SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018

BANDIRMA BIKTI SN.MİRZA..!


Bandırma’nın yolları, kaldırımları, yolarında sürdürülen  kazı  çalışmaları, açılmış çukurlar ve bitirilmiş çalışmalar sonrası yolların/kaldırımların yaya ve araç trafiğine uygun olarak düzenlenmesi yine kamuoyunun gündeminde ve büyükşehir belediyesi ile Bandırma belediyesi arasında  polemik konusu olmaya, ne yazık ki, devam ediyor.


Büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur ve BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Bandırma’da yaşanan bozuk yollar, açılmış çukurlarla ilgili  yaklaşık üç yıldır süren tartışmalardan, polemiklerden fazlasıyla rahatsız!


Keza Bandırma belediye başkanı Dursun Mirza ve yönetimi de  yaklaşık üç yıldır büyükşehir belediyesi ve BASKİ ile  yol çalışmaları, yapılan kazılar, açılmış çukurlar  nedeniyle karşılıklı yaşadıkları tartışma ve polemiklerden rahatsız!


Her iki belediye başkan ve yönetimleri dışında en önemlisi Bandırma ve dolayısıyla vatandaş  rahatsız, aşırı öfkeli ve tepkili!


BÜYÜKŞEHİR DE BANDIRMA DA BIKTI, USANDI!


Olayın iki yanı ve yönü olduğunu baştan belirtelim.


Birincisi, siyasi rekabet ve birbirinin diğerine  gol atma sevdası..

Diğeri ise , yol ve kazı çalışmalarından sebep  iflah olmaz ihale ve rant hesapları…


Bandırma’nın yaklaşık üç yıldır yaşadığı bu hastalığın (özellikle bu zamandan sonra) reçetesini vatandaş yazacak ve  bu anlamsız, iflah olmaz sorunun muhatabı kimse , yerel seçimlerde kestiği reçeteyi eline tutuşturup, sandıkta hesaplaşacak!


Çünkü, Bandırma olarak, yollarımızın içler acısı hali ile bıktık ve usandık.!


 Bu konu ve sorunla ilgili büyükşehir belediyesi Bandırma temsilcimiz Uzay Keskin ile ve zaman zaman BASKİ şube müdürü İbrahim Alkış ile uzun uzadıya söyleştik. Büyükşehir belediye başkanı Uğur’un da hemen her basın toplantısında ve hemen her ortamda bu ve benzeri sorunların aşılmasına yönelik beyanları ortada ama sorun bitmedi, bitmiyor ve yerel seçimlere kadar da bu sorunlar ve mağduriyet bitecek gibi de görünmüyor.


‘ÇUKUR SİYASETİ’ VE BANDIRMA..!


Öncelikle bir gerçeği belirtelim: ’Çukur siyaseti’ ile kimsenin siyasi haznesine bu kentte yazılabilecek bir tek oy bile yok! ’Çukur siyaseti’ni kendilerine siyaseten yol ve yöntem olarak belleyenlerin sonuçta kazdıkları çukura gömüldüklerini hep birlikte yaşadık ve gördük! Balıkesir’in 20 ilçesi var ve 20 ilçesi içerisinde bir tek Bandırma’da  yollar ve çukur üzerinden siyaset yapılıyor ve insanları mağdur kılınıyor  ve toplum yıllardır anlamsız tartışmalarla sürekli yoruluyor ise, ’artık yeter, işin aslı nedir’ diye sormanın tam zamanı diye düşünüyorum.


MAZERET SİYASETİ KENTİ VURUYOR!


Geçtiğimiz hafta içerisinde Bandırma belediye başkanı Mirza, belediyenin internet sitesinden General Balcı Çamlığı’nda yapılmış düzenlemelerin  büyükşehir belediyesine bağlı BASKİ tarafından bir anlamda ‘bilinçli’ olarak bozulduğunu vurgulayarak, “Maalesef BASKİ kazdıkları yerleri özensizce kazıyor. Kazdıkları çukurları üstün körü mıcırla doldurarak kapatıyorlar. Çıkan hafriyatı da bir kenara bırakıyorlar. Asfaltı veya kaldırımı onarmadan bırakıyorlar…”dedi.


