SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BAŞKAN UĞUR DAHA NE YAPSIN!?

BAŞKAN UĞUR DAHA NE YAPSIN!?


Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur’un haşere ile mücadele ve  bu amaçla alınan  araçların ve ekipmanın tanıtımı ile ilgili Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın toplantısından sonra Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, başkan yardımcıları Ozan Onur, Mehmet Sert ve İsmail Ay ile basın toplantısı gerçekleştirdi. Katıldık ve bizler de vatandaşlarla birlikte ilgiyle, merakla  izledik.


Kaymakam Tuncay Sonel’in dışında  haşere ile ilgili son iki-üç aydır sürekli konuşan, büyükşehir belediyesini ilgisizlik ve bir anlamda iş bilmezlikle eleştiren Başkan Mirza ve yardımcılarından toplantıya nezaketen bile olsa katılan yoktu. CHP’li eski belediye başkanı Sedat Pekel’in Başkan Uğur ile telefonla görüşmesine tanık olduk, kentimiz ve kendi adımıza sevindik.


Sonradan Başkan Mirza’nın gerçekleştirdiği basın toplantısındaki ifşaatıyla aslında tanıtım toplantısından haberinin olduğunu ve bizzat Başkan Uğur tarafından tanıtıma davet  edildiğini  ama ‘tartışırız’ gerekçesiyle katılmayı  ‘bilinçli’ olarak, red ettiğini, şaşırarak, öğrendik.


Neden ve niçin?


Dursun Mirza’nın siyasi yaşamında ve Meclis üyeliği yıllarında belediye başkanlığı için büyük bir istek duyduğunu, 2009 Mart yerel seçimleri öncesinde başkan aday adaylığının kabul edilmemesi üzerine  başkan adayı Pekel’e parti içinden ve dışından büyük bir baskı yapılarak,CHP’nin ve Pekel’in seçimleri kazanması durumunda, başkan yardımcılığına getirileceği sözü alınarak, Pekel’in listesinde meclis üyeliğini kabul ettiğini biliyoruz.(Benzer teklife başlangıçta tepki veren bir tek Ozan Onur olmuştu.)Mirza’nın da, bu teklifi kabul etmeden önce, ‘ne yapayım, yol vermiyorlar, başka türlü o koltuğa oturamayacağım’ sözlerini dün gibi anımsarım.


Bu, Mirza’nın amacı ve derdi idi ama  siyasal yaşamında ve idareciliğinde Pekel’in hiç böyle derdi olmadı!. Pekel’in başkanlığında beş yıl, başkan olabilmek için  yanıp, tutuşan Mirza’nın bir yandan ‘ ağbimden  siyaseten ve belediyecilik adına çok şey öğreniyorum’ derken, öte yandan hemen yan odada ‘ağbisi’nin altını nasıl siyaseten oyduğunu başta belediye çalışanları, CHP’liler ve Pekel biliyordu.


2014 Mart yerel seçimlerinde özellikle Mehmet Tüm’ün  desteğiyle, diğer başkan aday adaylarını bir şekilde egale edip,   yıllanmış siyasi özlemine kavuşarak CHP’den Başkan adayı olan ve seçilen Mirza’nın iki yılı aşkın başkanlığının CHP’li meclis üyelerine, partililere ve vatandaşlara öğrettiği bir şey var! Bir şeyi istemek başka, istenilen şeyi, elde ettikten sonra o makamı ve mevkiyi taşımak başka şeydir! Bunu da en iyi görenlerin başında, Mirza’ya el vermiş olan Pekel oldu ve başta vefasızlıkları olmak üzere büyük hayal kırıklıkları yaşadı.


Ne demiştik?


Bir şeyi  arzu etmek başka, arzuna ‘bir şekilde’ ulaştıktan sonra, bunu taşıyabilmek başka bir şey!Evet,biz yeniden konumuza dönelim.


