SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • AK PARTİ DE BU GİDİŞ İYİ GİDİŞ DEĞİL..!

AK PARTİ DE BU GİDİŞ İYİ GİDİŞ DEĞİL..!


Olağan kongre sürecini başlatan AK Parti, teşkilatların kongre sürecini nasıl yöneteceğine dair hazırladığı kitabı tüm illere gönderdi. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önsözüyle hazırlanan “Kongre Rehberi”nde, teşkilatların uyması gereken kongre takvimi, kongrede seçim yapılacak teşkilat organları, kongre delegelerinin tespiti, kongre öncesi ve kongre sırasında yapılması gereken iş ve işlemler ayrı ayrı başlıklar halinde anlatıldı.


30 Temmuz’dan itibaren başlayacak olan belde kongrelerinin ardından ilçe kongreleri 19 Ağustos’ta başlatılarak 12 Kasım’a kadar sürecek. 18 Kasım’dan itibaren başlatılacak olan il kongreleri de 25 Şubat’ta tamamlanmış olacak.”


DELEGE SEÇİMLERİNDE SANDIK OYUNLARI..!

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan


Haber ajanslarının AK Parti de yaşanan kongre süreciyle  ilgili bu ve benzeri haberler yanı sıra Balıkesir’de ilçe teşkilatları  delege seçimlerini bir bir gerçekleştirmeye başladı. Bu doğrultuda Bandırma’da da geçtiğimiz hafta sonu  cumartesi  günü delege seçimleri milletvekili Sema Kırcı’nın da katılımıyla tamamlandı ve ilçe kongresinde  oy kullanacak 400 delege belirlendi.


Baştan vurgulayalım: Bandırma’da Ak Parti’nin 10 binin üzerinde üyesi bulunuyor ve  üye sayısı ile Ak Parti, bugün için kentin  en büyük, en kitlesel partisi.


Ancak, delege seçimlerine katılım oranına  bakıldığında siyasi açıdan trajikomik bir durumla karşılaşıyorsunuz. İlçe başkanı Alp Bostancı’nın beyanına göre, delege seçimlerine yaklaşık 250 üye katıldı ve  bu üyeler 400 delegeyi  tüzüğe, hukuka, demokrasiye uygun bir biçimde seçti..!!!


BOSTANCI’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR..!


Partinin toplam üye sayısı ile delege seçimlerine katılan üye sayısı arasındaki dengesizliği  Bostancı’ya anımsatarak, bugüne kadar partinin çeşitli kademelerinde çalışmış ya da halen çalışmakta olan üyelerin de tepkilerini anımsatıyorum, verdiği yanıt düşündürücü:


“İlçe başkanı olarak bizim gerçekleştirdiğimiz delege seçimlerine itiraz edenler, eleştirenler  2014 dahil gerçekleştirdikleri delege seçimlerinde neler yapmışlar, ona bir baksınlar. Kimisi sandıkla  bir odaya kapanıp, delegelerini belirledi. Kimisi elinde sandık dolaşarak istediği isimleri delege seçtirdi. Biz delege seçimleri ile ilgili duyuruyu partimizde panoya astık. Her üyemize mesaj çektik. Kendilerine göre delege listesi yapamayanlar bugün boş boş  konuşuyorlar. İtiraz edip, bağıranlara bir bakın. On kişiyi geçmez. Bunlar parti üzerinde kişisel hegemonya kurmak isteyenler.”


HEDEF A.EDİP UĞUR VE ARTIK BU GİZLENMİYOR..!

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, ayakta duran insanlar ve iç mekan

İlçe Başkanı Bostancı, milletvekili Sema Kırcı’ya yönelik eleştirilere de tepkili ve şöyle diyor:

“Milletvekilimiz Sema Kırcı’ya yönelik ilk günden beri ağza alınamayacak belden aşağı küfürler edenler, milletvekilimizin her hareketini uygunsuz biçimde eleştirenlerle bizim işimiz olamaz. Partimiz takdir etmiş ve Kırcı milletvekili adayı yapılmış ve seçilmiş. Seçildiği günden bugüne sergilenen tahammülsüzlüğü izliyoruz.2019’da  belki Kırcı gider bir başka bayan milletvekili aday gösterilir. Genel merkezimizin kararına yine karşı mı çıkılacak? Aynı durum milletvekilimiz Ali Aydınlıoğlu’nu karşı yapılıyor. Balıkesir siyasetinde büyükşehir belediye başkanı Edip Uğur’un, Bandırma siyasetinde Cemal Öztaylan’ın bir ağırlığı var. Edip Bey, F.D’in  eline para tutuşturup, karşımıza çıkardı.Koca büyükşehir belediye başkanı Bandırma’ya geldiğinde bir tek F.D karşılıyorsa, ortada bir sorun var demektir. Cemal Öztaylan, başından beri  her şeyimize muhalif. Bu parti bir dava partisi ve partimiz üzerinde kimsenin kişisel hegemonya kurmasına izin vermeyeceğiz. Cumhurbaşkanımız ve genel başkanımız, liderimiz R.Tayyip Erdoğan da her konuşmasında metal yorgunluğundan söz ediyor. Genel başkanımız Erdoğan’ın da  başbakanımızın da Balıkesir’de yaşananlardan haberi var. Parti içi sorunlarla uğraşmaktan, birbirimizle didişmekten işimize bakamıyor, davamıza hizmet edemiyoruz.”