Başkan Uğur, başkan Mirza’nın bu beyanlarına  yanıt vermekte gecikmedi ve şöyle dedi:

 “Bunun ne Bandırma’ya, ne Balıkesir’e, ne halka, hiç kimseye faydası yok. Ama tutup da Bandırma belediye başkanının bu hat çit tellerinin dışından geçsin, yaptığımız yol bozuldu gibi açıklamalar. Bunlar hiç hoş olmayan açıklamalar. Bu konuda mutabakata varmıştık. Tutanaklar var. Dursun Mirza imzalı el yazılı tutanaklar. 29/9/2016 tarihinde Dursun Mirza elyazısı ile ‘Arazinin boru hattının döşenmesinden sonra eski haline getirilerek bırakılması kaydı ile uygundur’. Bizim yaptığımızı Büyükşehir bozuyor filan gibi sözler doğru değil, yanlış. Biz iyi şeyler güzel şeyler yapmak istiyoruz, polemiklere girmek istemiyoruz.Telekom, Tedaş, Süperonline, Aksa gibi UKOME’ye müracaat edip hat geçireceğini söylüyor. Biz izin verdiğimizde Aykome İlçe Hakediş Raporu var. Bunların hak edişlerini biz, Baski dışındakilerin tamamını Bandırma Belediyesi’ne ödüyoruz. 2016 yılında 631 bin 875 lira ödemişiz. 2017 yılında 209 bin 375 lira iki ayda. Bunların sorumluluğu tamamen ilçe belediyesine ait. Müracaat Ukome’ye yapılıyor, hak edişler Bandırma Belediyesi kasasına giriyor. Bandırma’da açılan çukurlar Baski’nin açtığı çukurlar değildir. Büyükşehir Belediyesi olarak elektrik, doğalgaz, Superonline vs. gibi firmaların açtığı çukurların kapatılması için Bandırma Belediyesi`ne ücretlerini ödedik. Çukurları kapatmak onların yükümlülüğünde. Tüm ilçelerde durum aynı."


Bu, anlamsız ve sonu gelmeyen polemiklere son noktadır!

Peki, sorun bitti mi, hayır, bitmedi..!


BASKİ;  TARTIŞMA VE İTHAMLARA SON NOKTAYI KOYMALI!


BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, ilk günden bugüne büyükşehir belediyesinden öte BASKİ üzerinden yürüyen bu tartışmalar ve polemiklere, ihaleler ve hak edişlerle ilgili itham ve iddialara bir son verebilmek amaçlı kamuoyunun ve basının bilgilendirilmesine yönelik bir basın toplantısı yaparak, vatandaşları  aydınlatmalı.


Keza, BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Bandırma BASKİ’nin rutin işleri ve kazı çalışmaları  yanı sıra  ihale yoluyla kazı çalışmaları sonucunda açılmış çukur  ve kazılmış yolların kapatılması, parke taş döşe gibi  işleri üstlenmiş yüklenici firma BAŞTAŞ konusunda  kamuoyuna yansıyan memnuniyetsizlik ve eleştirileri, itham ve iddiaları  yerinde inceleyerek bizzat görmeli ve  denetmeli diye düşünüyoruz.


Büyükşehir belediyesi nezdinde BASKİ, UKOME artık Bandırma nezdinde yaklaşık üç yıldır yaşanan sonu gelmeyen tartışma ve polemiklerin, itham ve iddiaların dışına çıkartılmalıdır!


Biz, Bandırma belediye başkanı sn.Mirza’nın BASKİ çalışmaları nedeniyle büyükşehir belediyesi ve BASKİ’ye yönelik itham ve eleştirilerine yönelik büyükşehir belediye başkanı sn. Uğur’un beyanları üzerinden sn.Mirza’yı ‘yalancı’ olmakla ve kamuoyunu  aldatmakla itham edenler kervanına katılmak yerine  yaşanan mağduriyetlerin bir an önce son bularak, kentin kazılar konusunda kendisini aşmasını ve herkesin üzerine düşeni  yapmasını istiyoruz.


Büyükşehir belediye başkanı Uğur’un sürekli dikkat çektiği gibi, mazeret üretmek en kolay yol ama bunun kimseye bir yararı yok ve o makamlar mazeret üretmek için değil hizmet ve yatırım amaçlı kullanılmalı ve herkes üzerine düşen sorumluluğu layıkıyla yapmalı!


Esen kalın..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 306