SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA VE ERDEK’İN ARAYIŞI..!

BANDIRMA VE ERDEK’İN ARAYIŞI..!


Tuncay Sonel’in  İstanbul Kadıköy ilçe kaymakamlığına atanması sonrası Bandırma Kaymakamlığına da Eskişehir Vali yardımcılığı  görevinde bulunan Günhan Yazar atandı.


Yazar, 25/02/1968 tarihinde Artvin Şavşat’ta  doğdu. İlk ve Orta Öğrenimini Şavşat’ta tamamladı. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. Mülki İdare Hizmetleri Sınıfına 1990 yılında Trabzon Kaymakam adayı olarak başladı.


 Ardından Kelkit, Altınözü ve Baklan’da Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulundu. Kumru, Musabeyli, Solhan, Türkoğlu, Lapseki ve Tirebolu Kaymakamlığı’nın ardından, Eskişehir Vali Yardımcılığı görevinde bulundu. 01 Aralık 2016 tarihinde yayınlanan Mülki İdare Amirleri Kararnamesi ile Bandırma Kaymakamlığı görevine  atandı. Kaymakam Yazar  evli ve 2 çocuk babası.


Önceki gün Bandırma Kaymakamı Yazar’ı makamında ziyaret ederek, kısa da olsa söyleşmek imkanı bulduk. Öncesinde Bandırma Ticaret Odası ve Borsası’nın öncülüğünü yaptığı ve  kentteki esnaf ve sanatkar oda temsilcilerinin katıldığı  ‘Bandırma partisi’ toplantısında  tanışmış ve kendisini dinleme olanağı bulmuştum. Konuşmasında kenti ve insanlarını tanımaya çalıştığını belirterek, toplantıda izleyici konumda bulunmaya çalıştı.


Evet, bu toplantının üzerinden günler  haftalar geçmiş olmasına karşın, Kaymakam Yazar’ın da dikkat çektiği gibi, Borsa Başkanı Sezgin’in  kamuoyuna deklare edileceğini vurguladığı, ’sonuç bildirisi’ hala yayınlanmadı. Ortak bildirinin hazırlandığını ve  imzaya açıldığını, önümüzdeki hafta içerisinde yemekli bir toplantı ile kamuoyuna açıklanacağını belirtelim.


Kaymakam Yazar, daha önce Lapseki de  görev yaptığı için Bandırma ve bölgeye yabancı olmadığını, Bandırma’nın bölgede sosyo-ekonomik ve kültürel gelişkinliği ile dikkat çeken  bir kent olduğunu  belirterek, “Kent insanı  rahat. Diyalog sorunu yaşamıyorsunuz. Dinamik bir kent ve her yönüyle gelişmeye açık” sözleriyle  kentle ilgili izlenimlerini paylaşıyor.


AŞIRI KAR YAĞIŞI VE KAYMAKAM YAZAR!

GÜNHAN yAZAR ile ilgili görsel sonucu

Ocak ayı içerisinde yaşanan yoğun kar yağışı ve sonuçları, o günlerde  cumhurbaşkanının kaymakamları Ankara’ya davet etmesi nedeniyle, kentte bulunamamasının yarattığı sıkıntı ve bu konudaki eleştirilere dikkat çekiyorum.(Ki, bu konuda ben de yazdım.)


Bunun doğru olmadığını ve kendisinin de o günlerde Bandırma’da ve görevinin başında bulunduğunu vurgulayarak, şöyle  dedi:

 “Ben, son kar yağışının biraz abartıldığını düşünüyorum.  Mevsim normallerinin üzerinde kar yağışı yaşandığı,  ana arteller, ara cadde ve sokaklarda araç ve yaya ulaşımını olumsuz etkilediği bir gerçek. Kent uzun yıllardır bu kadar yoğun bir kar yağışına tanık olmamış. Ancak, büyükşehir belediyesi de Bandırma belediyesi de ellerindeki imkanlarla ciddi bir mücadele verdi. İnsanlarımızın mağdur olmaması için her iki belediyemizde özverili bir çalışma yürüttü. Kimse kar nedeniyle mahsur kalmadı ve kalan bir-iki insanımızda acilen müdahale edilerek, kurtarıldı. Ben, kar yağışının ilk gününden başlayarak  dışardaydım .Hastane ve bir çok noktaya gittim, gördüm, inceledim. Karayolları ekiplerimiz de canla başla çalıştı. Zaman zaman yollarımızda kar nedeniyle ulaşım dursa da hemen  bu yollarımız trafiğe açıldı. Kentte ciddi anlamda insanları mağdur kılacak ne su kesintisi ne de elektrik kesintisi yaşanmadı. Zaten kurumlarımız nezdinde herkes kendi görev alanını ve yapacağı işi  biliyor.”


