SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BANDIRMA’DA FETÖ GERÇEĞİ ..!?

BANDIRMA’DA FETÖ GERÇEĞİ ..!?


Balıkesir Cumhuriyet başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan 36’sı tutuklu 50 şüphelinin yargılandığı  Bandırma FETÖ/PDY davası ile ilgili iddianame üzerinden giderek  ilçede nasıl bir yapılanmayla karşı karşıya  olduğumuzu anlamaya çalışacağız. Anlama çabamızın ardında Bandırma FETÖ/PDY yapılanmasını tanımak, oluşumunu, işleyişini ve faaliyetlerini  çözümlemek olduğunu da belirtelim.


1.si, FETÖ/PDY yapılanmasının Bandırma sorumlusu  ve  ‘imamı’ FETÖ tarafından atanmış Arif Karanfil’dir. Karanfil, profesyoneldir ve FETÖ tarafından maaşlı elemandır. Karanfil, aynı zamanda Berk Eğitim Kurumlarının müdürüdür.


TAŞLAR YLERLİ YERİNE OTURMUYOR? TAŞLAR KAYIP!


2.si, Bandırma İmamı, Karanfil, FETÖ’nün Balıkesir İmamı  İzzet  Bilir’e  bağlı çalışmakta ve ona karşı sorumlu. Her hafta, ilçe imamı, dersane müdürü, okul müdürü ve ’ser rehber’le toplantı yaptıkları; bu toplantılarda örgütsel yapı, işleyiş ve faaliyetlerini organize ederek, örgüt için güvenilir isimlerin belirlenerek, bu isimlerin  mütevelli heyetine alındıkları…


3.sü, FETÖ’nün Balıkesir imamı İzzet Bilir, Ege Bölgesine imamına bağlı ve sorumlu olarak faaliyet gösteriyor. FETÖ, Türkiye’yi 6/7 bölgeye ayırmış  ve her bölgenin bir ‘bölge imamı’ söz konusu. FETÖ’nin bölge imamları Amerika’da Pensilvanya’da ikamet eden F.Gülen ile bağlantılı ve aldıkları talimatları bölgelere ulaştırarak, bu doğrultuda  faaliyet yürütüyor.


4.sü, her  bölgede, il de ve ilçede  deşifre olduğu gibi, Balıkesir ile bağlantılı Bandırma’da da FETÖ mesleklerine ve sorumlusu oldukları alanlara göre doktorlar, öğretmenler, diyanet, basın, mühendisler, memurlar bir birim olarak birim sorumluları üzerinden  Bandırma imamına bağlı  yapılanıyor ve faaliyet yürütüyor. Bu birimlerin dışında hakimler, savcılar, üniversite,  emniyet, kaymakam ve asker grubu  birimleri  var .Ancak, bu birimler özel ve il ve ilçelerde bu gruplar ‘özel’ ve ‘gizli ‘ faaliyet yürütüyorlar. İl ve ilçelerde imamların ve mütevelli heyetlerden de  habersiz ve gizli  yapılandırılıyor. Bu ‘özel’ ve ‘gizli’ örgütlenme ve faaliyet alanını ancak bölge imamları biliyor.


5.si, Bandırma’da FETÖ/PDY’nin kurumsal faaliyetlerini ve sohbet toplantılarını gerçekleştiği kurumlar ise  Zağnos/Körfez dershanesi,  Zümrüt ilköğretim okulu ve BERK Eğitim Kurumları AŞ, Tatlısu Berk Dinlenme Tesisleri, Arif  Erkek Öğrenci yurdu  yanı sıra TUSKON’a bağlı BANİAD, Bandırma Çevre ve Eğitim Gönüllüleri Derneği gibi sivil toplum örgütleri…


6.sı ise, FETÖ/PDY ile kişilerin ilişkilendirilmesi ve örgüt üyeliği  konusunda en önemli hukuksal emare kabul edilen Bylock uygulamasının telefonlarında ya da internetinde olup olmaması ve bu kanaldan kişinin ilişki  kurup kurmadığı  ve Bank Asya ile kurduğu parasal ilişkinin niteliğinde odaklaşıyor.


BU TABLODAN İHANET ÖRGÜTLENMESİ ÇIKMAZ!


Şimdi  iddianame  ve iddianamede yer verilen tutuklu ya da tutuksuz şüphelilerin emniyet ve savcılık beyanları, arama tutanakları gözden geçirildiğinde şu soruyu sormak kaçınılmaz  oluyor:15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra emniyet ve savcılık tarafından yürütülmüş soruşturmalar kapsamında Bandırma nezdinde FETÖ/PDY yapılanmasının örgütsel oluşum, işleyiş ve faaliyetleri açısından her şey gün ışığına çıkartılmış, gerek yargı süreci ve gerekse de kamuoyu açısından tatmin edici bir sonuca ulaşılmış mıdır?


Tek kelimeyle, HAYIR…!


