SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 16.08.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ACABA SN.MİRZA`NIN DERDİ NE.!?

ACABA SN.MİRZA`NIN DERDİ NE.!?


Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza,yönetimi ve şahsı ile ilgili kamuoyunun gündemindeki  itham ve iddialara internet haber sitesi “Gerçek”te yanıt verirken, yine şahsıma ve gazetemize dönük itham ve iddialarda bulunmuş..

Duymuş,önemsememiş ve söz konusu “haberi” okumamıştım...!

Çünkü, biliyorum ki, Başkan Mirza’nın ruh hali 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ile milletvekilliği erken genel seçimlerinin  çoook öncesinden başlayarak bozuk ve siyasal ve makamsal moral bozukluğunun ilacı ne ben ne de Takunyacıoğlu olabilir.

Ne Bandırmalılar’ın ne partililerin, ne belediye meclis üyelerinin ne  belediye personelinin bu konuda bir şey yapabileceğini ,ellerimizden bir şey geleceğini sanmıyorum.

Allah, yardımcısı olsun..!

MİRZA’NIN AÇMAZLARI...

Israrla, Başkan Mirza ile karşı karşıya gelmemek için özellikle son bir yıldır özel gayret gösteriyorum.Yaşananlara, olup bitenlere farklı bir gözle bakmaya ve yorumlamaya çalışıyorum ama nafile...

Bu çabalarımın ve gayretlerimin başından beri boş olduğunu ısrarla söyleyen Takunyacıoğlu’nun , yine ne yazık ki, haklı çıktığını da özellikle vurgulamalıyım..Kaçış ve kurtuluş yok..!

Aynı belediyenin ve kentin kaderi gibi..

BİR BAŞKAN ANCAK 
BÖYLE YEMLENİR..!

Sevgili Başkanımız Mirza, SonKurşun ve şahsım yanı sıra Takunyacıoğlu ile ilgili   ne demiş,okuyurup bakalım..:

“-Süleyman`ın (Takunyacıoğlu) yazılarında  ağır ithamları var, yanıt vermiyorsunuz dava açmıyorsunuz?

“Sonuna kadar ben Süleyman`a sahip çıktım , iş verdim sigorta pirimleri ödeniyordu . Bandırmaspor`da bilgi birikimi olan birisi diyerek  görev verdim  ve görev yaptı ama orda da nedense  sürekli şikayet  konusu oluyordu. Buna rağmen hep destek çıktım. 50 binlira şampiyonluk pirimi aldı, kongreden önce de konuştuk onunla eski yönetimden bazı arkadaşlar  Süleyman`a bir nevi  kazan kaldırıldı. Süleyman gitcek, ya o ya biz dediler . Ben kendisine çok inandığım için orada görev yapmasını istedim ama sürekli şikayet aldım . Bazı yöneticiler  ya Süleyman ya biz dediler ben Süleyman`ı tercih ettm  .50 bin lira şampiyonluk primi aldı. Ancak  Süleyman kendi  gitti, Serdar Samatyalı Teknik manager olarak göreve başladıktan sonra  yazılara sitemlere başladı. Süleyman eski arkadaşımız davacı  olmak o duruma düşmek  istemiyorum ama  bir yere kadar. Engin Arıcan geldi rica etti hapishanede ölür çıkamaz dedi rica etti  ben de vazgeçtim dosyası hazır duruyor.? Mahkumiyet alacak kanıtlar var. İthamlara gelince ben de ona desem ki en büyük hırsız o desem böyle saçmalık  . Erhan Elmastaş`ın şu kadar alacağı varmış bu para onun alacağı değilmiş . Hırsız dedi geçti. Kanıt göster somut bir şey göster. İftiralarla karalama.”

ŞEHR-İ EMİN YALAN 
SÖYLEMEMELİ..!

Bir kentin şehr-i emini doğruları söylemeli  ve hepimiz biliyoruz ki, doğruları söylemekten sapmamalı..

Ben, Takunyacıoğlu’nun yazısı ile Başkan Mirza’ya gitmedim, makamında konuşmadım. Sadece kısa bir  telefon görüşmesi yaptım. Bunun da nedeni, Mirza’ya yakın isimlerin  başkanın Takunyacıoğlu’na yazısı, itham ve iddialarıyla ilgili dava açacağı yönündeki haberlerin doğru olup-olmadığını kendisine bizzat sormak içindi.

