SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA’NIN ‘KAZI ÇİLESİ’ BİTİRİLMELİ!

BANDIRMA’NIN ‘KAZI ÇİLESİ’ BİTİRİLMELİ!


2014 Mart yerel seçimleriyle birlikte büyükşehir yasası kapsamına alınmış Balıkesir büyükşehir oldu. O gün bugündür büyükşehir belediyesi ile muhalefet partilerinin belediye başkanları ve yönetimleri ile yetki paylaşımı ve paylaşılan yetkilerin kullanımı konusunda  farklı sorun ve sıkıntılar, tartışmalar yaşanmakta.


Büyükşehir belediye yönetimi  ve büyükşehire bağlı BASKİ ve AYKOME birimleri başta olmak üzere Bandırma’nın ve Bandırma belediyesinin özel bir yeri var. Yaklaşık üç yıldır büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyesi arasında  hem yetki paylaşımı hem de paylaşılmış yetkilerin  kullanımı konusunda zaman zaman söylem kaynaklı hem ilişkiler gerginleşiyor hem de farklı sıkıntılar yaşanıyor.


DERT ANLAŞILMADAN DERMAN BULUNMAZ!


Son olarak, Bandırma belediyesi internet sitesinde ‘kazı çilesi ‘başlıklı kamuoyunu bilgilendirmeye ve yaşanan sıkıntıları özetleyen bir haber yayınlandı ve haberin sonunda şöyle denilmekte:

“Bandırma Belediyesinde hizmet etmek için bizi seçen vatandaşlarımız, Balıkesir geneli için hizmet etmek için farklı bir siyasi görüşü uygun bulmuştur. Bizlere düşen ayrım yapmadan hizmet etmektir. Biz, oy hesabı yapmadan tüm kırsal mahallelerimizin bizim sorumluluğunda olan iç yollarını yapıyor, mezarlıkları onarıyor, çocuk parkları yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi de aynı şekilde ötekileştirmeden tüm ilçelere eşit düzeyde hizmet etmesi gerekmektedir.”


Doğru mu, evet, doğru!


Aynı şekilde, aynı duygu  ve düşüncelerle büyükşehir belediye başkanı A.Edip Uğur, bu beyanın altına imza atar mı, evet, atar!


O zaman sorun ve sıkıntı ne? Ortada gerçekten Bandırma belediye başkanı Dursun Mirza’nın sürekli dillendirdiği ve dikkat çektiği gibi bir  ‘kazı çilesi’ mi var?


Evet, ne yazık ki, var!


HİZMETİ BULMACAYA ÇEVİRMENİN MANTIĞI YOK!


Bandırma benim de memleketim ve  tüm ailem gibi yaşamımı bu kentte  kurmuş bir kişiyim. Gazetecilik ya da yazarlık mesleğim bir yana öncelikle  bir yurttaş olarak son üç yıllık  zaman dilimi  dikkate alındığında kentin  en büyük sorun ve sıkıntısının araç ve yayalar açısından  cadde ve sokaklardaki bir türlü kapanmayan kazılar ve bozuk yollar, çukurlar  olduğunu  söyleyebilirim.


Bandırmalılar cadde ve sokaklarındaki bu tablodan ve yaşanan mağduriyetten bıktı ve usandı!


Kentin genelinde yaşanan bu sorunları ve sıkıntıları ilettiğinizde öncelikle bir muhatap sorunu yaşanıyor. Tüm vatandaşların da bildiği gibi  ilçe belediye başkan ve yönetimi üç yıldır muhatabın kendileri değil büyükşehir belediyesi olduğunu yineleyerek, şikayetlerin büyükşehir belediyesine yapılmasını istiyor.


Kuşkusuz Mirza ve yönetiminin bu yönlendirme çabasının altında siyasi nedenler ön planda. “Büyükşehir işte bu! Yetki biz de olsa idi biz yapardık. Aldığınız yetkiyi bize verin dedik ama vermediler. Mağduriyetlerinizin kaynağı büyükşehir. Büyükşehir belediyesini elinde tutan AK Parti, CHP’li belediyemizin başarılı olmaması için elinden gelen her şeyi yapıyor. Sizlerle bizi karşı karşıya getirmek için yollarınızı yapmıyor. Bizleri cezalandırayım derken aslında Bandırma’yı cezalandırıyor!”


