SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA DA AK PARTİ NEREDE YANLIŞ YAPTI!?

BANDIRMA DA AK PARTİ NEREDE YANLIŞ YAPTI!?


Bandırma’da son yıllarda yerel ve genel seçimlerde, gerçekleşen referandumlarda  ve cumhurbaşkanlığı seçiminde sandığa yansıyan sonuçlar siyasal ve sosyal yaşamda CHP lehine bir algı ve kanaat yaratmış durumda.


CHP dışında AK Parti ve diğer siyasal partiler nezdinde bile bu siyasi algı ve kanaate  yenik düşüldüğünü gözlemliyoruz. Örneğin, 16 Nisan referandumunda da ‘evet’ kanadını temsil eden AK Parti ilçe yöneticileri dahil, partililerde ‘sandıktan evet çıkması mümkün değil’ yorumlarını sıklıkla işittik ve izledik.  


Bu durum, bir futbol karşılaşmasında daha sahaya çıkmadan  ve mücadele etmeden yenilgiyi fiilen kabul etmeniz anlamına geliyor ki, psikolojik olarak yaşanan demoralizasyon sizi zaten siyaseten  tüketip, bitiriyor  demektir. Bu olayın kentin siyasal ve sosyal yaşamını nasıl etkilediği  ve seçmen nezdinde  psikolojik sonuçları ortada. Şu veya bu partiye gönül vermiş ama partisinin kazanamayacağına inanan  seçmen yanı sıra kararsızlar  bu atmosferden CHP lehine doğal olarak etkileniyor.


Oysa ki, 2009 yerel seçimlerinden bugüne gerçekleşmiş tüm yerel ve genel seçimlerde, referandumlarda ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandık sonuçlarına koşut gelişen bu algı ve kanaat doğru ve gerçekçi değil. Hatta tam tersi, sandık sonuçlarını gerçekçi analiz ettiğiniz zaman bu sonuçların gerçeğin ta kendisini siyaseten manipüle etmeye yönelik ve aldatıcı olduğunu görürsünüz.


Nasıl mı?


HEM SEÇMENİN HEM RAKAMLARIN DİLİ ORTADA..!


2002 genel seçimlerinde Bandırma’da AK Parti’nin oy oranı  % 31, CHP’nin ise oy yüzdesi % 23..!

AK Parti,Balıkesir’de 5 milletvekilliği kazandı..

2004 Mart yerel seçimlerinde Bandırma’da AK Parti’nin oy oranı  %34,26, CHP’nin ise oy oranı % 29,97..!

AK Parti, Bandırma belediye başkanlığını kazandı…

2007 genel seçimlerinde yine Bandırma’da AK Parti’nin oy oranı % 37,140, CHP’nin ise  %28..!

M.Cemal Öztaylan, başkanlığı Eraydın’a bırakarak, milletvekili seçildi…

Bandırma ve Bandırmalı seçmen daha ne yapsın…!?


Peki, 2009 Mart yerel seçimlerine kadar  sandıkta  1. Parti olarak  öne çıkan ve yerel iktidarı kazanmış AK  Parti de ne oldu da, 2009 seçimlerinde  CHP oyların % 34’ünü alırken, AK Parti oyların %30,90’ını alarak, yerel iktidarı kaybetti ve o gün bugündür her yerel ve genel seçimde, referandumlarda, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kaybeden taraf haline geldi.


BANDIRMA AK PARTİ MERKEZ  SAĞIN PARTİSİ NEDEN OLAMADI?


1.si,2004 yerel seçimleri öncesi ve sonrası AK Parti, ilçede merkez sağın büyük oranda oy desteğini alırken, parti yönetimi ve Öztaylan/Eraydın başkanlığındaki yerel yönetim merkez sağın desteğini 2009 yerel seçimleri öncesi koruyamadığı gibi, siyasi kibir ve şımarıklık, siyasi gevezelikler nedeniyle başlangıçta belediye başkan yardımcılığı konusunda ikna edilmiş olan Mustafa Gönenlioğlu’nun küstürülmesi ve MHP’den belediye başkan adaylığını kabul etmesiyle, altın tepsi içerisinde yerel iktidar CHP’ye sunuldu.


MHP’den ‘çatı’ başkan adayı olan Gönenlioğlu, 12,298 oy ile % 17.80 oy aldı…!


