SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 20.10.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • AKIN ADAY OLACAK MI OLMAYACAK MI?

AKIN ADAY OLACAK MI OLMAYACAK MI?


Büyükşehiri bilmem ama özellikle Güney Marmara’da siyaseten esen rüzgar CHP Balıkesir milletvekili ve genel başkan yardımcısı Ahmet Akın’ın 2019 yılı Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkan adayı olacağı yönünde.


CHP içerisinde  bu siyasi denklem üzerinden hareket edenlerin  parti içerisinde izleyecekleri yol haritasıda gün be gün belirginleşiyor. CHP il kongresi öncesi partide başlayan delege seçimleri ve ilçe kongrelerinde  2019 yılına dönük siyasi pazarlıklar  Akın’ın büyükşehir belediye başkan adayı olması öngörüsüne uygun olarak şekillendirilmeye çalışılıyor.


Buna göre,   Balıkesir CHP milletvekili Namık Havutça’nın partide genel başkanlığı yarışında Yalova milletvekili Muharrem İnce’den yana açık tavır koymuş olması Havutça’nın 2019 yılı Kasım ayında gerçekleşecek genel seçimlerde  CHP genel başkanı ve yönetimi tarafından bir daha milletvekili listesinde yer alamayacağı yönünde değerlendirilirken,   2015 Kasım genel seçimlerinde Balıkesir’den üç milletvekili çıkartmış CHP’nin  Akın’ın da büyükşehir belediye başkanlığına aday olması ile  seçimleri kazanması durumunda bugünkü haliyle boşalacak mevcut liste üzerinde bugünden farklı isim arayışlarının yapıldığı ve pazarlıkların başladığı  gözleniyor.


Bilindiği üzere, 2015 yılı Haziran ve Kasım genel seçimlerinde aday adayları arasında aday belirlemede gerçekleşen ön  seçimlerde Güney Marmara ve özellikle Bandırma’nın CHP’de, aday listesinin belirlenmesinde sandık bazında öne çıkması Balıkesir genelinde CHP’de farklı parti içi sorun ve sıkıntılara neden olmuş, parti içinde yaşanan tartışmalar ve gerilim basın üzerinden kamuoyuna da yansımıştı.


AKIN’IN BÜYÜKŞEHİR BAŞKAN ADAYLIĞI


Büyükşehir basın  ve yayın  organlarında yer alan haber ve  kimi yorum yazılarında milletvekili Ahmet Akın’ın  2019’da gerçekleşecek yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkan adayı olacağı zaman zaman  konu ediliyor. Biz, olayı  parti içinde ve kamuoyunda  çeşitli çevrelerde gelişen siyasi rivayetler ekseninden çıkartarak konuyu ve iddiaları  geçtiğimiz günlerde doğrudan Ahmet Akın’a sorduk.


Akın, ismi üzerinden yürütülen büyükşehir belediye başkan adaylığı konusundaki  iddialara “yok” demiyor. Ancak,bu yöndeki  iddiaların bugün için hiçbir anlamı bulunmadığını ve siyasi kaderini belirleyecek olanın bizzat CHP lideri Kılıçdaroğlu ile parti üst yönetimi olduğunu belirterek, bu yöndeki kararın  Tüzük gereği Kılıçdaroğlu’nun yetkisi ve tasarrufu altında olduğunu vurguluyor.


Keza Akın, milletvekili  ve genel başkan yardımcısı olarak siyaseten hedeflerinin olduğunu ve bu yönde başta  enerji konusu olmak üzere çalışmalarının bulunduğunu ama büyükşehir belediye başkanlığı yönünde kendisinin bugüne kadar hiçbir çalışma yapmadığını, hazırlığının bulunmadığını belirterek, şahsını bu göreve layık görenlere de şimdiden teşekkürlerini iletmeyi ihmal etmiyor.


DEREYİ GÖRMEDEN PAÇAYI SIVAYANLAR


Baştan belirtelim, Balıkesir siyasetinde CHP milletvekili olarak  Ahmet Akın, muhalefet milletvekili ve siyaset tarzı açısından benim de başarılı gördüğüm bir milletvekilidir. Siyaset yaşamında mütevaziliği ve engin hoşgörüsü, çalışkanlığı, halkla teması ile vatandaşların da büyük saygı, sevgi ve ilgi gösterdikleri bir vekildir. Parti içi gruplaşmalara itibar etmez ve ne Gönen’de ne de bölgede kendisine yakın parti içinde bir gruplaşma içerisine girmez ve girmemiştir de…Bu siyasi kişiliği ve yapısıyla da 2015 yılında gerçekleşen genel seçimlerde gerçekleşen parti içi ön seçimlerde tüm aday adaylarını ve parti içi grupları aşarak, delegeden ve partililerinden ciddi bir oy alıp, listeye aday olarak girip, milletvekili seçilmeyi başarmış bir isim Ahmet Akın..!


