SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 20.10.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA KİTAP GÜNLERİ"NİN ARDINDAN

BANDIRMA KİTAP GÜNLERİ"NİN ARDINDAN


Bandırma Belediyesi, Bandırma Kaymakamlığı, Balıkesir Valiliği tarafından geçen yıl başlatılan Balıkesir Eğitimin Niteliğini Geliştirme ve İzleme(BENGİ) projesi kapsamında, 02-08 Ekim 2017 tarihleri arasında “ Bandırma Kitap Günleri” etkinliği gerçekleştiriliyor.


Öncelikle belirtelim: “Bandırma Kitap  Günleri” başlığıyla gerçekleştirilen etkinlik, Bandırma için bir ilk değil ve daha önce Güney Marmara Gazeteciler Cemiyeti(GMGC) adına benzer bir etkinlik Bandırma’da gerçekleştirildi. GMGC’nin o dönemdeki başkanı da bendim.


BU ETKİNLİK “İLK” DEĞİL..!


O nedenle, Balıkesir Valiliği, Bandırma Kaymakamlığı ile birlikte Bandıma Belediyesi’nin organize ettiği  “Bandırma Kitap  Günleri” etkinliği açılışında belediye başkanı Dursun Mirza’nın ifade ettiği gibi  kent için  “bir ilk” olmadığı gibi, GMGC etkinliği bir mesleki sivil toplum örgütünün kendi kısıtlı imkanlarıyla ve yok halimizle gerçekleştirdiğimiz  bir etkinlikti. Bandırma’dan sonra söz konusu etkinliğimizi Erdek’e taşıdık.


İkincisi, GMGC olarak bu etkinliği gerçekleştirdiğimizde  özellikle Bandırma’ya Balıkesir’in bütününde tüm  yazarlarımızı ve çizerlerimizi ,şairlerimizi  eserleriyle birlikte davet etmeyi uygun bulduk.

Neden ve niçin?


BÜYÜKŞEHRİN DÜŞÜN YAŞAMI BESLENMELİ,KORUNMALI


Çünkü, Balıkesir’in düşün yaşamında yer alan ve kendileri açısından varlık-yokluk mücadelesi veren, maddi sıkıntılar içerisinde seslerini duyurmaya ve kendilerini, eserlerini  tanıtmaya çalışan, Balıkesir nezdinde okuyucu ile buluşma noktasında ciddi sıkıntılar çeken yazar ve çizerlerimizin, şairlerimizin bir vesile ile bir araya gelmeye, önemsenmeye, okuyucu ile buluşmaya ve eserlerini tanıtmaya hava ve su gibi ihtiyaçları vardı.


Bu ihtiyaç o günlerden bugünlere hala diri ve ihtiyaç var..!


Balıkesir büyükşehir olmadan önce belediye başkanı Sabri Gökdeniz döneminde kentin ve bölgenin entelektüel yaşamının derlenip toparlanması ve  kalem erbaplarına sahip çıkılarak, maddi ve manevi olarak desteklenmeleri yönünde  adımlar atılmaya başlandığına tanık olduğumuzu anımsıyorum. Yine yanlış anımsamıyorsam Balıkesir Kent Arşivi’nin kuruluş çalışmaları da bu yıllarda  kotarıldı.


Zaman içinde Zekeriya Özdemir ve Aydın Ayhan gibi bir çok değerli isim Balıkesir’in ve bölgenin yakın tarihine ışık tutacak bir çok araştırmaya girdi ve eser üretti. Üretilmiş eserlerin bastırılarak, dağıtılması noktasında Balıkesir Belediyesi, ilçe belediyelerine de örnek olacak kurumsal adımlar attı.


Bugün için biliyorum ki, valilik ve  büyükşehir belediyesi nezdinde Balıkesirli yazar ve çizerlerin, şairlerin, sanat severlerin kapısını çalacağı ve kendilerine sahip çıkılan artık ortamları var. Yazar çizer takımı artık eserlerinin basımı, bürokratik işlemlerin çözülmesi ve eserlerinin  dağıtımı konusunda geçmiş yıllara göre kıyaslandığında yaşadıklarının onda birini belki yaşıyor.


Ancak, bu tüm yazar ve çizerlerin büyükşehir nezdinde entelektüel açıdan sorun ve sıkıntılarının bittiği, bitirildiği anlamına da gelmiyor. Bu alanda büyükşehir nezdinde de hala yapılması gereken çok şey olduğuna inanıyorum.


YAZIN DÜNYASI “YEREL” DİYE  KÜÇÜMSENMEMELİ


Tam bu nokta da bir gerçeğe dikkat çekmekte yarar görüyorum: Özellikle İstanbul yazın dünyasındaki yazarların  Balıkesir bütünü ile ilgili ya da büyükşehirde her hangi bir yerleşim yeri ile ilgili  entelektüel üretimde bulunması zor olmasının yanında çok istisnai, özel bir durumdur. Bu genel olarak Balıkesir büyükşehrin kendi iç entelektüel dünyasının zenginliği ile ilgili bir sorundur.


