SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA’DA FETÖ İDDİANAMESİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…

BANDIRMA’DA FETÖ İDDİANAMESİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…


FETÖ’NÜN Bandırma yapılanmasının iddianamesi hazırlandı. İddianame üzerinde daha sonra ayrıntılı olarak duracak ve halen yargılaması süren davayı etkilememek kaydıyla  yapılanmayı  ve faaliyetlerini anlamaya, anlatmaya ve yorumlamaya çalışacağız.


15 Temmuz darbe  kalkışması ve işgal girişiminin bastırılması ve OHAL  ilan edilmesi sürecinde ülke genelinde yaşandığı gibi Bandırma’da da Fetullahçı terör örgütlenmesinin kentimiz yapılanmasına yönelik olarak Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatları doğrultusunda Bandırma Emniyet Müdürlüğü  K.O.M Grup Amirliği  bir dizi operasyon gerçekleştirdi.


Bir çok kişi gözaltına alındı, ev ve iş yerlerinde arama yapıldı ve şüphelilerin emniyetteki ifadelerinden sonra Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığında ifadeleri alındıktan sonra  kimisi savcılık aşamasında kimisi çıkartıldığı mahkemede serbest kaldı .Ya da kimileri tutuksuz yargılanmak üzere mahkeme kararıyla bırakılırken, kimileri de tutuklanarak cezaevine kondu.


Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanmış ve 36’sı tutukla toplam 50 şüphelinin yer aldığı iddianame Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ele alınacak..


BANDIRMA’DA  ŞALTER  15 TEMMUZ SONRASI  İNMİŞ!


Ancak,  burada soruşturma tarihi konusunda dikkat çekici bir detay var. Şöyle ki, “Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında; Bandırma İlçe Emniyet Müdürlüğü K.O.M. Grup Amirliğinin 21/06/2016 tarihli yazısı ile FETÖ/PDY terör örgütünün Bandırma ilçesinde bulunan ana yapılanmasına ilişkin olarak ifadeler ve araştırma tutanaklarının Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği..” belirtilerek,  soruşturmanın 15 Temmuz darbe kalkışmasından önce başlatıldığına  dikkat çekilerek, 15 Temmuz darbe kalkışması ile Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmayı hızlandırdığı vurgulanıyor.


Bu kabaca şu demek: Bandırma’da FETÖ vakası başsavcılığın ve emniyetin gündemine  15 Temmuz darbe kalkışmasından ancak  yirmi gün önce girmiş!


2013 tarihinde gerçekleşen 17/25 Aralık  FETÖ operasyonu öncesi ve sonrasıyla Bandırma Emniyetinin ve Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığının gündemine ilçedeki FETÖ yapılanması ve faaliyetleri girmemiş ve  adeta 15 Temmuz 2016  da gerçekleşen darbe kalkışması  ve sonucu beklenmiş!


Neden ve niçin?


SORUŞTURMA VE OPERASYONLAR  KAMUOYUNU TATMİN ETMEDİ!


Çünkü, FETÖ yapılanmasının ve faaliyetlerinin Bandırma ve bölge nezdinde  devlet kurumları , emniyet ve adliye nezdinde nüfus etmediği hiç bir kurum ve alan yok!


İddianameye yansıyan emniyet soruşturması ve savcılık ifadesine yansıyan şüphelilerin ifadeleri  ve  bilgiler, FETÖ operasyonları ile Adliye soruşturmaları konusundaki kamuoyundaki yaygın kaygıların haklılığını  ve tatminsizliğin nedenlerini ele veriyor.


Yukarıda ifade ettiğim düşünceler ve kanaatler yargıya müdahale ya da süren bir yargılama sürecine müdahale olarak da görülmemeli. Çünkü, cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her vesileyle  dile getirip, vurguladığı gibi, FETÖ ile mücadelede milletin kendisi, bu soruşturma ve yargılama sürecinin polisi, savcısı, avukatı ve yargıcıdır! O nedenle, makamı ve mevkisi ne olursa olsun, hiç kimsenin  bu süreci ve yaşananları elimine etme, geçiştirme hakkı ve hukuku, yetkisi bulunmamakta…


EMLAK TİCARETİ VE HİMMETLE BU  DÜĞÜM ÇÖZÜLMEZ!


