SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA`YA BAKIŞ AÇISINI ÖZETLEYEN SÖZLER...

BANDIRMA`YA BAKIŞ AÇISINI ÖZETLEYEN SÖZLER...


ENGİN ARICAN / SONKURŞUN GAZETESİ

Geçtiğimiz hafta sonu AK Parti Milletvekili Sema Kırcı ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Bandırma Öğretmenevi’nde düzenledikleri kahvaltılı basın toplantısıyla eğitim ve öğretimin genel durumu ve  Bandırma’ya bu alanda yapılacak yatırım ve hizmetler konusundaki düşüncelerini basınla paylaştılar.

AK PARTİ VE İKTİDARIN EĞİTİM POLİTİKASI

Sevgili Kırcı, AK Parti iktidarları döneminde   bütçeden eğitime ayrılan paldaki yükselişi, ülke genelinde eğitimin fiziki kalitesinin arttırılmasına yönelik yatırımları, eğitim ve öğretimin kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmaları rakamlarla, istatistiki verilerle açıkladı.
Bunun basın ya da toplum olarak çok farkında mıyız?
Hayır!
Çünkü,  2002’den bugüne önceki yıllarda yaşandığı gibi eğitim-öğretim alanında yaşanan sorunlar, yap-bozlar  ve yaşanan karmaşa nedeniyle  eğitim-öğretim alanında tam bir kafa karışıklığının yaşandığı söylenebilir.
Ben bunu doğal görüyorum. 
Türkiye, eğitim ve öğretim alanında  kelimenin tam anlamıyla, bir sistem arayışı içerisinde. Bu çok yönlü ele alınması gereken bir sorun. Olayın deneme-yanılma  yönteminden çıkartılarak günün, çağın gerekliliklerine uygun  ülkenin ve toplumun  ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak akli ve bilimsel çerçevede ve temelde  ele alınması üç-beş kelimeyle  izah edilebilecek bir şey değil. Zor hem de  çok zor ve karmaşık bir iş. Bu işin hazır bir reçetesi de ,ne yazık ki, yok!
Bu olayın bir yönü…

BANDIRMA AK PARTİ DE EĞİTİM POLİTİKALARINDA ‘KIRILMA’ MI YAŞANIYOR!?

Konunun Bandırma açısından irdelenmesi ve sn. Kırcı ile sn. Özkan’ın açıklamaları dikkate alındığında ise  ortaya bambaşka bir tablo çıkıyor. Bu nokta da, sn. Özkan’ın konuşmasındaki,” Yapacağımız bir kaç küçük dokunuşla daha da iyi bir konumda olacağımıza eminim” sözleri dikkatimi çekiyor.
Vazgeçtik ülkeden ya da Balıkesir’den.. Konu Bandırma olduğunda , eğitim-öğretim alanında  ‘bir kaç küçük dokunuş’, bir anlamda, ilgili ve yetkili olanların kente bakış açısını özetliyor ki,  temel  sorun burada!
Bu, Bandırma AK  Parti yönetimi, iktidar milletvekilleri açısından  eğitim-öğretimle ilgili yatırımlar ve hizmetler konusunda, politika konusunda  geçmişe göre, tam bir yol ayrımını,  yerel  siyasi kırılmayı ifade ediyor. Toplantı da bu konudaki  uyarımıza karşın bunun tam olarak anlaşılabildiğinden de kuşkuluyum.
Neden ve niçin?
‘Kırılma’ derken neyi  anlatmak istiyoruz?
 
ÖZTAYLAN+ DEMİRHAN+ KASAPOĞLU DENKLEMİ!
 