İki-üç ay önce Başkan Mirza’yı makamında Bandırma Çevre ve Kültür Derneği yönetimi ile ziyaretimizde de   haşere ile mücadeleyi büyükşehrin üstlenmiş olmasının  ve bu mücadelede geç kalınmasının kent için yaratacağı olası sıkıntıları kendisinden dinlemiştik. Başkan Mirza’ya  bu tip sorunları dillendirmenin ve konu etmenin anlamsızlığına dikkat çekerek, elinin  altında telefon bulunduğunu, Edip Beyi tanıdığını  ve  görüşebildiklerini belirtip, kendisine doğrudan ulaşarak, bu düşüncelerini, şikayetlerini  paylaşabileceğini  ve sıkıntı, sorun ne ise, birlikte  kolaylıkla çözebileceklerini söylemiştim.


Ancak, bu konularda ne söylerseniz söyleyin, nafile…


Acı ama gerçek olan şey, muhatabınızın derdi ve davası,  sıkıntı ve sorunu,  karşılıklı saygı çerçevesinde diyalog yoluyla çözmek değilse, en küçük şey’i bile devasa bir sıkıntı kaynağı ve sorun haline dönüştürüp, hele bir de hemen her şeyi siyasallaştırma ve siyasal açıdan  anlamsız hesapların  içine düşüyorsa, yandınız demektir! Bir de bu kişinin bir yerel yönetimin başı  olduğunu düşünürseniz, yanıp, kavrulursunuz!


İşte, Bandırma Belediyesi’nin ve Bandırma’nın iki yılı aşkın bir süredir, kent olarak çektiği dert budur!


Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, ’muhalefet yapıyorum adına boş şeylerle uğraşmayın’dan başka ne yapsın ,ne söylesin?


Çünkü, bir kentin şehr-i emini, oturduğu makamda, ‘bıdı  bıdı’ yapmaz, yapamaz, yakışmaz!


Peki, Mirza, ne dedi: ‘Davet etti ama gelir, konuşursam eleştiririm, ortalık karışır, şık olmaz, gelmeyeyim’ dedi.


Mirza’ya bu da yetmemiş olacak ki, büyükşehrin kente taşıdığı haşereyle mücadele araçlarını ‘gövde gösterisi’ olarak yorumlayıp, araçların lastiğine takılıp, ‘ama bu araçlar zaten bizim paramızla alınıyor. Verilen hizmet de bizim paracıklarımızla yapılıyor’ sözleriyle  iktidara geldiği günden bugüne, Balıkesir  büyükşehir Belediyesi ile Bandırma Belediyesi  arasında  suni bir ikilem yaratıp, Bandırma-Balıkesir ayrıştırmasını körüklüyor. Öysa  ki ,biraz yerel gündemi takip eden, gazeteleri, interneti takip eden biri, aynı tanıtımın Körfez de , CHP’li belediye başkanları ile birlikte gerçekleştirildiğini  bilir!


Bakınız  ‘bilmek’ de tek başına bir şey ifade etmiyor. Bir konuda, arzulu olabilir, arzu ettiğiniz şey konusunda bilgi sahibi  de olabilirsiniz  ama yetmez!  Atalarımız, Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz, diye boşuna söylememişler. Onun için pratik yani icraat önemli!


Peki, dert ve dava ne?


Bu sorunun yanıtının çok karmaşık olmadığını belirtmeliyim:  Korku! Bu da, şimdilik,  ayrı bir yazı konusu olsun.


Ayrıca, biz yine de bu durumdan memnunuz.(Mübarek Ramazan da, okurlarımızı  keyiflendirerek, yazımızı sonlandıralım.) Çünkü,  bu ‘ kafa’, Bandırma’yı AK Partili haşereler sardı. Büyükşehir Başkanı bunları besleyip besleyip,  üzerimize salıyor. Biz iktidara geldiğimiz de …..’ de diyebilirdi.. Hakkını da yemeyelim. Çok şükür, böyle bir şey söylenmedi!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 647