SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bakanlık olaya el koydu AMMA.!

Bakanlık olaya el koydu AMMA.!

Bandırma OSB yönetimi, bu iddiaları aydınlatmalı
Geçtiğimiz hafta içinde Gönen Çayı ile ilgili Gönen hareketlendi. 
Gönen Çayı’nda yıllardır yaşanan kirlilik sorunu gündemimize geldiği zaman, İstanbul Taksim Gezi Parkı olayları ve sonrasında yaşananlar nedeniyle  konuya hassas yaklaştığımızı ve sorumluluğumuzu gözettiğimizi belirtmeliyim.
BAÇEP ve GÜMÇED, oluşumundan bugüne doğa ve insan sağlığı,tarihsel ve kültürel mirasımızın korunması konusunda hep sorumlu davrandı ve olası provakasyonlara karşı dik durdu.

BİLİNEN BİR 
GERÇEĞİN DİLE GELMESİ

Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilik,bölge insanının bilmediği ve kamuoyunun yabancısı olduğu bir konu değildi. Yıllardır bilinen ve zaman zaman dillendirilen ama özellikle de Gönen’de yerel yönetimler ve yerel siyasetçiler nezdinde görmezden gelinen bir konuydu.
Keza, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Kaymakamlık ve  Valilik nezdinde de kamu yöneticilerinin aşina olduğu bu konuda, kirlilik sorunu ve sonuçlarına gereken önemin verilebildiğini söyleyebilmek zor.
Oysa ki, Gönen Çayı, Susurluk Çayı’ndan sonra Güney Marmara’nın ikinci büyük akarsuyu.
Tarihte Aisepos olarak isimlendirilen Gönen Çayı,55 km. uzunluğu,2330 km2 su toplama alanıyla Pazar köyünün güney batısındaki  Eybek Dağlarından kaynağını alan bir su kaynağı.Suyun dağlardan Gönen’e ve Gönen Ovası’na taşınması sürecinde en büyük durak noktası Gönen Barajı.
Gönen Çayı ve Gönen Barajı, Bandırma için önemli. 1954’de baraj kurulması için başlatılmış çalışmalar 1978 yılında dönemin Başbakanı Ecevit tarafından temelinin atılmasıyla yaşama geçirilmeye başlanmış ve inşaatı yıllar içinde yılan hikayesine dönüşmüş bir baraj. Yanlış anımsamıyorsam, hizmete girişi 57.Hükümet dönemini buldu ve baraj HES olarak hizmete girdi.
Bandırma için önemli.Çünkü, Bandırma’nın  içme suyu talebinin karşılanabilmesi amacıyla 1250 lt/sn’lik  kısmı bize tahsis edilmiş durumda. Ayrıca, Gönen ‘de içme suyunu  bu alandan ve kaynaktan  karşılıyor.
Suyla ilgili bu dönem yaşanan atraksiyonları, yolsuzluk ve suistimalleri “SU ÇÜRÜDÜ” isimli araştırma-inceleme kitabımda geniş olarak, belgeleriyle işledim.

SU AKIYOR, TÜRK 
BAKMIYOR ARTIK.
HEM BAKIYORUZ, HEM DE 
KİRLETİYORUZ!