Söz konusu iddianame nezdinde emniyet ve savcılığın   olayları  ele alış biçimi ve hukuksal açıdan değerlendirmesinin belli bir mantığı, yöntemi  ve kriterleri var. Daha önce de bir çok yazımda dile getirdim ve dikkat çektim.  Emniyet ve savcılık soruşturmaları açısından FETÖ vakasını soruşturma safhasından başlayarak klasik adli vakalar, bir kriminal suç dosyası olarak ele alamaz, soruşturamaz , yorumlayıp, değerlendiremezsiniz.


Karşınızda devletin tüm kurumlarının başına ya da içine çöreklenmiş  uluslararası bir ihanet şebekesi, bir ajan örgütlenmesi, onlarca yıldır NATO Gladyosu olarak şekillendirilmiş, karanlık-kirli ve kanlı vatan haini  bir yapı ve faaliyetleri var!


Oysa ki, devletin ilgili birimlerinin ve savcılıkların FETÖ ile ilişkili daha öncesinde yaptığı  şablon yorumlar bir anlamda iddianameye eklemlenerek, şüpheliler ve şüphelilerin emniyet ve savcılık ifadeleri ne yer verilerek,. yargının önüne 36’sı tutuklu 50 şüpheli taşınıyor. Bu şüphelilerin çoğu garnitürdür ve FETÖ yapılanmasını, faaliyetlerini anlaşılır kılmaktan, ne yazık ki, uzaktır.


Emniyet ve savcılık söz konusu 50 şüpheliyi sıksa, Bandırma ve bölge gerçeğini yansıtan bir FETÖ yapılanması ya da zanlısı çıkmaz! Çünkü, zaten daha soruşturma safhasında başta Bandırma imamı ve  bu çetesel yapının aktörleri firar ederek, elden kaçtı!


Halazırda yakalanıp, deşifre edilememiş kişi ve ilişkiler ise bir anlamda şimdilik sindi, ‘uykuya yattı’ ve kendilerini gizleyip, korudu.!


DARBECİLER VE HAİNLERLE YAŞANAN İLK RESMİ HESAPLAŞMA!


FETÖ yapılanması ve faaliyetleri kapsamında ortaya çıkan tablo şaşırtıcı olmaktan uzak olduğu söylenebilir. Çünkü, Cumhuriyet devleti, iktidar, istihbaratı, kolluk güçleri, adliyesi ile tarihinde  ve devlet geleneğinde, yaşamında böylesi bir uluslararası ajan örgütlenmesi ve hain darbeci çete ile ilk kez fiilen karşı karşıya geliyor ve mücadele ederek, hesaplaşıyor. Bu mücadelede en büyük zafiyetiniz ise,  terörist yapı on yıllarca içinizde yuvalanmış, besilenmiş!


Ben, Bandırma Emniyet Müdürlüğü Kom Grup Amirliği bünyesinde FETÖ soruşturması ve operasyonlarını yürütecek birimin bile  güçlükle kurulabildiğini  sanıyorum. Kurulmuş ekibin ise, ajan örgütlenmesi konusunda mesleki yeterli ği, bilgi ve deneyiminin olduğunu sanmıyorum. Soruşturmalar ve operasyonlar sürecinde  MİT’in bir-iki elemanı ile yol almaya çalışıldı… Aynı durum, ne yazık ki, savcı ve hakimler için de geçerli…


FİTÖ soruşturmaları ve operasyonları sürecinde OHAL nedeniyle Bandırma Kaymakamı Tuncay Sonel, aynı zamanda OHAL’in ilçe temsilcisiydi ve soruşturmalar, operasyonlar sürecinde ‘özel’ sorumluluklar üstlendiğini belirtmeliyiz.


Sonuç olarak, Bandırma’da 15 Temmuz sonrasına dönük olarak, başsavcılık talimatları doğrultusunda kolluk güçlerinin yürüttüğü soruşturma ve operasyonlar tamamlandı ve yargının önüne taşınmış 50 şüpheli var. Şüphelilerin anlatımları FETÖ yapılanmasının Bandırma ayağını, ilişkilerini ve faaliyetlerini deşifre ediyor ve bizlere sunuyor. Ortaya dökülenler, Bandırma nezdinde, aysbergin ne kadarlık bölümü  ve gerçeği ne kadar yansıtıyor, hep birlikte görüp, anlayacağız.


Esen kalın…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 684