BANDIRMALI MAZERETLERDEN BIKTI VE USANDI!


Balıkesir büyükşehir belediye başkanı Uğur’un böylesine ‘ucuz’ bir  siyasi gerekçeyle hareket etmeyeceğini en iyi bilenlerin başında  Bandırma belediye başkanı Mirza gelmesine karşın, siyaseten böylesi gerekçeler ardında sürekli  ‘mazeret’  üretmenin  ne yönetimine ne de kente hiçbir yararının olmadığı aşikar.


Bandırmalı da bu nedenle büyükşehir belediyesi aleyhine sürekli üretilen  bu anlamsız mazeretlerden bıktı ve usandı!


Benzer bir durumu son yoğun kar yağışı ve sonuçlarında yaşadık. Bandırmalı, kar yağışı nedeniyle günlerce evine  hapsoldu, dükkanına, işine, okuluna gidemedi ve  insanlarımızın mağduriyetlerinin  ana unsuru ve nedeni olarak  yine büyükşehir belediyesi olarak vatandaşlara sunulmaya çalışıldı.


SÜRECİ ŞEFFAF KILIN, SORUNLAR ÇÖZÜLÜR!


Peki, iki belediye arasında yaşanan sorun ve sıkıntıların ana nedeni ne?


Birincisi, siyasi! Her iki kentin insanlarını aptal, görmemiş, cahil  yerine koymayacak ve alışıla gelmiş ucuz siyasi atraksiyonlar içerisine girmekten, siyaseten şark kurnazlıklarından  kaçınacaksınız. Particilikle ya da siyasi görüş farklılıkları ile yerel yöneticiliği birbirine karıştırmayacaksınız. Yüze karşı başka muhatabınız arkasını dönünce başka türlü konuşmayacaksınız.


İkincisi, büyükşehir yasa ile sınırları, yetkileri ve alanı  belirlenmiş bir idari sistem. Yetki dağılımı ve paylaşımı çerçevesinde birlikte yürümek ve yasa ile belirlenmiş hizmet ve yatırımları yapmak zorundasınız. İşletim sistemi belli. Hizmet ve yatırımlarda siyasal hazımsızlığın, mazeretçiliğin  yeri olamaz.


Üçüncüsü, iletişimin tavan yaptığı bir çağda yaşıyoruz. Kurumlar arası koordinasyonda diyaloğun önemi ve diri tutulması önemli. Her iki belediye  başkanına da, ilgili belediyelerin birim amirlerine de  anında ulaşabilmek, görüşüp, ne sorun ve sıkıntı  yaşanıyor ise anında çözüm  üretmek mümkün! Dert ve dava şu veya bu nedenle topu taça atmak değil ise çözümün tarafı olmak herkesin asli görevi.


Dördüncüsü, Bandırma belediye başkanı Mirza’nın bir çok avantajı var. Bandırma Belediye Sarayı’nın karşısında büyükşehir belediyesinin Beyaz Masa’sı, büyükşehir belediye temsilcisi,  yan tarafında  ise BASKİ Şube Müdürlüğü var ve BASKİ’nin başındaki kişi aynı zamanda eski çalışanı.


Beşincisi, büyükşehir belediyesi  adına kazı çalışmaları bakım, oranım işlerini  ihale  ile üstlenmiş BASTAŞ firması  aynı zamanda Bandırma belediyesinin de benzer işlerini ihale ile üstlenmiş olan bir firma.


Ben, yaşanan ‘kazı çilesi’nin ve mağduriyetlerin giderilebilmesi için öncelikle iki belediye arasında  koordinasyonun ve denetim mekanizmasının işler kılınarak; asfalt, parke yol, kaldırım, bordür, kazı çalışmalarının sonu gelmeyen rant tartışmalarına kurban edilmeden ve yaşanan  sürecin  bir an önce  bu anlamsız tartışmalardan arındırılarak  sağlanacağına inanıyorum.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 390