SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ABD VE CIA’NIN ÖZRÜ NE ANLAM TAŞIYOR?

ABD VE CIA’NIN ÖZRÜ NE ANLAM TAŞIYOR?


Her şey, Eylül 2014’te yapılan bir senato oturumunda ABD’li senatörlerin, Dışişleri Bakanı  Kerry’ye IŞİD’in gelirleriyle ilgili sorular yöneltmesiyle yaşandı.. Kerry, örgütün kaçak petrol satışıyla gelir elde ettiğini açıkladı. Senatörlerin “Peki petrol kaçakçılık yöntemiyle nereye satılıyor?” sorusu üzerine Kerry, “Belli ki, Suriye’nin sınırı olan ülkelere. Ya Türkiye’ye ya Lübnan’a ya da güneye” yanıtını verdi.


Senatörlerin Türkiye’yi eleştirmesi üzerine Kerry, o dönem IŞİD’in elinde olan Musul Başkonsolosu ve diğer 48 Türk rehineyi hatırlatarak, “Açıkçası Türkiye’nin şu anda zorlukları var. 49 rehine var. Bunu kamuoyu önünde de açıkladılar. Türkiye ile bazı görüşmelerimiz oldu ve bu görüşmelerimiz devam edecek” demişti.


Bu oturumun ve konuşmaların  üzerinden bir hafta geçtikten sonra, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler zirvesinde Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kerry ile görüştü. Bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi ve kanıt istedi.


CIA tarafından Aralık 2014’te Türk yetkililere bu iddialarla ilgili istenen belgeyi  ulaştırdı. Belgede sadece Kilis’te bir binanın koordinatları veriliyor ve bunun petrol depolama alanı olduğu iddia ediliyordu. MİT bunun üzerine inceleme başlattı. Binanın Kilis Belediyesi’ne ait asfalt şantiyesine ait olduğu ortaya çıktı.


ALGI OPERASYONLARI AYDINLANIYOR!


İki ülke arasındaki bu gelişmelerden sonra Kerry, Çavuşoğlu’ndan özür diledi. CIA de yazılı olarak Türkiye’ye özürlerini  iletti.


ABD ile Türkiye arasında  bunlar yaşanırken yaklaşık bir yıl sonra TSK’nin Rus açığını düşürmesi sonrasında  ABD’nin gündeme taşımış olduğu benzer iddia  ve suçlama Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından yinelendi.


Uluslararası alanda bu olaylar yaşanır ve Türkiye, değişik ortamlarda ve zamanlarda  benzer itham ve suçlamalara  hedef olurken, özellikle  ABD ve Batı basını, benzer itham ve suçlamaları haber ve yorumlarıyla kamuoyuna taşıdı.


Peki, uluslararası alanda bunlar yaşanır ve Türkiye, farklı itham ve iddialarla çarmığa gerilmeye çalışılırken, ülke içinde siyaset dünyamızda neler söyleniyor ve yaşanıyordu?


DAVUL TOZU, MİNARE GÖLGESİ VE İŞBİRLİKÇİLER..!


HDP/PKK’yı koyduk bir yana!


Çünkü, HDP/PKK/PYD/YPG,  Irak ve Suriye’de DEAŞ tehdidi ve saldırıları başladığı ilk günden bugüne Türkiye’de devletin ve siyasal iktidarın  her iki ülkede mezhep çatışmalarında taraf olduğunu, DEAŞ’ı ve cihatçı teröristleri başta silah ve mühimmat olmak üzere  her konuda  ‘el altından’ besleyip, desteklediği iddiasını gündeme taşımış, suçlamıştı.


Peki, ana muhalefet partisi CHP ve örneğin, FETÖ ile ilişkisi ayyuka çıkmış CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Rusya ile yaşanan uçak krizi döneminde Rus televizyon kanalı Russian Today’e yaptığı açıklamalarda ne demişti? Türkiye’yi İŞİD’e yardım etmekle suçlayan Erdem, IŞİD`in sarin gazı yapmak için kullandığı her türlü kimyasal maddenin Türkiye`den 2013 yılında gönderildiğini, Suriye`deki IŞİD kamplarına Türkiye’den malzemelerin gönderildiği suçlamasında bulunmuştu.


