SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA DA EĞİTİM-ÖĞRETİM..!

BANDIRMA DA EĞİTİM-ÖĞRETİM..!


Önceki gün,  Bandırmalı eğitimcilerle  Balıkesir ve büyükşehir belediyesine  hep birlikte gittik, ziyaret ettik. Doğal olarak yolda ve nefeslenmek için konaklandığımız yerlerde uzun uzadıya  hem eğitim-öğretimin  sorunları ve yaşanan sıkıntılar üzerine hem de cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan’ın  yaptığı son konuşmalarda vurguladığı  14 yıllık iktidarları boyunca “sosyal ve kültürel iktidar “ olamamaları ve partinin “muhafazakar devrimci” olduğu yönündeki   belirlemeleri üzerine sohbetimiz yoğunlaştı…Bugünkü yazımızı  eğitimcilerle   gerçekleştirdiğimiz sohbet ve değerlendirmelere ayıracağım.


Şöyle ki;

BANDIRMA  VE  LİSELER VADİSİ..!

ŞAKİR DEMİRHAN-ÖZTAYLAN ile ilgili görsel sonucu

Birincisi,  Bandırma, eğitim-öğretim alanında Cumhuriyet tarihinde alamadığı hizmet ve yatırımları 2002’den bugüne AK parti iktidarları döneminde aldı. İlk ve orta öğretimde yıllardır yaşanan fiziki yetersizlikler yeni hizmet ve yatırımlarla  büyük ölçüde aşılırken, ‘Liseler Vadisi Projesi’ ilk ve orta öğretimin tepeden tırnağa  kentin ve bölgenin ihtiyaçlarına uygun şekilde düzenlenmesi anlamında yaşamsal bir proje idi. 


Projenin gerçekleştirilmesi açısından atılmış adımlar 2014 genel seçimleri ile birlikte başladığı gibi kaldı ve projenin takipçisi kalmadı. İlk kez ülke genelinde bir ilçeye kazandırılan Fen Lisesi yatırımı ve EnerjiSA Fen Lisesi’nin hem eğitim-öğretimin çıtasının yükseltilmesinde taşıdığı önem hem de kente ve bölgeye sağladığı avantajlar Bandırma açısından da  anlaşılamadı.


İkincisi, özellikle 2011-20014 yılları arasında Bandırma’da Liseler Vadisi Projesi kapsamında ilk ve orta öğretime yönelik atılması öngörülen adımlar, hizmet ve yatırımlar kapsamında o güne kadar kent içinde oturuşmuş sistem ya da statükonun fiziki  anlamda aşılması yönünde milli eğitim anlamında Bandırma’nın  ciddi bir alt-üst oluş yaşaması  bekleniyordu. Özellikle ilçe milli eğitim müdürlüğünden Şakir Demirhan’ın görevinden alınması sonrası enformasyon , takip ve koordinasyon noktasında değişik sorunlar ve sıkıntılar  yaşandı.


DEMİRHANVE ÖZTAYLAN BİRLİKTELİĞİ..!

ŞAKİR DEMİRHAN-ÖZTAYLAN ile ilgili görsel sonucu

Üçüncüsü, Demirhan,2003 yılında ilçe milli eğitim müdürlüğüne vekil olarak atanmış ve 2007 yılında  asaleten ataması gerçekleşmiş, 2006 yılında Türkiye’de ilçe bazında bir ilk olarak Liseler Vadisi Projesi Bakanlığın ve kamuoyunun gündemine taşınmış, 2007 yılında Bakanlığa sunulan proje sonrasında kabul edilmişti. Proje kapsamında yapılacak yatırımın  ederi 220 milyon TL olarak açıklanmıştı. Projenin mimarı ve organizatörleri, takipçileri ilçe milli eğitim nezdinde Demirhan ve  2004/2007 arası belediye başkanı ve 2007  genel seçimlerinde milletvekili seçilmiş  Öztaylan’dı.


İşte kentin eğitim-öğretim alanındaki hizmet ve yatırım üretmiş ve üretmeye açık olan  bu yapı  ve ahenk ama kişisel ama siyasal ego nedeniyle bozuldu…Demirhan’ın görevden alınması sonrası ‘yatırımları takip etmesi amaçlı’ İstanbul  İl Milli Eğitim Müdür yardımcılığı görevinden vekaleten ilçe milli eğitime ataması yapılan Saadettin Pircioğlu, göreve hızlı başladı ama nasıl gittiğini hala anlayamadı. Pircioğlu’nun ardından  2015 Ekim’in de  Osman Özkan bu göreve atandı ve bu görevde 2 yılını tamamlayamadan milletvekili Sema Kırcı’ya sonsuz teşekkürlerini sunarak, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atandı.


KİMİN  ELİ  KİMİN  CEBİNDE BELLİ  DEĞİL..!

