SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018

9 Kasım, AKP ve CHP..!

Siyaset bilimi ve siyasetin matematiği
Mart 2014 yerel seçimlerine 5 ay kaldı. Bir anlamda yüzdük yüzdük ve kuyruğuna geldik gibi...
9 Kasım ise 5 aylık yerel seçim sürecinde  bir milad özelliğini taşıyor.
İktidar partisi AK Parti ve ana muhalefet partisi CHP, belediye başkan adaylarını belirlemek için sandık bazında eğilim yoklaması yapacak.

AK PARTİ İÇİN 9 KASIM’
IN ANLAMI NE!?

Önce Ak Parti’den başlayalım.
AK Parti, 9 Kasım’da Balıkesir Gala’da saat 09.00’da il genelinde sandık bazında eğilim yoklaması yapacak.
Yaklaşık 1700 kişi sandık başına gidecek,ilçelerinde ve Büyükşehir’de kimi belediye başkan adayı olarak görmek istiyorsa,tercihini oyunu kullanarak sandığa yansıtacak.
Kimler oy kullanacak?
Büyükşehir nezdinde: İl Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri (asil);İl Kadın ve Gençlik Kolları başkan ve yönetim kurulu üyeleri (asil); İl Disiplin Kurulu başkan ve üyeleri (asil); İl Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu başkan ve üyeleri (asil); İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, ilçelerin kadın ve gençlik kolları başkan ve yönetim kurulu üyeleri (asil); Partili ilçe belediye başkanları; Partili İl Genel Meclisi üyeleri; Partili tüm ilçe Belediye Meclis üyeleri...
İlçeler bazında ise: İlçede oturan il yönetim kurulu üyeleri (asil); İlçe başkanı ve yönetim kurulu üyeleri (asil); İlçe kadın ve gençlik kolları başkan ve yönetim kurulu üyeleri (asil); Partili ilçe Belediye Meclis üyeleri; Partili İl Genel Meclisi Üyeleri; İlçeye bağlı belde başkanları;İlçeye bağlı partili belde belediye başkanları; Köy/mahalle başkanları (Ana kademe)...
Peki, Balıkesir Büyükşehir’de Ak Parti’nin başkan aday adayı kim!?
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Edip Uğur...
Başka!?
GMKA eski Başkanı Mustafa Gündoğan..
Peki, sandıktan kim çıkar!?
Edip Uğur..!

EDİP UĞUR VE 
ÖZTAYLAN!

AK Parti için aylardır Güney Marmara’da, başta Bandırma olmak üzere teşkilat bazında farklı sorunlar,sıkıntılar ve beklentiler yaşanıyor.
Örneğin, AK Parti’nin Bandırma başkan adayı kim?
Teşkilat ve aday adaylığını parti nezdinde tescillemiş isimler nezdinde bile gözler Milletvekili Cemal Öztaylan’a odaklanmış durumda.
Öztaylan, defalarca açıkladı ve belediye başkanlığına aday değil...
Peki, kim?
Öztaylan , Bandırma Belediye Başkan adayının belirlenmesi konusunda kesinlikle aceleci davranmıyor ve başkan adayının belirlenmesi konusu tamamıyla Edip Uğur’un Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığının parti tarafından deklare edilmesine bağlı.Bandırma’da başkan adayının belirlenmesi açıklanması işi, sonrasının konusu...
Peki, bu ne zaman olur?
Kasım sonunda veya Aralık’ın ilk günlerine kadar...
Doğal olarak şu soru akla geliyor. O zaman 9 Kasım’da Bandırma, Balıkesir’de sandık başında oyunu kimden yana ve nasıl kullanacak?
Öztaylan’a göre, 9 Kasım’da partililerin tercih edeceği isimler, ucu açık belirlenebilecek. yani resmiyette başkan adaylığını açıklamamış isimler de listelere yazılabilecek.
Sandıktan çıkacak sonuç, halen Ak Parti için çok da önemli değil. Zaten adı üzerinde, eğilim yoklaması ve seçimi...
Bu konudaki tek ölçü, Edip Uğur’un Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığının  parti ve kamuoyu nezdinde meşrulaşması, sindirilmesi ve sürecin kapılarının sonuna kadar açılması. 
İlçeler bazında belediye başkan adayları ve Meclis listeleri, bundan sonra ve buna bağlı olarak önem kazanacak.

