SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BALIKESİR COĞRAFYASI VE SUNDUĞU NİMETLER!

BALIKESİR COĞRAFYASI VE SUNDUĞU NİMETLER!


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından ilki düzenlenen Sportif Amaçlı Amatör Balıkçılık Yarışması, Şamlı Mahallesi Göleti’nde gerçekleşti. Balıkesir büyükşehir de ilk kez gerçekleşen yarışmaya  30 takım ve 60 amatör balıkçı katıldı.


Balıkesir Büyükşehir Kırsal Hizmetler  Daire Başkanı, etkinlikte yaptığı konuşmada, sportif sazan balıkçılığı ve amatör balıkçılığı tanıtmak, sevdirmek ve amatör ruhunu geliştirmek amacıyla Sportif Amaçlı Amatör Balıkçılık Yarışması düzenlediklerini belirtirken, yarışmanın ödül törenine katılan büyükşehir belediye başkanı Uğur da, ““Sonraki yıllarda daha geniş, daha fazla katılımlı sportif amaçlı balık avcılığı yarışması düzenleyelim. Amatör balıkçılarımızla görüştük. İnşallah bundan sonrada bu tür faaliyetler düzenleyeceğiz. Biz Büyükşehir olarak amatör balıkçılarımızın yanındayız. Kırsal Dairemizin düzenlediği bu yarışma ilk etkinliğimiz” dedi.


Yarışma öncesi de bu konuyu yazımızda ele almış ve bu ve benzeri organizasyonların önemine dikkat çekmiştim. Kuşkusuz, Şamlı göletinde gerçekleşen organizasyon Balıkesir için bir ilk ve Bursa, Kütahya. Manisa yanı sıra Balıkesir ve ilçelerinden de bir çok amatör balıkçı kilometrelerce yol katederek yarışmaya katıldı.


Ne için?


YEREL YÖNETİMLER DOĞA  SPORLARINI  DESTEKLEMELİ!


Kentlerimizin stresinden bir nebze olsa da kurtulabilmek ve doğal bir ortamda nefes alabilmek, eğlenebilmek, değişik ortamları görmek, arkadaşlıklar edinebilmek  ve  amatör bir etkinlikte yer alabilmek için…


Bu insan yaşamı için az bir şey değildir!


Balığı tezgahta, tavuğu markette, danayı koyunu kasap da görebilen çok insanımız var. İçinde yaşadığımız coğrafyanın sahip olduğu doğal güzellikler ve zenginliklerin, doğal yaşamın bir çoğumuz farkında bile değiliz! Bilmediğimiz, tanıyamadığımız, yabancılaştığımız içindir ki, insan yaşamındaki önemini ve getirisini de bilmiyoruz!


Şamlı’daki organizasyona katılmış, sevgili  dostum, Aydın Karakaya ile yarışma üzerine söyleşiyoruz. O, etkinliğin gerçekleşmesinden ve büyükşehir belediyesinin verdiği destekten, büyükşehir belediye başkanı Uğur’un ilgisinden  dolayı  çok mutlu!


İNSANLARIMIZ HEMEN HER ŞEYİN FARKINDA..!


“Şamlı göleti bir doğa harikası ve Balıkesir’liler olarak benzer güzellikteki sulak alanlara sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Balıkesir’liler olarak  yarışma boyunca  değişik arkadaşlıklar kuruldu ve insanlarla değişik projeler üzerine hep konuşup, tartıştık. Amatör olta balıkçılığında Balıkesir ve Şamlı bir çekim merkezi olabilir.Her yıl gerçekleşecek organizasyonlara iyi bir tanıtımla ülkenin dört bir yanından insanlarımız katılabilir. Bu organizasyonların uluslararası ayağı da var ve uluslararası organizasyonlar da gerçekleştirebiliriz. Şimdi, bir  dernek kurarak, göleti kiralama yönünde çalışmalarımız olacak. İl Tarım Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız olaya sıcak yaklaştı. Bu hem Balıkesir’in hem ülkemizin turizm açısından tanıtımına katkıda bulunacağı gibi ülke ve bölge insanımıza ciddi bir ekonomik getiri de sağlayabilir. En önemlisi çevre bilinci ve kültürünün gelişimine hizmet eder” sözleri ile  önümüzdeki süreçte neler yapılabileceğini heyecanla özetliyor.


