SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BALIKESİR YAPILANLARIN,YAŞANANLARIN NE KADAR FARKINDA?

BALIKESİR YAPILANLARIN,YAŞANANLARIN NE KADAR FARKINDA?


Bugünkü yazımızda Balıkesir’de gerçekleşmiş  bir Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın öncülüğünde, Balıkesir ve Çanakkale Sanayi-Ticaret Odalarının iştirakçi olduğu “Güney Marmara Gıda Kümelenmesi”, projesi kapsamında kurulan Güney Marmara Gıda Kümesi Derneği tarafından düzenlenmiş çalıştay  ile Kale Grubu’nun Balıkesir OSB’ye gerçekleştireceği 30 milyon TL.lik protokol imza töreninde yapılan konuşmalara kısaca  değineceğim.


Öncelikle bir gerçeği vurgulamakta yarar var. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve siyasal iktidar tarafından ülkenin geleceği ile ilgili belirlenmiş bir hedef var. Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın  ekonomik olarak en gelişkin 10 ülkesi arasında yerini alması ve dış ticaretinin 500 milyar $’a ulaşması amaç ve hedefi!


ERDOĞAN’IN 500 MİLYAR $  STRATEJİSİ, HAYAL Mİ GERÇEK Mİ?


TÜİK verilerine göre, Türkiye’nin 2015 yılı için dış ticaret hacmi 351,1 milyar $ olarak gerçekleşirken, ihracatı 143,9, ithalatı   207,2 milyar $ olarak gerçekleşti.


Evet, herkesin ekonomi konusunda hem fikir olduğu bir gerçek var: Ülkenin ekonomide ve ticarette bu hedeflere ulaşabilmesi için öncelikle üretken bir ekonomiye sahip olması ve ürettiğini de uluslararası rekabet koşullarında pazarlama gücü ve olanaklarına sahip olması şart!


Peki, Türkiye için Erdoğan ve siyasal iktidarın öngördüğü bu hedefler ütopik mi ya da gerçekleşmesi mümkün hedefler mi?


Dünyanın 17. ve Avrupa’nın 7. büyük ekonomisine sahip  olan Türkiye, en güçlü ekonomilerin temsil edildiği G-20’nin faal bir üyesi durumunda. Küresel ve bölgesel baz da yaşanan tüm ekonomik sorunlara ve sıkıntılara; içerde yaşadığımız darbe kalkışması, FETÖ,PKK,DAEŞ terörü gibi terörist saldırılara, finans sistemimizi hedefleyen operasyonlara  karşın Türkiye, öngörülen bu ekonomik amaç ve hedeflere ulaşabilir.


Örneğin, Rusya ile yaşadığımız  uçak krizi sonrası sıkıntıların aşılması ve bugün için ülkenin Rusya  ile ticarette öngördüğü 100 milyar $’lık ticaret hacmi bile ekonomik dinamiklerin yaşama geçmesi ve 2023 hedefine ulaşmamızda temel ekonomik kaldıraçlardan biri olabilir. Bu ayrı bir yazı konusu…


UĞUR’UN BALIKESİR VE 2023 HEDEFİ HAYAL Mİ, GERÇEK Mİ?


Bugüne kadar, Balıkesir ve Çanakkale ilişkisi konusunda bir çok makale kaleme aldım. Bu nedenle, GMKA’nın öncülüğünde Balıkesir ve Çanakkale Sanayi-Ticaret Odalarının iştirakiyle Güney Marmara Gıda Kümelenmesi projesi kapsamında bir çalıştay gerçekleştirilmiş olması ve bu organizasyona Portekiz’den vonCluster Gıda Kümesi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Luis Pinto de Andrade’nin katılmış olması mutluluk verici ve çok anlamlı.


BALIKESİR, KANAT AÇIP, UÇMANIN ZEVKİNE VARMALI!


Peki, kümelenme ne demek ve Balıkesir-Çanakkale için önemi ne?


Kümelenme; aynı ya da benzer iş kolunda faaliyet gösteren, coğrafi olarak birbirine yakın, birbirleriyle işbirliği ve rekabet halinde olan üretici firmalar ve onları destekleyici firma ve kurumların bir araya geldiği bir çalışma modeli olarak tanımlanıyor.


Yararı ise; İhtiyaç duyulan üretim faktörlerinin daha uygun koşullarda temin edilmesine olanak sağlayarak firmalara maliyet avantajı kazandıracak, ölçek ekonomisinden faydalanılarak maliyetlerin düşürülmesini sağlamanın yanı sıra işgücü ve ürün kalitesi, verimlilik ve istihdamı arttırdığı gibi, firmaların ihracat ve satışlarının artmasını, yenilik ve teknolojilerin hızla yaygınlaşmasını , yerel rakiplerle yarışma güçlerini arttırma gibi daha bir çok olumlu ekonomik etkilerde bulunacak.