AK PARTİ DE İLÇELER BÜYÜKŞEHİRİ BEKLİYOR!

9 Kasım  AK Parti nezdinde, Bandırma için çok şey ifade etmiyor.
AK Parti’nin Erdek’te Başkan Adayı Hüseyin Aysan..!
Manyas’da Hasan Kahraman!
Gönen’de ise, Hüseyin Yakar’ın aday adayı olmasına karşın partinin adayı olarak gösterilmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.
Peki, başkan adaylıkları konusunda Ak Parti’nin ölçütü ne?
Tek kelimeyle Büyükşehir Belediyesini kazanmak ve kazanan başkan adayının da büyükşehir nezdinde tüm ilçe belediyeleriyle uyum içinde çalışması.
Bu nokta da, Ak Parti için, iki sözcük anlam kazanıyor.
Birincisi, “kazanmak”..!
İkincisi, “uyum içinde çalışmak”..!
Olaya bu pencereden bakıldığında, 9 Kasım’ın özellikle Gönen için de fazla anlamlı olmadığını söyleyebiliriz.

KAZANMAK VE UYUM!

Ak Parti nezdinde, yerel seçimlerin tarihinin belirlenmesiyle birlikte  geliştirilen bir siyaset ve matematik var.
Öncelikle, AK parti, 2004 yerel seçimlerine Balıkesir nezdinde lokal düzeyde bakmıyor. Yani ‘A’ ya da ‘B’ ilçesinde kimin başkan adayı olacağı başından beri önem arzetmedi. Bu hep sonrasının işi, olarak görüldü.
Peki, bu neyin sonrasıydı?
AK Parti için; 2009 yerel seçimleri, referandum, 2011’deki genel seçim sonuçları hep bir sorgulama ve ders konusu oldu.
Balıkesir’in “büyükşehir” yapılmasıyla çıta yükseltildi ve hedef somutlandı: BÜYÜKŞEHRİ KAZANMAK!
Büyükşehrin merkezde iki ayağı var: Altı Eylül ve Karesi..Her iki ayağında kazanılması büyükşehirin sadece kapılarını aralayacak ama bu kapının açılması demek değil!
senkronize bir biçimde özellikle Güney Marmara’da “mutlaka ve öncelikle ” Bandırma’nın ve Körfez’de Edremit, Ayvalık ya da Burhaniye’ niyedeki aleyhte dengenin, en azından birisinin düşürülerek kapıların sonuna kadar açılması...
İlçelerde Belediye Başkan Adaylarının bu siyasi matematiğe göre belirlenmesi.
Bunda bir diğer önemli kriter ne?
Seçimleri mutlaka kazanabilecek başkan adaylarının belirlenmesi! Ötesinde, şu veya bu kaygılarla sürecin riske edilmemesi...
Bu yönüyle 9 Kasım AK Parti için, sadece bilmecenin “BİL”inin anlaşılabilir olmasına hizmet edecek, o kadar...Ancak, bu adım, sözcüğün diğer kelimelerinin hızla deşifrasyonunu beraberinde getirecek.
Peki, olası bir hesap hatasının bedeli ne olur?
Açık olarak belirtelim: Edip Uğur ile Cemal Öztaylan’ın siyasi yaşamı AK Parti nezdinde biter ve her ikisi de siyaseten emekli olur!

CHP VE 9 KASIM..!