Keza, Akın’ın 2019 yılı Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkan adayı olması milletvekilliği yaşamının son bulması anlamına da gelmiyor. Aday olması ve seçilememesi durumunda yine milletvekilliği 2019 yılı Kasım genel seçimlerine kadar devam ediyor.


Bu noktada, seçim yılı 2019  sürecinde,  Balıkesir CHP içinde dikkat çeken en önemli siyasi kanadın milletvekili Mehmet Tüm ve Bandırma belediye başkanı Dursun Mirza ittifakının Güney Marmara nezdinde  öne çıkan güçlerinin Büyükşehir merkez ve özellikle Körfezde parti örgütleri ve belediyeler içindeki etkisi ve sağlayacağı siyasal sonuç, ayrı bir önem kazanıyor.


KILIÇDAROĞLU’NUN BALIKESİR SEVDASI


Öncelikle belirtelim ki, Balıkesir’in büyükşehir yasası kapsamında büyükşehir olması ve yasa çerçevesinde 2014 Mart yerel seçimleri ile yasanın fiilen yürürlüğe girmesi,  büyükşehir belediye seçimlerini AK Parti’den A.Edip Uğur’un kazanması ve bu başarının büyükşehirin ilçe belediyelerini de kapsaması, büyükşehir gerçeği ve sonuçları, CHP’yi zorunlu olarak Balıkesir nezdinde yeni bir siyasal strateji belirlemeye itti. Bu siyasal strateji, büyükşehir belediyesinin her ne olursa olsun ve her ne şekilde olursa olsun kazanılmasıdır.


CHP lideri K. Kılıçdaroğlu ve parti üst yöneticilerinin  2014 Mart yerel seçimlerinden bugüne Balıkesir’e ve ilçelerine yönelik tavan yapmış ilgisinin ve ziyaretlerinin nedeni bu noktada aranmalı, sorgulanmalıdır. CHP, Balıkesir büyükşehir nezdinde bir gerçeğin farkında. Yerel seçimlerde Bandırma’nın, Manyas veya Erdek belediye başkanlıkları gibi Körfezde Edremit gibi birkaç ilçenin kazanılması tek başına bir şey ifade etmiyor.


CHP’nin büyükşehir belediyesini kazanma yönünde ilçelerde ve merkezde oy oranını arttırması, ilçe belediye başkanlıklarında 2014 mahalli seçimlerine göre  ilçe belediye başkanlık sayısını arttırması gerekiyor ve tüm siyasal strateji bu eksen üzerine inşa ediliyor. Bu noktada sivil toplum örgütleri, meslek odaları, sendikalar ve yerel basın özel önem taşıyor.

Başka..?


CHP’NİN İŞİNİ AK PARTİ İÇİ ÇEKİŞMELER KOLAYLAŞTIRIYOR


AK Parti teşkilatları içinde yaşanan ve hızla teşkilatlar-belediye başkan ve yönetimleri ile  milletvekilleri arasında yaşanan çekişmeler, gruplaşmalar, itiş-kakış önem kazanıyor. AK Parti, teşkilatlar bazında içe döndükçe ve birbirini hırpaladıkça, parti içinde ve  partililer nezdinde hayal kırıklıkları, küskünlükler, kırgınlıklar arttıkça  CHP’nin büyükşehiri kazanma hırsı ve iştahı  doğal olarak artıyor. “Bırakın, birbirlerini yesinler, tüketsinler” düşüncesi ve duygusu öne çıkıyor.


Şimdi, büyükşehir belediye başkanı Uğur’un  partisini bekleyen “felaketi” bugünden görerek, Burhaniye ilçe kongresinde bir anlamda “bitirin bu itiş-kakışı” dercesine yüksek tondan konuşmasının nedenini anladınız mı?


Bu sürecin  CHP açısından en büyük dezavantajı ise, 2014 yılı yerel seçimleri arifesinde yaşandığı gibi FETÖ iblisi artık yok ve deşifre oldu.  FETÖ döküntülerinin orada burada mağdur edebiyatı ile sığınacakları artık fazla  siyasi in yok..!


MHP ise , artık oynanan FETÖ oyununun ve operasyonlarının ayırdında  ve 2014 yerel seçimlerinde tanık olunduğu gibi  karanlık ve kirli seçim ittifaklarının içinde yer alacak bir parti konumundan hızla uzaklaşmış durumda. Örneğin, “Bandırma’da 6 Ok, Balıkesir’de İsmail Ok” filmi gibi  ilkesiz, tutarsız FETÖ’cü seçimlere dönük filmler hem deşifre oldu hem de bayatladı…


Evet, bugün yazımızda CHP açısından 2019 yılında gerçekleşecek seçimlere dönük bugünden yazılmaya başlanmış kimi rivayetlerin, iddiaların, senaryoların üzerinde durmaya çalıştık.


Esen kalın..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 511