SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018

BALIKESİR VE SPOR..!


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin; Balıkesir Valiliği, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü ile “İmkan Bizden Oynamak Sizden” sloganıyla bu yıl üçüncüsünü düzenlenen 20 ilçe ve 1130 mahallesindeki yaklaşık 25.000 çocuk ve gencimizin spor yapmasına olanak sağlayan  Mahalli Ligi Futbol Turnuvası tüm hızıyla sürüyor.


Önceki gün, büyükşehir belediye başkanı A.Edip Uğur,  final karşılaşmalarını izlemek ve  turu geçen takımlara ödül ve madalyalarını vermek için Bandırma’da idi. Final karşılaşmalarını izlemek ve turu geçen takımların ödüllendirilmesi törenine Bandırma belediye Başkanı Dursun Mirza, başkan yardımcısı Ozan Onur da katıldı.


Belki farkındayız ya da değiliz ama geçtiğimiz günlerde Bandırmaspor’un eski Sportif Direktörü Süleyman Takunyacıoğlu (eski Beşiktaşlı milli futbolcu Sarı Süleyman) ile de spor üzerine söyleştik. Tüm Türkiye genelinde yaşandığı gibi Balıkesir ve dolayısıyla Bandırma’da da profesyonel sportif faaliyetlerin  dışında sporun tüm branşlarını da içine alan  ve tabana yayan ciddi bir hareketlenme yaşanıyor.


BÜYÜKŞEHİR  ZORU  BAŞARIYOR  AMMA..!


Takunyacıoğlu’na göre, başta profesyonel kulüpler ve takımlar olmak üzere  artan ticarileşme sporun ruhunu, mantalitesini öldürüyor. Sporun tüm branşlarda amatör bir ruhla tabana yayılması ,spor kültürünün, disiplininin ve ahlakının geliştirilmesi, olumsuz alışkanlıklardan  çocuk ve gençlerimizin korunarak  sağlıklı  ve güçlü bir neslin geliştirilmesi, böylesi yaşamsal bir alanda paçanın kapitalizme kaptırılmamasının önemine dikkat çekiyor.


Şaka falan değil, büyükşehir genelinde 20 ilçe ve 1130 mahalleden, 25 bin çocuk gencimizin spor yapmasından, onların  arasındaki sportif rekabetten söz ediyoruz.


Bu alan, onlarca yıldır ihmal ettiğimiz, görmezden duymazdan geldiğimiz ama yeri geldi mi  fırsat bu fırsat üzerine parlak laflar ettiğimiz, gerçekleşmeyecek vaatlerle sürekli çocuk ve gençlerimizi oyaladığımız, duygu dünyalarını, özlemlerini kabaca  sömürdüğümüz, istismar ettiğimiz   bir alan!


Evet, yıllarca sorunlu ve sıkıntılı, sürekli ihmal edilmiş ve suistimale uğramış  spor dünyamızdan ama en önemlisi çocuk ve gençlerimizden, geleceğimizden söz ediyoruz. Hepimizin bunun bilincinde, ciddiyetinde ve idrakında olmamız gerekiyor.


SPORU TABANA YAYMAK İÇİN..!


Bandırma’daki final karşılaşmaları sonrası  büyükşehir belediye başkanı Uğur, şöyle demiş:

“Bu yıl 3.sünü düzenlediğimiz turnuvaya 22 bin gencimiz katıldı. 20 ilçede 40 takım kendi arasında mücadele edip kendi arasında birinci çıkaracak. İl Şampiyonunu bu sene Londra`ya götürme sözümüz var. Uçak biletleri alındı. Turnuvadaki takımlarımıza başarılar diliyorum. Bunun yanında il genelinde 734 okulumuza, 15’er tane top veriyoruz. Çanta içerisinde; 5 voleybol, 5 basketbol, 5’de futbol topu.”


Sporun her fırsatta tabana yayılması ve sportif faaliyetlere katılmış çocuk ve gençlerimizin ödüllendirilmesi, spora teşvik edilmeleri  önemli. Ancak, başkan Uğur’un konuşmasında vurguladığı  büyükşehir genelinde 734 okula 15’er top verilmesi hem güzel ham da iç acıtıcı!


