SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018

BANDIRMA`NIN İL DAVASI


 

Son günlerde özellikle face’de Bandırma’nın il yapılması yönünde  gelişen bir davet var. Bandırma’yı il olarak kabul ederek, buna uygun ilçeleri de belirleyip, vilayet  haritaları da yayınlanıyor. Kuşkusuz, izliyor ve yaşanan hareketliliği anlamaya çalışıyorum.

 

Neden?

 

Çünkü, Türkiye genelinde kamuoyunda il olmayı bekleyen ya da bunu gerçekten  hak eden ilçeler nezdinde böylesi bir hareketlilik yok!

 

Siyasal iktidar ya da muhalefet partilerinin gündeminde de bu konuda benzer bir hareketlilik, tartışma yaşanmıyor.

 

Balıkesir nezdinde de iktidar partisi Ak parti, iktidar milletvekilleri ya da muhalefet partileri CHP ve MHP ile milletvekilleri açısından da bu yönde ciddi en ufak bir kıpırdanma yok!

 

Bildiğim  ve basına yansıyan bir Muğla’nın Fethiye’sinin il konusunda bir kıpraşması oldu ama çabuk söndü ve bitti.

 

Bandırma özeline geldiğimizde de ne siyasal partilerde ,ne demokratik kitle örgütlerinde ne de basınımızda konuyla ilgili hareketlilik söz konusu değil.

 

O zaman, sormak gerekiyor: Ne oluyor!? Bu, tarihsel ve güncel konuyu kim/kimler neden ve niçin kaşıyor? Gerçekte amaçları ne?

 

Doğal olarak bu kampanyaya bir şekilde iştirak edenler, face de soruyorlar: Arıcan, bu konuyu ve kampanyayı neden ve niçin sahiplenmiyorsun, diye…

 

Sorun gönül almak ya da gönülleri hoş tutmaksa, “Evet, Bandırma vilayet yapılmalıdır” ama derdin bu olmadığı aşikar. Çünkü, istemek, talep etmek bir şeyse bunu gerçekleştirebilmek farklı bir şeydir.. Yani ne kadar davanızda haklı olursanız olun, ne kadar doğruyu dile getirseniz getirin, eskilerin deyişiyle attığınız taş kuş ürkütmeli, ağzınızdan çıkan söz adresini bulabilmeli. Bunun da koşulları var!

 

Evet,bana göre, bugün için Bandırma’nın il yapılması talebinin gerçekleşebilirliği ve buna uygun bir ortam da yok! Ayrıca, ben, il konusunun zaman içinde gerçekleşebilirlik zemininden uzaklaşarak, siyasi bir garnitür olarak kullanıldığına, bu arada Bandırma’nın aynı davayı güden ilçelerle arasında gelişmişlik uçurumunun derinleştiğine inanıyorum. Örneğin, bir İnegöl, Gebze, İskenderun’a göre, Bandırma bu tartışmalar içinde zamanını hoyratça harcarken, çok şey yitirdi ve geri kaldı.

 

O nedenle, Bandırma’nın yaşamın her alanında kendisini yenileyip, geliştirerek, kentsel ve bölgesel dinamiklerini en iyi şekilde kullanarak kentsel kimliğini olgunlaştırması gerektiğine inanıyorum. 17 Eylül Üniversitesi’nin kurulması, Bandırmaspor’un 1.lig heyecanı, Liseler ve Teknik Liseler Vadisi’ne yapılacak eğitim yatırımları ve bu yatırımlarının sonuçları, yeni sanayileşme atılımları, vb.  buna örnek olarak kabul edilebilinir.

 

Kısaca.,face’deki ‘Bandırma’nın il yapılması’na dönük rüzgarın benim üzerimdeki etkisi bu denebilir. Pek etkilendiğimi de ,ne yazık ki, söyleyemem..Bana, sanki birileri gündemle oynamak istiyor gibi geliyor ama hikaye…

 

Şöyle de düşünülebilinir: Hareket harekettir. Evet, Bu olabilir ama, kentin ve toplumun enerjisini sadece hareket olsun mantığı ile har vurup harman savurmanın da fazla anlamlı olduğuna inanmıyorum.

 

Esen kalın…

 

 

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 913