SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 20.10.2018

Bandırma Bekliyor..! (2)


Her kentin kendisine has özellikleri ve nitelikleri vardır. Doğal olanak Bandırma da, kendisine has özellikleri olan bir sahil kenti. Özellikle de sahil kentlerinin siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel psikolojilerinin  iyi analiz edilmesi ve değerlendirilmesi gerekiyor.


Örneğin, karasal iklim özelliklerini taşıyan  büyükşehir merkez ile  İvrindi, Dursunbey ya da Kepsut’u Bir Bandırma, Erdek ya da Edremit ya da Ayvalık’la aynı potada değerlendiremezsiniz. Büyükşehirin denizle ilişkisi coğrafi sınırlarıyla ilişkilidir ama büyükşehir bir sahil kenti değildir. Dereleri islah edip, çevresini düzenleyerek oluşturacağınız yapay havuzlarda motor, kayık gezdirip sahil kentleri ile aşık atamayacağınız gibi Bandırma’da yaşandığı gibi deniz kenarına havuz yaparak  toplumun denize olan açlığını gideremezsiniz…


Biri toplumun nefeslenme, eğlence ve dinlence alanıdır. Diğeri ise, denizinizden ve insanınızdan kaçışın utangaç tezahürüdür. Onun için birisine ‘avlu’ ismi verilirken diğerine isim bile bulunamamakta…


HERKES VERDİĞİ SÖZLERİN ARKASINDA DURABİLMELİ..!


Dün, büyükşehir belediyesinin   Bandırma için öngördüğü ‘kavşak’ düzenlemeleri haberleri ile ilgili Bandırma  MHP eski ilçe başkanı Hakan Güzel kardeşim, sosyal medya üzerinden büyükşehire manidar bir göndermede bulunmuş!


Uzun paylaşımında bir şey dikkatimi çekti. Bir kere öncelikle  yerel yöneticiler, milletvekilleri, siyasi parti başkanları ya da sözün kısası kentlerin yönetimin ve idaresinden sorumlu olanlar öngördükleri projeler, hizmet ve yatırımlar konusunda  ‘siyasi tacir’ kategorisinden çıkmak istiyorlar ise,  ağızlarından çıkan ve verilmiş her sözün ağırlığını hissetmeliler.


Neden ve niçin?


Çünkü, insanlarımız aptal değiller ve kimin ağzından ne çıkıyor ve ne vaat ediyor ise insanlarımız bunu belleklerine kazıyor ve unutmuyor, unutulmasına da izin vermiyor, verilmiş vaadin peşine düşüyorlar. Bir anlamda verdiğiniz sözün tutsağı oluyorsunuz…


AK PARTİ PROJE PARTİSİ İSE..!?


Bakın, ne diyor sn. Hakan Güzel:

“Akp PROJE PARTİSİ. İş icraata gelince hele hele icraatın yapılacağı şehir BANDIRMA olunca her şey projede kalıyor. Bundan 14 ay önce mevcut Akp ilçe başkanın gazetelere verdiği demeçlerde BAMDIRMA için büyük projeler başlayacağını beyan etmişti. Özellikle Paşakent mahallesindeki kültür merkezinin 1 yıl içinde tamamlanacağı sözlerini sarfetmişti. Aradan bir yıl iki ay geçmesine rağmen bırakın tamamlanmasını bir kazma dahi vurulmaması Akp nin PROJE PARTİSİ olduğunun göstergesidir. Yine bu kavşak ve trafik çözümleri aşağıda Yaşam gazetesine verdikleri beyanatta olduğu gibi geçen sene Haziran ayında ihaleye çıkacağını söylemişti. Bandırma halkı bunları takip ediyor. Bandırma`daki muhalefet parti temsilcileri ve ilgili mahalle muhtarlarından da Bandırma halkı adına projeleri takip etmelerini istiyorum.”


Güzel’e kızabilir hatta öfkelenebilirsiniz ama gerçek olan bir şey var ki, bu gerçeği Bandırma’lılar da sıklıkla dile getiriyor, VAAT EDİLENLER ZAMANINDA KARŞILIĞINI  BULMALI  VE  VAATLER LAFTA KALMAMALI..!


YETER Mİ ‘HAYIR, YETMEZ’..!


Bandırma’nın temel ve öncelikli sorunları belli. Yıllardır konuşuluyor ama çözüm yok!


1.si, Bandırma Ayyıldıztepe’yi çöplük olarak kullanmaktan ve çöpünü vahşi depolamadan vazgeçmeli. Katı atık tesisine kavuşmalı…


Büyükşehir tarafından kurulacak tesisin projelendirilmesi ve kullanılacak teknoloji konusunda arayış sürüyor. Bugün için aktarmalı olarak katı atıklar terfi istasyonlarına araçlarla taşınıyor.