ŞAKİR DEMİRHAN-ÖZTAYLAN ile ilgili görsel sonucu

Dördüncüsü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ehil idari yapının ve ahengin bozulması, küçük idari ve siyasi hesaplar, itiş-kakış, projeksiyonsuzluk, hizmet ve yatırımlar konusunda bilgisizlik ve takipsizlik, rant arayış ve çabaları ve bu zaman süreci içerisinde 15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılması sonrası FETÖ’cülere yönelik operasyonların da etkisiyle  bir süredir ilçe milli eğitim bünyesinde her türlü istismara açık olarak doğan boşluk, yeni ilçe milli eğitim müdürünün belirlenmesi ve atanması sürecinde siyaset içi ve dışı farklı ‘adam’ arayışlarını, kulislerini de beraberinde getirdi.


Beşincisi, milli eğitim de yaşanan sorun ve sıkıntıların siyasi ve bürokratik ayakları var. Siyaseten iktidar partisinin büyükşehir ve ilçe bazında kendi içindeki iktidar mücadelesi, siyasi kibir ve şımarıklıklar, doyumsuz egoların sen-ben davaları bürokrasiyi de olumsuz etkiledi. Sonuçta zarar gören Bandırma, milli eğitim camiası ve parti  oldu.


BANDIRMA AK PARTİ  HİZMET VE YATIRIMLARININ FARKINDA  MI?


Altıncısı, Bandırma’da ilk ve orta öğrenim ve öğretim konusunu ve sorunlarını yüksek öğrenimden yani üniversite gerçeğinden ayrı ele alabilmek mümkün değil. Eğitim-öğretimin her bir aşaması doğrudan son halka olan yüksek öğrenimi ve dolayısıyla üniversiteyi  ilgilendiriyor, etkiliyor. Bandırma, bu nitelikleri ile eğitim-öğretimi her aşamasıyla bütüncül bir anlayışla ele almak, bu konuda somut ve eğitim-öğretim politikasına ve idari açıdan olaya malik bir yönetime sahip olmak zorunda. Oysa ki, Bandırma’da 2006-2007’lerde  eğitim-öğretim vakasını tüm bileşenleriyle ve nitelikleriyle ele almış ve bir konsept oluşturmuş Demirhan-Öztaylan birlikteliğinin sonucu  şekillendirilmiş hizmet ve yatırım eksenli dinamiklerinden ve  pratiğinden hızla uzaklaştı.


Yedincisi, Bandırma’nın eğitim-öğretimin yaşamında siyasi ve idari birlik ve bütünlüğünden hızla uzaklaşması bir yana milli eğitim ve yüksek öğrenim kurumları nezdinde büyükşehir, Güney Marmara ve Bandırma’nın mevcut durumundan hareketle  gelecekle ilgili sosyo-ekonomik ihtiyaçlarına, beklentilerine ve öngörülerine hızla yabancılaşan karmaşık bir yapı ortaya çıktı.


Örneğin, yıllar önce BTO eski başkanı Osman Kocaman’ın bölgenin ve kentin artan yetişmiş kalifiye eleman sorununun çözümü ve istihdamı arttırma yönünde Bandırma OSB’de kurulmasını gündeme taşıdığı ‘endüstri  meslek okulu’ düşüncesinin ve arzusunun bugün bölge ve kent sanayisi  için ne kadar yakıcı bir ihtiyaç ve sorun haline geldiğini hepimiz görüp, yaşıyoruz. Dün, “erkek sanat’ın farkında mıydık? Hayır! Yeni açılacak ‘endüstri meslek okulu’ nun bugün farkında mıyız? Yine, hayır..! Peki, İMKB gibi diğer okullarımızın farkında mıyız, hayır..!


SEMA KIRCI VE BANDIRMA..!?

ŞAKİR DEMİRHAN-ÖZTAYLAN ile ilgili görsel sonucu

Sekizincisi, bölge ve kent olarak acı bir gerçekle yüz yüzeyiz. Bandırma’nın 2006’lar 2007’lerden bugüne üzerinde konuşup tartıştığı ilk ve orta öğretimle ve yüksek öğrenimle ilgili tüm hizmet ve yatırımların, kamuoyunun gündemine taşınmış hemen hemen tüm projelerin bir anlamda  başından sonuna takipçisi siyasi açıdan milletvekili M.Cemal Öztaylan oldu. Özellikle 2007-2014-2015 yılllarına kadar  17 Eylül Üniversitesi’nin kurulması dahil eğitim ve öğretimle ilgili atılmış tüm adımlar Öztaylan/Edip Uğur birlikteliğiyle gerçekleşti.


 Bu bir hizmet yarışıdır ve 2015 Haziran ve Kasım genel seçimlerinde hizmet bayrağı el değiştirdi, Sema Kırcı  milletvekili seçildi. Seçimlerin üzerinden yaklaşık iki yıl geçti. Doğal olarak bölge ve Bandırma siyasi açıdan daha önce AK Parti milletvekillerinin eğitim ve öğretim alanında sergiledikleri hizmet ve yatırım eksenli başarılı çalışmaların takipçisi olunmasını ve yapılan çalışmaların sonuçlandırılmasını ve Kırcı’nın vekilliği döneminde siyasi kerametini görmek, yaşamak istiyor.


Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan’ın Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanması sonrası aylardır  bu makama kimin atanacağı sorusu  kamuoyunun ilgi ve merak konusu idi. Sonuçta Bakanlık kararnamesiyle Mustafa Kılıçgil bu göreve atandı. Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun…


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 443