SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018

AK PARTİ DE TOP KİMDE.?


Büyükşehir Altı Eylül AK Parti ilçe kongresinde söz alarak, konuşan büyükşehir belediye başkanı A.Edip Uğur,partisi içerisindeki “muhaliflerine” yönelik sert,ağır ve birbirinden ciddi itham ve iddialarla eleştirdi.

 

Muhalif” sözcüğünü bilinçli olarak tırnak içersine alıyorum.

 

Çünkü, siyasal yaşamda  ve parti dışında “ ve parti içinde “muhalefet” sözcüğünün siyasal terminolojide  bir ağırlığı,ciddiyeti ama en önemlisi bir saygınlığı vardır.Siyasal yaşamda bu nitelikleri iktidar olan,yönetimde olan belirleyemez.

 

2014 yerel seçimleri arifesinden ve A.Edip Uğur’un parti içerisinde büyükşehir belediye başkanlığına aday olduğunu açıkladığı ve başkanlığa seçildiği günden bugüne Uğur’un adaylığını ve başkanlığını bir türlü sindiremeyenler,büyükşehir nezdinde seçilmiş belediye yönetimine ve Başkan Uğur’a karşı Balıkesir nezdinde  başta egolarına ve iktidar olabilme hırslarına yenilerek güç arayışına yeltendi.

 

2015 yılı Haziran ve Kasım genel milletvekilliği seçimleri öncesi ve sonrası  parti içerisinde kimilerinin de bu “muhalefet kayığı”na binerek,  büyükşehir belediye başkanı Uğur’un şahsında partiye ve partililere kumpas üstüne kumpas kurarak, gerçek anlamda muhalefetin ekmeğine ördükleri fitne ve fesat ortamı ile adeta ballı-kaymaklı yağ sürdükleri gözlendi..

 

2014 SEÇİM BAŞARISINI SİNDİREMEYENLER

 

Bugüne kadar sürekli yazılarımızda dikkat çekerek vurguladığımız anlamda  Balıkesir’in “büyükşehir” olmasının idari ve siyasi açıdan  2014 Mart yerel seçimlerinde başlangıçta anlayamayanlar,seçimlerde AK Parti ve Uğur’un,ilçelerle birlikte sandıkta sağladığı büyük başarının,idari ve siyasi değişimin gün be gün altında  ezildiler.

 

Yaşanan gelişmeler ışığında muhalefet partilerinden başta CHP’nin   önlerindeki ilk yerel seçimlerde “her ne olursa olsun ve her ne şekilde olursa olsun” büyükşehir belediye başkanlığının kazanılması  amaç ve hedefini  önüne koyması bir rastlantı ve sürpriz olarak olarak  görülmemeli.

 

Burada, “her ne olursa olsun ve her ne şekilde olursa olsun” ifadesini de bilinçli kullanıyor,vurguluyorum.Bu ifade, ülkenin demokratik siyasal yaşamında  aktif olarak yer almış,sorumluluklar üstlenmiş ,yöneticilik yapmış  hiç kimsenin gerekçesi ve mazereti ne olursa olsun kabullenemeyeceği, sindiremeyeceği  anti-demokratik  bir siyaset anlayışına ve tarzına kapıları açar.

 

Benzer siyaset anlayışı ve tarzının bedelini geçmiş yıllarda ülke ve millet ağır bir şekilde ödedi ve AK Parti kurulduğu günden bugüne,kurucusu  ve lideri Erdoğan’ın yaşadıkları ile ülke ve partililer bu bedeli en ağır şekilde ödemeye çalışarak, göğüslüyor.

 

PARTİNİN ÇELİK YELEĞİ, MİLLET OLMALI

 

Büyükşehir belediyesi,parti,partililer ve Uğur şahsında yaşananlar da bundan ayrı ve farklı değil. Uğur’un büyükşehir belediye başkanlığını kazandığı ilk günden bugüne Aile olarak yolsuzluk ve suistimal iddialarıyla,ithamlarıyla ilişkilendirilmeye çalışılması ve  özellikle 15 Temmuz’dan bir süre sonra FETÖ  ihanet şebekesi ile ilişkisi ve bağı varmışçasına,kamuoyuna dönük sosyal medya üzerinden  algı operasyonlarına soyunulmasının nedenleri  iyi irdelenmeli.

