SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018

BANDIRMA VE DR.HALİL ÜNLÜBandırma Belediyesi eski başkanlarından Dr. Halil Ünlü’ nün vefat ettiği haberini üzülerek Ali Beygiret’ ten öğrendim.

 

O’ EŞSİZ BİR DOSTTU..!

 

Sevgili Ünlü ile dostluğumuz, yarenliğimiz  mesleki bir nitelikten öte  idi. Benim nezdimde onun adı, ‘baba’ idi…O’nu öyle arar, öyle konuşur ve öyle hitap ederdim. Oğullarım  Ulaş ve Ozan da çocukluklarından bugüne böyle bilirlerdi. Zaman Zaman bir köşede bir araya gelir, birlikte yemek yer, dünyada, ülkede, bölgede ve Bandırma’da neler oluyor, uzun uzadıya konuşur, tartışırdık. Bazen hiç politikaya girmeden felsefi konular ve sorunlar üzerine saatlerce kafa patlatırdık.

 

99 YEREL SEÇİMLERİ VE DR.ÜNLÜ’NÜN BAŞKAN ADAYLIĞI

 

Dr.Ünlü, AP-DYP ekolünden  DSP kervanına katılmış ve DSP’den 99 yerel seçimlerinde  son anda DSP Genel Merkezi’nden gelen bir faksla başkan adaylığı Seçim Kurulu’na üç-beş dakika kala bildirilmiş bir isimdi. Yanlış anımsamıyorsam, DSP’den başkan adaylığına garanti gözüyle bakılan isim, Şerafettin Engüdar idi.

Dr.Ünlü’nün  başkan adaylığı kesinleştikten hemen sonra DSP ilçe merkezinde nasıl karşılandığını,tepkileri  anımsıyorum. Ne Güven Karahan ne de ekürisi  Şerafettin Engüdar, bu oldu bittiyi içine sindirememişti. Meclis listesi değiştirilmemiş, aynı kalmış, bir tek başkan adayı değiştirilmişti.

Dr.Ünlü, bu oldu-bittinin diyetini hep ödedi. Hiçbir dahli olmadığı Meclis listesi ile 99 yerel seçimlerinde  genelde esen DSP ve Ecevit rüzgarı sayesinde zahmetsiz  yerel  iktidarı kazandı.

 

KAYMAKAM ÖRNEK FACİASI VE BANDIRMA..!

 

Dr.Ünlü’nün  kendisi ve Bandırma için zor bir dönemde belediye başkanlığı yaptığını söyleyebilmek mümkün. Dönemin Bandırma Kaymakamı Mustafa Ali Örnek faciası bir yana kentin en önemli sorunlarının başında Gönen barajından getirilecek, önceki başkan  Durgut Ergin döneminde ihale edilmiş, su projesi geliyordu.

Bir belediye başkanının kaymakamla ne derdi ve davası olabilir ki, diye düşünmeyin.! Kaymakam Örnek ile Dr.Ünlü’nün değil, Bandırma’nın derdi vardı!

O günleri anımsayanlar, bilirler. Bir kentin yönetiminde ve idaresinde şehr-i emin ile yönetim ve idare hesaplaşmasına giren ve kendi düzenini bir şekilde kurmaya çalışan, bunun için kamusal yetki ve sorumluluklarını keyfi biçimde kullanan bir kaymakam varsa, o kentte yönetim zaafiyeti,  kaos  yaşanır.

 

GÖNENLİOĞLU, OZAN ONUR   VE  MİRZA..!


Bu süreç  Dursun Mirza’ya da yabancı bir süreç değildir. 99 yerel seçimlerinde DSP’den Dr.Ünlü, CHP’den Sedat  Pekel ve ANAP’dan Mustafa Gönenlioğlu  başkan adayıydı. Bu karmaşık ve zorlu süreç de Dr.Ünlü’nün yanındaki en önemli isim,  nur içinde yatsın, rahmetli Gönenlioğlu idi.

