SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BALIKESİR VE BAŞKAN UĞUR.!(2)

BALIKESİR VE BAŞKAN UĞUR.!(2)


Geçtiğimiz hafta sonu temel atma ve sempozyum açılışı için Marmara Adası’na yola koyulduktan sonra Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ile basın mensupları bir araya geldik. Bir yandan çaylar içilir, kuru pastalar yenirken, Başkan Uğur’la  gazeteciler sansürsüz, kısıtlamasız, yasaksız, sınırsız ‘ağız tadında’  söyleşme olanağı buldu.

Bu önemli mi?

Evet, önemli!

 

OLİGARKLAR VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Çünkü,ağızlarından demokrasi  ve özgürlük söylemlerini düşürmeyenlerin iş uygulamaya gelince hele hele eleştirilince nasıl  bir an da şahinleştiklerini, inatla  karaya ak, ak’a kara dediklerini, isimleri ve basın kurumlarını ‘kara kaplı defterlerine not düşerek, nasıl  aforoz edip, ellerindeki  yetkileri  keyfiyetle kullanarak  söz konusu gazeteci ve basın kuruluşlarını cezalandırmaya çalıştıklarını biliyoruz. İktidarda şu veya bu partinin, şu veya bu kişinin olması hiç önemli değil. Bu, dünyanın her yerinde ve ülkemizde oligarkların klasik ve iflah olmaz  hastalığıdır.

 

YEREL YÖNETİCİLERİN KUŞATILMIŞLIK SORUNU!

 

Sorumuz bu minvalde gelişiyor ve bir gazeteci, Başkan Uğur’a yönetimde kendisine ulaşılmasındaki güçlüklerden söz ederek, etrafının belli insanlar tarafından kuşatılıp kuşatılmadığını soruyor.

Başkan Uğur’un yanıtı net ve somut: Bana bunlar kimler ise isimlerini sayın!

Yanıt, yok!

Soru, ‘öyle yorumlanıyor…öyle  söyleniyor’ a  evriliyor  bir anda…

Uğur, şöyle derdini anlatmaya çalışıyor: ”Kimin temsil kabiliyeti var ve işten anlıyorsa ben onlarla beraberim. Etrafımda kimse yok!”

 

‘BAŞKAN OLANLARIN HEPSİNİN ETRAFI ÇEVRİLİYDİ!’

 

Ve şöyle devam ediyor:

Eskiden  İsmail Ok’un etrafında adamlar vardı .İşten güçten anladıkları da yoktu. Sabri’nin etrafında bir sürü adam vardı. Ziya Tan’ın  etrafında, Sami Gökdeniz’in etrafında da adamları vardı. Benim etrafımda adam yok. Ben kimseye rant sağlamaya çalışmıyorum. Kimseye eyvallahım yok. Gelmişim 66 yaşına. Ben, bu memlekette iz bırakmak istiyorum. O onu demiş bu bunu demiş diyen millletin lafı ile iş yapmam. Kim varmış etrafımda? Belediye Meclis üyesi olamamış, teşkilatlarda il ve ilçeye girememiş bir sürü adam var. Biz çemberi mümkün olduğu kadar geniş tutmaya çalışıyoruz.

 

ERDEMLİ VE DÜRÜST OLMAK BİR AYRICALIK MI!?


Başkan Uğur’un bu ifadelerinin Türkçesi şu; Balıkesir’de bugüne kadar kim ki şehr-i emin olmuşsa, hepsinin etrafında birileri etten duvar örmüştü ve bunun da temel nedeni, ranttı..!

Tabii ki, burada şu sorunun sorulması gerekiyor: Erk’i elinde bulunduranların neden çevreleri rant beklentisi içersindeki  kişiler tarafından çevrilir? Bu bir yazgı mıdır? Bu işin kurtuluş reçetesi yok mudur? Yöneticinin iktidarda erdemli kılınmasının bir ölçüsü ve belirlenmiş kriteri var mıdır? Erdemli  ve dürüst yönetici ya da insan olmak bir ayrıcalık mıdır?

Öncelikle şunu belirtelim ki, erdemli ve dürüst olmak bir yönetici ve bir insan için ayrıcalık değildir. Çünkü, her insan, toplumsal konumu ve mevkisi ne olursa olsun erdemli ve dürüst bir yurttaş olmak zorundadır. Ancak ,bu eğer toplum yaşamında bir meziyet olarak kabul edilir hale gelmişse, o toplum ciddi ahlaki sorunlarla karşı karşıya demektir.

 

HUKUKİ,İDARİ,DEMOKRATİK  DENETİM MEKANIZMALARI GELİŞTİRİLMELİ!

 

Onun içindir ki, gelişmiş toplumlarda, erdemlilik ve dürüstlük gibi ahlaki değerler kişinin tasarrufuna bırakılmaz ve toplumsal denetim mekanizmaları geliştirilir. Sayıştay, Danıştay gibi hukuksal ve idari denetim mekanizmaları dışında demokratik açıdan sivil toplum örgütleri, basın, belediye meclisleri , partiler, seçimler bunun bir parçasıdır.

Sonuç olarak şu söylenebilir: Büyükşehir Belediye yönetimi başkanından en alt birimine kadar demokratik bir şeffaflık ve hesap verebilir niteliğe kavuşmalı. Başkan Uğur’un dikkat çektiği gibi yerel yönetimlerde yıllanmış kast sistemi, rant düzeni, oligarşik yönetim anlayışı çözülüp, yıkılmalı…

 

EGEMEN SİYASİ ANLAYIŞ VE SİYASETÇİ PROTOTİBİ

 

İşte tam da bu nokta da Başkan Uğur, önemli bir noktaya vurgu yapıyor. Balıkesir’in büyükşehir olmasıyla 18 milyon m2’lik bir alanda  organizasyonunu ve yapılanmasını tamamlamaya çalışan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet tarihi boyunca il ve ilçeler ve kırsal mahallelerde bugüne kadar yerel yönetimlerin  ve yerel yöneticilerin  bölgenin ve toplumun ihtiyaçlarına dönük adımlar atmak, projeler  üretmek ve gerçekleştirmek yerine, iktidarları boyunca makamlarında gün saydıklarına dikkat çekiyor.