 

Büyükşehir belediye başkanı Uğur’un parti içinden kimilerinin parti içi “muhalefet” adına bir yandan Erdoğan ve Ailesi’nin adını ve birlikte çektirdiği resimleri kullanarak, ima ederek,el altından sinsi bir şekilde parti içerisine  kimi yandaşları üzerinden fitne ve fesat sokarak,parti içerisinde ikilik yarattıkları, kişisel hırsları ve çıkarları için önlerinde engel olarak gördükleri kim var ise bir şekilde itibar suikastleri düzenleyerek etkisizleştirmeye ve tasfiye etmeye çalıştıklarını  tüm partililer biliyor, görüyor,izliyor ve parti liderliğinin  ve üst yönetiminin müdahalesini sabırla  bekliyor.

 

PARTİLİLER KİMİN NE OLDUĞUNU BİLİYOR AMMA..

 

Bunları yapanlar ne yazık ki,Balıkesir büyükşehir nezdinde CHP ya da bir başka siyasal parti değil,AK  Parti içersinde öbeklenmiş,parti ve partililer sayesinde bir yerlere gelmiş,seçilmiş,makam ve mevki sahibi olmuş,isimleri parti de ve partililer tarafından tek tek bilinen kişilerdir.

 

Örneğin;Bandırma’da aylardır ve yıllardır  sessizce ve sabırla  bu olumsuz arayış ve yeltenişlerin son bulması için birlik ve beraberlik için çalışan partinin geçmiş de ilçe başkanlığında,yönetiminde milletvekili,belediye başkanı,belediye başkan yardımcısı,meclis üyesi olarak çeşitli görevler üslenmiş partilerin son çare olarak bir mektupla parti de yaşananları  bizzat Erdoğan’a ve başbakana,üst yönetime şikayet etmiş olmaları düşündürücü değil midir?

 

“Kadrolu muhalifler, kendi kalelerine  gol atıyorlar” sözleri, bu yönü ile manidardır. Kendi partilerine ve partililerine “gol atma”  davasında buluşanların yine Uğur’un ifade ettiği gibi siyaset anlayışlarına ve tarzlarına uygun siyasal partilerini de  ARTIK seçmeleri ve buna uygun yollarında yürümeleri gerekiyor.

 

BUNLAR “ MUHALİF” OLMAYI BİLE HAK ETMİYOR

 

Parti dışında AK Partiye ve büyükşehir belediye yönetimine,AK Partili  ilçe belediyelerine, milletvekillerine,parti teşkilatlarına yönelik  CHP’linin, MHP’linin veya bir başka siyasal partinin ve siyasal çevrenin  yaptığı muhalefete ve üstlendikleri muhalifliğe her yönüyle saygı duyduğumu belirtmeliyim.

 

Bu onların en doğal demokratik hakkıdır ve varlıkları gibi eleştirileri de demokrasi için vazgeçilmezdir.Bunda bir sorun yok..!

 

AK Parti de bugün yaşanan sorun ve sıkıntı, parti adına hareket ettiğini iddia eden kimilerinin, kendi kalelerine gol atma sevdasıdır. Eğer,birileri de parti içerisindeki bu işgüzarlardan sebep dışarıdan partiyi kendi siyasal ya da kişisel beklentilerine uygun dizayn etme ve  büyükşehir belediye başkanı Uğur’a karşı muhalefeti genişleterek, derinleştirebilme becerisini gösterebiliyorsa, önce AK Parti’nin iğneyi kendisine batırması gerektiğini düşünüyorum.

 

Böylesi şekilsiz ve çirkin bir durumu CHP’nin de MHP’nin de bir başka siyasal partinin de kabul edebilmesi mümkün değildir. Büyükşehir belediye başkanı Uğur da partisi için böylesi bir durumu kabullenemediği içindir ki, Altı Eylül ilçe kongresinde sesini yükseltmekte ve adeta partisini dışarıdan müdahalelere karşı  harekete geçmeye  davet etmektedir.

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 314