SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMALI ÖFKELİ VE KIZGIN..!

BANDIRMALI ÖFKELİ VE KIZGIN..!


Bandırmalı öfkeli ve kızgın…

Geçtiğimiz hafta sonu başlayan yoğun kar yağışı ile Bandırma, doğal yaşamın ve mevsimin sonucu olan kar yağışının, öncesinde tüm meteorolojik uyarılara karşın, afat boyutunda yaşanması nedeniyle hem mağdur, hem yorgun hem de günlük yaşamının alt üst olması nedeniyle öfkeli…


Bandırmalı öfkeli ve kızgın da, kenti yönetenler, siyasi ve bürokratik temsilciler yada sözün kısası, makam ve mevki sahibi olanlar  mutlu mu?


Ne yazık ki, özellikle sosyal medyadaki paylaşımlarına, paylaştıkları mesajlara, resimlere baktığınızda ortaya bambaşka bir tablo çıkıyor.


Yani , ortada bir gariplik ve dolayısıyla da iki Bandırma var!


Sürpriz mi, hayır, değil!


Dünyada  ve ülkenizde olup bitenlere, bölgeniz ve kentinize sahip olduğunuz  makam ve mevkilerden hareketle ideolojik ve siyasal saplantılar içerisinde at gözlüğü ile bakarsanız, burnunuzun ucunu bile görebilmeniz, gerçeğin ayırdına varabilmeniz mümkün değildir.


DOĞAL OLAYLAR MAZERET TEŞKİL ETMEMELİ!


Örneğin, Bandırma belediye başkanı Dursun Mirza, yaşanan kar felaketi ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şöyle demiş:


“Bu gün Bandırma`nın mahallelerini iş makinalarıyla dolaştık. Ana Yolları sürekli açık tuttuk. Bandırma belediyesinin 3 Greyderi 4 kepçesi 1 traktörü 2 tuzlama aracı 5 kamyonu 50 çalışanı ile birlikte 24 saattir büyük bir mücadele veriyoruz. Bandırma tarihinde çok uzun yıllardır görülmemiş kış şartları ile karşı karşıyayız buna rağmen kendi gücümüzle üstesinden geliyoruz. Terminal yolunu biz açtık, Hastane yolunu biz açtık. Bütün ana arterleri en az beş kez biz açtık ve açık tutmaya devam ediyoruz. Bize katkı yapan herkese ve özellikle Belediye çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu mücadele aralıksız olarak devam ediyor.”


Paylaşımın  altında siyasi destek mesajları ve muhalefete göndermeler dikkat çekiyor. Aslında başkan Mirza’nın da yaptığı paylaşıma birilerinin goy goyla destek vermesine  ihtiyacı yok.


Çünkü, hem bu kentin şehr-i emini olacaksınız ham da kentiniz kara teslim olacak, on birlerce vatandaşınız genç yaşlı, kadını erkeğiyle mağdur olacak ve  siz yaşanan görüntüyü ters yüz ederek, siyasi egonuzu tatmin etmeye çalışacaksınız. Gülerler adama..!


Benzer bir durum büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur için de geçerli. Büyükşehir belediye başkanı olarak  büyükşehir genelinde karla mücadele konusunda  büyükşehir belediyesi de tüm ilçe belediyeleri de şu veya bu oranda özveriyle mücadele verdi. Buna Bandırma belediyesi ve tüm çalışanları dahil. Hepsine sonsuz teşekkürler ama yetmedi!


SOSYAL MEDYA VE ALGI OPERASYONLARI!


Bandırma belediye başkan yardımcısı Ozan Onur, dün,  gazetemize yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“En büyük sıkıntı bir doğal bir afet yaşandı. Bandırma olarak kar yağışında rekor bizde ve kar, 92 cm. ulaştı. Büyükşehir de belediyemizde tüm birimleri ve personeli ile yaşamın normalleşmesi için büyük mücadele verdi. Büyükşehir başkanımız Edip Uğur da, belediye başkanımız Dursun Mirza da, elinden gelenin fazlasını yapmaya çalıştı. Büyükşehir belediyesinin kentimiz temsilcisi Uzay Keskin’le  uyum içinde çalıştık. Her iki belediye arasında sorun varmış ve sıkıntı yaşanıyormuş  algısı yaratılıyor ki, bu sosyal medyada yapılıyor, yanlış. Bu olayın siyasi yanı, rekabeti  olmaz! Çünkü , hizmet duvarı yıkılırsa, hepimiz altında kalırız. Her iki belediyenin de bu tür doğal afetlerden çıkartması gereken dersler var. Kar yağışının ilk anından itibaren ana arteller açık ama ara cadde ve sokaklara girmek, düzensiz araç parklarından dolayı mümkün olamadı. Kentte dört bin sokak ve cadde var ve ara sokaklarımız dar. 1. gün Ulaşım AŞ araçları çalışmadı. Kaymakamın kentte olmaması, koordinasyon eksiklerini beraberinde getirdi. Mevcut iş araçlarımızın dışında 15 özel araç da kiraladık. Eleştirelim ama eleştirilerimizde insafsız olmayalım ve yaşadığımız afetten dersler çıkartalım. Önce uyum, diyalog ve koordinasyon!”


ÇALIŞILDI AMA MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİLEMEDİ!


Sevgili Uzay Keskin ve Ozan Onur’un sözlerinin üzerine fazla söylenecek, yazılacak fazla bir şey yok. Her iki belediyede yaşanmış kar felaketine müdahale konusunda yaşanmış eksik ve yanlışlıklarının farkında olabilmeli ve ders çıkartıp, hazırlıklı olabilmeli.


Peki, tüm  bu yorumların Bandırma’lılar açısından bir hükmü var mı?

Hayır, yok!


Çünkü, kent insanları mağdur oldu ve yaşamları olumsuz etkilendi! Konunun daha da iyi anlaşılabilmesi açısından Ak Partilisi de, CHP’li MHP’lisi de ya da her türlü düşünce sahibi de yaşananlar ve tanık oldukları  karşısında mağdur oldu!


Neden ve niçin?


Çünkü, 21.yüzyılın Türkiyesi’nde   Bandırma ve Bandırmalı yaşadıklarını hak etmiyor. Bandırmalı bir anlamda şu gerçeği fiilen yaşadı: Kar yağışı ile birlikte kentinin 4-5 günlük canının olduğu gördü. Yaşam kitlendi! İşte bu kilidi açmak, yaşamı sürekli ve güvenilir kılmak, en başta kenti yöneten ve söz sahibi olanların görevi!


Ama mazeretiniz mi var ve kar çok mu yağıp, afete mi çevirdi!?

Vatandaş bunu dinlemez!


HİZMET VE HİZMETKARLAR!


Yazılarımızda sürekli dikkat çektiğimiz, yönetenlerin ve seçilmişlerin hizmetkarlığı bu nokta da başlıyor. Hizmetkarların, bulundukları ya da seçildikleri makam ve mevkilerde mazeret üretme gibi bir sorumlulukları yok! Hele ki, konu Bandırma olduğunda, Bandırmalı  vatandaş, yöneticilerinden sürekli mazeret duymaktan bıktı ve usandı!


Bandırma, yakın tarihimizde iki doğal afet yaşadı. Biri hepimizin bildiği sel felaketi diğeri de aşırı kar yağışının neden olduğu  felç durumu! Her iki doğal afetin felakete dönüşmesinin ana nedeni ise, Bandırma’da yaşanan plansız ve çarpık kentleşme yanı sıra yerel siyasetin kendi içinde yozlaşması, kente ve halkına yabancılaşmasıdır.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 666