9 Kasım’ın CHP içinde önemi  , AK Parti kadar olmasa da,yine de büyük!
Öncelikle, 2014 Mart yerel seçim tarihi belirlendiği günden bugüne parti içi demokrasi ve adayların belirlenmesi konusunda CHP Genel Merkezi, İl ve ilçe teşkilatları bazında yaşanan siyasi gel-git hem teşkilatların,hem başkan adaylarının hem de partililerin enerjisini yiyip,tüketiyor.
CHP, bir anlamda ne yapacağını, nasıl yapacağını bilemiyor. 
CHP’de bilinen ve somut tek hedef var: 2014 yerel seçimleri, AK Parti’nin yerel de ve genel de 2002’de başlayan iktidar saltanatının yara alabilmesi  ve AK Parti’nin çöküş sürecinin başlatılabilmesi için “ALTIN” bir fırsat.!
CHP; ya bu fırsatı iyi ve en rantabl şekilde değerlendirerek, genel de iktidar olabilmenin kapısını aralayacak, ya da CHP,tam anlamıyla siyaseten çöküş,dağılma süreci içerisine girecek.
CHP’nin 2014 Mart yerel seçimlerinden istediği sonucu alamaması Kılıçdaroğlu ve yönetiminin defterinin kapanması anlamına da geliyor.
CHP, bu nokta da,AK Parti karşısında yerel seçimlere yönelik en geniş muhalefet cephesini parti ve başkan adayları odaklı yaratmaya çalışıyor.
Ancak, CHP’nin bu alanda işinin oldukça zor olacağı da görülüyor.
Çünkü, siyasi kaygılarla CHP’ye genel ve yerel seçimlerde sürekli destek vermiş olanların bugüne kadar beklentilerine yanıt bulabildiklerini söyleyebilmek gerçekten güç.
CHP’nin Balıkesir Büyükşehir Başkan Adayının belirlenmesi konusunda yaşadığı sıkıntılar da biliniyor.
Bandırma’da ise,2014 Mart’a yönelik hesaplar, daha çok, 7 başkan aday adayından kimin başkan adayı olarak belirleneceğine endekslenmiş durumda ve parti çoktan bu 7 aday adayı arasında paylaşılmış,bölünmüş durumda.
Bu nokta da, 9 Kasım da, sandığın ilçe örgütüne taşınması, parti içi demokrasinin bir gereği olmaktan çok, parti tabanından ve adaylardan yükselen demokrasi talebinin ve çığlığının daha çok susturulmasına ve bastırılmasına yönelik.

PEKEL VE HAVUTÇA

Bandırma CHP nezdinde yaşanan kaynaşmanın ve ayrışmanın dışında bir tek kişi var. O da mevcut başkan Sedat Pekel!
Başkan Pekel, kendisi dışında 6 başkan aday  adayının parti içinde ve dışında kendi ekiplerini kurarak mahalle,köy ve iki belde nezdinde ki telaşlı koşuşturmalarını keyifle sadece izlemekle yetiniyor.
Pekel’e göre, bu telaşın ve koşuşturmanın,parti gücünün ayrışmasının, başkan adaylığını garantileme hırsının fazla bir anlamı yok!
Tüm bunlar ve yaşananlar, Ak Parti’nin ekmeğine yağ sürüyor.
Bu süreci ve yaşananların ördüğü siyaseten riskli tabloyu görenlerden birisi de Milletvekili Namık Havutça ama yapabileceği fazla bir şey de yok! 
Çünkü, sonuçta, kendisi hedef oluyor, yıpratılıyor...
Peki, sonuçta CHP, neyin sıkıntısını yaşıyor?
CHP; gerçek bir sosyal demokrat ya da Kemalist bir  parti olamamanın, parti içi demokrasiye önem verememenin, bu çerçevede ilke ve duruşunu tayin edememenin, partililerini partide SÖZ-KARAR ve YETKİ sahibi kılamamanın sıkıntılarını yaşıyor.
Örneğin, CHP’de 9 Kasım da sandığın parti örgütüne konacağının tayin edilmesiyle(Ki bu da ilginçtir) yaşanan tartışmaların kendisi bile CHP’de yaşanan sıkıntıyı ele vermekte.
9 Kasım’da ortaya konan sandık, oylama bittikten sonra Bandırma’da mı, Balıkesir’de mi ya da CHP Genel Merkezi’nde mi açılıp,sayılacak?

Esen kalın...
sonkursungazetesi.com
sonkursungazetesi@gmail.com
bandirmamagazin.com
enginarican.com
enginarican2011@hotmail.com
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1656