SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018

Bandırmaspor ve Mirza..!


2016-2017 futbol sezonun bitmesi ve Bandırmaspor’un TFF 1.liginden Spor Toto 1.lige düşmesi ile birlikte kentin spor ve siyasi gündemini Bandırmaspor aldı. Kongre takviminin başlaması ve ilk kongrede yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle yeterli çoğunluk aranmadan 29 Haziran’da ikinci kongrenin tarihinin belirlenmiş olması ile birlikte  başkan adaylığı konusunda yaşanan sessizlik ve suskunluk Göksel Karlahan’ın başkan adaylığını açıklamasıyla bir anda  farklı mecralara taşındı.


Söz başka  fiili açıdan icraat başka şeydir. Kulübün ‘onursal başkanı’ Mirza’nın söylediği gibi, Bordo-Beyazlı  kulübün kongresinde her üyenin en doğal hakkı başkanlığa veya yönetime aday olmaktır dense de demokrasi, katılımcılık, şeffaflık üzerine parlak nutuklar atılsa da iş icraata gelip dayandığında, bir anda tablo değişir.


Bizde  de yine öyle oldu..!


BANDIRMASPOR KENDİ GÖBEĞİNİ KENDİSİ KESECEK..!


Göksel Karlahan’ın başkan adaylığını kamuoyuna deklare etmesiyle birlikte   önce  hala spor camiasının anlam vermekte zorlandığı 2 milyon TL. muhabbeti sadece kafaları değil mideleri de bulandırdı ve ardından bir daha başkan adayı olmayacağını kamuoyuna beyan etmiş Elmastaş’ın ‘yeniden adayım’ açıklamaları kulüp içi trafiğin karışmasını beraberinde getirdi.


Baştan belirtelim: Onursal başkan Mirza ile kulüp başkanı Elmastaş’ın Karlahan’ın başkan adaylığını büyükşehir belediye başkanı A.Edip Uğur  ve AK Parti ile ilişkilendirme çabalarının  yaşanan gerçeklikle hiç bir anlam ve hükmü yok! Bandırma ve Bandırmaspor dışı bu tür arayışlar var ise  bunun da hiç bir karşılığının olmadığını baştan belirtelim.


Bu ne demek?


Bandırma ve Bandırmaspor öncelikle kendi göbeğini kendisi kesecek!


O nedenle ucuz oyunlarla ve şark kurnazlıklarıyla büyükşehir belediye başkanı Uğur,  Karlahan’ın başkan adaylığıyla sanki kongre sürecinin bir tarafıymışçasına bir imaj yaratılarak , Karlahan nezdinde büyükşehir belediye başkanı Uğur ve AK Parti’ye gol atma sevdasına girenler, baştan bir gerçeği önemli belirtelim ki, avuçlarını yalarlar.


KONGRENİN NE UĞUR NE AK PARTİ İLE HİÇ BİR İLİŞKİSİ YOK..!


Bu tür anlamsız ve sonuçsuz yeltenişlerin bir diğer gayesi ise Bandırmaspor konusunda yönetimin ortaya koyduğu başarısız performansın ve ağır sonuçlarının faturasının örtbas edilme çabasıdır.29 Haziran kongresi öncesi gelişmeleri siyasileştirerek, üyeler arasında ve kamuoyu nezdinde siyasi bir kutuplaşma ve gerginlik yaratarak ama parti ama kişiler nezdinde zevahiri kurtarma arayışları ve çabalarıdır.


Konu Bandırmaspor olduğunda büyükşehir belediye başkanı Uğur’un ismi daha önce de spekülatif ve siyasi amaçlı başka Elmastaş tarafından kullanılmaya ve büyükşehir belediye başkanı Uğur aleyhine bir algı operasyonu yürütülmeye çalışıldı.


Neymiş, Bandırmaspor’un ekonomik kaynak sorununun çözümü yönünde akaryakıt istasyonu için  kentte iki noktaya Uğur, Bandırma AK Parti ilçe Başkanı Bostancı’nın da hasmane tutumu nedeniyle yol vermiyor, destek çıkmadığı gibi  bunu Bandırma Belediyesinin Uğur aleyhine açılmış davaların geri çekilmesine bağlamış-mış-mış..!!!