Yalan söyleyemem ve yazamam da ! Karşılıklı hoş ve anlamlı, güzel bir görüşme oldu.Dava açmayı düşündüğünü ama Takunyacıoğlu’nun eski arkadaşı olduğunu belirterek,”şimdilik” vazgeçtiğini söyledi.Bu kadar...

Ki,Takunyacıoğlu’nu tanıyanlar,iyi bilirler..Dava mava,ceza, mapus Takunyacıoğlu’ nu germez..Belki ceza alır kaçak dolaşır belki mapus olur içerde ölür ama düşüncesinden ve yazdıklarından geri durmaz..Bunu Mirza da iyi bilir..O zaman olayı sulandırıp, cılkını çıkartmanın ne anlamı var!?

Devam edelim..

MİRZA BİZLERE 
TEŞEKKÜR ETMELİ..!

“- “4 Milyon alınmış?

“Yok öyle bir şey. Adam  19 Milyon otele verecek 4 Milyonda Bandırmaspor`a verecek?  Nerede o enayi. Kimden para geldiyse Bandırmaspor`a gönüllü bağış yüz bin lira 

300 bin lira. 3,5 trilyon para alınmış ayıptır Yok öyle bir şey. Bu para Erhan Elmastaş`ın  anasının ak sütü gibi kendi hesabından verilen paradır.  Otel yarı hissesi satışı evet İlk ihaleyi tek kişi girdi diye ben iptal ettim . O  basında beni eleştiren arkadaşımız için ihaleyi beklettim banka teminatı yok bankanın sistemleri bozukmuş evrak gelmedi yarım saati geçirdim bekletiyorum evraklar gelmedi  sonra basına demeç veriyor ihaleye sokulmadım diye . Yok öyle bir şey.  Sonra tek kişi nedeniyle ben ihaleyi  iptal ettim ikincide daha yüksek meblağa gitti ben teşekkür ettim kendisine. Son teklifi yükselttiği için tabi... Yüksek rakamlı satıştan sonra diğer otel sahipleri beni aradı başkanım bizim oteli de sat diye.

“Satıyoruz ama katma değer üreten yatırımcılara satıyoruz. Her ay kendi gelirlerimiz üzerine 2 Milyon para eklememiz  lazım yatırımlarımız için. Hesap kitap ortada bu sürdürülebilir mi? Bandırma Belediyesinin çok sayıda mülkü var .”

ORTADA KENDİ PARTİLİLERİYLE DÖVÜŞEN BİR BAŞKAN VAR..!

Grand Asya’nın ve belediye hissesinin ihale yöntemiyle satışında yaşanan gariplik ve ilginçlikler konusunu ilk ben yazdım ve beni Takunyacıoğlu aylar sonra takip etti..

Bu ihale ve yaşanan SKANDAL boyutundaki gariplikler, ilginçlikler ne beni ne de Takunyacıoğlu’nu doğrudan ilgilendiriyor. Belediye mülkünün satışı ile ne benim ne de Takunyacıoğlu’nun bir kaybı ya da kazancı oldu. Her ikimiz de gazeteci ve yazar olarak, olayı resmetmek, kamuoyunu bilgilendirip, tepkileri, itham ve iddiaları ortaya koyup,bu itham  ve iddialarla ilgili Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ettik.Biz, ne polis, ne savcı ne da hakimiz..Haddimizi de biliriz..

Mirza başkanlığında gerçekleşen Grand Asya ihalesine katılarak, 10 milyon 975 bin TL’lik muhammen bedelle başlayan ihale(ihaleye katılan  tek firma)Kurşunlar A.Ş firması tarafından 13 milyon TL.ye satın alındı.

Sonra ne oldu?

RAKAMLAR YALAN SÖYLEMEZ.!

İhaleye Başkan Mirza tarafından alınmadığını iddia eden CHP’nin  2014 yerel seçimlerinde Kepsut belediye başkan adayı  Mustafa Karakoyun’un yolsuzluk ve suistimal iddiaları ve ithamlarının SonKurşun’da yer almasıyla  birlikte ortalık karıştı... Karakoyun’un itham ve iddialarına kamu mülklerinin satışına karşı çıkan  belediye eski başkanı Sedat Pekel ve CHP’li belediye meclis üyelerinin, partililerin sesleri eklendi.

Engin Arıcan ve SonKurşun,sadece mesleğinin gereğini yerine getirerek bu sese,itham ve iddialara kulak verdi.