Örneğin, siyanürlü içme suyu kullanımı buna somut bir örnektir. Onlarca yıldır vatandaşını siyanürlü su içmeye mahkum edenler, büyükşehirle vaka deşifre edilip, önlemler alınmaya başlayınca, büyük bir pişkinlikle, ‘büyükşehir, vatandaşına siyanürlü su içirtmiş’ diyerek aymazlıklarını dışa vurdular.

Yine  Balıkesir ili genelinde yaşanan katı atıkların vahşi depolanması ve yaşanan yangınlar…Sahile kıyısı olan yerleşkelerde arıtma tesislerinin genel olarak bulunmayışı…

Şimdi, Büyükşehir ile birlikte ilçelerin, yerleşkelerin hemen tümünde bu yıllanmış sorunların büyükşehir belediyesi tarafından  çözümlenmesi bekleniyor. Bu gerçek bile, Başkan Uğur’un bugüne kadar yerel yönetimlerde egemen olan siyasi ve idari yöneticilik anlayışını özetlemeye yeter!

Başkan Uğur, bu durumlar karşısında ‘elimizde sihir çubuğu yok ki, yıllanmış sorunları bir anda çözelim’diyerek  tepkisini gösterirken, hemen tüm konuşmalarında dikkat çektiği ‘yeni siyaset anlayışı’ ve ‘yeni siyasetçi prototibi’ne  vurgu yapıyor.

‘ZÜBÜK’ SİYASETÇİLER BUGÜNLERİMİZİ VE GELECEĞİMİZİ ÇALDILAR!

 

Başkan Uğur, Marmara  da,Topağaç,Saraylar da yaptığı konuşmalarda hep bir şeye dikkat çekti. Marmara ve adalar, siyasal ve sosyal yaşamımızda hep sürgün ya da mağduriyet bölgesi olarak görülüp, dillendirildi. Öyle ki, Adalar Belediyesi bile sonuçta ihmal edilmişliğinden ve mağduriyetlerinden hareketle Balıkesir’den bir referandumla ayrılarak Tekirdağ’a bağlanmak istedi. Balıkesir, yıllarca il sınırları içersindeki muhteşem coğrafi ve ekonomik zenginliği fark edemedi.

 

ADALAR; SÜRGÜN VE MAĞDURİYET YERİ İDİ!

İşte yıllar sonra ilk kez Adalar belediyelerine bakış değişiyor. Başkan Uğur, Adalar’ın yıllanmış en büyük sorunu olan ulaşım sorununun aşılması; Adalar içi ulaşımın en modern şekilde çözümlenmesi; Adalar da kanalizasyon ve içme suyu arıtma tesislerinin inşası; Adalar mermerinin katma değerinin yükseltilmesi ve tanıtımı gibi bir dizi alanda vizyon değişikliğine gidiyor. Bu alanda Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy’un ve ekibinin mütevazi çalışkanlığı ve girişimciliğini de yabana atmamak gerekli.

BANDIRMA’LILARA HAYAL KURMAYI NASIL UNUTTURDULAR!?

 

Marmara ve Adalar da yıllarca yaşanmış ihmaller zincirinin ördüğü sorunlar başka şekillerde Bandırma da yaşanıyor. Bandırma da kentsel yaşamın iyileştirilmesi ve geliştirilmesi ne kadar önemli ise, kentin markalaşması ve vizyon sahibi olması da o kadar önemli. Önceki konuşmalarında da ısrarla Rotterdam örneklemesini veren Başkan Uğur, Bandırma’nın unutturulmuş kentsel zenginliklerinin ve dinamiklerinin harekete geçirilmesiyle kısa sürede kentin  Rotterdam gibi bir marka kent olabilmesinin sürpriz olmayacağını vurguluyor.

 

VİZYON VE MOTİVASYON SORUNU!

 

Ülke ve kentler açısından vizyon sorunu aynı zamanda bir motivasyon sorunudur. Ülke ve bölgeniz, kentiniz hatta köyünüz için bir hedefiniz, bir vizyonunuz yoksa, ya da daha basit ve samut bir ifadeyle geleceğinizle ilgili hayal bile kuramıyorsanız, motivasyonunuzda olmaz, motivasyon için enerjiniz de kalmaz!  Stabl olur, yerinizde sayarsınız . Bugün Bandırma’nın bir çok insanımız açısından ‘obez bir kasaba’ olarak görülmesinin en büyük nedeni budur.

Balıkesir ilk kez, 2023,2071 gibi önüne konulmuş hedeflerle tanıştı. Balıkesir ilk kez, Türkiye’nin en gelişkin 10 ili içersine girme hedefleriyle tanıştı. Bu hedeflerin içinin doldurulması, bu hedeflere ulaşmak için gerekli olan ne ise yapılmaya çalışılması, plan-program ötesi, bütçe ve teknik ekipman  ötesi  aynı zamanda  yetişkin, donanımlı, kadro ve insan sorunudur. Onun içindir ki Başkan Uğur, belirlenmiş amaca ve hedefe ulaşılması yönünde siyasal düşüncesi ne olursa olsun,” Kimin temsil kabiliyeti var ve işten anlıyorsa ben onlarla beraberim” diyor.

 

Esen kalın…

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 752