Yalan dolanla yürütülmeye çalışılan bu algı operasyonlarına ve spor camiasının, kent kamuoyunun büyükşehir belediyesine kışkırtılmasına yönelik çabalara o zaman da yazılarımda karşı çıkmış ve bu tür itham ve iddiaların yalan olduğunu vurgulamıştım.


SİYASİ AMİGOLUK İLE SPORTİF AMİGOLUĞU BİRBİRİNE KARIŞIRANLAR..!


Burada gözden kaçırılan önemli bir ayrıntı olduğuna da inanıyorum.


Siyasi bir partiye taraftarlık  ya da amigoluk ile bir spor kulübüne taraftarlık ve amigoluk farklı şeylerdir.GS, FB,BJK taraftar grubu  yada amigoluğunu üstlenmiş kişiler içende siyasi açıdan siyasetin her renginden insan bulabilirsiniz. Aynı durum, Bandırmaspor taraftarlı ya da amigoları içinde geçerlidir. Siz, spora siyaseti bulaştırıp da siyasi kaygılarınıza, beklentilerinize spor üzerinden yanıt aramaya başlamışsanız sonunuzun hüsran olması kaçınılmazdır. Bandırmaspor nezdinde spora siyasetin bulaşmaması yönünde başlangıçta kentte oluşmuş ortak hassasiyetler zaman içerisinde korunamadı ve siyasi kaygı ve beklentiler öne çıktı.


Sonuç ortada..!


29 Haziran kongresi  öncesi bugün en çok tartışılan konuların başında Bandırmaspor’un üye listeleri üzerine yapılan oyamalar ve  kulüplü hiç bir ilişkisi olmayan isimlerin siyaseten üye olarak kulübe kayıt edilmesi gösteriliyor. Kongre tarihi yaklaştıkça Mirza ve Elmastaş’ın  başkan adayı Karlahan’a yönelik belden aşağı vuruşları öne çıkartılıp, kongre gününe karan nefesi kesilmeye çalışılıyor.


SN.MİRZA, İŞTE ŞİMDİ TAM ZAMANI..!


Sonuç olarak;

Bandırma belediye başkanı Dursun Mirza, son yıllarda tanık olmadığımız şekilde Bandırmaspor olayını benimseyip, sahiplenerek, ‘onursal başkan’ olmasına karşın hemen her konuda taşın altına elini koymaktan çekinmedi. Falcı değiliz ve niyet okuyacak halimiz de yok. Mirza’yı belediye başkanlığı döneminde sergilediği bu performansı nedeniyle kutluyoruz.


Ancak, doğru ve yakışık olanın özellikle Bandırmaspor’un küme düşmesi sonrası  kongre sürecinde Mirza’nın ‘onursal başkanlık’ payesini abartmadan ve şişirmeden, bir adım geri çekilerek, üyelerin ve spor camiasının yeni yönetimini özgürce belirlemesidir. Mirza’nın da kongre sürecine tüm adaylar ve yönetimler nezdinde adil ve eşitlikçi bir yaklaşımla yaklaşarak, sandıkta oluşacak sonuca saygı duyması ve dün olduğu gibi yarında kulübe belediye başkanı olarak gerekli desteği sunmasıdır.


Kongrede ayak oyunlarıyla sandığın sonucunu makam ve mevkinizi kullanarak etkileyip, sonucu belirleyebilirsiniz. Bu maç öncesi Hocanın, ilk on birin rolünü belirlemesine benziyor. Bunun  takım sahaya çıkana ve hakem düdüğü çalarak, maçı başlatmasına kadar bir anlamı ve hükmü var. Sonrasında saha kenarından istediğiniz kadar bağırıp, çığırın..


Benim kanaatim, sn. Mirza, tam da şimdi Bandırmaspor kulübünde onursal başkan ne demekmiş, ne anlamı varmış, ortaya koyup, tüm adayların onursal başkanı olduğunu herkese göstermeli..


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 247