Edebi ve kültürel, sanatsal açıdan genel ile yerel arasında köprü kurmak sorunu göreceli bir konudur. Birbiriyle diyalektik açıdan sıkı sıkıya ilişkili ve bağlıdır.


Örneğin, her yazar ve çizer, kendi içinde yaşadığı ortamın ve doğal olarak kendi coğrafyasının sözcüsü ve temsilcisidir. Bir Yaşar Kemal’i  Adana’dan, Toroslardan, Çukurova’dan soyutlayamaz, soyutlayarak anlayamazsınız.


O nedenle  ben yazar ve çizerin, şairin “yerel” kategori de değerlendirilmesine, bu kategori içine sıkıştırılmasını doğru bulmadığımı vurgulamalıyım. Hiçbir yazar ve çizer ya da düşün insanı yaşamında kendisini sınırlayacak çemberi kabul etmez.


FARKLILIKLAR ZENGİNLİĞİMİZDİR


Sonuç olarak, valilik, kaymakamlık ve Bandırma Belediyesi iş güdüm içerisinde Eğitimin Niteliğini Geliştirme ve İzleme(BENGİ) projesi kapsamında “Bandırma Kitap Günleri” adıyla bir etkinlik gerçekleştiriyor. Günler öncesinden Bandırma Belediyesi’nin etkinlikle ilgili tanıtım ve duyuru çalışmalarını ilgi ve beğeni  ile izliyoruz.


 Asılan afişlerden, davetiyelerden ve duyurularından ise 17 yazar ve çizerin, köşe yazarının, TV sunucusunun, şairin İstanbul’dan İDO yoluyla Bandırma’ya taşındığını, kent ile yapılan etkinlikle bu isimlerin ve eserlerinin tanıştırıldığını biliyor, izliyoruz.


Bandırma Belediyesi gerçekten de muhteşem diyebileceğimiz şekilde etkinlikle ilgili hazırlıklarını organize etti ve yayınevlerine bünyelerinde basılmış kitaplarla ilgili gerçekten muhteşem reyonlar oluşturdu. Bandırma Belediyesi’nin ve belediye başkanı Dursun Mirza’nın kentin kültür-sanat yaşamını zenginleştirme yönündeki çalışmaları ve bu alanda kültür-sanata verdiği önem gerçekten önemli ve değerli.

Ancak, bir eksik var..!


MİRZA,POLİTİK ÖN YARGILARDAN KURTULMALI


“Bandırma Kitap Günleri” nde  kentin yazar ve çizerleri, şairleri unutuldu ve belki de son an da bu konuda eleştirilerin gündeme gelmesi nedeniyle kentin düşün insanlarına da yer verilmeye çalışıldı. Bunu da önemsiyorum ve değerli buluyorum.

Ancak, bir gazeteci ve yazar olmanın ötesinde bu kentin bir insanı olarak isterdim ki, bu kentin tüm eser vermiş yazar ve çizerleri böylesi bir etkinlikte buluşsun  ve Bandırma’lılara seslenme olanağı  bulsun..!


Sayın valimiz Yazıcı ve kaymakamımız Yazar bağışlasın ama ben bu konuda özellikle konu Bandırma olduğunda politik ön yargıların ve  eleştirilmekten kaynaklanan kaygı ve korkuların öne geçtiğine inanıyorum. Oysa ki bunun ne büyükşehrin entelektüel yaşamına ne de Bandırma’ya hiçbir yararı yok.!


Ne ülkenin ne Balıkesir’in yazın dünyasının, ne de düşün dünyasının tornadan çıkmışçasına tek sesli olabilmesi eşyanın tabiatına aykırı.. Farklılıklar zenginliğimiz olarak kabul edilecekse tüm düşünsel farklılıkları  kendi zenginliğimiz olarak görebilme olgunluğuna ulaşmalıyız diye düşünüyorum. Yoksa, söz konusu etkinlikte Engin Arıcan ya da bir başkası konuşma olanağı bulmuş, bana çok anlamlı gelmiyor ve ben davet edilmeyen arkadaşlarımın, meslektaşlarımın eksikliğini duydum, duyuyorum.


Tüm bunlara karşın, anlamlı olan bu etkinliği Bandırma’ya ve insanlarımıza başarıyla kazandırmış olan Vali Ersin Yazıcı’yı, Kaymakamımız Günhan Yazar’ı ve Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ile emek vermiş herkesi ve başta İstanbul’dan kentimize konuk olarak gelmiş tüm yazar ve çizerleri, şairleri  sevgi ile kucaklıyor, içtenlikle kutluyorum…


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 215