Peki, sorun ne?
Kaz Dağları’ndan Eybek’ten kaynayan suyun Gönen’e 30 km.uzaklıkta Gönen Barajı göletine kadar taşınmasında ciddi bir çevre sorunu ve kirlilik yok! Baraj Gölü çevresinin de ‘yeşil kuşak’ kapsamı içersine alındığını ve bu yönde çalışmalar yapıldığını biliyorum.
Barajdan deşarj edilen su doğrudan Gönen’e ulaşmıyor. Vadiden kendi cazibesiyle,kontrollü olarak verilen su aşağıda yer alan Kumköy Regülatörü’ne geliyor ve DSİ ile Gönen Ovası Sulama Birliği’nin vardığı protokol gereği, suyun kontrolü sulama amaçlı Sulama Birliği’ne geçiyor.
Bandırma Belediyesi’de Kumköy refülatörü’nden suyu yüksek koddaki terfi istasyonuna elektrik gücü ile pompalayarak, sonra yeniden aynı suyu, yine elektrik gücü ile Merinos’taki arıtma tesisine pompalıyor.
Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilik sorunu genel olarak suyun Gönen’e ulaşması ve Musakça’da  Erdek Körfezi’nde denizle buluşması arasında yaşanıyor.
Örneğin, Bandırma Belediye yönetimi,  Baraj Göleti ve  Kumköy Regülatörü ile çevresinin korunması konusunda genel olarak “sessiz”!!!
Bu sorunla ilgili Başkan Pekel’in bir-iki açıklamasını anımsıyorum ama bu beyanlarının ötesi yok..!

CAN İLE YAKAR 
ARASINDAKİ FARK!

Bilinen gerçek şu; Kumköy regülatöründen başlayarak Gönen Çayı’nın sağlıklı bir şekilde sevk ve idaresinden, suyun kullanımından sorumlu olan kurum Gönen Ovası Sulama Birliği...!
Birlik Başkanı Bülent Can, bu amaçla, verdikleri hizmet karşılığında Çay çevresindeki çiftçilerden,besicilerden ya da suyu kim kullanıyorsa bu insanlardan ücret aldıklarını  vurguluyor.
Şimdi, tam da bu noktada, Birlik Başkanı Bülent Can ile Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar arasında, Gönen Çayı’na bakış açısı konusunda farklılık,yol ayrımı ve bir anlamda tartışma başlıyor.
Biri, beldesinin merkezinden gürül gürül akıp giden suyu izlemekle yetiniyor.
Diğeri ise, o suyu iş, aş ,ekmek  ve gelecek olarak görüyor..!
Biri, ‘ceğiz, cağız’derken öteki, ‘canımız yanıyor’ diye isyan ediyor...
İşte, Yakar ile Can arasındaki fark bu!!!
Yakar’ın tam da can alıcı bu noktada, derdini ve davasını, Can ve yönetimine, Gönen’li tarım ve hayvancıya, çevredeki köylere ve çiftçiye de anlatabilmesi mümkün görünmüyor.
Çünkü, dinlemezler!!!
Çünkü, çok yıldızlı otel salonlarında önlerine konacak üç-beş kap yemekle yetinip, susmazlar!!!

GÖNEN’LİLER VE
 SOROS’UN PİÇLERİ..!

Yanlış anlamalara da mahal vermeyelim...Gönen’de ve Gönen Çayı’nı dert edinmişlerin içinde bir tek SOROS’UN PİÇİ YOK..!
Sulama Birliği ve yönetiminin hatta üyelerinin içinde de bir tek ,ilaç için, OTPOR’cu ,TURUNCU DEVRİMCİ de yok..!
Ötesinde, Gönen Çayı için tepki veren bir tek insan evladı, “GÖNEN ÇAYI KİRLİLİKTEN ARINDIRILSIN” derken, “HÜKÜMET İSTİFA! TAYYİP DEFOL GİT!” falan da demiyor...
Onun için önce herkes neyin derdinde ve peşinde Başkan Yakar, önce bunu anlayabilmeli ama  her zamanki gibi, anlayabildiğini sanmıyorum.

Neden mi ? Önce buna bakalım...
ÇAY AKTI, 10 YILDIR
 YAKAR BAKTI MI!?

