SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ARICAN:HAŞEREYİ DE ,SPORU DA, ARITMAYI DA SİYASALLAŞTIRAN KAFA!

ARICAN:HAŞEREYİ DE ,SPORU DA, ARITMAYI DA SİYASALLAŞTIRAN KAFA!“2009 yılının Nisan ayında göreve ilk geldiğimiz günden itibaren kentimiz için böylesine önemli bir konu için gerekli çalışmalara özen gösterdik. Bu kapsamda Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen bir Çalıştayda Bandırma’nın öncelikli kentler arasına girmesi için yoğun çaba sarf ettik. Bu noktada müşavir firmayla anlaşmaların yapımı ve projeye dökülmesi bu konuda alınan mesafeyi gösteriyor.   Elbette biz bu projeye sadece Bandırma’nın atık su projesi olarak bakmıyoruz.  Birçok belediye ve fabrikanın atıklarıyla kötü durumda olan Marmara Denizinin çevre sağlığı açısında da önemsediğimiz bir proje”


2009 Mart’ın da Bandırma Belediye  Başkanlığına seçilerek iş başı yapan CHP’li Sedat Pekel’in  25 Nisan 2013 tarihinde  atık su arıtma tesisi projesinin Müşavir Firma temsilcileri Timo Ripatti ve Pelin Öztürk ile makamında gerçekleştirdiği görüşmeler sonrası yaptığı açıklama bu. Başkan Pekel, yerel seçimlere 1 yıl gibi bir süre kaldığından söz ederek, 2014 Mart yerel seçimleriyle Balıkesir’in büyükşehir olacağından bahisle, proje ile ilgili çalışmaların büyükşehir tarafından yürütüleceğini vurguluyor.


“Bandırma’nın atık suyu tamamen denize deşarj oluyor. Bandırma’nın düzenli katı atık depolaması yok. Çöplük sürekli yanıyor.(…) Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım programında Bandırma’nın atık suyu, eksik kalan kanalizasyonlarıyla ilgili bir çalışmamız var, 2006 yıllarında başlayan IPARD projesi devam ediyor, tamamlandığında 100 milyon liralık bir yatırım, çok büyük bir çevre projesi. Yine Bandırma’da birçok mahalledeki içme suyu projesi çalışmaları tamamlandı. İnşaat projesine çıkıyoruz, 7,4 milyon lira, parası hazır.”


Bu beyan da 10 Şubat 2016 da Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur’a ait.


“Bizim başlattığımız bir proje vardı. IPA ile birlikte. Su ve Kanalizasyon İdaresi Büyükşehir’e geçtikten sonra bu proje de onlara geçti. Orada hazır bekliyor. AB Fonları ile yapılacaktı. Ben bakıyorum gazetelerden, Altınoluk’a, Ayvalık’a, Edremit’e bilmem nerelere, atık su arıtma tesisleri yapılıyor. Bandırma için proje hazır, para ödemeyeceksiniz, AB Fonlarından olacak ama bir türlü yapılmıyor bu proje…”


Bu beyanda 17 Haziran 2016 tarihinde Belediye Başkanı Mirza’ya ait…


Ben, değişik dönemlerde ve halen görevde olan belediye başkanlarımızla ilgili yaşanmış ve yaşanmakta olan sürece farklı bir pencereden bakmak istiyorum. Sedat Pekel,  Bandırma’nın, Güney Marmara bölgesinin ve Balıkesir’in  yetiştirdiği siyasi kişiliklerden birisi.1948 doğumlu ve siyasi yaşama 25  yaşında Bandırma CHP örgütüne üye olarak, 26 yaşında da parti gençlik kollarında siyasal sorumluluk üstlenerek başlamış.


Ahmet Edip Uğur da 1950 doğumlu  ve özellikle ekonomik yaşamda  üstlendiği sorumluluklar yanı sıra siyasal yaşama hiç uzak durmamış,1970’li yıllarda siyasal yaşamın içinde yer almış ve 20901 yılında AK Parti’nin kuruluşunda Balıkesir de üstlendiği kuruculuk görevi dışında yıllardır farklı siyasi  ve idari görevler üstlenmiş.