KÜMELENMENİN EKONOMİK ÖNEMİ!


Çalıştay da, büyükşehir belediye başkanı Uğur, yaptığı konuşmada, OSB’nde ağaç işleri alanında marangozların kümelenme yönünde başlattığı çalışmalara dikkat çekip, Almanya’dan gelecek yatırımcı ile de kompozit malzemeden üretim yapanların hepsinin Balıkesir’de kümelenmesine çalışacaklarını belirterek, “Aynı şekilde Bandırma’da düşündüğümüz organize sanayi bölgesi ve liman ile birlikte kimya sanayinin ve metal sanayinin kümelendiği bir organize sanayi bölgesi kuracağız. Onunla ilgili çalışmalar devam ediyor” sözleri ile bu yöndeki çalışmaların tüm büyükşehir ekonomik alanına taşınacağına dikkat çekiyor.


Bölgesel ve yerel ekonominin ve üretim faaliyetlerinin planlanması, programlanması ve disipline edilmesi, geliştirilmesi ve en önemlisi, istihdam ve üretimin arttırılması açısından  yapılan bu çalışmalar tartışılmaz önemde.


Ve ne yazık ki, biz bu konularda adım atmak konusunda bir çok açıdan geç kaldık. Dün atılması gereken adımlar bugün atılmaya çalışılıyor! Ayrıca gecikmiş olmanın faturasını da değişik şekillerde fazlasıyla yaşıyoruz.


BANDIRMA BURUK BAŞKAN!


Bu olayın bir yönü…


Olayın diğer önemli bir yönü ise, protokol töreninde,  KALE Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay’ın ve  diğer katılımcıların konuşmaları…


KALE Grup, Bandırma’lılara yabancı bir grup değil. Balıkesir’e Kale Grup ilk yatırımını 1964 yılında Bandırma Kaleflex’i kurarak başlattı. Sığırcı Tren istasyonunu kiralayarak, lojistik merkez yaptı ve ürünlerinin tüm yurda ve yurt dışına dağılımını bu noktadan demiryolunu ve limanı kullanarak gerçekleştirdi. Keza, KALE Grup, yatırım amaçlı, Bandırma Belediyesi ile anlaşarak, 640 bin 900 m2  yer satın aldı.


Bandırma, KALE Grup’un yatırım yapacağı günü beklerken, doğal olarak Balıkesir OSB’ye 30 milyon TL.lik yatırım için protokol imzalaması ve kurulacak olan tesiste yaklaşık 300 kişiye istihdam sağlanacağının açıklanmış olması,  kent olarak, bir burulmaya ve üzüntüye neden oldu. Bandırma’lılar  kentlerine yapılacak yatırımın Balıkesir’e kaçırıldığı gibi bir düşünceye kapıldı. Bir anlamda fatura yine kimileri tarafından, her zaman olduğu gibi, Uğur’a çıkartılmaya çalışıldı.


ZEYNEP BODUR OKYAY İYİ  ANLAŞILMALI!


Ki, hiçbir anlamı yok ve doğru değil! Onun için Bodur’un törende yaptığı konuşmanın iyi okunması ve anlaşılması gerektiğine inanıyorum.


Bodur Okyay, şöyle diyor:

“Balıkesir bugüne geldiğinde Sayın Valimizin ayağı uğurlu geldi diye düşünüyorum. Onunla tanıştık ve bu kararımız hızlandı. Ama Sayın belediye başkanımızın ve çok kıymetli başkanlarımızın buraya vizyonlarının çok geniş olmasından da kaynaklı yatırım adına çok ciddi gelişmeler oluyor. Aslında Türkiye’nin üretim çıktısının çok büyük kısmını üreten Marmara Bölgesi’nin önemli merkezlerinden birisi Balıkesir. Sanayi kültürünün ve geçmişten gelen sosyal anlamdaki birikiminin neticesinde Balıkesir öne çıkıyor. Bursa İstanbul’dan sonra o kadar geliştiyse Balıkesir’in de bu anlamda çok ciddi atılım yapma potansiyeli var. İş ki bunun gereklerinin, altyapısının yapılması. Hükümetimiz de bu tür projeleri destekliyor. Gerçekten altyapı yatırımlarının tamamlanması konusunda her türlü desteği veriyor. İyi yer değerlendiren bir yerel yönetim de olursa başarı kaçınılmaz diye düşünüyorum.”


Başkan Uğur ne yapsın? Bir çok Balıkesir’linin bile ayırdına varamadığı bir çok şeyi Bodur çok güzel özetlemiş! Yorumu, okurlarımıza bırakıyorum.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 560