SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BALIKESİR’İN ÇANAKKALE İLE KADER BİRLİĞİ!

BALIKESİR’İN ÇANAKKALE İLE KADER BİRLİĞİ!


Küçük oğlum Ozan, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünden Çanakkale,18 Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesine yatay geçiş yaptı. Böylece  bir anlamda Çanakkaleli de olduk...


Bugüne kadar Bandırma’da Çanakkale’nin kente ve Balıkesir’e sınırdaş olması ve karşılıklı etkileşimi üzerine bir çok yazı yazdım ve kentin gelişmesinin çok yönlü bölgesel dinamiklerine dikkat çektim. Genel olarak, he anlayan ne de tınlayan oldu…


Oysa ki, yaşam sınır tanımıyor.  Balıkesir’den ve özellikle de Gönen ve Bandırma üzerinden Çanakkale’ye yoğun bir nüfus akışı var. Tabiri caiz ise, kamu ve yerel yöneticiler, bürokratlar, siyasetçiler  oturdukları yerde gün doldurmaya devam ederken, iş dünyası, sanayici ve iş adamları, sanayi odası, ticaret ve  borsa yöneticileri  çoktan ticari yaşamın gerektirdiği ilişkileri karşılıklı kurmaya, somut adımlar atmaya başlamışlar.


BALIKESİR,ÇANAKKALE’NİN NE KADAR FARKINDA?


Çanakkale Balıkesir’in, Balıkesir Çanakkale’nin öncelikle ekonomik açıdan önemini anlamaya başlamış! Ben, burada Balıkesir nezdinde özellikle Güney Marmara’nın yani Gönen ve Bandırma’nın kilit bir rol oynadığına ve oynayacağına inanıyorum. Kuşkusuz, coğrafi yakınlık bunda temel unsur. Çanakkale’den Biga’ya Biga’dan Gönen ve Bandırma’ya karayollarının duble yol olarak yapılmış olması ve ulaşım güvenliği ve kolaylığının artması önümüzdeki aylarda ve yıllarda Balıkesir ile Çanakkale’nin kucaklaşmasını arttıracağına inanıyorum.


Özellikle de yıllanmış 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nün bir politik düş olmaktan çıkartılarak, cumhurbaşkanı, başbakan ve ulaştırma bakanı tarafından projelendirilerek, 2017 yılından itibaren hayat bulacağı gerçeği, köprü  ve bağlantılı yollarla  Balıkesir’le kurulacak ilişki, sadece Çanakkale’nin değil, yol güzergahındaki tüm yerleşim yerlerinin  yaşamını ileriye dönük ters yüz edecek!


Bu konuda, Balıkesir nezdinde siyasi ve idari açıdan bugüne kadar bu bölgesel gelişmeleri ileriye dönük ele alan tek kişi, ne yazık ki, başta  büyükşehir belediye başkanı A.Edip Uğur  ve beraberinde Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur!


Oysa ki, Balıkesir ile Çanakkale’nin bir kader birliği var. 1/100 binlik çevre düzen planlarını anımsayın.  Her iki kent, çevre düzen planlarını aynı dönemde ve birlikte  ele aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın her iki kentin 1/100 binlik çevre düzen planlarını birlikte ele alması rastlantı değildi. Planlar, Bakanlıkça kabul edildi ve yürürlüğe girdi.


İster farkında olun isterseniz olmayın!


 

COĞRAFYA VE YAŞAM HEPİMİZİ ZORLUYOR!


Bugün Biga’yı Gönen’den, Gönen’i Biga’dan ayıramazsınız. Etle tırnak gibi, iç içedir. Ki, Biga, Çanakkale ve bölge için tarihsel, ekonomik ve kültürel açıdan vazgeçilmez bir kenttir. Biga ve Çan’ın Çanakkale ekonomisinde hayvancılık, hayvansal ürünler, tarım, mandıracılık ve zeytinyağ üretimi konusundaki önemi tartışılmaz. Çanakkale bir sanayi kenti değildir. Doğal güzellikleri, tarihsel ve kültürel zenginliklerine karşın Çanakkale, bu güzellikleri ve zenginlikleri ekonomik yönüyle değerlendirebilmiş bir kent de değildir.