Dursun Mirza, 1955 doğumlu ve yüksek öğrenim  yıllarında siyasetle tanışmış, 1994 yılında  ve  39 yaşında, Bandırma Belediye Meclisi’ne CHP’den meclis üyesi seçilip, 2014 Mart’ında belediye başkanı seçilmiş.


Balıkesir büyükşehrin ve Bandırma özelinin siyasi röntgenini çektiğiniz zaman bugün siyasal ve sosyal yaşamda  farklı sorumluluk üstlenmiş, farklı görüşlere sahip bir çok isme tanık olursunuz. Bu, ülke yanı sıra Balıkesir’in ve Bandırma’nın zenginliğidir ve olayı, yazımızda konu ettiğimiz kişilerle de sınırlayabilmek mümkün de değildir.


Bizim yazımızda vurgu yapmak istediğimiz, ülke de bir dönem çok tartışılan, ‘akil insanlar’ kavramıyla ilintilidir. İnsan yaşamında ve topluluklarının hemen her aşamasında ‘akil insanlar’ olmuştur. Yani,  tecrübesi, bilgisi ve yaşı itibariyle belirli bir alanda sözü dinlenen, otorite durumunda olan, yaklaşım ve çözüm önerilerine değer verilen, sayılıp, sevilen, “uzman” ya da “duayen” kavramından farklı olarak içinde “kamil insan” kavramını da barındıran kişiler…


‘Akil insan’, küçük hesapların insanı olmadığı gibi, yalan ve dolanla da işi olmayan, toplumsal yararı kişisel ya da grupsal çıkarların üzerinde görmeyi bilen insandır. Akılcı, mütevazi ve hoş görülüdür. Gerilimden, ayrıştırmadan, ötekileştirmelerden, kutuplaştırmalardan, kavga ve çatışmalardan uzak durur, tüm yaşamında ve ilişkilerinde sevgiyi ve barışı gözetir. Alıcı olmanın ötesinde paylaşımcı ve verici, komplekslerinden ve zaaflarından  arınmış  ya da arınmaya, kendisini sürekli bilgiyle besleyip , yenilemeye çalışan  kişidir.


Arıcan, bu da şimdi nereden çıktı diye düşünebilirsiniz. Siyaseti, düşünsel ve partisel  farklılıkları  bir kenara atın! Büyükşehrin  bir bütün olarak, kendi siyasal, ekonomik ,toplumsal ve kültürel  değerlerine, yetişmiş insan gücüne sahip çıkmaya ve bu gücü yaşamın her alanında en iyi şekilde değerlendirmeye ihtiyacı var.


Örneğin, büyükşehrin Bandırma’yı, Bandırma’nın büyükşehri ötekileştirmesinin, 10 ve 10,5 esprisini  toplumsal ayrıştırmanın ve  birbirini ötekileştirmenin aracı haline dönüştürmeye çalışır, her iki kenti bir birine karşı konumlayabilmek için en küçük vesileyi abartır, insanları yanlış yönlendirme  gayreti içersine düşerseniz,  insanlara da kentlere de yazık edersiniz!


İşte, büyükşehir başkanı Uğur ile  siyasette yoğrulmuş Pekel’in  ‘akilliği’ ile Mirza’nın siyasette ve makamında sergilediği  duruş ve söylem farkı bu nokta da aranmalı. Allah’ın haşeresinin ve sineğinin siyasallaştırılması bir yana ,büyükşehrin ve ilçenin bayram havasında karşılaması gereken sportif bir başarı  anlamsız yalanlarla ‘benzinliğe’ kurban edilip, sporseverleri provoke etmenin, atık su arıtma konusunda büyükşehir belediyesinin yürüttüğü çalışmaları çok iyi bilmesine karşın, ‘bir şey yapılmıyor’ diye, büyükşehir belediyesini  zan altında bırakmaya çalışmanın anlamı ne?


İşte , tam da bu nokta da, vatandaşların, CHP’lilerin bir çoğunun  ve eski başkan Pekel’in  yaşananlar karşısındaki memnuniyetsizliği daha iyi anlaşılıyor ve sonuç da, koca bir kente yazık ediliyor!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 658