensup ilçe belediyelerinde ise ikili iktidar yaşamın her alanında ister istemez kendisini hissettirecek. Bu kaçınılmaz! Büyükşehir olayını ve ikili iktidar esprisini anlayamayanlar, kavrayamayanlar eski siyaset anlayışı ile düğüm çözücü değil, hemen her konuda düğüm üzerine düğüm atan konuma dönüşecekler. Bu zaten yaşanıyor.

Bandırma gibi  Erdek de, bugün ikili iktidarın gölgesinde yaşıyor. Büyükşehir Belediyesi, sancılı sıkıntılı da olsa geçen bir buçuk yıllık zaman içersinde  Başkan Uğur’un ifadesiyle her iki ilçede de yapılaşmasını, organizasyonunu, kurumsallaşmasını tamamladı. Kadro ve ekipman  sorununu büyük ölçüde çözdü. Erdek nezdinde BASKİ personelinin bizzat Sarı kaynaklı baskı, tehdit, şantaja mağdur oldukları yönündeki anlatımlarına, evet, ben de bir çok kez tanık oldum. Doğru veya yanlış, bilemem. Ancak, olduğunu kabul edelim: Bunun kime ne yararı var? Anlamsız bir gayretkeşliğin ötesinde hiçbir anlamı yok!

Çünkü, kabul edilse de edilmese de, ortada aşıla gelmiş bir egemenlik mücadelesi var. İlçelerdeki yerel iktidarların egemenlik alanları daraldıkça, hırçınlaşma, karalamalar,  kışkırtmalar farklı yönleriyle yaşanacaktır. Bu da bir yere kadar doğal görülmeli.

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE ERDEK-KAPIDAĞ


Erdek  ve Kapıdağ nezdinde ilk siyasi, sosyal ve demokratik kırılma Hüseyin Aysan’ın 20909 Mart yerel seçimlerinde yerel iktidarı kazanmasıyla yaşandı. Erdek ve Kapıdağ, Cumhuriyet tarihinin en az son 20 yılında ilk kez derin bir nefes aldı. Ancak, ne yazık ki, 5 yıllık iktidarında demokratik bir Erdek’in yaratılmasında kalıcı ve somut adımların atılması konusunda Başkan Aysan, süreklilik sağlayamadı. Bir anlamda Erdek ve Kapıdağ  da yıllanmış egemen siyasi atmosfere, egemen siyasi anlayışa,  itiş kakışa, yanlış bir kutuplaşmadan kaçarken  farklı bir siyasi kutuplaşmaya, siyasi ürküntülerine,  kadro  yetersizliğine  yenik düştü. Bir anlamda 2009 Mart seçimleri öncesi Erdek ve Kapıdağ’ın şahsiyeti etrafında odaklanmış, yoğunlaşmış  beklenti ve özlemini iktidarda kucaklayıp, 2014 Mart seçimlerine kadar başarıyla taşıyamadı. Aysan, 2009 Mart’ında Erdek’linin yerel  iktidara taşıdığı bir bahar çiçeği oldu ama iktidardaki 5 yıl boyunca kendisini yenileyip, tazeleyemedi, gittikçe soldu ve diriliğini yitirdi. Başlangıçta etrafında oluşmuş sevgi ve ilgi halkası gün be gün daraldı.

Bu yönüyle, Erdek ve Kapıdağ, siyasi ve sosyal açıdan derslerle doludur. Kuşkusuz,  olayları iki okuyana ve anlayana…O nedenle,Erdek ve Kapıdağ için,  Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur’un  ileri yaşı ve yıllanmış siyasi birikimi ve deneyimleri, siyasi ve yerel yöneticilik konusundaki  öngörüleri iyi anlaşılmalı ve herkes öncelikle Erdek ve Kapıdağ için dersini iyi çalışmalı. Çünkü, Erdek ve Kapıdağ’ın  lafazanlara değil, gerçekten de makam, mevki gözetmeyen, siyasi ikbal peşinde koşmayacak , insanları sevgiyle kucaklayacak, farklılıkları zenginlik olarak görecek hizmetkarlara ihtiyacı var.

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 765