SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BALIKESİR VE EKSPRES GAZETESİ

BALIKESİR VE EKSPRES GAZETESİ


Ekspres gazetesinin el  değiştirmesi  ve  Ramazan ayının ilk gününde  yeniden günlük olarak yayına başlaması ve benim de gazete de günlük olarak köşe yazısı yazmam nedeniyle kamuoyundan olumlu olumsuz değişik tepkiler aldım.


Olumlu veya olumsuz, okur ve kamuoyu tepkisi doğaldır. Genel de olumsuz eleştiri ve tepkilerin siyasal nitelikte olmasının şahsım adına fazla anlamı yok. Çünkü, ben , politikacı değil, gazeteci ve yazarım. O nedenle, politik kaygılar ve politik kategorilendirme , ötekileştirme çabaları ne kişilik olarak ne de mesleki olarak beni  fazla ilgilendirmediği gibi, bu tür çabaları fazla anlamlı da bulmuyorum.


Öncelikle mesleki açıdan bir gerçeği belirtelim. Her gazetenin künyesinin bir tarafında kamuoyuna ve okura dönük, bir uyarı vardır. Gazetede yer alan köşe yazıları, yazanı bağlar, diye…Bu şu demek; ister yaygın basın olsun ister bölgesel ve yerel basın olsun, bir gazete veya dergide yer alan ve yazı yazan yazarlar, hangi politik görüşe, inanca sahip olurlarsa olsunlar, bu yazarı ilgilendirir ve gazetenin genelini bağlamaz!


Bu aynı zamanda ilgili gazete veya dergi için düşünsel bir zenginliktir. Parti veya politik bir yayın organı çıkartmıyorsanız, genel yayın politikanız, toplumun bütününü kavramaya ve anlamaya dönükse, farklı politik eğilimleri, dünya görüşleri, inançları olan insanlar düşüncelerini yazılarıyla okur ve kamuoyuyla paylaşırlar.


Balıkesir Ekspres gazetesi, ne bir siyasal partinin ne de politik açıdan bir tarafın gazetesidir. Genel yayın politikasında, gazetenin haber ve yorumlarıyla olgu ve olaylara bu pencereden bakması, bakabilmesi esastır.


Ancak,  medya dünyası içinde yer alan arkadaşlarım ve basın emekçilerinin de son yıllarda rahatsız oldukları konuların başında toplumumuzdaki ayrıştırma, ötekileştirme üzerine kurulu toplumsal gerilim ve kavgacı  anlayış, ne yazık ki,  medya dünyasına da  nüfus  ettirilme çabası içinde. Oysa ki, vazgeçtik ülkenin genelinden, Balıkesir nezdinde  hiçbir basın ve yayın kuruluşu içinde sahibinden yönetmenine, dizgicisinden muhabirine, yazarından matbaacısına, çaycısından dağıtıcısına  kimse hiçbir çalışanın politik düşüncesi nedir, seçimlerde kime oyunu atan, etnik kökeni ve inancı  nedir, diye sormaz! Merakta etmez! Bir anlamda herkes üzerine düşen sorumluluğu, işi layıkıyla  yerine getirmeye çalışır.


Örneğin, basın toplantılarında diğer gazetecilerle buluşan bizler, bu tür bir muhabbete yabancıyızdır. Çünkü, yapılacak iş o an bellidir ve o işi yapmakla mükellef olanlar genelde ‘geyiğe’ zaman ayıramazlar. Genel de meslektaşlarım,  anlamsız gevezelik yapanı da sevmezler.