 
Bandırma nezdinde, 2002’den bugüne, AK Parti’nin  en başarılı olduğu alanların başında eğitim-öğretim alanında  geliştirilmiş siyaset,  atılmış adımlar ve bir bir gerçekleştirilmiş yatırımlar ama en önemlisi, ne yazık ki, kent çok da farkına varıp tartışıp sorgulamasa da, bu alanda geliştirilmiş bir  projeksiyon, strateji vardı.
Kuşkusuz bunda öncelikle  belediye başkanlığı ve iki dönem AK Parti’den vekillik yapmış Cemal Öztaylan ile bu dönem ilçe milli eğitim müdürlüğü görevinde bulunmuş  Şakir Demirhan’ın, uzun dönem partiyi omuzlamış  Eşref Kasapoğlu’nun,  bir çok insanın  büyük rolleri ve emekleri  var.

VEFASIZLIK  VE  BELLEK YİTİMİ!

 
Bir kent ve bir parti için en büyük talihsizlik ve kayıp, vefasızlığın da ötesinde bellek yitimidir. Dedik  ya, ülkeden ve bölgeden vazgeçtik,  konumuz Bandırma diye… Vefasızlık ve bellek yitimi tipik bir Bandırma hastalığıdır! Bunun da en önemli nedenlerinden biri  hem  siyasette hem bürokrasi de sorumlu ve yetkili olanların kerameti kendilerinde görmeleri ,  önceyi unutmaları; kendilerinden öncesine, yaşanmışlıklara sırtlarını dönüp, öncesine yabancılaşmalarıdır.
Lafı  evirip çevirmeyip, konuyu somutlayalım:  Öztaylan’ın  siyaseten ön büyük avantajlarından biri, gençlik yıllarından başlayarak esnaflık yıllarında  ve  hemen hemen siyasetin hemen her aşamasında, kademesinde değişik sorumluluklar üstlenmesi, kentin sorunlarıyla başından bugüne içselleşmesi oldu. Belediye başkanlığı siyasal yaşamında bir dönüm noktasıydı. Kentin ve kent toplumunun değişik kesimlerinin beklenti ve ihtiyaçlarını gördü, yaşadı; sorun ve sıkıntıların sıcaklığıyla bir anlamda yandı, kavruldu, pişti…( Sedat  Pekel de  üç  aşağı beş yukarı böyle yetişti.)
Lafı uzatmayalım.. Şakir Demirhan da, bu kentin, Edincik’in, yani bölgenin insanı ve Öztaylan’ın  gençlik yıllarından arkadaşı; bugün emekli olmuş olsa da yıllanmış bir eğitimci, idareci ve  bürokrattır.Eski kaymakamımız sevgili Ali Mantı’nın  ifadesiyle, ‘100 Türk büyükleri’mizden birisidir!
Olayın esprisi bir yana…Burada önemli olan şey, ‘tencerenin yuvarlanıp kapağını bulması’, kentle ve kent yaşamıyla halvet olmuş, isimlerin eğitim-öğretim alanında atıkları adımlar, geliştirdikleri projeler, stratejidir.
Milletvekili+ parti başkanı+ bürokrat..!
 
AK PARTİ’NİN BANDIRMA’DA  GELİŞTİRDİĞİ  EĞİTİM  STRATEJİSİ!

Öztaylan, şunu gördü:
 1.si kent 1.derecede deprem kuşağı içinde ve  ilk, orta öğretim kurumları yani okullar fiziki olarak bu gerçeğe uygun  değiller. Okulların bu gerçeğe göre güçlendirilmesi çalışmaları da  sorunun çözümü anlamına gelmiyordu.
2.,si, Cumhuriyet Bandırması’nda ilk ve orta öğretim kurumları,  gelişen, büyüyen kent öngörülerek, artan nüfus ve ihtiyaçlar gözetilerek konuşlandırılmamış, dağınık, güvenliksiz  ve düzensizdi.
3.sü, Liseler Vadisi Projesinin gerçekleştirilmesiyle, hem kent içi trafik rahatlatılacak, hem  ikili eğitim dönemi son bulacak, eğitim-öğretimin kalitesi ve niteliği arttırılacaktı.
 
LİSELER VADESİ VE TEKNİK LİSELER VADİSİ..!

