SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA NE OLDUĞUNUN FARKINDA MI!?

BANDIRMA NE OLDUĞUNUN FARKINDA MI!?


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2007 yılında başladığı Balıkesir-Çanakkale 1/100 binlik Çevre Düzen Planı üzerinde Kısmi ama Güney Marmara ve Bandırma için önemli değişiklikler yapıldığı anlaşılıyor.

 

2014 yılı son ayları günlerinden başlayarak,  adeta ‘plan’ manyağı olduk..!

 

Bunda en büyük neden, Bandırma’da CHP’li yerel yönetim oldu. 2009-2014 yılları arasında yerel yönetimde iktidar olan CHP ve Başkan Pekel, plan hazırlıkları, yazışmaları, bilgilendirilmeleri konusunda hemen hiç konuşmadı. Konu, Meclisle ve kamuoyuyla hiç paylaşmadı.

 

Bildiğimiz tek şey vardı. O da zaman zaman Ak Parti Milletvekili Öztaylan’ ın  Edincik altından başlayarak Biga’ya kadar her yerin yapılacak yeni yatırımlarla  ışıl ışıl olacağı, Bandırma nüfusunun da 1 milyonu yakalayacağı idi.(!)

 

GÜMÇED’ in gölgesinden habersiz olanlar, çevre sorunlarından hareketle(!), kentte çevreci bir oluşum göremediği(!) için harekete geçtiklerini söylese de söylediklerinin gerçeklikle hiçbir ilgisi yok!( Bu filmin perde arkasını yeri geldikçe yazacağım.)

 

2009-2014 arası konuşan, planla ilgili sürekli uyaran, bilgilendiren, dürtükleyen hep  BAÇEP ve GÜMÇED oldu.

 

BAÇEP, varlık nedenini, işi gücü bir yana bıraktı ve aylardır CHP’li yerel yönetimin yani Mirza ve ekibinin, ‘haberimiz yoktu’ safsatasının gerçek dışılığını tanıklarıyla, işin ehli insanlarıyla resmetmeye çalışıyor.

 

Aslında dert, yerel yönetimin bu nafile ve gerçek dışı söyleminin ötesinde çevre sorunlarının ve çevreciliğin siyasallaştırılması ve iktidar partisi Ak Parti’nin sıkıştırılması temelinde Gezi özentisi bir toplumsal hareketlilik kanalı açılmasıydı ki, bu da sonuç vermedi, inandırıcı bulunmadı.

 

Bandırma, bu anlamsız, dipsiz, sonuçsuz plan ve itiraz tartışmaları içinde boğulur, Atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmişken gerçekleştirilen toplantılarla zevahir kurtarılmaya çalışıldı. Bu arada dahiyane bir taleple öne çıkılıp,  sanayiye karşı olunmadığı (!)  belirtilip kurulması öngörülen ihtisas sanayi bölgesine karşı olunduğu kamuoyuna deklare edildi.

 

Plan üzerinde inişli çıkışlı tüm bu kısır polemikler yaşanırken, Bakanlık sessiz sedasız planda sanayi yatırım alanını (ihtisas sanayi bölgesi) kaldırıp, Dutliman ve Paşaçiftlik mevkiindeki iki lojistik merkezi kaldırdı.

 

 

Bandırma için bu durum yeni değil. Başkan Mirza, eski başkan Ergin döneminde yanlış anımsamıyorsam, Ford’un yatırım alanı için kapımızı çalmasını anımsar. O yıllarda Meclis üyesiydi. ‘Bunlar da para çok. Yerimizi neden bedelsiz verecekmişiz. Biz de isteyelim..’ muhabbetleriyle havanda nasıl su dövdüğümüzü anımsar. Yatırımcı çekip gitti ve yatırımını bir başka kentte yaptı.

 

Yatırımcı, girişimci  lobisi diye bir şey duydunuz mu!?

Ya kent lobisi..! ?

 

Örneğin, daha planın ‘p’si ortaya çıkmadan Bandırma ve bölgeye akın adan sanayici ve yatırımcılar 1 TL lik arazileri 100 TL. ye alırken, hangi kentlerin vekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri ticaret ve sanayi oda başkanları yapılacak yatırımları kendi bölgelerine, kentlerine  çekmek için kulis yapıyordu? Hiç düşündünüz mü?

 

Yıllar önce yazmış ve uyarmıştım. Sanayici ve yatırımcının derdini ve davasını acentacılar anlayamaz, kavrayamaz diye. Öyle olmadı mı? Kent Konseyi Başkanlığı adına konuşan eski BANSİAD başkanı sn. Levent Coşkun’un ‘istemezük’ demesinin fazla bir anlamı var mıydı?

‘Günümüzün moda deyimi, ‘marka kent’…!

Bir Büyükşehir Başkanı Edip Uğur’u dinleyin bir de Mirza’yı ya da Coşkun’u… Aradaki uçurumu göreceksiniz! Biri hayal kurmaktan, 2023 hedefinden ve Balıkesir’i ekonomisi en gelişkin, ihracat da söz sahibi 10 kentin arasına Balıkesir’i sokmaktan,  buna uygun hamlelerden, projelerden, yatırımlardan söz ediyor diğerleri ‘istemezük’ü oynuyor…

Sonuç olarak, Ankara ve Bakanlık nezdinde ‘bir şeyler’ oldu ve plan tadilatı yapıldı. Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu hesabı yapılan plan değişikliklerinin anlamını kent ve bölge olarak çözmeliyiz. İçi boş tartışmalar içinde boğulmadan, kamuoyundan yaşananları, olup-bitenleri gizlemeden, kent ve bölge olarak küçük değil, büyük düşünerek yaşadığımız süreci anlamalıyız.

Bu çok ama çok önemli.

Çünkü, plan değişikliği, Bandırma ve bölgenin ekonomik açıdan kısa, orta ve uzun vadeli tüm gelişimini etkileyecek. Farkında mısınız?

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 850