Örneğin, Çanakkale de sohbetlerimizde, kent nüfusunun en az %50-60’ının ne Truva’yı ne de Assos’u  görmediğine dikkat çekmeleri, garibime gitmişti. Kent, bir anlamda Çanakkale Savaşları ile nefes alıp, veriyor.18 Mart Üniversitesi’nin 50 bine ulaşan nüfusuyla kent  yaşamı üzerinde  kültürel ve ekonomik ciddi bir ağırlığı var. Turizm açısından ise, Çanakkale’nin bakir bir kent olduğunu söylemek mümkün.5 yıldızlı bir otel var. Yabancı turistler genellikle günü birlik gelip, geçiyor. Kent, ekonomisine ciddi bir katkıları yok! Gökçeada ve Bozcaada ise iç turizme dönük…


Çok değil, düne kadar, Balıkesir içe dönük bir kentti!


BALIKESİR ZAMANI İYİ  DEĞERLENDİRMELİ!


Balıkesir merkezin dışında büyükşehrin dışa dönük yüzünü bir anlamda Körfez ve Güney Marmara oluşturuyor. Büyükşehir belediye başkanı  Uğur’un 2014 Mart’ından bugüne yönetim olarak hamleleri de bu çerçevede başta merkez olarak üzere körfez ilçelerinde, Güney Marmara’da da Gönen ve Marmara Adalar Belediyesi üzerinde odaklaşıyor.


Bandırma ve Erdek, hizmet ve yatırım anlamında, en garip kentler konumunda. Hizmet ve yatırım konularında, çelişik  bölgesel mağduriyet tablosunun değiştirilmesi anlamında somut politikaların belirlenmesi ve projeler üretilmesi ama en önemlisi atılan her adım konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekiyor. Bir anlamda Güney Marmara, siyasete, siyasi rekabete, iç çekişmelere kurban edilmemeli.  Siyaset, siyasi partiler ve siyasi temsilciler bazında yürürken, bölge kamusal ve yerel yönetimler açısından  hizmet ve yatırımlar konusunda yerinde saymamalı.


Bir kentin, yaşamın her alanında kabuğunu kırabilmesi, sahip olduğu güzellikler ve zenginliklerin ,dinamiklerin farkında olabilmesi ,kentsel yaşam standartlarını adil bir şekilde her alana taşıyabilecek yatırım ve hizmetlere yönelebilmesi, kentsel ve bölgesel konumunu anlayabilmesi ve yüzünü dışa dönebilmesiyle mümkün.


Ne insanlarımız ne de yaşam mazeret kabul etmiyor!


YÜZÜNÜZÜ DIŞARI DÖNÜN! FERAHLAYACAKSINIZ!


O nedenle, bonkörce fuzuli olarak  tüketmeyi alışkanlık haline getirdiğimiz zamanı en rasyonel biçimde değerlendirmek kaçınılmaz. İçe dönük anlamsız tartışmalarla, itiş kakışlarla, ötekileştirmelerle zamanı tüketmek yerine, coğrafyamızın bize sunduğu nimetleri  en rantabl biçimde kullanmayı bilmek ve öğrenmek zorundayız.


Bu da yetmez!


Bildiğinizi, anladığınızı, öğrendiğinizi inançlı ve kararlı bir şekilde yaşama geçirmek zorundasınız. Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz deyişine uygun olarak, bu ülkede ve bölgede onlarca yıldır yapılması gerekenleri ertelemeden yapmaya soyunmak, laf cambazlarının dünyasına takılmamak, statükodan beslenenleri kaderleri ile baş başa bırakmak ve bölgesel, kentsel değişimlerin öncüsü olabilmek kolay iş değildir, zor ve çileli bir iştir!


Ben, Körfez de bir Edremit ya da Ayvalık’a gittiğim de, maviliklerle buluştuğum da, kendimi Bandırma ya da Erdek’te, Marmara’da buluyorum. İçtiğim çayın tadı farklılaşıyor. Çanakkale’de de ,Lapseki’de de, Çardak’ta da sahil boyunda çayımı yudumlarken, böylesi muhteşem bir coğrafyada yaşamaktan haz alıyorum.


Sizler de deneyin ve içiniz açılsın!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 702