Başkan Yakar, başkanlık makamının zemininin Gönen ve Gönen’liden oluştuğunu ve bu zeminin adım adım kaydığını hissetmiyor.
Çünkü, beldesinin ve insanlarının nabzını tutamıyor ve bu nabza adım adım yabancılaşıyor.Bir anlamda, kendi nabzı ile Gönen’linin nabzını birbirine karıştırıyor.
Oysa ki, Gönen’li, bu nabız farklılığının nicedir ayırdında, farkında!!!
Örneğin, Gönen’de Meydanda Gönen Çayı ile imza kampanyasının başlatıldığı gün, Yıldız Otel’de  Başkan Yakar, Kaymakam Parlak’la yemekli bir toplantı düzenledi ve Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilikle ilgili açıklamalarda bulunup,iştişarelerde bulundu.
Dinleyen bir adım öne çıkıp, anlatsın: Yakar, sorunun çözümü için gerçekten ne dedi!?
Hiçbir şey!!!
Yakar, her zaman ki gibi, sakız çiğnedi ve lafını eveleyip geveleyip, sorunun çözümünü zamana yaydı ve sorunun çözüm adresi olarak konuyu, 2014 yerel seçimlerine endeksleyerek, büyükşehire attı..!
Nasıl!?
Bir SİYASETÇİ gibi...(Halk nezdinde “siyasetçi” ifadesi, “laf cambazı” olarak tanımlanır.)
Aynı Bandırma’da Başkan Sedat Pekel gibi...

PEKEL’LEŞEN YAKAR!

İlginçtir ve bu konuda çok yazdım, dikkat çektim.
Pekel, Balıkesir ve Güney Marmara siyasetinde ve siyasetçileri nezdinde, bir ekol ve siyasetin bir ders konusudur diye çok yazdım.
Yakar, SİYASETÇİ olarak,asla bir PEKEL olamaz...
Pekel’in siyaset dünyasındaki anti-tez’i, ilacı  ÖZTAYLAN’dır.
Ancak, son zamlanlarda Yakar, Edebali’nin öğütlerini duvardan indirip, gelene-gidene verme alışkanlığına yenilmesiyle,Yakar için, Edebali  ve öğütleri “hediye paketi” oldu...!
Yakar, Sedat Pekel olma sürecine girdi ve mutasyon geçirmeye başladı.
Ne diyelim, Allah onun da, Gönen’in de sonunu hayır etsin...!

SONUÇTA ÇAY DİLLENDİ..!

Evet, sonuç olarak, Gönen Çayı’nda kirliliğin son bulması ve gerekli önlemlerin alınması, yatırımların yapılması yönünde siyasi iktidar ve ilgili Bakanlıklar, somut ve kalıcı adımlar atmaya başladı.
Bu yeni değil..! 
Sorun, atılmış adımların, verilmiş sözlerin ciddi anlamda takip edilmesi ve sonuçlandırılması.
Yakar’ın zafiyeti bu nokta da başlıyor.
Çünkü, 2004 yılından bugüne yaklaşık 10 yılrdır Gönen’de şehr-i eminlik yapan bir zat, Devlet ve iktidar desteğiyle, defalarca beldenin arıtma tesisi ve tabakhaneler sorununu çözümleyebilir, ne dericileri ne de üreticileri, insanları mağdur ederdi.

KILKIŞLI,MÜDAHALE 
ETMELİ!

Ötesinde, Bandırma OSB ve yönetimiyle ilgili bir iddia da ortalıkta dolaşıyor.
İddia şu: Bandırma OSB’de konuşlanmış sanayi kuruluşları, kimyasal sıvı atıklarını, OSB’nin arıtmasında işlemeyerek, Tabakhanedeki  arıtma işletmesiyle anlaşarak, doğrudan Gönen Çayı’na pisliklerini deşarj ettiriyorlar (mış)!!!
-Ortada böylesi bir anlaşma var mı?
- Bu akid Sn.Kocaman’ın döneminde mi yapılmış!?
-Sn.Kılkışlı, bunu biliyor mu!?
Bu iddia doğruysa, OSB ‘den sorumlu Başkan Kılkışlı, acilen gereğini yapmalı,sorumlularını bulup ortaya çıkartmalı, konuyu aydınlatmalıdır.

Önce Gönen Çayı’nın temizlenmesi için bir imza verin,sonra hep esen kalmaya devam edin...
ÇÜNKÜ, BU VATAN BİZİM!!!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1976