SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA BELEDİYESİ VE HENDEK SİYASETİ!

BANDIRMA BELEDİYESİ VE HENDEK SİYASETİ!


2016 yılının Bandırma Belediye Meclis toplantısı gerçekleşti. Başkan Mirza’nın  ‘mazereti’ olduğu gerekçesiyle toplantıya başkanlık yapamadığından dolayı, Meclise Şerefattin Engüdar başkanlık etti.

 

Başkan Mirza’nın ‘mazereti’ ne idi!?

 

Evet, hayırlı bir mazeret. Başkan Mirza,  evleniyor!  Adliye’de çalışan yanlış bilmiyorsak, Emine isimli  hanımla evlenmeye karar vermiş. Meclis toplantısının gerçekleştiği saatlerde  makam aracıyla kız evine Hakkı  çeyiz-bohça taşımakla meşgul idi.

 

Ne diyelim, hayırlısı olsun ve Allah tamamına erdirsin!

 

Meclis toplantısında ise ana gündem maddesi  yine   kazılardı.

 

Yani Türkiye’nin özellikle güney doğu  bölgesinde HDP’li belediyelerin yönetimde olduğu il ve ilçelerde yaşanan cadde ve sokakların kazılıp, hendekler açılması ve barikatlar örülmesi mecazi anlamda  garibim Bandırma’da da farklı boyutlarıyla gündemde.

 

Kazı, hendek deyip, geçmeyin!

 

2004-2009 yılları arasında Bandırma Belediyesi’nde iktidar olan Öztaylan/ Eraydın yönetimine ve AK Parti’ye  kentte iktidarı kaybettiren en büyük sorunlardan birisi cadde ve sokaklardaki alt yapı çalışmalarına paralel yapılan kazılar, bozulan yollar, açılan hendekler,  kışın çamur yazın tozdu!

 

Muhalefet partileri, başkan adayları ve özellikle CHP,  bu sorunu iyi kullandı ve  tüm siyasi partilerin, adayların seçmene verdiği en büyük söz, bu  kazıların son bulacağı, vatandaşın acilen toz topraktan kurtarılacağı oldu. Her parti ve aday gibi CHP de bu sorunun, sıkıntının ekmeğini güzel yedi ve iktidarı kazanmasında bu sorun ciddi rol oynadı.

 

O yılları, ayları ve günleri ve kentin haline anımsayın!

 

Gerçekten de hoş bir görüntü yoktu.

 Ancak, yaşanan sorunun ana nedeni, kanalizasyon deşarj hattının darlığı nedeniyle yaşanan taşıma sıkıntısı; yağışlı havalarda kent merkezinde yaşanan sel baskınları; yağmur giderlerinin kanalizasyon şebekesine verilmiş olması;  alt yapıda kod farklarının gözetilmemiş olması gibi yıllanmış sorunların çözümlenmesi anlamında  kent merkezinden başlayarak alt yapı kanalizasyon çalışmalarının merkezden başlayarak kenar semlere taşınması idi.

 

Bu konuda iki görüş vardı: Öztaylan/Eraydın’a göre, merkezdeki alt yapı sorunları çözümlenmeden  kenar semtlere girmenin anlamı yoktu. Rahmetli Mustafa Gönenlioğlu’na göre ise, merkezi çevreleyen semtlerdeki alt yapı çalışmaları tamamlanarak , merkeze inilmeliydi.

 

Eraydın, siyaseten beklenti ve taleplere   kolayca yanıt vermedi. Örneğin, seçim arifesinde kenar semtlerinde şikayetlere  çözüm bulmak anlamında asfaltlama, parke taş döşeme işlerini gerçekleştirebilirdi. Fuzuli masraf yapmaktan kaçındı ve 2009 Mart yerel seçimlerini kaybetti.