Ne oldu..!?

Bir karış asık suratla Belediye Meaclis toplantısında Başkan Mirza, 1.ihaleyi iptal ettiğini açıklamak zorunda kaldı.

KASIM ayında 13 milyon TL`ye Kurşunlar A.Ş.`ye satılan Grand Asya’nın %50 ‘lik belediye payı  2.kez Aralık ayında ihaleye çıkartılarak19 milyon 276 bin TL`ye Kurşunlar AŞ firmasına satıldı. .!

Kasım ayında 13 milyon, Aralık ayında 19 milyon 276 bin TL..!

Sevgili Mirza, belediye başkanı olarak Bandırma ve belediyeye kazandırdığımız milyonlar nedeniyle Mustafa Karakoyun ve Engin Arıcan ile SonKurşun’a  teşekkür etmeli..!

KONU VE GÖREV SAVCILARIN...!

İhale sonucunda açıktan ihaleyi kazanmış firmanın Bandırmaspor adına “havuza” ve “havuz” nezdinde Bandırmaspor Kulüp Başkanı Erhan Elmastaş’a 4 milyon TL,para verip vermediği ise ne benim ne de Takunyacıoğlu’nun derdi..! Tüm Bandırma’nın, siyasi çevrelerin ve sporseverlerin konuştuğu bu konunun ARTIK bizlerin değil, Cumhuriyet Savcılarının sorunu olduğu da açık bir gerçek..

Ayrıca, bu ve benzeri itham ve iddiaların ana kaynağı gazeteciler ve gazeteler değil, bizzat CHP’li bazı Meclis üyeleri ve  kimi CHP’liler dir..O nedenle Başkan Mirza,itham ve iddiaları dillendiren gazete ve gazetecilere değil, önce etrafına bakınmalı diye düşünüyoruz..

SN.MİRZA SİZİN DE 
TEKLİFİNİZE AÇIĞIZ..!

Evet, gelelim Başkan Mirza’nın şahsım ve SonKurşun ile ilgili  beyanlarına..Öncelikle bakalım, ne diyor?

“-Engin Arıcan`ın ithamlarına ne diyeceksiniz?

 “Zekai Kafaoğlu`nun gazetesi olmuş.Kent Konseyi Şerafettin` e sorun.  Soruları yazdıkları hepsi yalan. Engin`in merak ettikleri nedir ? Vahit Ak neden istifa etti? Zimmetine para geçirdiği . Külliyen yalan.  Sanat Kafe`de piyasa fiyatlarıyla neden satış yapıyormuş, Belediyenin işletmeleriyle ilgili rakamları AK Parti önerge verdi  ben de verdim rakamları zarar etmiyor kar da etmiyor yolsuzluk varmış neden görevden alınmış. Nerden çıkarıyor bunları.  Külliyen yalan . Vahit arkadaşım Üç kere istifa etti . Başkan ben yoruldum izin istedi ben devam ettirdim. Zımmetine Para geçirdi ? Külliyen yalan sen Nerden çıkarıyor bunları kafa karıştırarak nemalanacak .”

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi, bir kentin şehr-i emini kentine, vatandaşlarına  gerçeği söylemeli.Sonuç da Dursun Mirza, Bandırma’nın şehr-i emin’i ve beyanlarından ötürü onun sahip olduğu rahatlıkla ben de aynı rahatlık içerisinde “sen gerçekleri söylemiyorsun  diyerek nezaketsiz lik yapmak istemiyorum.

SonKurşun’un Kafaoğlu’na ait olduğunun da “bir bileni” ve tanığı Kent Konseyi Başkanı Şerafettin Engüdar mış mış mış..!!!

Engüdar’ı çocukluğumuzdan bilirim,mahalle çoçuğu ve arkadaşımızdır ve böylesi  gerçek olmayan  şeylere  ortak olacağını sanmıyorum..

Ki, SonKurşun’un Kafaoğlu’nun olduğunu bir an için düşünelim. Şimdiye kadar şu veya bu kişiden öte bir belediye başkanına kurum ya da kişi olarak sırtımızı dayadığımız vaki olmamakla birlikte böylesi bir ayrıcalığa da ne yazık ki sahip olamadık. Kafaoğlu’nun da büyükşehir belediye başkanı olarak   ne bizden ne de bir başka gazete veya gazeteciden böylesi bir talebi,teklifi olmadı.

