SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BASIN YASAKLARLA ÖZGÜR OLMAZ!

BASIN YASAKLARLA ÖZGÜR OLMAZ!


31 Mayıs Salı günü, SonKurşun gazetesinin web sayfası hizmet dışı kaldı. Nedir, ne oldu diye tüm çabamız boşa çıktı ve 1 Haziran günü öğlen gibi sitemizin Balıkesir CHP`li bir  milletvekilinin ‘bebek davası’ ile ilgili mahkemeden aldığı ‘yayın yasağı’ kapsamında sitemizin hizmete kapandığı, bir anlamda ‘susturulduğumuzu’  öğrenmiş olduk.


Face’den ‘yasağı’ ve susturulmamızı paylaşmamızdan kısa bir süre sonra hizmet aldığımız firma, makalemizin çıkartılması durumunda  hizmetin devam edeceğini bildirmesi üzerine, sitemizden makalemizi çıkartmamızla, normal yaşama döndük!


Halk arasında bir deyiş vardır ya, eceli gelen.. gider cami duvarına.. diye…Bu da öyle bir hesap…Arkadaş, susturacak gazete, gazeteci, yazar bulamadın da Sonkurşun’u ve beni mi buldun?


Ki, olay ne?


Mensup olduğun parti ve partili, seçmen;  seni , bugüne kadar her makama taşımış, destek vermiş, peşinden koşturmuş, seçilmeni sağlamış ,yıllardır makam mevkii sahibi kılmış.


Sen, Bandırma-Ankara yolları taştan ama  ötesi  ‘özel yaşam’ diyerek, evlilik dışı bir ilişkiye girmişsin! Bu parti, bu seçmen ve en önemlisi Misakça bunu da anlar, bilmezden, görmezden, duymazdan gelir. Gelmiş de  zaten! Hızını alamamışsın, bir de bu ilişkinin sonucunda ama senin ama değil, ortada bir evlat var ve ‘babalık davası’ ile mahkemelik olmuşsun.


Vaka, geç de olsa, basına yansıyınca, mahkemeden aldığın ‘yayın yasağı ile basını susturmayı  iş edinip, ağzını açanı susturmanın, gazetesinde yazanın da ‘kalemini kırmanın çabası içine düşmüşsün!


Siyasi yaşamımızdaki uçkuru bozukluklarla ilgili sadece Bandırma değil, Balıkesir basını da bugüne kadar, kimisi ticari, kimisi siyasi kimisi de durduk yerde başımıza iş almayalım gibi  kaygılarıyla  çok şey bilmesine karşın, bilmezden, görmezden, duymazdan geldi…Bir anlamda, bu zat-ı muhteremlerin (beyfendilerin, hamfendilerin) yatıp  kalkıp Balıkesir basınına dua etmeleri lazım!


Evet, yoksa, ne seçmen, ne partileri, ne Bandırma ve Balıkesirli  gazeteciler aptal falan değil…Bugün, bir CHP’li vekilin  yaşadıklarını, Balıkesir de bir AK partili veya MHP’li vekil yaşamış veya yaşıyor olsaydı  en başta CHP’li  parti yöneticileri, milletvekilleri  kentlerin meydanında davul zurna eşliğinde  ‘skandal’, ‘siyasi ahlak’ diye yeri göğü inletirlerdi.


Bu vakanın bir yönü…


Olayın bir diğer yönü de, lafa gelince basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü, demokrasi ve hukuk diye her fırsatta ahkam kesenlerin konu kendileri olunca, bir anda makam ve mevkilerini kullanıp, özel yaşam gibi mazeretlerin ardına sığınıp ‘şahin’ kesilmeleri.


Bir de yaşanan vakayı unutturmaya çalışıp, şark-kurnazlığına soyunup, ‘Efendim, bunları AK Parti yaptırıyor, yandaş kalemlerine yazdırıyor.. Bunlar maaşlı kalemler..’ gibi sonu gelmez yalanların ardına sığınıp, hala caka satabilmeleri…


Pes doğrusu!


Ben, öncelikle CHP’li kadınlara ve bayan seçmenlere  sesleniyorum: Yaşanan şekilsizliği, buyrun, bayanlar olarak sizler temizleyin! Çünkü, ne yazık ki, ataerkil siyasette, erkeğe her şey hak! Yoksa, bu işin ne partisi ne de  pırtısı var..!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 561