Uzun meslek yaşamımda bugüne kadar İstanbul da başlayan basın maceram   Bandırma’da sürdü. Bandırma’da ilk, yerel, haftalık ofset gazetesi olan Marmara Vatan’da  haber ve yorum yazıları yazdım ve REALİTE dergisini eşimle çıkartmaya başladım ve halen yayın yaşamı sürüyor. Ardından İlkHABER gazetesi ve Yayın Grubunda yıllarca dirsek çürüttüm. Arada, Genç Bayrak gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlendim.Yıllardır eşimle birlikte haftalık olarak SonKurşun gazetesini çıkartıyoruz. Bu arada Sabah ve HaberTürk gazetesinin bölge temsilciliğinde de görev aldım ve gerçekten de gazetecilik adına arkadaşlarımla birlikte önemli başarıların altına  imza da attık. Mesleki olarak özgeçmişimizi yazmaya kalksak, abartısız,  gazetenin tüm sayfalarını kapatmamız gerek…


Eşim ile birlikte, hangi basın ve yayın grubunda  basın emekçisi bir aile olarak  sorumluluk üstlenmiş ve çalışmışsam, genelde ilgili basın ve yayın organının sahibinin politik görüşlerine veya bilmem nesine göre, yorumlanmaya veya etiketlenmeye çalışıldık. Beni ve eşimi tanıyanlar, aynı ortamda bizimle birlikte çalışanlar iyi bilirler ki, bu tür yakıştırmaların, ötekileştirme çabalarının bizler için hiç bir hükmü ve anlamı yoktur!


Basına ve basın çalışanlarına, yazarlara dönük ,son yılların moda deyimi haline gelen  ‘yandaş’ ve ‘kandaş’, ‘havuz medyası’ polemiklerini de mesleğim adına yakışıksız bulduğumu belirtmeliyim. Basını ve basın çalışanlarını kendi içlerinde kategorize etmeye ve ayrıştırmaya, ötekileştirmeye dönük bu tanımlama ve tartışmaların medya dünyasına  dışardan  ve özellikle de  siyasal yaşamımızın aktör ve figüranları tarafından taşındığına inanıyorum. Bu tür tartışmalar mesleki açıdan tarafı olanlarında gazetecilik veya yazar olduklarına değil, mesleğini unutmuş  siyasi figüranlar ve amigo olduklarına inanıyorum. Basın ve yayın dünyasının ve gazetecilerin, yazarların siyasi figüranlara ve amigolara ihtiyaçları yoktur. Bu bizim işimiz değildir!


Balıkesir Ekspres gazetesi, mesleki bir iddia ile yola çıktı. Bu iddia, Balıkesir ve büyükşehir gerçeğinden hareketle, bütünü kapsama anlamında, Yeni Asır gibi normatif özelliklere sahip bir genel yayın politikası. Balıkesir büyükşehir olduğu günden bugüne bu medya dünyamız için bir ihtiyaçtı ve bu mesleki ihtiyacın karşılanması gerekiyordu. Yola, mesleki olarak, bu duygu ve düşüncelerle çıkıldı.Bandırma SonKurşun gazetesinin ofisi de,  aynı zamanda ,Ekspres gazetesinin Güney Marmara İrtibat Ofisi olurken, bendenizde gazetenin bu niteliğine uygun temsilciliğini üstlendim.


İşte,bu mesleki ihtiyaç, duygu ve düşüncelerle, Ekspres gazetesi ile bir haftayı geride bıraktık. Başta meslektaşlarım olmak üzere kamuoyundan ve okurlarımızdan büyük bir ilgi ve destek gördük. Bitti mi, hayır! Ekspres ile zorlu  yolculuğumuz  devam edecek. Balıkesir büyükşehir nezdinde, basın anlamında, ilk kez, farklı bir şey başarıyla gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Kurumsal açıdan eksiğimiz ve yanlışlarımız yok mu, olmayacak mı? Güldürmeyin insanı!


 Çalışan insan eksik de yanlış da yapar ama bizler mesleki olarak  eksik ve yanlışlarımızdan ders çıkartmayı bilen insanlarız. Kamuoyu ve okurlarımız hiç merak etmesinler. Attığımız her adımı çıkarttığımız her sayıyı, yazdığım her makaleyi, yaptığımız her haberi  en ince ayrıntısına kadar kendi içinde sorgulayan meslektaşlarım ve bir ekibimiz var. Bu ekibin en güçlü yanı, mesleki  enerjisi ve entelektüel çekirdeği, kendisini geliştirme ve  sorgulama  yeteneğidir.


 

Yeni sayılarda buluşmak dileğiyle, esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 717