SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 26.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BADO-DENİZ TAKSİSİ-BAŞKAN UĞUR VE AKSOY!

BADO-DENİZ TAKSİSİ-BAŞKAN UĞUR VE AKSOY!


Önceki  GÜN Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Erdek Narlı’dan başlayarak Marmara Adası’na bir ziyaret gerçekleştirdi.

Önce Narlı’ya gelen Başkan Uğur, burada sahildeki çay bahçelerinde soluklanırken, Narlı’lı  da vatandaşlarla sohbet ederek, dertlerini ve taleplerini dinledi. Notlarını  aldı.

Vatandaşlardan kimi balıkçılıkla ilgili dertlerini anlattı, kimi beldenin kanalizasyon sorunundan, kimisi  de arıtma tesisinden söz etti.

Sonrasında Narlı’dan Marmara Adasında, Marmara’nın Topağaç mahallesine  büyükşehir belediyesinin yeni hizmete soktuğu deniz taksisi  ile geçildi.

Bir ilk ve Deniz Taksisi, Adalar, Körfez, Erdek ve Bandırma için bir hayal, bir rüya idi. Biz, deniz ulaşımında hizmeti, kaliteyi, hızı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu İDO ile İDO’nun başlattığı Bandırma-İstanbul  İDO seferleri ile tanıdık. İstanbul’a gitmek, ulaşmak bizler ve bölge için eziyet olmaktan çıktı.

 

Sonrasında bu kervana  Bursa Büyükşehir Belediyesi, BUDO ile katıldı. Yalova-Mudanya  üzerinden İstanbul’a ulaşmak, bunu çağın gerektirdiği şekilde başarabilmek, gündelik basit bir olaya dönüştü.

 

Balıkesir ve özellikle Bandırma olarak bu kentsel gelişmeler karşısında hep özlemle hatta biraz da hasetle yutkunduk. Zaman zaman Bandırma’da  belediye ve sanayicilerin ortak girişimleriyle ‘BADO’ neden, niçin olmasın anlamında arayışlara da girmedi de ğil ama olmadı.

Oysa ki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin girişimiyle kurulan İDO, Bandırma’ya ilk feribot seferini törenle gerçekleştirirken, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kentte halka hitap ederken, izledikleri yolu ve yöntemi ne de güzel anlatmıştı. Hiç zor değildi. Yerel yönetim ve kent, kararlılıkla konuya eğilir ve kentsel iradesini ciddiyetle  şekillendirebilirse, bu mümkündü. Bu mümkünat, yıllarca yerel yönetimlerin ve kentin belini büktü.

Bunun adı ise, KENTSEL  ÇARESİZLİKTİ!

Ulaşım ve özellikle deniz ulaşımındaki çaresizlik, Marmara’nın da  Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne taşınmış çaresizliğiydi.  İşte, bu  yıllanmış çaresizlik duvarını Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip yıktı, geçti.

Büyükşehir BADO’yu kurdu ve Başkan Uğur,  Marmara ziyaretinde "deniz otobüsü kiralayacağız, kendimiz de satın alacağız ve bu sezon Haziran`dan itibaren Adalarımız arasında seferleri başlatacağız" sözlerini unutmayarak, biraz gecikilmiş de olsa, Marmara-Topağaç ile Narlı deniz taksisi seferini başlattı.

Bu araçlar;  deniz taksi şeklinde, jet motorlu, gerektiğinde ambulans olarak da kullanılabiliyor ve kapasitesi 30 kişi. Bu seferlerle, Marmara adası ve çevresindeki adalara, (Topağaç, Avşa, Saraylar) ile Erdek (Narlı) ile ulaşım 15 - 20 dakikada yapılabilecek.

Büyükşehir Başkanı Uğur, bununla da yetinilmeyeceğini BADO’yu Körfeze,  Edremit-Ayvalık’a taşıyacağını da vurguladı.

Başkan Uğur, 30 Mart 2014’den bugüne yaptığı konuşmalarda Balıkesir insanının öncelikle hayal kurmasının ve hayallerinin peşine düşüp, gerçekleştirme yollarını araması gerektiğini  vurguladı. Marmara ‘lılar, Avşa’lılar için düne kadar değil, Cumhuriyet’in ilk yıllarından bugüne hızlı,kaliteli,konforlu bir ulaşım hayaldi. Şimdi, düne göre hayal olan bugün gerçekleştirilmiş oldu.

Kuşkusuz, hayalin gerçekleşmesinde Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy’un da  rolü yadsınamaz. Heyecanlı, coşkulu, mütevazi bir başkan Aksoy.  Marmara’da yaşlı bir bayan Aksoy’un durumunu çok güzel özetledi:  Çocuk, hizmet alayım diye  çırpınıyor!

Ben, aynı heyecan ve coşkuyu ilerlemiş yaşına karşın Büyükşehir Başkanı Uğur’da da gözlemledim. Daha deniz taksisi ile Narlı’dan açılır açılmaz, gazetecilerle kaynaşarak, deniz taksisini anlatmaya başladı. Demek ki  iş, yaş da değil baştaymış…

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 786