 

2009 Mart’ında seçimleri ve iktidarı kazanarak, iş başı yapan CHP’li Sedat Pekel yönetiminin ilk işi ‘hendek’leri kapatmak, cadde ve sokaklarda asfaltlama ve parke taş döşeme işlerini yapmak oldu.2009-2014 yılları arasında Pekel’in  en başarılı olduğu hizmet bu alan oldu.  Pekel bu  hizmetle ilgili de başkan yardımcısı Dursun Mirza’yı yetkilendirmişti.

 

Ancak, akıl ve hesap kitap , siyaseten oy ve iktidar  uğruna  popülist politikaların ya da yerel yöneticiliğin, fazla uzun ömürlü olamayacağını hemen her fırsatta dışa vurdu. Başkan Pekel, biraz da metazori olarak İDO terminali ön tarafından başlayarak Ordu caddesi  güzergahında alt yapı ile ilgili  kanalizasyon çalışmalarına girmek zorunda kaldı.

 

Başka, anımsayın!

 

Başkan Pekel’in iktidar ve hizmet döneminde hemen her yıl özellikle  asfaltlanmış yollar, şu veya bu nedenli alt yapı çalışmalarına istinaden kazılmak zorunda kalındı. Pekel de bu çalışmalardan ve kazılardan  dolayı  sürekli sitem etti, eleştirdi…

 

2014 Mart yerel seçimlerinde 5 yıl Pekel’in başkan yardımcılığını yapmış Dursun Mirza, CHP’nin başkan adayı olarak  yerel seçimleri kazandı ve iş başı yaptı. Mirza, yaklaşık iki yıldır görevde ve yollarımızın, cadde ve sokaklarımızın hali ortada!

Bandırma, hemen her fırsatta hem vatandaş olarak bizlere hem de yerel yöneticilere bir şey  anımsatıyor. Hem de kafamıza vura vura! Siyaseten, oy ve iktidar için  Bandırma birilerine  kurban edilmek istenmiyor. Ederseniz de bugün olmasa da yarın bunun bedelini ödersiniz, diyor!

 

İşte, 2016’nın Ocak Meclis toplantısında Ak Partili Meclis üyesi Yakup ATAŞ’ın, konuşmasındaki esprinin altındaki vaka bu! Siz yerel yönetim olarak ne kadar yolların kazılmasından şikayet ederseniz edin, bu yollar kazılacak! Çünkü, zamanında kazanları, oy ve iktidar için şikayet eden mantık, bugün yaratılan tablonun  sorumlusudur.

 

Bandırma’nın tarihsel açıdan en büyük talihsizliği, kentin gündelik siyasete ,iktidar oyunlarına, kişisel siyasi ikbal  davalarına, çıkar beklentilerine kurban edilmiş olmasıdır!

 

Şimdi, dönün Ayyıldıztepe mahallesindeki Başkan Mirza’nın BASKİ’nin  gerçekleştirdiği  alt yapı  düzenlemesi için yol kazma çalışmaları konusunda gösterdiği abartılı tepkiye..

 

Evet,vakanın videosunu seyredenler, gazeteciliğe de biraz aşina olanlar yaratılan sahnenin siyasi bir şhov olduğunu anlamakta zorluk çekmezler. Şimdi,sormak gerekiyor:

 

-         Neden Bağırıyorsun!?(Ki önce BASKİ çalışanlarına bağrınıyor)

-         BASKİ,kentte bir şey yapmadan önce bize bilgi vermiyor!

-         BASKİ bir büyükşehir belediyesinin kuruluşu.Size bilgi vermek zorunda mı!?

-         Değil ama vatandaş bu yolların hali ne diye bize olayı fatura ediyor.

-         Biz, zaten vatandaşın talebiyle bu çalışmayı yaptık.

-         O çeşme hakkında İlçe Hıfzısıhhanın kararı var.. Zaten çeşmeyi yıkacaktık.

-         Ne zamandan?

-         Sedat Pekel döneminde..

-         O zaman niye bugüne kadar niye yıkmadınız?

-         İş makinalarımız başka yerdeydi. Zamanımız olmadı.

-         Ama BASKİ çalışmaya başlar başlamaz çeşmeyi yıktınız.

