SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • AK PARTİ DE ŞALTER İNDİ..!

AK PARTİ DE ŞALTER İNDİ..!


18 maddelik Anayasa değişiklik paketinin 16 Nisan referandumuyla oylanması ve   ‘evet’ denmesi ile cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurucusu olduğu partiye geri dönüş yolu açıldı ve  partiye önce üye olduktan sonra geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da gerçekleşen Olağanüstü Büyük Kongre ile de 998 gün sonra partisinin genel başkanlığına seçildi.


Kongreye Balıkesir il teşkilatından 17 kongre delegesi ve Bandırma’dan da eski ilçe başkanı Eşref Kasapoğlu kongre delegesi olarak Ankara’ya giderken, Sema Kırcı da  milletvekili olarak parti tüzüğüne göre doğal delege olarak kongrede oyunu  kullandı.


Kongre ve cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parti genel başkanlığına seçilmesi, kongrede delegelere ve partililere yaptığı konuşma  bir değil bir çok açıdan tarihsel önemdeydi. Kongre bu yönleri ve Erdoğan’ın konuşmasının içeriği nedeniyle  partinin kuruluşu gibi siyasi yaşamımızda milat olarak kabul edildi.


Erdoğan’ın kongrede yaptığı konuşmanın içeriğine değinmeden önce partinin en üst karar organı ve Erdoğan ile birlikte çalışacak ‘A Takımı’nın  yenilenmesi ve 19 ismin değiştirilmesi konusuna değinmek gerekiyor.


DEĞİŞİM  VE YENİLENMENİN ADRESİ AK PARTİ Mİ OLDU?


Evet, Ak Parti’nin 50 kişilik  yeni MKYK’nda 19 isim yer alamazken, Balıkesir milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Davutoğlu ve Yıldırım’ın genel başkanlığı dönemlerinden sonra üçüncü kez MKYK’na girme başarısını gösterdi.


Başka..!?

‘Hayırcı’ana muhalefet partisi CHP, 18 yaş gençliğinin seçilme hakkı konusunda siyasi patinaj yapmaya ve  gençler üzerinden abuk sabuk şeyler söylenmeye devam etsin, AK Parti, MKYK’nu gençleştirerek ve gençleri partinin en üst yönetim ve karar merciine taşıma başarısı göstererek adeta siyaseten ders verdi.


AK Parti’nin verdiği ders bununla da sınırlı kalmadı. 16 Nisan referandumu ve sonuçları üzerinden yürüyen AK Parti hem genel başkanlık sorununu aştı hem de referandum sonuçlarını en üst düzeyde sorgulayarak, önümüzdeki süreçle ilgili teşkilatın izleyeceği politikalarını  ve siyasal stratejisini belirledi.


Ana muhalefet partisi CHP ise 16 Nisan referandumu sonucunu her zaman olduğu gibi  ‘başarı’ olarak partililerine allayıp pullayarak, parti içinde öne çıkan farklı sesleri susturmanın, parti liderliği ve yönetiminde ‘değişim’ isteyenleri  ‘kapı önüne koymak’ la tehdit ederek, disiplin mekanizmasını işletti.


CHP’NİN DERDİ ŞAM DA KAYISI MI..!?


Referandum süreci ve sonuçları sonrası yaşananlar CHP liderliği ve yönetimini ,ne yazık ki, fazla ilgilendirmiyor. Çünkü, ortada daha ciddi ve yaşamsal sorunlar var.


Ne var?


Çünkü, Cumhuriyetimiz, laiklik, parlamenter demokrasi, insan hak ve özgürlükleri tehlikede ve  ulusal kurtuluş savaşımızın baş komutanı ve Cumhuriyet devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkede izleri silinmeye çalışılırken, ‘diktatör’ Erdoğan ‘kontrollü’ bir şekilde devleti ele geçiriyor..!!!


Yerseniz…


AK PARTİ DE ‘KİRLİ ÇAMAŞIR’ KALMADI MI..!?


Kongreye ve Erdoğan’ın kongrede yaptığı konuşmaya dönersek, bu konuşmanın başta partililer olmak üzere, delegeler, parti yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları, İGM ve meclis üyeleri  tarafından 998 gün ilgi ve merakla beklendiğini ve konuşmanın bir anlamda yüreklere su serptiğini vurgulayalım.


Bir anlamda Erdoğan, görünen köy kılavuz istemez, dercesine kurucusu ve lideri olduğu partide yaşananları ve öngördüğü tehlikeleri tüm çıplaklığı ile bir bir ortaya döktü. Evet, AK Parti’nin ‘çamaşır sepeti’nde kirli hemen hiçbir şey kalmadı.