BANDIRMA’DA KİM BUNLAR..?

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, oturan insanlar ve ayakta duran insanlar

İlçe başkanı Bostancı, yönetim olarak delege seçimlerine  ve kongreye dönük oynanan oyunları gördükleri için başkan ve yönetim olarak gerekli önlemleri aldığına dikkat çekerek, ”Bu partiyi ve davamızı şunun bunun arzuna bağlı maceralara taşıma hakkımız yok.16 Nisan referandum sonuçları ortada. Gönen ve Susurluk da yerel yönetim bizde olmasına karşın referandum sonuçları biliniyor. Parti olarak silkelenmek, birlik ve beraberliğimizi gözetmemiz gerekiyor. Partimiz ihale takipçilerinden, siyasal ikbal peşinde koşanlardan, rüşvet ve cinselliği bile kullanarak yer tutmaya çalışanlardan, iktidar partisi olmamızın avantajlarını kullanıp oraya buraya  yakınlarını yerleştirmeye çalışanlardan, iş takipçiliği yapanlardan, bizimle birlikte demokrasi nöbetlerinde bayrak sallayıp öte yandan FETÖ’ye hizmet edenlerden kurtulmak zorundayız.”


Siyasetin bir dili ve kuralı vardır. Tüm siyasal partilerimizde bir edilgen üyelik bir de aktif üyelik sorunu yaşanır. Bir siyasal partinin üye sayısı toplumda ya da kentinde ne ölçüde yer tuttuğunun ya da yaşama siyasal etkide bulunabildiğinin ölçütünü veremez bizlere. Ak Parti’nin de yurt genelinde on milyonu aşkın üye sayısı kuşkusuz önemlidir. Ancak, esas sorun, mevcut üyelerinin gerçekte yüzde kaçının aktif üye yüzde kaçının edilgen üye olduğudur. Bandırma’da da üye sayısından hareket edersek, AK Parti’nin üye sayısı ile seçimlerde aldığı oy oranı arasındaki eşitsizlik bizlere gittikçe obezleşen bir siyasal yapı sunar. On bini aşkın üye  sayısı olan partiden bir yönetim  çıkartmakta zorlanır, 250 üye ile 400 delegeyi belirler hale gelir ve bunu siyasal bir başarı olarak partililerinize, kamuoyuna yutturmaya çalışırsınız.


Bu yönü ile partililerden, eski başkanlardan, yönetim kurulu üyelerinden, belediye meclis üyeleri, belediye başkanları  hatta milletvekilinden ‘delege seçimi bize haber verilmedi. Bize duyurulup, mesaj yollanmadı” yollu itiraz, sitem ve eleştirileri  bir yere kadar anladığımı ama tam olarak bu yöndeki itirazlara hak vermediğimi de vurgulamalıyım. Aktif bir parti üyesi, hele bir de siyasette iddia sahibi ise bilmek, öğrenmek ve tüzüğün kendisine tanıdığı hakları kullanmak zorundadır.


PARTİDE YAŞANAN SİYASAL KÖRLÜK VE AKIL TUTULMASI MI..!?

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, oturan insanlar ve iç mekan

Sonuç olarak; AK Parti de, delege seçimleri ve kongre sürecinde Balıkesir ve ilçelerinde ARTIK verilen demeçler ve yapılan yorumlarla  kamuoyuna da  yansıyan   bir parti içi  “ iktidar mücadelesi” ne tanık olmaktayız. Bu mücadelenin bir tarafında  büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur bulunurken diğer tarafında  başını milletvekilleri Sema Kırcı ve Ali Aydınlıoğlu’nun çektiği taraf bulunuyor. Her iki milletvekili kendi bölgelerinde ya da nüfus edebildikleri bölgelerde teşkilat yönetimlerini etkilemenin ve yönlendirmenin, delegeleri ve gerçekleşecek kongrelerde yönetimleri belirlemenin  uğraşını sergiliyor.


Sema Kırcı ve Ali Aydınlıoğlu’nun siyasal açıdan ayırdında olamadıkları bir gerçek var. Bu gerçek, A.Edip Uğur’u  kişisel olarak siyasal yaşamda etkisizleştirme ve tasfiye etmeye yönelik tam anlamıyla kişiselleştirilmiş bir mücadele. AK Parti açısından bu mücadelenin kazananı olmayacağı gibi, partinin Balıkesir nezdinde  2019  Cumhurbaşkanlığı seçimleri yanı sıra, yerel ve genel seçim sonuçlarını da olumsuz etkileyecektir.


Bunu görmemek için siyasal açıdan ya KÖR olmak  ya da kişisel husumetinizin bu gerçeği görmenizi engellemesi, akıl tutulmasına yakalanmanız  gerekiyor. Bu yaşananların siyasal tercümesi şudur: Balıkesir büyükşehir nezdinde AK Parti’nin CHP ya da bir başka siyasal partinin muhalefetine gereksinimi yok.Parti içi  hızla gelişen ve derinleşen muhalefet ortada ne büyükşehir belediyesi, ne ilçe belediyeleri ne de başarı namına hiçbir şey bırakmayacaktır.!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 320