SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA CANININ DERDİNDE SN.MİRZA!

BANDIRMA CANININ DERDİNDE SN.MİRZA!


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) tarafından yapılacak olan Bandırma Güney Mahalleleri İçmesuyu Temini İnşaatının Aksakal mahallesinde gerçekleşmiş töreniyle ilgili dün gazetemizde yazdık.


Bir diğer temel atma töreni ise  Bandırma İçme Suyu İletim Hattı İnşaatı temel atma töreni idi. Bilmeyenler  ya da konuya yabancı olanlar, atılan temelin rutin bir temel atma töreni olduğunu sanabilir ama öyle değil.


1994 -1999 arasında Bandırma Belediye başkanı olan DYP’den Durgut Ergin’in görevini tamamlamasına ramak kala  ihale edilen Bandırma-Gönen İçmesuyu, isale hattı ve arıtma tesisi projesi 199-2004 yılları arasında belediye başkanlığı yapmış DSP’den Dr.Halil  Ünlü döneminde hizmete alındı.


Proje ve yapılmış ihale sözleşmesine göre yüklenici firmaya ödenen yaklaşık 40 milyon doların içerisinde Bandırma şehir içi su şebekesinin de yenilenmesi vardı ve bu iş içinde 2 milyon dolar tahsis edilmişti. Yüklenici firma bu işi projenin müşavirlik firmasına  taşeron olarak verdi ve söz konusu taşeron firma,, çivi bile çakmadan iş yapılmışçasına hak edişini yaparak 2 milyon doları aldı. Konu ‘SU ÇÜRÜDÜ’ isimli kitabımda belgeleriyle yer almış olmasına karşın, ilgili firmalar tarafından yalanlanamadığı gibi belediyeden de en küçük bir açıklama, tekzip tarafıma gönderilmedi.


Bandırma olarak ne yaptık?


Proje ve ihale kapsamında onlarca milyon doların üzerine bir bardak su içtiğimiz gibi 2 milyon doların üzerine de bir bardak su içtik!


Bu olayın bir yönü…


ASBESTLİ BORULARLA TAŞINAN SUYU HALA KULLANIYORUZ!


Bir diğer yönü ise, yıllarca Bandırma’ya  asbestli su borularından  kullanma ve içmesuyunun taşınması ve bizlerinde  bu suyu kullanıp, içmemiz! Hala da kullanıyor ve içiyoruz…


Bunları yazıp, dillendirince Beyler yani bu kentin oligarkları  kızıp, dişlerini gıcırdatıp, tepki gösteriyorlar. Bu kentte bizlerin oylarıyla yerel yönetici seçilmiş  ANAP’lı, DYP’li, CHP’yi ve DSP’li belediye başkanından  asbestli su boruları ile taşınmış suyun adım adım  koca bir kentin ölüme  davetiye çıkarttığını duydunuz mu?


Duyamazsınız!


ÖZTAYLAN’IN BAŞLADIĞI İŞİ ŞİMDİ UĞUR TAMAMLIYOR!


Bandırma’nın alt yapısına  ve su şebekesine Cumhuriyet dönemi boyunca ellemiş, kazmış ve asbestli borularrı sökerek, günlük yaşamımızdan asbeste çıkartan tek yerel yönetim oldu: AK Parti’li belediye başkanı Öztaylan ve  Eraydın! Her ikisi de görev dönemlerinde asbestli boruların ancak 3/1’ini değiştirebildiler.


Örneğin, lafa gelince mangalda kül bırakmayan, şeffaf  ve katılımcı belediyecilikten, demokrasiden ve insan hak ve özgürlüklerinden dem vuran ve yaklaşık 3 yıldır kentin belediye başkanlığını yapan Dursun Mirza’nın ağzından ‘asbestli su borularını ya da asbest sözcüğünü hiç duydunuz mu?


Ben duymadım!


İşte, Balıkesir Büyükşehir  Belediye Başkanı Uğur, Bandırma İçme Suyu İletim Hattı İnşaatı temel atma töreninde yaptığı konuşmada asbestli boru gerçeğini dile getirerek, Öztaylan’ın başkanlığı döneminde 1,5 km.sini değiştirdiği asbestli su şebekesi hattının  3,5 km.sini BASKİ olarak değiştireceklerini ve hattın yenileneceğini söyledi. Buna göre Hacıyusuf, şehir merkezi, Günaydın, Sunullah mahallelerini besleyecek olan iletim hattı yenilenerek doğrudan arıtmaya bağlanarak, suyun kendi mecrasında mahallelere taşınması sağlanacak. Bu yatırımın bedeli de yaklaşık 2 milyon lira!


Yaşananlar, bir anlamda Nasreddin Hoca misali, Allah sevdiği kulunun önce eşeğini kaybettirip, sonra buldurup, sevindirik kılarmış!


BANDIRMA İÇİN KANSER VAKALARI KADER GİBİ…


Bandırma, hasta bir kent! 


Çoluk çocuk, genç yaşlı, kadını erkeği başta solunum yolları hastalıkları olmak üzere  kanser türevi rahatsızlıklarla  hastanelere ve özellikle de Bursa’ya taşınıyor. Kansere can vermeyen aile yok gibi…


Dünya Kanser Araştırma Fonu (DKAF) asbesti “kesin kanserojen madde” olarak tanımlıyor. Asbest kullanımı dünyanın pek çok ülkesinde yasaklandı. Asbest, 2006 yılından itibaren tüm AB ülkelerinde ve 2011’den bu yana Türkiye’de de yasak! 


Asbest beyaz, grimsi ya da yeşilimsi renkli kütlesel, uzun ipeksi, kolay ayrılabilen iplikçikler biçiminde bulunuyor. Asitlere ve ısıya dayanıklı olması nedeniyle ateşe dayanıklı eşyaların yapımında,  inşaatlarda ısı yalıtımı başta olmak üzere üç binden fazla alanda kullanılıyor. Asbest mikroskobik iğne şeklindeki kristallerden oluşuyor. Vücut dokusuna saplanan bu kristaller, etraflarındaki hücreleri değişime uğratıp, kanserojen hale getiriyor. Asbestli su boruları da insan sağlığı için çok tehlikeli. Asbest içme suyuna karışınca vücuda sindirim yoluyla girip, mide, pankreas, böbrek ve sindirim yolu kanserlerine yakalanma riskini artırıyor.


BÜYÜKŞEHİRLE AŞIK ATMAYA ÇALIŞMANIN NE ANLAMI VAR?


Onun için sn.Mirza, büyükşehir belediyesinin son temel atma törenlerini ve yaptığı işleri küçümser ve “haydi bir yüzme havuzu, bir kapalı spor tesisi yap da görelim. Ama biz yapacağız” sözleriyle büyükşehir belediyesi ile hizmet ve yatırım konusunda aşık atmaya çalışırken, ne yazık ki, yine burnunun ucunu görmüyor.


Tam da bu nokta da sıkıntı, yıllardır yaşadığımız gibi, bir kentin siyasete, makam ve mevki hesaplarına, anlamsız hırslara  kurban edilmesidir.


Oysa ki, Bandırma yıllardır hasta! Bu kentte yeni doğmuş bebeler bile yaşam boyu çektiği rahatsızlıklarla  yaşama ‘merhaba ‘diyor. Kader gibi…


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 498