SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • AK PARTİ VE ‘METAL YORGUNLUĞU’..?

AK PARTİ VE ‘METAL YORGUNLUĞU’..?


Cumhurbaşkanı  ve  AK  Parti lideri Erdoğan yanı sıra  genel başkan yardımcılarının parti teşkilatlarının yenilenmesi ve kongrelere yönelik  yaptıkları  her açıklama  parti teşkilatları yanı sıra partilileri sarsıyor ve  heyecanlandırıyor.  


Erdoğan ve üst düzey parti yöneticilerinin bu noktada sürekli dikkat çektikleri ve vurguladıkları bir olumsuzluk var: metal yorgunluğu…!


Metal yorgunluğu, sürekli olarak çalışan veya belirli bir miktar yükün sürekli uygulanması sonucu metal malzemelerin istenilen dayanım özelliğini yitirmesi olarak açıklanıyor. Her parçanın belli bir yıl kullanım ömrü vardır. O süre sonrası görünüşte sağlam, olsun olmasın sökülüp yenilenmesi gerekir.


Peki bir siyasal partide ya da siyasal yaşamın ta kendisinde ‘metal yorgunluğu’ ne demek ve bu ifadeden ne anlaşılmalı?


Siyasal yaşamda ya  da siyasal bir partide bir çok insan sergiledikleri efor ile  örnek bir çalışma temposu sergilerlerken zaman içerisinde siyasal açıdan başarılı insanlarda da  bir fiziki ya da ruh yorgunluğuna tanık oluruz.  Hasta ya da fiziki açıdan bir yetersizlik içerisine girmemiş olsalar da , eski siyasal performanslarının düştüğüne tanık oluruz.


Günümüzde de büyük şirketler ve bankalarda üst düzey yöneticilerin  alanlarında başarılı olsalar da ortalama 5 yılda bir yerlerinin değiştirilmesi  boşuna değildir.


PARTİ İÇİ DEMOKRASİ DİRİ TUTULMALI..!


Başlangıçta hepsi birey olarak  aldıkları eğitim ,sahip oldukları yetenekler ve deneyimlerle siyasal yaşamda çevreleri ve özellikle lider için büyük bir ilgi ve beğeni kaynağı olan insanlar, bulundukları alanda yükseldikçe, toplumsal ve siyasal sorumlulukları arttıkça, doğal olarak sergiledikleri efor ile yönetici payesi o bireyleri farklı noktalara taşıyor. Başarılı olma ve yükselme hırsı psikolojik  olarak zaman içerisinde kişi için artık taşınamaz bir yük haline gelmeye yada hayal kırıklıkları yaratmaya  başlıyor. Bu psikolojik olarak çözümlenmesi gereken  bir durum. Hele kişi felsefi, ideolojik ve siyasal açıdan sürekli kendisini eğitip, besleyemiyor ve çevresi ile sağlıklı bir ilişki örgüsü kuramıyor ise bulunduğu yeri ve makamı, Allah’ın bir lütfu olarak görerek, kerameti kendisinde görmeye, vazgeçilmez olduğuna inanmaya  başlıyor.


Bunun siyasal ve sosyal sonuçları, yarattığı psikolojik etkiler çok daha ağır olabiliyor. Kişinin birey olarak bulunduğu ortamda ya da makamda yükseliş süreci zaman içerisinde etrafında bir yalakalar güruhunun oluşmasını da beraberinde  getiriyor ki, etrafındaki yalakalar ya da goy goycuların kayığına binen bir kişi hızla içinde yer aldığı siyasal ortama, partiye, partililere, halka hızla yabancılaşırken ortaya şişirilmiş egosu ile  bir hilkat galibesi çıkıyor.


ELEŞTİRİLERDEN ÇEKİNMEMEK GEREKİYOR..!


Bu kişiler için yanlış yapmak ,yanlış bir karar ve icraatın müsebbibi olabilmek düşünülemez bile. İşgal ettikleri  makam ve mevkiye  yönelik en küçük eleştiriyi bile kişiselleştirerek, kişiliğine bir saldırı olarak gören ve eleştirilere düşmanca yaklaşan kişi, partisi ve etrafı için artık tahammül edilemez bir hal alırken, çevresindeki herkesi kırıp, incitmeye, agresif davranışlarla adım adım yalnızlığa yönelirken, partisine ve partililerine yabancı bir kişi olmaya başlıyor. Buna klasik yönetici hastalığı ya da siyasal açıdan oligark hastalığı da denebiliyor.