Bandırma, Örnek faciasından, çileli bir mücadeleyle ve muhteşem bir kentsel birliktelik sergileyerek ‘Gözün Aydın Bandırma’ diyerek kurtuldu. Tüm siyasi parti başkanları Örnek ile ilgili ortak bir deklerasyon yayınlayarak, rahatsızlıklarını ortaya koymuş, İlkHaber, bir basın kuruluşu olarak tepkilerin odağına oturmuş ve Bandırma, Örnek’i kentten göndermeyi başarmıştı. Bu süreç de, CHP içinde  de ilçe başkanı Ozan Onur örnek bir tavır sergilerken, Mirza, sınıfta kalmıştı!

 

BASINDAKİ ÇETELEŞME VE ŞANTAJCILIK!

 

Bandırma basın ve yayın yaşamı içinde ilk kirli, karanlık, şantajcı çeteleşme de bu süreç de başlamış; Dr.Ünlü karşısında  gazetecilik adına da yaratılan bu suni ve kirli  bloklaşma ‘ Ak saçlı prens’ şantajı ile  farklı boyutlar kazanırken, başta bendeniz dahil belli kalemlerin susturulmasına yönelik, GBT’ lerimizin yayınlanması ve dezenformasyon faaliyetiyle kamuoyuna dönük algı operasyonları yürütülmüştü. O günlerde bu tür kirli ve karanlık oyunlar içersine girmiş olanların hepsi bugün bir yerde…(İsimleri mi..!?  Mirza’nın da içinde yer aldığı halen gazeteci kimliğini kullanan bu kişiler, Bandırma için muamma değil.)

 

MİLYON DOLARLIK SU PROJESİ  VE  DANIŞMA MECLİSİ..!

 

Onlarca milyon dolarlık, Bandırma-Gönen Barajı, Arıtma Tesisi ve İsale Hattı Projesi’nin ne olacağı ve gerçekleşip gerçekleşmeyeceği Dr.Ünlü döneminin en büyük paradoksuydu. Bu milyonlarca dolarlık karmaşık düğümün çözümlenebilmesi için Dr.Ünlü, öncülüğünde kurulmuş Danışma Meclisi’nin Ankara’ya, Bakanlıklara nasıl, kaç defa taşındığını, yapılan görüşmeleri en iyi bilen isimlerden birisiyim.Şunu söyleyebilmek mümkün: Bandırma, Dr.Ünlü dönemindeki Danışma Meclisi gibi kentsel, demokratik bir insiyatifi  aradan yıllar geçmesine karşın hala yaratamadı.

Bu süreçte de, Gönenlioğlu’nun ve ANAP’ın katkıları, rolü  tartışılmaz. Yaşanan tüm olumsuzluklara, yolsuzluk ve suistimallere karşın  proje yaşama geçirilerek, Gönen Barajının suyu ‘yalaktan’ da olsa  kente taşındı!

 

DEPREM GERÇEĞİ VE DR.ÜNLÜ..!

 

1999 yılı  17 Ağustos depremini ne ülkenin ne de Bandırma’nın unutabilmesi mümkün değil. 17 Ağustos sürekli kanayan bir yara ve ülke için bir şoktur! Deprem de Dr.Ünlü’nün oğlu Üsteğmen Ertaş Ünlü’nün de enkaz altında kalarak, yaşamını yitirmesi sonrası kentin öncelikleri ve konsepti değişti. Dr.Ünlü’ye göre, 1.derece deprem kuşağı içinde yer alan Bandırma’da yerel yönetimler için esas olan öncelikle ‘SAĞLAM ‘ bir kentin yaratılmasıydı. Cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez kentin zemin etüdü yaptırtılırken, çürük noktalar tespit edildi. Sonrası yapılması gerekenler konusunda ise Dr.Ünlü’nün gücü yetmedi!

 

Anımsıyorum da, başkanlığı ve tüm yaşamı boyunca iki şeyle hep avundu ve övündü. Birincisi, BANDAK’ın kurulması… İkincisi, oğlu Ertaş adına yaptırdığı deprem test evi… İstiyordu ki, insanlar ve özellikle de çocuklar olası bir depreme karşı paniklemeden  hazırlıklı olabilsinler.(Sonrasında bu deprem evi sessiz sedasız yerinden kaldırılıp, bir kenara atıldı. İş başına gelen yerel yöneticiler deprem gerçeğini bir daha ağızlarına bile almadı.911 Başkanı Mustafa Gürsoy, garibim, bağırıp dursun!) 