HER İKİSİNİN DE YOĞURDU YİYİŞİ FARKLI!


Kaymakam  Yazar’a daha önce kaymakamımız Sonel’in  basın-halkla ilişkilerle ilgili  düzenlenmesi ve basının bilgilendirilmesi konusunda bir kişiyi görevlendirdiğine  dikkat çekiyorum, “ben,  bunu şimdilik düşünmüyorum” diyor.


Evet, kaymakam Sonel döneminde üzerinde hiç  durmadığımız,  es geçtiğimiz kentimizle ilgili bir  olayımız var.Sonel, sosyal yönü çok güçlü, girişken ve atak, kenti ve insanlarına doğrudan dokunmayı seven bir kaymakamdı.


Öyle ki, bu yönü zaman içerisinde kentin siyasal ve sosyal yaşamında  farklı tartışmaları tetikledi ve  Sonel’in 2019 yerel seçimlerinde  belediye başkan adayı olacağı  ciddi ciddi konuşulur, tartışılır oldu. Olayın bu yönünün Sonel’i  pek ilgilendirmediğini biliyorum.


Asıl sorun, Bandırma’da ve dolayısıyla hepimizde..!


SONEL’İ BİR AN DA BAŞKAN ADAYI YAPTIK..!?

TUNCAY SONEL ile ilgili görsel sonucu

Eminim ki, Sonel, kaymakam olarak Erdek’te görev yapmış ve aynı eforu sergilemiş olsaydı, bu ilçemizde de insanlar arasında benzer yakıştırmalar, iddialar ve tartışmalar yaşanacaktı.


Neden ve niçin?


Çünkü, Güney Marmara bölgesinde her iki ilçemiz  nezdinde mevcut siyasal ve sosyal yaşam içerisinde insanlarımızın gelecekleriyle ilgili bir arayışı ve bir beklentisi var!


İşte insanlarımızın bu gelecek arayış ve beklentileri  kamu yönetimi ve idaresinden sorumlu mülki idare amirlerinin farklı bir duruş sergilemesi, sorun ve sıkıntılarının aşılması ve çözülmesi noktasında somut ve ciddi, kararlı adımlar attığında  vali ya da kaymakamlık yapan kişi bir anda toplumun ilgi odağına oturuyor! Bu durumun  vali ya da kaymakamın kişiliğiyle ilgili bir yanı veya yönü yok!


Toplum;  siyasi açıdan kötü yönetildiğine, oyalandığına,  kentinin ve kendisinin iyi temsil edilmediğine, ihtiyaç ve beklentilerine  gereken yanıtı alamadığına inandığı nokta da  kendisine bir ‘kurtarıcı’ aramaya başlıyor. Bu ister istemez yerel yöneticilerle , yurttaşların ‘kurtarıcı’ payesi verdiği  mülki amir arasında anlamsız ve zaman zaman çirkinleşebilen rekabetin yaşanmasına da neden oluyor. Belediye başkanı ya da belediye başkan adaylığında gönlü ve gözü olan mülki amiri  kendisine  siyasi  rakip görüp   partisine ya da bakanlarına koşuşturup, bir olasılığı baştan etkisizleştirmenin, bitirmenin  anlamsız çabası içerisine giriyor.


Ben bu durumun yerel yönetimler bazında iktidar ve muhalefet partileri nezdinde öğretici olduğuna inanıyorum. Belediye başkanlığı koltuğunda oturan, yerelde iktidar olan siyasal parti  toplumda neden ve niçin böylesi bir arayış içerisine girildiğini mutlaka  sorgulamalı.


Keza, muhalefet partisi olarak yerel iktidarı hedefleyen siyasal partilerimizde şapkayı önlerine koyup  toplumsal açıdan yurttaşlarının neden niçin siyasi kulvarın dışında belediye başkan adayı aradığını sorgulamalı!


Aslında kaymakam Sonel, Bandırma’da görev yaptığı süre içerisinde hepimize bir ders verdi. Kuşkusuz anlayana..!


Esen kalın…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 765