Örneğin, Güney Marmara’da  Manyas ve Gönen baraj göletleri ve sahip olduğu doğal güzellik ve zenginlik muhteşem. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu konuda  bir çok projesi var. Bir tanesi “Orman kent” ve Bakanlık belli ormanlık alanlar geliştirip, sosyal, sportif, eğlence amaçlı kullanıma sunmak için yerel yönetimlerle anlaşarak, işletme olarak bu alanları  özel şahıslara veya kişilere kiralayabiliyor. Bakmak, incelemek ve bilmek gerekiyor.


KLASİK BELEDİYECİLİK DEFTERİ KAPANDI!


Bu konu beraberinde  şunu gündeme getiriyor: Türkiye’de yerel yöneticilik yani belediye başkanlığı görevi, geçmiş yıllarda olduğu gibi, başkanlığı kazananın yasa ile belirlenmiş rutin  belediyecilik hizmetlerini yaparak, görevde beş  yılını bir şekilde tamamlaması döneminin  artık bittiği tartışmalarını da bir anlamda ete kemiğe büründürüyor.


Bugün, Balıkesir büyükşehir belediyesinin merkezde, ilçelerinde ve  kırsal mahallelerinde yıllar önce yerel yönetimler ve yöneticilerinin tamamlamış olması gereken alt yapı  ve üst yapı hizmet ve yatırımları konusunda, günümüzde hala yaşamak zorunda kaldığımız  sorun ve sıkıntıların nedenini de bizlere sunuyor.


BELEDİYELER BALIKESİR’LE KUCAKLAŞMALI!


Öyle ki, gündelik insani ihtiyaçları bile çözümlenememiş yerleşim yerlerinde insanlar sanata, eğitime, kültüre, spora, eğlenceye, gezmeye ilişkin sorun ve sıkıntılarına nasıl çözüm bulabilsinler. Bu büyükşehir belediyesinin de insanlarımızın da yıllanmış kanayan yarasıdır.


Örneğin, Bandırma birdeniz kenti ama denizle ilişkisini sorguladığımız zaman ortaya dehşet verici bir tablo çıkıyor. Bandırma’da deniz, seyirliktir! Keza, kentin akciğerleri konumundaki Kapıdağ ve Karadağ, onlarca yıldır  eteklerine kurulmuş kente, kentte dağlarına, ormanlarına, doğal yaşamına yabancıdır. Ya da Balıkesir de kaç kişi adalarını bilmekte ya da bir kez olsun adalarına adımını atmıştır!


Kaz dağlarını söylemiyorum bile…


BAŞKAN UĞUR’UN DERDİNİ VE DAVASINI ANLAYABİLMEK!


Onun için, büyükşehir belediyesinin amatör olta balıkçılarına yönelik  gerçekleştirmiş olduğu organizasyonu önemsiyorum. İçine hapsolduğumuz, tıkıldığımız kabuğu kırmamız, içinde yaşadığımız ancak  bir türlü farkına varamadığımız güzellik ve zenginliklerle kucaklaşmamız gerekiyor. Göllerimiz, göletlerimiz ve akarsularımızla tanışmak bunun için önemli. Büyükşehir belediye başkanı Uğur’un amatör olta balıkçılarının yakaladığı sazanı canlı canlı elleriyle tutup, yine suya bırakması ve o balığa, suya dokunması bunun için önemli.


Ellemenin ve temasın insan yaşamında önemi büyüktür! Eğitim ve öğretim de temasın önemi yadsınamaz!


Balıkesir, şimdi şimdi vilayetinin coğrafi büyüklünün barındırdığı  yer altı ve yer üstü doğal zenginliklerin, kültürel ve folklorik çeşnisinin farkına varıyor. Bir şekilde temas ediyor, temas edebilmesinin gecikmiş de olsa, önü açılmaya  çalışılıyor. Emin olun ki, Balıkesirli coğrafyasına, tarihine, kültürüne, folklorik zenginliklerine, doğal güzelliklerine, sonuç olarak, yaşama dair insana yabancı olmayan ne var ise, temas ettikçe, tanıdıkça, bilgilendikçe her şey daha farklı ve daha anlamlı olacaktır.


Kısır siyasi tartışmalardan, itiş-kakışlardan  bir an için de olsa sıyrılın ve farkında olmakta güçlük çektiğimiz bu coğrafyanın güzellikleri ve zenginliklerinin farkına varmaya çalışın! Yaşam karşısında, bugüne kadar önemsediğiniz bir çok şeyin ne kadar önemsiz olduğunu göreceksiniz.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 668