SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018

Bandırma yanıyor!


Ayyıldıztepe’deki Bandırma çöplüğü havaların ısınması ile birlikte her zaman olduğu gibi yanmaya başladı.
Ayyıldıztepe ve çöplük, coğrafi açıdan kentle yüzyüze olan bir tepe ve alan. Her gün gün doğumundan gün batımına kadar kent olarak yüzyüzeyiz. Tepe bize bakıyor biz tepeye!
Kentsel katı atıkların Ayyıldıztepe’de vahşi olarak depolanması bugünün ya da 2009 ‘dan bugüne yerel  de iktidar olan CHP’nin, Başkanlar Sedat Pekel ile Dursun Mirza’nın işi değil.  Öncesi var. O nedenle, bu alanı kim  çöplerin vahşi  depolama alanı yaptı diye  hayıflanacak, Pekel ve Mirza’yı kolayından suçlu ilan edecek değiliz.
Ancak,Bandırma’nın çöplük derdinden kurtulma çabaları  özellikle DSP’nin yerel de iktidar olduğu Dr.Halil Ünlü döneminden başlayarak adım adım  2004 de Ak Parti’nin yerel de Cemal Öztaylan’ın belediye başkanlığı döneminde başladı, Eraydın’ın başkanlığı döneminde sürdü.
Bu konularda yerel yönetimler somut adımlar atmaya çalıştı. Edincik belde belediyesi ile yeni yer ve  katı atık tesisi yapılması yönünde belli bir mesafe kaydedilirken, sorunun tek başına Bandırma kent merkezli çözümünün ötesine geçilip, çevre ilçe ve belde belediyelerinin de katı atık sorunlarının çözümü yönünde projeler şekillendirilip, birlikler kuruldu. En önemlisi, konu Çevre Bakanlığına taşınarak, Bakanlığın da katkısıyla  sorun düşük bir maliyetle bir anlamda aşıldı.
Ancak, 2009 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin yerel yönetimi kazanması ve Sedat Pekel’in başkanlığı döneminde  katı atık tesisi olayı büyük ölçüde pişirilmiş ve olgunlaştırılmış olmasına karşın 5 yıl boyunca somut en küçük bir adım atılamadı. Mevcut projeye kentin  kanalizasyonunun arıtma tesisinin yapımı da eklemlenmiş olmasına karşın, Bandırma, CHP ve Pekel yönetimi döneminde tarihsel bir fırsatı kaçırdı.
Bandırma’nın  talihsizliğidir ki, Ayyıldıztepe’deki çöplük alanı bu dönem ciddi hiçbir rehabilitasyon  çalışması yapılamadığı için her fırsatta çatır çatır yanmaya başladı. O güne kadar ki katı atık alanının rehabilitasyonuna yönelik en ciddi çalışma Öztaylan/ Eraydın’ın başkanlıkları döneminde yapılmıştı ve bu yapılmış çalışmalarla idare edilmeye çalışıldı.
Pekel döneminde 5 yıl böyle idare edildi. Mirza da aynı dönem de belediye başkan yardımcısı idi. 5 yıl boyunca  yanan çöplük bize baktı, biz çöplüğe baktık!
Pekel’in iktidarının son aylarında yani 2014 yılı  30 Mart yerel seçimlerinden önce Balıkesir’in büyükşehir yasası kapsamında büyükşehir olması ve yasanın 30 Mart yerel seçimleriyle birlikte yürürlüğe girecek olması nedeniyle CHP’li Pekel yönetimi topu taça atarak, artık bu sorunun büyükşehirin sorunu olduğunu beyan edip, projenin üzerine bir bardak su içti!
Aslında, 2009 Mart yerel seçimleri sonrasında çevre ilçe ve belde belediye başkanları Bandırma Belediye Başkanı Pekel’in Güney Marmara Birlik Başkanı olma yönündeki ısrarının ve anlamsız ego hırsının fiiliyatta katı atık sorununun çözümünde etkisiz olduğunu, kaldığını başından itibaren görmüşlerdi.
 Bandırma da herkesin hem fikir olduğu bir vaka vardır: Bandırma, yıllardır sahipsiz bir kenttir ve Bandırma, ucuz siyasetin, Politik ön yargıların, sen-ben davalarının, ötekileştirme lerin hep kurbanı ve mağduru olmuştur.
Şimdi yine  çatır çatır yanan çöplüğün karşısında aval aval Ayyıldıztepe’ye bakın, kendi kendimize söylenip duruyor, Büyükşehir belediyesinin acilen bu sorunu çözmesini hemen bekliyoruz. Bakın, çöplük yangınıyla ilgili Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ay, ne demiş:
“Şehir çöplüğünde vahşi depolama yöntemiyle katı atıklar toplanıyor. Biran önce katı atık depolama tesisinin hizmete sokulması gerekiyor. Yaz aylarında sıcaklığında artmasından dolayı her yıl şehir çöplüğünde yangın sonrasında oluşan dumanlar bölgede bulunan yerleşim alanlarını olumsuz yönde etkiliyor.”
Sevgili Ay’ın yaşanan rezillikte bir dahli yok!
 O, bir anlamda rezillikte dahli olanların namusunu kurtarmaya çalışıyor ama nafile! Ayyıldıztepe’deki yangın, TOKİ Evleri’nden de Paşabayır’dan da, sahildeki çay bahçelerinden de, son günlerin yönetim karargahı Kafkas’dan da aynı rezillikle gözümüzün içine içine giriyor!
Evet, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, acilen, bu yıllanmış rezilliğe el atıp, bu konudaki projesinin yaşama geçirilmesini çabuklaştırıp, koca kenti bu ayıptan kurtarmalı! Katı atık tesisi ile kanalizasyon atık tesisini bir an önce yaşama geçirmeli.!
Bu da önemli…
Marmara da balık yasağı başladı ve deniz olta balıkçılarıyla amatör balıkçılara kaldı. Hepsinin ortak şikayeti  Bandırma ve Erdek Körfezi’nin bittiği..! Başta  Bandırma Liman Başkanlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü Su Ürünleri Birimi, Sahil Güvenlik olmak üzere liman içi dahil dışında yük gemilerinin gelişi güzel sinsitinelerini denize boca ettiği ileri sürülüyor. Koca Marmara da kalan balık şimdi çinekop ve istavrit, sardalya…Pisliği gören balığın kaçtığı belirtiliyor. Yasak olan trol hala sürerken, zıpkınla avlanma  devam ediyor.
Yani rezillik sadece Ayyıldıztepe de yaşanmıyor. Aynı sahipsizlik ve rezillik denizde de yaşanıyor.
Bakarsanız haramilerde laf çok icraat yok! Mazeret ise çoook!
 Bandırma ve bölge; partilerden bile vazgeçtik, kişilerin siyasi veya maddi ikbal kaygılarıyla ve kavgalarıyla  çaresizliğini yaşarken, umut tacirleri yalan dolanla  günlerini kurtarırken, hepimizin geleceğini çalıp, karartıyor.

Esen kalın.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 949