 

DR.ÜNLÜ’NÜN YAŞAMI DA  DERS KONUSU OLMALI!

 

Evet, Dr.Ünlü, tüm bu yaşadıkları ve tanık olduklarıyla, eğrisi doğrularıyla artık aramızda yok. Yarın, cenaze namazı  sonrası defnedilecek, toprak olacak! Dr.Ünlü’nün siyasi ve yöneticilik yaşamı hem Bandırma ham da ülke açısından bir  ders konusu.  

 

YILLARDIR AYNI OYUN!

 

Örneğin, Ecevit’li DSP yılları ve ANAP ve MHP ile kurduğu koalisyon hükümetine kurulan kumpaslar ve tuzaklar ; Kemal Derviş ve İsmail Cem’in DSP operasyonu ve partinin parçalanması...; Darbe girişimleri ve Ecevit’in etkisizleştirilerek, öldürülmesi çabaları… Ankara merkezli yolsuzluk ve suiistimal çarkının yerele taşınması girişimleri(Bankaların teker teker soyulması, batırılması)…IMF ve emperyalizm,işbirlikçilik  gerçeği…Başta Doğan Medyası olmak üzere medya operasyonları…vs….

 

Bunların hiç biri sizlere yabancı gelmedi  değil mi!? Çünkü, aynı film yıllardır gösterime sokulup, duruluyor…

 

ECEVİTSİZ DSP’LİLERİN KADERSİZLİĞİ…

 

Dr.Ünlü’lü iktidar yıllarında en büyük yardımcıları aynı zamanda başkan yardımcıları  da olan Ümit Durukan ile  Gülsüm Antalyalı idi. Öyle sanıyorum ki, Cumhuriyet dönemi Bandırma’sın da en avam, en halka dönük Meclis, DSP’li Meclis üyeleriydi. Kamuoyunda cehaletleri ve yaptıkları işler, meslekleri nedeniyle çok eleştirildiler.

Sonraki yıllarda Ecevit’in de vefatıyla DSP, kurda kuşa yem oldu. Bir çok DSP’li CHP’ye girerek siyasal yaşamın içinde yer almaya çalıştı. Dr. Ünlü de bu kervana katılarak, CHP’ye üye oldu ama hiçbir zaman gerçek anlamda CHP’li olmadı, olamadı. Sadece izlemekle yetindi. Ecevit’in DSP’yi kurarken  CHP ile ilgili dile getirdiklerini yaşayarak gören ve öğrenen DSP’liler, doku uyuşmazlığını hep yaşadılar. Kimisi CHP içindeki iktidar kavgalarının garnitürü oldu. Sonuç olarak Ecevit’in köylü kasketini kapmak ya da takmakla ne Ecevitçi ne de DSP’li olunabiliniyor, herkes bunu gördü!

 

BİR DOSTUN ARDINDAN: GÜLE GÜLE GÜZEL İNSAN!

 

Evet, ben bir dostu, bir arkadaşı, ‘baba’ mı yitirdim. O’ yas tutmayı, ağlanıp dövünmeyi  hiç  sevmezdi…Sevgi ve yaşam dolu bir insandı. Bir gün Can Kuruoğlu ile Balıkesir  Valiliğine giderken Susurluk tarafında bir  araç kazasına denk keldik. Yolu geçmek mümkün değil. Yoldan Ümiteli köyünden bir vatandaşı, köylüsünü araca aldık. Dr.Ünlü’yü sorduk. ‘sevmem kendisini’ dedi. Nedenini sorduk, şöyle dedi: “ Başkanlığında köyden bir kişiyi bile işe almadı.”

Nurlar içinde yat Dr.Halil Ünlü…Nurlar için de yat! Seni hep anacak ve özlemle arayacağız, güzel insan…!

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 739