2.si, 2004-2009 arası dönem tamamlanmadan  2007 genel seçimlerinde milletvekili adayı olan Öztaylan sonrasında  partililer ve meclis üyeleri arasında yaşanan koltuk ve iktidar savaşı teşkilatı ve yerel yönetimi kamuoyu nezdinde vurdu.(Yerel iktidarı ele geçirmek için belediyede gece yarısı  operasyonu yapılırken, fiilen darbe girişiminde bulunuldu)Yerel iktidarı ve parti içinde iktidar ve koltuk savaşını kaybedenler, küstürülenler, muhalif tavır içerisine girerken,2009 yerel seçimlerinde partinin ve Öztaylan/Eraydın’ın kazanmaması için çalışıldı. Parti ve yerel yönetimde birlik ve beraberlik zedelendi.


SALDIRIYI KÜÇÜMSEMENİN BEDELİ..!


3.sü, Türkiye genelinde Erdoğan’a ve partiye yönelik ‘derin operasyon’ ve  partinin, yerel yönetimin, parti kadrolarının ‘derin kuşatılması’ Bandırma nezdinde doğrudan  Öztaylan’ı hedeflerken; ilçede FETÖ’cülerin devletin diğer  ‘derin devletin ’ diğer kanatları  ile ittifakının organize ettiği siyasi ittifaklara, algı  operasyonlarına  ve saldırılara hedef oldu.


Ne parti ilçe teşkilatı ne de yerel yönetim, milletvekilleri dolaylı ya da dolaysız bu operasyonlara ve saldırılara karşı ‘dik’ duramadı, direnip, deşifre edip, teşhir edemedi.2009 yerel seçimleri öncesi CHP  öncülüğünde STÖ’lerle kurulan seçim ittifakı ve belediye önünde Genel İş üyesi işçiler eliyle organize edilen protesto gösterileriyle  yapılan ‘kara’ ve ‘kirli  propaganda’ya karşı sessiz kalındı.


4.sü, parti içinde kollektif bir yönetim sergilenemedi. Parti içi demokrasi işletilemedi. İdeolojik ve siyasi eğitim  verilmediği  ve bu amaca dönük parti organları kullanılmadığı gibi, ilçe bazında kente, partililere  ve halka yönelik siyaset üretilemedi. Biat kültürü gözetildi ve siyasette, parti yaşamında kişiye biat öne çıktı. Biat edilenlerde ‘ben bilirim’, ‘ben yaparım’ anlayışıyla hot zotçulukla  parti yaşamına hem egemen hem de gölge oldu. Parti tabanı edilgenleştirilirken, parti içi dinamikler ve heyecan  köreltildi. Parti içerisinde ve seçilmişler nezdinde konformist eğilimler, siyasi ikbal ve kişisel çıkara endeksli rant hesapları  ön plana çıktı.


BANDIRMA AK PARTİ YENİLENMELİ..!


5.si,yerel yönetimin 2004-2009  yılları arasında gerçekleştirdiği hizmet ve yatırımların  büyüklüğü ve öneminden hareketle ‘bu kadar hizmet ve yatırımı gerçekleştirdikten sonra çalışmasak da  bu seçmen  yine bizi seçer’ anlayışı hem yerel yönetimin hem de merkezi iktidarın gerçekleştirdiği hizmet ve yatırımların  iyi anlatılamamasını  hem de AK Parti karşısında ülke ve yerel düzeyde örülen ideolojik ve siyasi saldırılara ve tasfiye çabalarına karşı  reflekssiz kalınmasını beraberinde getirdi. İdeolojik ve siyasi saldırılar ve tasfiye girişimleri, algı operasyonları  gerçekleştirilmiş hizmet ve yatırımları kat be kat aştı. Vatandaş siyasal tercih noktasında farklı kaygı ve endişelere kapıldı…


Hep yazdım ve vurguladım: Bandırma’nın siyasi denkleminin ana kilit noktası  öncesi ve sonrası yaşananlarla 2009 Mart yerel seçimleridir. Ardından gerçekleşen FETÖ’cü  28 Ekim 2009 emniyet/adliye  operasyonu ve yaşananlar anlaşılamadan  bu siyasi denklemi çözebilmek mümkün değildir.


Evet, eminim ki, yukarıda  dikkat çektiğimiz hususlara okurlarımız farklı nedenlerde ekleyebilir. (Bu değerlendirme 2009’a kadarki süreçle ilgilidir.)Bandırma ve AK Parti nezdinde biz bu yazımızda yaşanmış ve halen yaşanmakta olan  sürecin analizini yapmaya çalıştık. Sonraki yazılarımızda süreci CHP ve diğer siyasal partiler açısından da değerlendirmeye, sizlerle paylaşmaya çalışacağım.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 425