Şöyle dedi:

“Biz Allah`tan başka hiçbir gücün önünde eğilmedik, eğilmeyiz. Bu böyle biline. AK Parti milletimizin işte tüm bu taleplerinin, beklentilerinin, umutlarının bir tezahürü olarak ortaya çıkmıştır. Bugün de aynı tarifi yapmaktadır. AK Parti`yi var eden de, bunca yıldır ayakta tutan da bu umuttur. Geçtiğimiz 15 yılda Türkiye`nin gündemi, öncelikleri, beklentileri değişmiştir. Değişmeyen tek şey bunları karşılayabilen tek partinin AK Parti olduğu gerçeğidir. AK Parti reformun adresidir. Kerameti hiçbir zaman kendimizde görmeden, işin sırrının yaptığımız hizmetler olduğunu görerek mücadeleden mücadeleye koştuk. Elbette yorulanlar oldu, elbette yolunu kaybedenler oldu, çeşitli sebeplerle eksilenler oldu. Ne milletimizle aramızdaki rabıta zayıfladı. Bu yolun uzun ince bir yol olduğunu, daha çok kateceğimiz yol olduğunu bildik. Rabbim ömür ve imkan verdikçe milletimize hizmet yolunda çalışmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu kutlu bir yoldur. Kim dönerse dönsün, biz dönmeyiz bu yoldan. İster 3 Kasım 2002`de olduğu gibi Meclise  sokmasınlar, ister 2008`de olduğu gibi partimizi kapatmaya çalışsınlar, ister  2013`te olduğu gibi sokakların altını üstüne getirsinler, ister 15 Temmuz`da  olduğu gibi darbe yapıp canımıza kastetsinler. Ne yaparlarsa yapsınlar biz bu  yoldan dönmeyeceğiz.”


GÜNEY MARMARA DA  AK PARTİ YENİLENMELİ..!


Vazgeçtik Balıkesir’den AK Parti’nin 2009 yerel seçimlerinden başlayarak Bandırma’da 2011 genel ve 2014 yerel, 2015 yılı Haziran ve Kasım genel seçimleriyle, cumhurbaşkanlığı seçimi ve referandumlarda aldığı oy oranlarına baktığınız vakit Erdoğan’ın  ‘elbette yorulanlar oldu, elbette yolunu kaybedenler oldu, çeşitli sebeplerle eksilenler oldu. Milletimizle aramızdaki rabıta zayıfladı” sözlerinin ‘derin’ anlamını kolaylıkla anlaya bilirsiniz.!

Yine bu sözleri anlamamakta inat edenler, kulağının üzerine yatarak, ‘ya bizim için söylemiyor ki’ sağlığına yatanlar var ise, Erdoğan, hem nalına hem mıhına şöyle vuruyor:


“Şimdi hedefimiz, inşallah bu yıl sonuna kadar  teşkilatlarımızda ciddi bir yenileşmeye gitmektir. İnşallah bu Olağanüstü Büyük  Kongreyle beraber il, ilçe, belde teşkilatlarımızda süratle bir yenilenmeye  gideceğiz. Ardından 6 aylık bir yol haritasını da halkımızla inşallah  paylaşacağız. 18- 25 yaş aralığındaki genç kadrolarımızın il, ilçe belde teşkilatlarımızda yer almasını istiyorum.(…) AK Parti olarak işimiz daha zor. Artık çıta yüzde 50 artı 1`dir. Ne kadar zor olduğunu önce Cumhurbaşkanlığı seçiminde sonra 16 Nisan`da hep birlikte gördük, tecrübe ettik. Çalışmaya başlamalıyız. Hazır mıyız buna. Genel Merkez`deki, TBMM`deki, belediyelerdeki tüm arkadaşlarımızın bu bilinçle görev yapmaları gerekir. Basit hataların nelere malolabildiğini en son 16 Nisan`da bizzat gördük.(…) Üye sayısı 10 milyona ulaşan bir parti 80 milyona ulaşmada sıkıntı çekemez, çekmemelidir.”


Erdoğan, daha ne söylesin ki..!?


SİVRİSİNEK HİKAYESİ Mİ..!?


Atalarımız boşuna, anlayana sivrisinek saz anlamayana sazı soksan az, dememiş…

Örneğin, dikkat çektiği gibi partinin ülkedeki üye sayısı on milyonu aşkın Bandırma’da da on binin üzerinde ama sandıkta aldığı oy ve oranlar belli…


Siyasal bir parti de, ‘değişim’, ‘dönüşüm’, ‘yenilenme’, ‘gençleşme’ siyası varlığını daim kılabilmek ve  siyasi başarı için vazgeçilmez ama her biri  toplum için de bir parti için de ‘bela’ kavramlardır. Statüko, geçmiş alışkanlıklar, politik hırs ve siyasi ikbal arayışları, rant hesapları gibi onlarca engelle karşılaşır, siyasi hayatınızı bir an da ‘engelli koşuya’ dönüştürürsünüz. Nefesiniz, gücünüz ve iradeniz yetiyorsa iyi ama şark kurnazlıkları ile değil. Mazallah, engelli koşuyu 50 adım koşamaz, mal gibi kalırsınız…

Allah yardımcınız olsun..!

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 305