2.si, Bandırma, bir deniz kenti ama denizin, körfezin hali ortada. Kanalizasyon arıtma konusunda büyükşehir tarafından atılmış adımlar artık nihayete erdirilmeli ve  arıtma için şalter gerçek anlamda indirilmelidir!


Yeri ve projelendirme çalışmaları, yazışmaları büyükşehir tarafından sürdürülen çalışmaların AB ayağının tamamlanması bekleniyor.

3.sü,Bandırma kent içi yaya ve araç trafiğinin yarattığı sorun ve sıkıntılar düşman başınadır. Büyükşehir ,kentin dört ana artelini devr almış durumda. Ordu. Atatürk, İnönü, Kurtuluş caddeleri…


Dört cadde ile ilgili de büyükşehrin projelendirme çalışmaları tamamlanmak  aşamasında. Ordu caddesindeki hemzemin geçit konusunda  halen yürütülün çalışmalar tamamlanmadığı için dört caddeye de girilemiyor. Liman AVM ve Garnizon önüne yapılacak kavşak düzenlemesi ile araç traiği nefes alacak. İhalesinin önümüzdeki günlerde yapılması öngörülüyor.


4.sü, otopark sorununun çözümlenmesi…Deniz manzaralı otopark uygulamasına son verilecek ve otopark ihtiyacının karşılanmasına yönelik  yer sorununun aşılmasıyla birlikte otopark yapımı projelendirilecek.


5.si,kentin su şebekesinin yenilenmesi(asbestli borulardan kurtulması)  ve kırsal mahallelerin barajdan gelen ana hatla buluşturulması ve su ihtiyaçlarının karşılanması yönünde BASKİ’nin  çalışmaları halen sürüyor. Büyükşehire devr olunun Bandırma Belediyesi’nin Hazine’ye olan borcunun ise 4/3’lük bölümü büyükşehir belediyesi tarafından ödenmiş durumda.


6.sı, yıllardır Bandırma belediyesi ile Hazine arasında sorun olan sahil dolgu alanlarının büyükşehire kullanımının devri ile birlikte  sahil bandı bütüncül bir proje ile esnafın ve halkın görüşleri de alınarak, yenilenecek. Sahildeki esnafın haksız rekabete maruz kalması ve bu alanın kiralanmasında 20 bin TL.ye varan fahiş kiralama dönemi son buldu ve büyükşehir tarafından bu alandaki mobolar bin TL.ye kiralandı.


7.si,Tematik Park Projesi.. 260 dönümlük alanın yaklaşık 230 dönümü yeşil alan olarak  planlanan ve projesi uluslararası bir yarışmayla sonuçlandırılan Tematikpark Projesi ile ilgili ihale süreci de işliyor.


8.si Bandırma Limanı Projesi…Hollanda’nın Port of Rotterdam limanını örnek olarak  alan proje kapsamında sahil dolgu alanlarının projelendirilmesi ve ihale süreci büyükşehir tarafından başlatılmış durumda.


9.su, Balıkesir-Çanakkale’nin 1/100 binlik çevre düzen planının hazırlanması ve Bakanlıkça onaylanması sonrası Bandırma’nın 1/500’lik planı da ihale edilmiş durumda.


BU MİLLETİN CEK-CAK’LA İŞİ OLMAZ..!


Büyükşehir belediyesinin 2014 Mart yerel seçimlerinden bugüne yaptığı ve başlattığı çalışmaları ‘cek-cak’la izah etmek benim de bir gazeteci ve yazar olarak hoşuma gitmeyen bir ifade. Ancak, başlanmış ve sonuçlandırılmış çalışmalar yaını sıra start verilmiş büyükşehir belediyesinin hizmet ve yatırımlarının tamamını bu sütunlara taşıyabilmek fiziken mümkün değil.


Büyükşehir için başlanmış iş bir anlamda bitirilmiş iş anlamına geliyor. ’Bu nasıl oluyor ki’ diyenlere büyükşehir belediyesinin merkez ve ilçelerinde üç yıl gibi bir zaman içerisinde kararları yanı sıra hizmet ve yatırımlar konusundaki icraatlarına bakmanın yeterli olduğuna inanıyorum.


Doğrudan siyasi iktidarı ve milletvekillerini ilgilendiren kamu hizmet ve yatırımları konusunda ise muhatabın birincil derecede iktidar milletvekilleri ve dolayısıyla da Sema Kırcı olduğunu sanıyorum. Havanda su döver gibi havanda laf dövüp dövmediğini  AK Parti ilçe başkanı Alp Bostancı’dan önce sn.Kırcı’ya sormak gerekiyor.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 434