Kuşkusuz, yaşananların daha iyi anlaşılabilmesi için Milli İstihbarat Teşkilatı`nın Suriye`ye yardım sevkiyatında kullandığı TIR`lara FETÖ ile ilişkili üniformalı-sivil teröristlerin 19 Ocak 2014 günü yaptıkları operasyonun ve operasyonun basına  servis edilmesinin  perde arkasının iyi anlaşılması gerekiyor.


Keza, 29  Mayıs günü Cumhuriyet gazetesinin MİT tırlarının El Kaide,El Nusra ve DEAŞ’a askeri malzeme götürdüğü iddialarını dillendirmesi ve yapılanın ‘büyük gazetecilik’ olarak kamuoyuna yutturulmaya çalışılması da unutulmamalı.


Türkiye’ye, devlete, siyasal iktidara, MİT’e yönelik bu kapsamlı uluslararası operasyonun ülke içindeki ayakları dikkate alındığında ülke aleyhe yürütülmüş bu algı operasyonunun sonuçları yaşamsal önem kazanıyor.


Yıllar ve aylar sonra ne oldu?


ABD/CIA’NIN ÖZRÜ İŞBİRLİKÇİLERİ SESSİZLİĞE GÖMDÜ!


Türkiye aleyhine yürütülen algı operasyonlarının cilası itham ve iddialar tel tel döküldü. Suçlamaların asılsız olduğu ortaya çıkmanın ötesinde bizzat ABD Dışişleri Bakanlığı ve CIA tarafından yalanlanarak, Türkiye’den özür dilendi! Ya bu asılsız iddialara dört elle sarılanlar ve bu algı operasyonu üzerinden siyaset ürüreterek, devleti ve iktidarı köşeye sıkıştırmaya çalışanlar?


‘Sosyalist sol’ başta olmak üzere sol’un, Yeni CHP yönetiminin, liberallerin, bölücüler ve etnik ayrımcıların balonu patladığı gibi  bu cenahların kimin kontrol ve yönlendirmesi altında bulunduğu, işbirlikçi konumları su yüzüne çıktı! Bu siyasal çevrelerle eş güdüm içerisindeki medyanın, başta sendikalar olmak üzere sivil toplum örgütlerinin ipliği pazara çıktı!


Dikkatinizi çekiyor mu,  uluslararası bağlantılı yürütülmüş planlı ve programlı bu algı operasyonunu Balıkesir nezdinde de yürütmüş partilerin, milletvekillerinin, STÖ’lerin  ABD ve CIA’nın Türkiye’den özrü sonrası ‘tık’ı çıkmıyor!


Onların bu ülke ve milletten vazgeçtik, kendi partililerine ya da meslek örgütü üyelerine bu asılsız itham ve iddiaların savunuculuğunu yaptıkları için bir ‘özür’ borçları yok!


Mandacı ve muhipler ülkesine ve halkına karşı pişkindir! Sorumluluk duygusu duymazlar. Onlar için esas olan Efendilerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmektir. Ajan ve haindirler!


BÜKÜLEMEYEN BİLEK BÖYLE  ÖPTÜRÜLÜR!


Bu nokta da bizim için esas olan günümüzün Roma’sı ABD ve istihbarat örgütü CIA’nın  Türkiye’den özür dilemek zorunda kalmasıdır. Tarihe, toplumsal gelişmeye ve ilerlemeye inanmak lazım. Başta ABD ve CIA, Batı yani AB ülkeleri özellikle son yıllarda Türkiye’ye ve millete karşı izlediği politikalardan, terörist faaliyetlerinden, kuşatmalarından, darbeciliklerinden dolayı da  ‘özür’ dilemek zorunda kalacaktır.


Ülkenin bugün karşı karşıya kaldığı her türlü olumsuzlukta sömürgecilerin yani emperyalizmin parmağı er ya da geç ortaya çıkıyor. Faaliyetleri, algı operasyonları, cinayetleri bir bir deşifre oluyor. Türkiye, birlik ve beraberliğini koruduğu, bağımsızlığına ve egemenliğine  sahip çıktığı sürece yıllardır oynanan bu karanlık, kirli ve kanlı oyunlar zinciri halka halka dağılıp, parçalanacaktır.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 582