BAŞKANLAR UĞUR VE MİRZA’YI KUTLUYORUM!


Çünkü, okurlarımız bilirler ki, eğitim-öğretim dönemlerimizde  bir topun, bir eşorfmanın, bir spor ayakkabısının alınması bile hem aileler, hem öğrenciler  hem de okul yönetimleri açısından başlı başına dertti.


Bakın, şimdi gerçekleştirilen turnuvanın tüm giderlerini büyükşehir belediyesi karşılıyor. Konu futbol olmasına karşın, futbolun dışında voleybol ve basketbol topu da dağıtılıyor. Bunun yanı sıra Bandırma belediyesi ulaşım ve yiyecek desteği, eşorfman takımı veriyor. Kimse bu çaba ve destekleri küçümsememeli. Büyükşehiri de, ilçe belediyemizi de içtenlikle kutluyorum.


Bitti mi, bitmez!

Yeterli mi, hayır, yetmez!


SPORDA ULUSAL SEFERBERLİK..!


Devletin, iktidarın,  gençlik ve spor bakanlığının, milli eğitim bakanlığının,  milletvekillerinin, yerel yönetimlerin,  valilik ve kaymakamlıkların,  il ile  ilçe  gençlik ve spor müdürlüklerinin üstlenmesi ve yerine getirmesi gereken daha çok sorumluluk ve iş var.

Öncelikle Türkiye’nin ulusal bir spor politikasına ve buna uygun uzun vadeli programlanıp, planlamalar yapılmasına  ihtiyacı var.  Sportif alt yapıların  geliştirilmesine ve fiziki koşulların iyileştirilmesine  ihtiyaç var!


Örneğin, geçtiğimiz hafta TV 100’de Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy’un  adalarımızdaki spor gerçeği ile ilgili anlatımları ibret vericiydi. Grubunda şampiyonluk  mücadelesi veren adaların bir stadı  ve bir kapalı spor tesisi yok!


21. yüzyılın Türkiyesi ve Balıkesir için   bu tablo  bir  utanç vesilesidir!


21.YÜZYILIN BALIKESİR’İN DE SPOR..!


Amatör spor kulüplerinin hali ise ortada! Mali sıkıntılar içerisinde yaşama mücadelesi veren, malzeme sıkıntıları ile uğraşan, deplasman masraflarını karşılayabilmek için bin bir türlü takla atan amatör kulüplerimiz de yönetici , teknik yönetici ya da sporcu da olabilmek  adeta cesaret gerektiriyor.


Dikkatinizi çekiyor mu, bilemiyorum. Biraz destek ve ilgi gören amatör kulüpler, sporun hangi branşında mücadele veriyor ise, kısa sürede ilçe, il ve bölge düzeyinde bir çok başarıya imza attığı gibi ulusal çapta sporcu yetiştiriyor.  Şu veya bu nedenle toplum olarak fazla içe kapanmışız ve anlamsız sorunlarla cebelleşirken kendi kendimizi öğütüyor, tüketiyor ve enerjimizi boş yere heba ediyor, kaynaklarımızı  adam gibi değerlendiremiyoruz.


Bandırmaspor’un profesyonel lige çıkması sonrası  17 Eylül stadının buna uygun düzenlenmesi konusunda yaşananları bir anımsayın. Komik olaylar yaşandı ve dönemin kaymakamı Tuncay Sonel’in devreye girmesi ile Bandırmaspor maçlarını  kendi evinde oynama olanağına kavuştu.


Evet, çocuk ve gençlerimiz için  silkelenmeli, eksiklerimizi hızla gidermeli ve spor alanında kalıcı, somut adımlar atmalıyız. Balıkesir büyükşehir belediyesinin Mahalle Ligi Futbol Turnuvası kapsamında organize ettiği  “İmkan Bizden Oynamak Sizden”sloganıyla başlatılan sportif etkinliği destek ve emek veren tüm kurumlarımızı ve kişileri, yerel yöneticilerimizi  kutluyor , benzer etkinliklerin devamını yürekten diliyorum.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 393