-         Baştan söyleseydiniz, çeşmeyi  orada uygun alanlar var, oraya taşıyabilirdik.

-         -Peki, hazır çalışmaya başlamışken  bunu söyleseydiniz de  vatandaş çeşmesiz kalmasaydı?

-         Olan oldu!

 

Bilindiği gibi, 30 Mart 2014 yerel seçimleriyle birlikte Balıkesir Büyükşehir oldu. Balıkesir de ilçeleriyle su ve kanalizasyon hizmetleri artık büyükşehir belediyesinin uhdesinde ve BASKİ’nin görev alanında. Balıkesir’in büyükşehir olması ve büyükşehir yasası kapsamında yaşanan iş bölüşümüyle birlikte yaklaşık iki yıldır  büyükşehir belediyesi  ile ilçe belediyeleri arasında anlamsız bir yetki paylaşımı sorunu yaşanıyor. Özellikle muhalefet partilerinin iktidar olduğu ilçe belediyeleri, hemen her konuda ve her fırsatta vatandaşı büyükşehir belediyesi ve iktidar partisiyle karşı karşıya getirmek için siyaseten değişik yöntemler kullanıyor.

 

Yaklaşık iki yıldır kentte alt yapı kapsamında kazılmış yollarda da  yaşanan keşmekeşin  altında bu olay var. Kazılan yerleri kim kapatacak!?

 

Balıkesir büyükşehir belediyesi, Balıkesir’in coğrafi anlamda büyüklüğünü de dikkate alarak ilçe belediyelerinin kazılmış bu yolların,hendeklerin  ilçe belediyeleri tarafından kapatılmasını ve sonrasında büyükşehir belediyesi ile mahsuplaşılmasını çözüm olarak gündeme taşıdı.Büyükşehir ve BASKİ, bu iş için  protokol hazırlayarak ilçe belediyelerine gönderdi.

 

Dert ve amaç ne?

Vatandaş, mağdur olmasın! İş ve hizmet yürüsün!

 

İki yıldır kazılmış her yol için vatandaş şikayetlerine, “ bu bizim belediyenin işi değil.Balıkesir büyükşehrin işi.Oraya şikayetinizi ve tepkinizi iletin” denmiyor muydu?

 

Büyükşehrin ve BASKİ’nin çözüm için hazırladığı protokol de. Atılmış adım da ortada kaldı! CHP’li ilçe belediye yönetimleri hazırlanmış protokol üzerinde oynamalar yaptı ve  protokol yürürlüğe giremedi.

 

ŞİKAYET ÇOK AMMA ÇÖZÜM YOK!

 

Bunun üzerine büyükşehir protokol ve ilçe belediyeleriyle çözüm arayışı bulmak yerine sorunu kendi olanaklarıyla çözme kararı aldı ve  gerekli adımları atmaya başladı.

 

Peki, bu  sorun çözüldü ve şikayetler bitti, anlamına mı geliyor?

 

HAYIR!

 

Mazeretimiz var! ‘Bize sormadan, bu kentte iş yapamazsınız!” noktasında  sorun kafalarda yaşanmaya devam ediyor.

 

Onun içindir ki, ATAŞ’in deyişiyle, BASKİ, sorumluluğunun gereğini yerine getirerek  vatandaşın beklentilerine ve taleplerine yanıt verebilmek için kazmaya, döşemeye, KAPATMAYA devam edecek, birileri  de dün olduğu gibi bugün de yarın da ‘mazeretim var’ diyerek , şikayet etme hakkını kullanmaya devam edecek!

 

Evet, na yazık ki, Bandırma’da değişen bi şey yok!

 

Ülkenin güney doğusunda kimi aklı evvellerin ‘hendek’ kazarak yapmaya çalıştığı yerel yöneticilik ve siyaset, Bandırma’da da ‘hendek’ üzerinden  yeni iktidar arayışlarıyla ,ne yazık ki, devam ediyor.

 

Sonuç da, MAZERETİMİZ VAR!

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 645