 
Liseler Vadisi projesi, bu yönü ile kentin gündeme taşındı.
“Büyük hayâller ve büyük hedefler, başarının anahtarıdır. İşte biz, önce hayâl ettik, büyük hedefler koyduk ve başarıyı yakaladık.” sözleriyle dönemin İlçe Milli Eğitim Müdürü Demirhan, 170 bin dönüm alan üzerine kurulması  düşünülüp projelendirilen, planlanan ‘Liseler Vadisi’ ya da  ‘Eğitim Kampüsü’nün Öztaylan tarafından çoktan adım adım gerçekleştirilme sürecine sokulduğunu, ülkede ilk kez bir fen lisesinin kente kazandırılarak, ardından Vadi de bir kapalı spor salonu inşa edilerek şalterin indirildiğini yakınen biliyordu. Hayal gerçeğe  adım adım dönüştürülüyordu.
Demirhan sonrası İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Sadettin Pircioğlu’nun yardımcılarıyla gerçekleştirdiği basın toplantısında ; 11 yıldır gündemde olan Bandırma Liseler Vadisi Projesi’nin başlangıç safhasında 40 Derslikli Anadolu Lisesi, 24 Derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesi, 200 öğrenci kapasiteli içerisinde tuvalet ve banyosu bulunan odalardan oluşacak öğrenci yurdu ve 250 kişilik spor salonu ile faaliyete geçeceğini ve buradaki okulların tamamlanması ardından ilk etapta şehir içindeki Şehit Mehmet Günenç Anadolu Lisesi ve Ayyıldız Anadolu Liseleri’nin buradaki okullara taşınacağını belirterekr, “Projenin ilk etabı 64 derslikle 2015 yılı Devlet yatırım programına alınarak Bakanlık tarafından onaylanan proje ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce planlamayla alınarak yapımı kesinleşen 80 derslikle birlikte toplam 144 derslik, 5 okul, 1 kapalı spor salonu ve 1 öğrenci yurdu yapımına başlanacak.” diyordu.
Bitti mi!?
Bitmedi ve basından bizler de dahil, kamuoyu genel olarak söylenenleri, şaşkınlıkla ve ‘olur  mu, hayal mi bu’ diye yaşananları heyecanla izledi.
Ardından hepimizle dalga geçer gibi, Öztaylan ve Demirhan, kent  Liseler Vadisi  projesini  sindirim sorunu yaşarken, Teknik Liseler Vadisi Projesini ortaya  attı!
Evet, Liseler Vadisi ve Teknik Liseler Vadisi Projeleri, AK Parti’nin  kentin hatta bölgenin eğitim-öğretim yaşamını alt üst eden, şaşkınlığa sürükleyen, ufkunu açan, heyecanlandıran  iki temel projesiydi.
 
BANDIRMA’NIN EĞİTİM DE  SORUNLARA DOKUNMAYA DEĞİL,
ÇÖZÜMLERİN  TARAFI  OLUNMASINA  İHTİYACI VAR!

Cumhuriyet Türkiyesi’nde Cumhuriyet dönemi Bandırmasında eğitim-öğretim alanında gündeme gelen, gerçekleştirilmesi için ciddi adımların atıldığı, Bakanlığın da dahil edildiği stratejik bir açılımdı.
Bu açılımı, CHP’li yerel yönetim ve Pekel, milletvekilleri  görmezden gelmeye, küçümsemeye çalıştı. MHP, bu konuda , ne yazık ki, bir şey söylemedi… Ötesi, gelinen nokta da AK Partili ilçe yönetiminin de, hatta sevgili  Sema Kırcı’nın da  olayın önemini anlayamadığı, projeye  yabancı kaldıkları  anlaşılıyor.
Bitti mi!?
Hayır, bitmedi..!

BANDIRMA’NIN  YILLANMIŞ ÜNİVERSİTE ÖZLEMİNİ  AK PARTİ  KUCAKLADI!
AK PARTİ’YE DE, BAŞKAN UĞUR’A DA, ÖZTAYLAN’A DA TEŞEKKÜRLER!