İşte,2001’de AK Parti’nin kuruluşu ve 2002’den bugüne her genel ve yerel seçimlerde, referandumlarda, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siyasal açıdan başarıdan başarıya koşmuş Erdoğan ve ekibi, özellikle  Haziran-Kasım 2015 genel seçimleri ile 16 Nisan referandumunda elde idilmiş sonuçlarla partisi açısından bu gerçeği gördü.


TEŞKİLATLARIN YENİLENMESİNDE KONGRELERİN ÖNEMİ..!


Bu sorun ve sıkıntı sadece AK parti ya da Erdoğan’ın değil, siyasal ve sosyal yaşamamız açısından  ülkemizin sosyolojik, siyasal, sosyal psikolojik ve  psikolojik bir sorun ve sıkıntıdır. Erdoğan nezdinde AK Parti, siyasal tarihimizde bu alanda iç dinamiklerini diri tutmaya çalışarak, parti içi yenilenme sorununu en üst düzeyde ele almasını öngörebilen ve bu yönde cesaretle adımlar atmaya çalışan ender siyasi partilerimizden birisidir.


Bu sorunlu ve sıkıntılı sürecin en büyük ilacı parti içi eleştiri-özeleştiri mekanizmasının diri tutulması ve kamuoyundan gelen her türlü eleştiriye samimiyet temelinde açıklıktır.


Balıkesir büyükşehir nezdinde zaman zaman basın-yayın organlarına ve köye yazılarına da yansıyan milletvekilleri, belediye başkanları ve parti başkanları arasındaki kimi eksiklik ve yanlışların ürünü olan olumsuzlukların da ana kaynağı bu nokta da aranmalı.


Balıkesir büyükşehir nezdinde Ak parti nezdinde yaşanan sorunların başında yetki paylaşımı ve iktidar olabilme arayışları gelmekte. Büyükşehirin siyasal yaşamında ve parti teşkilatları, belediye yönetimleri nezdinde etkin ve belirleyici olma arayışları ve anlamsız çabalar hem seçilmişler hem de teşkilatlar bünyesinde güvensizliğe, karmaşıklığa ve  başı bozukluğa neden olabilmekte.


MARMARA AK PARTİ VE YAŞANANLAR..!

AK PARTİ MARMARA İLÇE BAŞKANI SEDAT UZ ile ilgili görsel sonucu


Örneğin; Marmara Adalar AK Parti  ilçe başkanı  Sedat Uz’un 2016 yılı içinde Erdek limanında büyükşehir belediyesine ait alanda  bir liman personeli ile içkiliyken yaşadığı tartışmanın önce emniyete ve beraberinde yargıya intikal etmiş olması,  dava sonucunda Uz’un çalışan personele hakaretten hüküm giyerek, para cezası ile cezalandırılmış olması ve sonrasında yaşananlar garip  ve düşündürücü değil mi? Olayı iki kişi arasında cereyan etmiş adli bir olay olarak görmek ve yorumlamak isteyenler, dava dosyasını açıp, bir kez daha okumalı.


Balıkesir AK Parti il başkanlığı ve yönetiminin ilçeler nezdinde benzer bir çok  vakayı bugüne kadar  görmezden ve bilmezden geldiğine dikkat çekiliyor. Büyükşehir nezdinde  merkezde yaşandığı gibi bir çok ilçede de teşkilat başkanları ile ilçe belediye başkanları arasında yetki paylaşımı noktasında farklı sorun ve sıkıntılar yaşandığı vurgulanıyor.


Parti de yaşanan kongreler sürecinde parti genel merkezinin yeni kadroları belirlerken teşkilatların belediyelerle olan diyaloglarını dikkate alacağına vurgu yapılırken, özellikle 2015 Haziran-Kasım genel seçimlerinden bugüne  parti teşkilatlarında öne çıkan benzer arayış ve çabaların temelinde, kimi bölge milletvekillerinin partili belediye başkanlıkları ve ilçe parti teşkilatları nezdinde etkinlik kurma, kişisel ya da fraksiyonel  eylemliliklerin  yattığı vurgulanıyor.


Bir anlamda  büyükşehir nezdinde en üst düzeyde yaşanan tepişmeler ve itiş kakışlar tabana ve parti teşkilatlarına, ilçe belediyelerine  çok daha  kaba ve olumsuz biçimde yansıyor.


Esen kalın…

AK PARTİ MARMARA İLÇE BAŞKANI SEDAT UZ ile ilgili görsel sonucu


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 423