SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA’NIN KADERİ Mİ KADERSİZLİĞİ Mİ..?

BANDIRMA’NIN KADERİ Mİ KADERSİZLİĞİ Mİ..?


Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, geçtiğimiz günlerde, Bandırma Ordu Caddesi esnafına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. Bandıma Ticaret Odası tarafından organize edilen ve Ticaret Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı, Borsa Başkanı Halit Sezgin, Ak Parti eski Milletvekili Cemal Öztaylan ve Ordu Caddesi esnafı katıldı.

Toplantının gündemi önemliydi ve Bandırma’ya yapılması öngörülen hizmet ve yatırımlar   tek tek konu edildi, konuşuldu ve tartışıldı.

Baştan belirtelim!


BANDIRMA HİZMET YATIRIMA AÇ BİR KENTTİR..!


Konu siyasi iktidar ve büyükşehir belediyesinin  kente yapacağı hizmet ve yatımlar olduğunda akan sular durur. Bu işin AK Partisi, CHP’si, MHP’si yoktur. Olayın siyasi yönü Bandırma’lıyı da fazla ilgilendirmez. Çünkü, Bandırma, hizmet ve yatırıma  AÇ bir kenttir..!


Ve Bandırmalı belediye başkanı Dursun Mirza dahil olmak üzere  Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Sezgin ile Bandırma Ticaret Odası Başkanı Kılkışlı yanı sıra  bu kentin belediye başkanlığını ve milletvekilliğini yapmış Cemal Öztaylan’ın kentin yıllardır yaşanan bu açlığının giderilmesine yönelik somut adımlar atılmasının gerekliliğini, somut politikalar, projeler  üretilmesi gerekliliğini  en iyi bilen insanlarımızın başında gelir.


Bu nokta da kimsenin niyetini sorgulama ve  insafsızca yargılama hakkına sahip olduğumuzu sanmıyorum. Hiçbir belediye başkanı ya da yönetici göreve “ben bu kenti   kötü yöneteyim, en kısa yoldan tarumar edeyim, cebimi doldurayım” diye talip olmaz. Sorgulama ve eleştiri farklı bir şey insafsızca ve mesnetsiz, merhametsizce  sorgulayıp , yargılama farklı bir şeydir. Bir anlamda politik tercihlerimizin, ön yargılarımızın, anlık çıkarlarımızın bizi teslim almasına izin vermemeliyiz.


BİLGİLENMELİ,KONUŞMALI VE SORGULAMALIYIZ..!


Örneğin,  bir gazeteci ve yazar olarak, belediye başkanı Mirza ile sahip olduğu yönetim anlayışı, aldığı kararlar  ve icraatları konusunda  sabaha kadar konuşup, tartışabiliriz ama  ne o benim niyetimden ne de ben onun niyetinden şüphe etmem. Öyle ki, bu konuşmalara ve tartışmalara tanık olanlar da  “bunlar kavga mı ediyorlar” kanısına kapılabilir. Aynı durumun sevgili Sezgin ve Kılkışlı için de geçerli olduğunu söyleyebilirim. Ancak, konuşma ve tartışmalar bitip de masadan kalktığımızda birbirimize karşı saygımızı  yitirmeden iki dost gibi  ayrılır, işimizin başına döneriz.


Bu Bandırma için geçerli de büyükşehir belediye başkanı Uğur için geçerli olmayan bir durum mudur?

Hayır..!

 Sevgili başkanım Uğur ile de ne zaman bir araya gelsek, aynı saygı ve sevgi hukuku içerisinde konuşur ve her konuyu karşılıklı sorar, sorgular ve  tartışırız.


Doğru olan budur  ve bu, konumu, mevkisi, makamı ne olursa olsun her insanın gözetmesi gereken  medeni insani ilişkinin gereğidir!


BU SORUNLAR BİZİM SORUNLARIMIZ DEĞİL Mİ?


Bilgilendirme toplantısında büyükşehir belediye başkanı Uğur, neleri gündeme taşıdı?

1.si, Bandırma’nın Ordu Caddesi üzerine yapılması planlanan hemzemin geçit konusu…

2.si, Bandırma’ya yapılacak Tematik Park projesi…

3.sü,Bandırma’da başlayan Balpark uygulaması sonucunda elde edilen gelirden Bandırmaspor’a pay verilmesi…

4.sü,Bandırma endüstriyel ve ileri teknoloji bölgesi ile liman projesi için Ankara’ya çıkartma yapılması…


Bu her biri başlı başına bir değerlendirme konusu olan hizmet ve yatırımlar bütününü Bandırma belediye meclisi başta olmak üzere, kent kamuoyunda ne ölçüde ve ne kadar konuşup, tartıştık? Bu konularda basınımız dahil, siyasilerimizin, seçilmişlerimizin, sivil toplum örgütlerimizin yeteri kadar bilgi sahibi olduklarını, bu konular üzerinde karşılıklı konuşup, tartışabildiklerine inanıyor muyuz?


Ama en önemlisi, hizmet ve yatırımlar konusundaki yıllanmış AÇLIĞIMIZI gidermek yönünde kenti yönetenler dahil olmak üzere, kent toplumunun ZAMANI ve AKLINI  en rasyonel biçimde kullandığımıza inanıyor musunuz?


BANDIRMA İÇİN YENİLENME VE DEĞİŞİM ŞART..!


Örneğin, bu kentte bir tek aklı evvelin çıkıp da, bu kette artık, bir tek yeni  sanayi yatırımı istemiyorum , bize mevcut liman yeterli, yeni limana ne ihtiyaç var demesinin kabul edilebilir hiç bir mantığı ,anlamı var mı? Tematik Park Projesini, insanlar bize soruyor ve proje kapsamında öngörülen şeylerin ne zaman gerçekleşeceğini ,işe ne zaman başlanacağını sormuyorlar mı?


Sahil bandı, yasaya göre, büyükşehir belediyesine  geçti. Bandırma bir deniz kenti olmasına karşın, kentin yıllardır  sahille ve denizle ilişkisinin kangrenleşmesini ve denizin, sahilin bile bir sorun ve sıkıntı kaynağı haline geldiğini bilmiyor muyuz?


Hemen herkes politik kaygılardan öte büyükşehir belediyesinin  denizimize ve sahile dönük  ciddi bir proje ile işe başlamasını, sahilimizin beklentilere uygun bir şekilde  değerlendirilmesini beklemiyor mu?


YOL BİTTİ..!


Hangi kentsel sorun ve sıkıntımızı sıralayalım?

Kör düğüme dönmüş yaya ve araç trafiği yanı sıra otopark sorunlarını mı?

Yanan çöplüğümüzü mü..?

Denize deşarj ettiğimiz ve bir türlü yapımı gerçekleşmeyen kanalizasyon arıtma tesislerini mi?

Bir kent, İSTEMEZÜK ile büyüyüp, gelişemez.. Bandırma da kentsel açıdan kabuğunu kırarak, 30/40 yıl öncesi gibi tipik bir sahil kasabası konumuyla kentlileşme ve gerçek anlamda şehirleşme arasında sürekli bocalayan bir kent olarak yürüyemez.


Yol bitti..!


Kent bas bas bağırıp, çığlık atıyor ve hala farkında  değil misiniz?


Büyükşehir belediye başkanı Uğur ile belediye başkanı Mirza’dan tek isteğimiz olmalı: AZ LAF ÇOK HİZMET  ve YATIRIM..! HAYDİ ARTIK BAŞLAYIN..!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 310