Öyle sanıyorum ki, Mirza ile söyleşiyi gerçekleştiren “arkadaşlar” da  şahsım ve Takunyacıoğlu ile Sonkurşun üzerine  kurduğu hayal dünyası nedeniyle aynı şaşkınlığı yaşamışlardır.

Peki neden ve niçin, bayram değil seyran değil, Başkan Mirza, durup dururken  yerel seçimlere aylar kala bizleri ve Sonkurşun’u  “öpme sevdası” içerisine düştü?

Akıllı ve mantıklı bir belediye başkanı anlık duygularının ve anlık öfkesinin esiri olup, gelişi güzel itham ve iddialarla böylesine bütünsellikten uzak,tutarsız ve deli saçması  açıklamalarla meclis üyelerini, partililerini ve kamuoyunu meşgul eden şahsı,yönetimini hedef alan itham ve iddialara  bu şekilde yanıt vermeye çalışmaz, birilerini aklama çabası ile kendisini paralamaz...!

Çünkü, en genel ifade ile  “işler iyi gitmiyor” ve Mirza hem belediye hem de partisi içinde zor da ve sıkıntı da...

SIKINTI CHP DE ARANMALI..!

“Zorluk” ve “sıkıntı” en yakın siyasi rakibi AK Parti’den veya MHP’den, İyi Parti’den kaynaklanmıyor. Çünkü, Bandırma’da yıllardır yerel iktidara yönelik ne belediye meclisi içerisinde ne de dışında siyasi partilerin ciddiye alınacak bir muhalefeti,ne yazık ki, YOK...!

Zorluk ve sıkıntı, CHP’nin kendi içinde, kimi belediye meclis üyelerinden ve kimi partililerinden kaynaklanıyor ve Bandırma’da yerel yönetime karşı nicedir en ciddi  muhalefeti yapan yine CHP’nin ta kendisidir..!

Bu gerçeği,  biraraya geldiğimiz her fırsatta ve ortam da bizzat Başkan Mirza’ya iletmiş insanlardan biri benim.Mirza’da bunun farkında..

Ancak, gazemizde tam sayfa yer verdiğimiz gibi ortada parti içinde bu karmaşayı durduracak ve muhalefeti sönümlendirecek,herkesi kaynaştıracak ne yazık ki bir Ömer Lütfü Kayalar ve Sedat Pekel gibi  parti ileri gelenleri yok denecek kadar az..Bu süreci en iyi okuyanlardan birisi Ozan Onur’dur ve o da canı ile uğraşıyor. Atakay ise bir anlamda Metin Ok’un başına gelenlerin kendi başına da gelmemesi için bir çok şeyi görmemizlikten geliyor. Bir anlamda karışmıyor,bulaşmıyor...

Şu denebilir; 2009 yılında Sedat Pekel ile Kayalar’ın açtığı yerel iktidar yolu  başta aşırı politik hırslar,ben bilirim anlayışları, dar grupçu ve hizipçi örgütlenmeler,rant arayışları,kavgacı ruh halleri, etnik ve mezhebe dayalı siyasi anlayışlar nedeniyle adım adım kapanıyor.

Ben, Başkan Mirza’ya bu karışık ruh hali içerisinde  Cervantes’in “Don Kişot” romanını bir kez daha okumasını salık veriyorum. Hem rahatlar hem de  hem de hayali değirmenler peşinde koşup kılıç/mızrak kuşanıp saldırmanın en azından komik yanlarıyla bol bol güler..

İnsanları “insan” oldukları için ve olduğu gibi kabul ederek seveceksiniz.Bireylerle ve toplumla ilişki sadece “el sıkışmak”, hal hatır sormakla ilgili değildir...Pekel,bunun ötesine geçtiği ve geçmesini becerebildiği için Pekel oldu... 
Şehr-i emin’i olduğunuz ve seçildiğiniz kentin insanları ile ister partiliniz olsun isterse olmasın içtenlikle kucaklaşmayı bileceksiniz. Eleştirilere kulak verecek, eleştirilerden ders çıkartıp,şahsınızı ya da pantinizi eleştiriyor diye insanlara ve kurumlara hasımlık yapıp, insanlara  ve kurumlara küsmeyeceksiniz. O makamlar gelip geçici.. AK Parti’lilerin dediği gibi sizler vatandaşın “efendisi” değil, hizmetkarısınız.

Esen kalın...
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 76