SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BAŞKAN MİRZA VE BANDIRMA AK PARTİ!

BAŞKAN MİRZA VE BANDIRMA AK PARTİ!


7 Haziran genel seçimleri sonrası özellikle Bandırma’da siyasal partilerin aldıkları oylar üzerinde durmakta yarar var.

Öncelikle, bu konuda ilk beyanda bulunan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza,  yerel iktidara en yakın parti olan Ak Parti ile CHP arasındaki makasın  son seçimlerde daha da açıldığına dikkat çekerek,2019 da gerçekleşecek  yerel seçimlerde Balıkesir Büyükşehir Belediyesini kazanmaya  en yakın parti olduklarını vurguladı.

 

2009 Mart yerel seçimlerinde yerel iktidarı Ak Parti’den alan CHP ve başkan adayı Sedat Pekel, oyların  %34’ünü alırken, Ak Parti oyların %30.9’ unu kazanmıştı. CHP, 23.416 oy alırken, Ak Parti 21.288 oy almıştı.

2010 yılında yapılan Anayasa referandumunda ise AK Parti ile ‘evet’ e % 36. 33 oy çıkarken, CHP’nin de içinde yer aldığı blok ‘hayır’ oyları % 63.66 oranında oy almıştı.

2014 Mart yerel seçimlerinde CHP ve Ak Parti arasındaki makas daha da büyüyerek, Dursun Mirza başkanlığındaki CHP, oyların %45.8’ini yani 42.834 oy alırken, Ak Parti oyların %35’ine karşılık düşen 32 718 oy almıştı.

2011 yılında gerçekleşen milletvekili seçimlerinde ise CHP %44.14 oranı ile 39.421 oy alırken, Ak parti oyların  %37.81 oranı ile toplam 33.769 oy almıştı.

2014 yılında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise R.T.Erdoğan %38.57 oranı ile oyların 33.320 oy alırken, CHP’nin de ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu %57.91 oy oranı ile 50.021 oy almıştı.

Rakamların dili önemlidir ve iyi okunmalıdır.

Biz, Bandırma’da Ak Parti’nin bugüne kadar gerçekleşen seçim ve referandum sonuçlarını iyi okuyamadığına, doğal olarak da  doğru  analiz edemediğine, analiz  yeteneği olmadığı için de seçim sonuçları ışığında doğru ve yerinde çıkarsamalar yapamadığına inanıyoruz.

2001’de kurulmuş ve 2002 yılında iktidar olmuş Ak Parti, ülke genelinde ve Balıkesir merkezde, birçok ilçe de istikrarlı bir siyasal gelişme ve oylarında artış yaşanırken, Bandırma Ak Parti 2004 yerel seçimleri ve 2007 milletvekilliği genel seçimlerinin dışında sürekli tökezleyen, gerileyen, çözülen bir anlamda ‘miras yedi’ bir parti oldu!

Kuşkusuz, bunun birçok nedeni var.

Ancak, partililerin de sürekli değişik ortamlarda dile getirdiği, farklı amaç ve çıkarlar için parti içinde parti olma eğilimi başta olmak üzere bir türlü kurumsallaşamama ve en önemlisi Bandırma’nın, bölgenin ve toplumun özelliklerine uygun partileşememe, Bandırma’lılaşamama sorunu,kente ve seçmene yabancılaşmayı da beraberinde getirdi.

Sorgulayan ve düşünen insanlar adeta partiden uzaklaştırıldı. Bu insanlarla parti arasına suni setler çekildi, yaratıldı.

Birleştirici değil, ötekileştirici anlayış ve tutumlar ön plana geçerken parti adeta kişilerin siyaseten bir yerlere gelme, getirilme, taşınma aracı olarak görüldü.

Her seçim de ve her merhale de kendisini yenileme, geliştirme, eleştiri-özeleştiri mekanizmasını işler kılma, eksik ve yanlışlarından ya da başarısızlıklarından gerekli dersleri çıkartabilme yeteneğini demokratik zeminde kaybeden bir parti, farklı emellerin ve çıkarların tutsağı olmaya mahkumdur. Bu siyasetin de dışında öncelikle ahlaki bir sorundur.

 

Benim kimseyle kişisel bir derdim ya da davam yok! Ancak, bir gazeteci ve yazar olarak gözlemlerimi dile getirmek benim öncelikle mesleki görevim.

Evet, Dursun Mirza, rakamların dile getirdiği gerçeği söylemiş. Bu, CHP ilçe örgütünün ve CHP de siyaset yapanların da başarısı olarak görülmeli ve bu konuda CHP ile (beğenseniz de beğenmeseniz de) yerel yönetim takdir edilmelidir.

Esen kalın…


Etiketler: engin arican 


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 737