Ortada  dersaneler, öğrenci yurtları, dinlenme tesisi gibi özellikle eğitim-öğretim kurumları  ve alanı üzerinden gerçekleştirdiği   dinsel amaçlı bir cemaatin ve hizmetin  ticaretle ve emlak oyunları ile  gelişmiş ve gerçekleştirilmiş  bir çalışması var.


FETÖ: HİZMET+TİCARET+İHANET!


Şu söylenebilir: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dikkat çektiği gibi, FETÖ/PDY vakasının, hizmet +ticaret ve ve ihanet boyutunun genel olarak hizmet +ticaret boyutu deşifre edilmiş…!


Peki ya Balıkesir ve Bandırma nezdinde  FETÖ/PDY’ nin  ihanet boyutu nerede!?


Ben, bu noktada emniyet ve savcılarımızın soruşturma sürecinde yetkileri kapsamında ellerinden geleni yaptıklarına inanıyorum. Ancak, 15 Temmuz darbe kalkışması akşamına kadar emniyet +istihbarat+ hakim ve savcılarla +valiler ve kaymakamlarla  iç içe olmuş, devletin tüm kılcal damarlarına nüfus etmiş uluslararası bir şebekenin ve ajan ağının 16 Temmuz sabahı  ‘ne oldu? nerede kalmıştık?’ sorusuna devlet ciddiyeti ve titizliğiyle layıkıyla karşılık vermekte  farklı sorunlar ve sıkıntılar yaşadığına tanık olduğumuza inanıyorum.


İHANET, ‘UYKUYA’ MI  YATTI !?


Örneğin, Bandırma nezdinde FETÖ/PDY  yapılanmasının Balıkesir nezdindeki emniyet ve adliye  nezdinde en kapsamlı operasyonu  Bandırma’da gerçekleşen ve bir gazetecinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanmış 2009  28 Ekim’in de gerçekleştirilmiş operasyondur!2009 yılı 28 Ekim’i öncesi, AK Parti’nin Anayasa Mahkkemesi’nde kapatılması davasına uzanan olaylar zincirine dönemin AK Parti milletvekili M. Cemal Öztaylan’ın da dahil edilmesi ve aynı süreç de, milletvekili Turhan Çömez’in partisiyle yollarının ayrılması ve doğrudan 2009 yerel seçimlerine yönelik yaşanan müdahaledir. Necip Hablemitoğlu’na  Bandırma’da kurulan tezgah ve yürütülen algı operasyonudur!


Keza, 2010 yılında dönemin Bandırma Garnizon Komutanına, Bandırma Subay Orduevi’ne. Kanadoğlu’na ve Erdek Donanmaya karşı bizzat FETÖ/PDY yapılanmasının gerçekleştirdiği  operasyonlardır!


Cumhurbaşkanlığı seçimleri,2011 milletvekilliği seçimleri,  Balıkesir ve ilçelerinde gerçekleşen 2014 yerel seçimleri, 2015 Haziran ve Kasım seçimlerinde FETÖ/PDY’nin üstlendiği rol ve seçim sonuçlarını etkileme çaba ve çalışmaları göz ardı edilerek Balıkesir ve Bandırma nezdinde FETÖ/PYD gerçeği, vakanın kumpas ve ihanet boyutu anlaşılamaz!


15 TEMMUZ’UN VE  İHANETİN SAVCISI DA HAKİMİ DE MİLLETTİR!


Ben, Balıkesir ve dolayısıyla Bandırma nezdinde 15 Temmuz darbe kalkışması sonrası hala FETÖ/PDY yapılanmasının, oluşum, işleyiş ve faaliyetlerinin devlet nezdinde, hukuksal ve yargısal açıdan tam anlamıyla şu veya bu nedenlerle ya da farklı kaygılarla deşifre edilmediğine, vakanın özellikle hizmet+ticaret boyutu ön plana çıkartılarak, ihanet boyutunun  karanlıkta kaldığını sanıyorum.


Yoksa, FETÖ/PDY ilişkili eğitim kurumlarına gitmiş, oğlunu kızını göndermiş, BANK ASYA ile finansal ilişki kurmuş, sohbet toplantılarına katılarak, vaaz dinlemiş, evinde Gülen’in bir-iki kitabı bulunmuş, kurduğu muhabbet ilişkisinden nemağlanmaya çalışmış, emlakçılık oynamış, himmet adına kurban alıp-vermiş olanlardan bir ihanet ve ajan örgütlenmesi çıkartamazsınız.


15 Temmuz sonrası iddianameye yansıyan emniyet ve savcılık  anlatımları ile şüpheliler aslında yaşanmış ihanetin  ve ajan örgütlenmesinin ipuçlarını vermiş ama   anlamakta güçlük çektiğimiz şekilde örgütsel şema ve zanlıları somutlanamamış. Adeta, 15 Temmuz sonrası   için elde kim var  ise boşluk doldurulmuş!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 590