SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA CHP VE 5 ARALIK KONGRESİ..!

BANDIRMA CHP VE 5 ARALIK KONGRESİ..!


CHP, Bandırma’da delege seçimlerini tamamladı.

MAVİ ve KIRMIZI LİSTE arasında yaşanan çekişmede  ve seçimlerde nelerin yaşandığını, hangi filmlerin sahneye konduğunu en iyi  CHP’liler, parti üyeleri biliyor.

Örneğin, KIRMIZI LİSTE’nin ilçe başkan adayı Zümrüt Durukan idi. Zümrüt’ü de, eşi Ümit Durukan’ı  da çocukluğumdan, gençlik yıllarımdan bilir, tanırım. Bildiğim kadarıyla Zümrüt, iki yıldır ilçe yönetimin de görev yapan,  parti içinde  kimseye BİAT etmemiş, SİYASİ BİAT kültüründen uzak durmuş, emek kesiminden gelen, emekli  bir insandı. İlçe başkanlığına aday olabilmesi, öncelikle bir kadın olarak cesaret işiydi ve aday oldu.


Kim ne derse desin, kadınların ülkenin siyasal ve sosyal yaşamında olduğu gibi, kentin siyasal ve toplumsal yaşamında öne çıkmaları, sorumluluk almaları, aktif rol oynayarak, belirleyici olmaları   öncelikle kentin ve hepimizin ihtiyacı!


Çünkü, laf salatasına ve cambazlığına ihtiyacımız yok!  Bandırma siyasal ve sosyal yaşamında ataerkil yapının, anlayışın kırılması gerekiyor!


Olmadı, oldurulmadı, yine bir şekilde Zümrüt şahsında kadınların önü kesildi. Delege seçimleri öncesinde MAVİ LİSTE’nin ilçe başkan adayı çıkartmaması, öncesinde de yazdığım gibi,   Mirza/Tüm ittifakının akılcı bir öngörüsüydü  ve sonuç  almakta da gecikmedi.

Delege seçimlerinin sonuçlanması ve delegelerin MAVİ LİSTE lehine  kazanılmasıyla, Mirza ve Tüm’ün önü açıldı.  İlçe kongresinin 5 Aralık da gerçekleşmesi öncesinde Atilla Atakay,  başkan adayı olarak belirlenip, açıklandı.

Ancak, bu kez de evdeki hesabın çarşıya uyacağı kanaatinde değilim. Örneği var. Metin Ok’un  hangi koşullarda ve nasıl ilçe başkanlığına hazırlandığı ve seçildiğini anımsamak yeterli.  Sonrasında ise  yine Mirza/ Tüm ittifakıyla ilçe başkanlığına seçilmiş Metin Ok’un 2014 Mart yerel seçimleri öncesi  belediye başkanlığına aday adayı olması ile birlikte aynı ekip tarafından nasıl  karalandığı ve başına gelenler, tasfiye ve etkisizleştirilme süreci  iyi biliniyor.


Öyle ki, Bandırma CHP içersinde 2009 yılından başlayarak Mirza/Tüm ittifakına ve ekibine  parti içinde kim/kimler karşı durmuş ve kendisine parti içinde bir yol açmaya çalıştıysa hep aynı kaderi paylaştı. Bu ekip, Ömer Lütfü Kayar’a  elleyemedi. Her kuşun eti yenmez düşüncesiyle uzak duruldu.  Ancak, Ercan Akyazar, Kayalar gibi şanslı değildi.  Ok, başkanlığa taşındı. Sonuç, ortada! Atakay, bir çok olumsuzluğu bire bir yaşadı ve  2014 Mart yerel seçimleriyle   kendisini dışarı attı. Hüseyin Çeri, doğan yönetim boşluğunu iyi tamamladı  ama  ittifaka yeteri kadar güven veremediği için  5 Aralık ilçe kongresi öncesi aday gösterilmedi. Bu kadersizliği Atilla Atakay’ın da yaşayıp yaşamayacağını önümüzdeki süreç de hep birlikte göreceğiz.


Bandırma CHP ilçe başkanlığı ve yönetimleri nezdinde 2009’dan başlayarak gelişen bu iktidar kavgasında seçilmişlerden Sedat Pekel ve Namık Navutça da ,parti içinde bir çok insan gibi, gerekli payı aldı.


Önümüzdeki ilçe kongresi öncesinde Bandırma CHP de  üç başkan adayı ve üç yönetim ekibi var: Zümrüt Durukan, Atilla Atakay, Remzi Poyraz..!


Dikkat edilirse, Mirza ve ekibi ya da geniş tabanlı ittifak,  ilçe kongresi öncesinde kendi içersinde dağılmış, parçalanmış gözüküyor. Özellikle Sedat Pekel’in belediye başkanlığı döneminden başlayarak Mirza/Tüm ekibi içersinde yer alan, hatta bu ittifakın bel kemiğini oluşturan bir çok  partili  bugün karşı konumlanış içersinde.


Örneğin, Remzi Poyraz’ın ilçe başkan adaylığına destek veren ekibe isim isim  dikkat edin. Bu bir yol ayrımıdır. Tüm ile bu sürecin üzerine konuşma imkanımız oldu. Yıllardır CHP Parti Meclisi’ne girme, milletvekili listesinde yer alma ve seçilme kavgasını başarıyla vermiş olan Tüm’e  tek sözüm var: Siyasi amacına ulaştın! Ötesi ne? CHP Genel Başkanlığı  mı?

Evet, dost acı söyler!


 Bu işin alınması gücenmesi yok!


Daha önce de yazdım: Dursun Mirza’nın iktidar olma, her şeye muktedir olma hırsı, Tüm’ün yıllanmış çabalarını ve mücadelesini de gölgeliyor. Tüm’e zarar veriyor!


Bugüne kadar verdiği tüm siyasi emek ve mücadele en başta partililer nezdinde  anlamını yitiriyor. Partililer parti içi anlamsız bu itiş kakış, gemlenemeyen hırslar nedeniyle bıkıyor, yoruluyor…!


Çünkü; Mehmet Tüm, politika da anlamsız kutuplaşmalardan, itiş kakışlardan, kumpaslardan, düşmanlıklardan, kinden, makam mevki hırslarından beslenmiyor.


Tam tersi, bugüne kadar kendisi ile birlikte yürümüş, emeklerine emek katmış bir insanın ,bir partilisinin bile şu veya bu nedenle kendisine gönül koymasından rahatsız olacak, uykuları kaçacak olan Tüm’ün bugün sahip olduğu vekillik sıfatıyla parti içinde  farklı bir konumda olması en başta partililerinin talebi ve beklentisi…


 

Mirza da, oturup bir düşünmeli…


Bandırma da, CHP’ de düne göre kendisi için bir rüya olan şehr-i eminlik makamına şahsını taşıdı. Kerameti  kendisinde görme  saflığından sıyrılarak gölgesinin büyüklüğünü değil, bu kentin ve partisinin, partilisinin büyüklüğünü anlamalı.

Bizden yazması, uyarması…


 

Esen kalın…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 906