Okul öncesi, ilk ve orta öğretim de atılan bu devasa adımlar, projeler, vizyon sürecinde yüksek öğrenimle de ilgili  tarihsel adımlar atıldı. Bandırma ve bölge, yüksek öğrenimde yıllanmış özlemine kavuştu ve 17 Eylül Üniversitesi’nin kuruluşunu sağlayarak,  laf olmaktan, siyasi malzeme konusu yapılmaktan kurtardı.
Bu da kent ve bölge için yıllanmış bir özlem, heyecan konusuydu. Bu başarının altında da AK Parti, milletvekili Öztaylan, Büyükşehir Başkanı Edip Uğur’un üstlendikleri rol, emek vardı. CHP milletvekili sevgili Namık Havutça’nın rolünü ve katkısını , emeğini de atlamıyorum.
 
BANDIRMA İÇİN BAŞARILARI SİNDİRMEK BU KADAR MI ZOR!?

 
Yine hemen her konuda olduğu gibi bu başarıyı da sindiremedik. Üniversite konusundaki heyecanımızı kent olarak dolu dolu yaşayamadık. Kimileri salakça bir dürtü ile üniversitenin kurulmasının AK Parti iktidarı ve Öztaylan’ın vekilliği döneminde, onların çabasıyla gerçekleşmesini talihsizlik sayıp, küçümserken, AK Parti içinde de kimileri partilerinin ve partililerinin sağladığı başarının altında ezildi.
Böyle garip bir memlekette  yaşıyor ya da  yaşamaya sanki mahkum edilmek isteniyoruz. Kasaba anlayışı, dar siyasi anlayışlar, siyasi ve kişisel rekabet duygusunun kentsel ve toplumsal çıkarları, yararı bastırması, aç egolar, kör  hırslar her zaman ki gibi kentin ve kentin insanlarının ayaklarına pranga üstüne pranga vurmaya çalışılıyor.
Öztaylan, vekilliği döneminde, Bandırma ve bölgede, ilk-orta eğitim öğretim, yüksek öğrenim nezdinde attıkları tüm adımların Büyükşehir Başkanı Uğur ile eş güdüm içersinde, belli bir stratejinin   sonucu olduğunu önemle belirtiyor.
Bizce, AK Parti nezdinde temel sorun, hizmette devamlılık esas ise, bu stratejinin devamını getirmek, dün ile bugün arasında gerekli köprünün kurulmasını sağlamaktır. Ben, eksikliğin ya da yanlışın iletişim, bilgi ve deneyim aktarımında yaşandığını sanıyorum.
Bandırma, dün olduğu gibi, özellikle iktidar partisi açısından,  milletvekilleri+parti başkanları+  bürokratlar arası eş güdümü sağlamak zorundadır.

UYUMAYALIM, UYUTULMAYALIM!

Sonuç olarak; Beni, konu ülkem , bölgem  ya da kentim olduğunda, insanlarım olduğunda şu veya bu parti  ilgilendirmiyor. Böylesi bir kompleksim yok! Ülkemin, bölgemin, kentimin yararına kim, ne adına, neyi başarırsa, anlamlı ve güzel bir yatırım ,hizmet yaparsa, doğrunun ve gerçeğin önünde saygıyla eğilir, mesleğimin gerektirdiği sorumluluğu yerine getirmeye çalışır, yazar, dillendiririm.
Bandırma; Vadi projelerine samimiyetle sahip çıkmalı, bu projelerin yaşama geçmesi için elinden geleni yapmalıdır. Bu projeler salt Bandırma’nın değil, aynı zamanda bölgesel projelerdir.Yüksek öğrenimle ilgili de Öztaylan, 7 Haziran seçimleri öncesi veda konuşmalarında sıklıkla dile getirdiği gibi, KAZANILMIŞA SAHİP ÇIKIP, TAKİP EDİLMELİ…Bandırma’nın boş sözlerle yitireceği zaman yok! Hizmet ve yatırım istiyoruz!
Esen kalın…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 879