SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • 7 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE BASIN..!

7 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE BASIN..!


Çok  değil, beş on yıl öncesine kadar, yerel ve genel seçimler yaygın ve yerel basın yayın organları için ‘ düğün-bayram günü’ olarak kabul edilirdi.

 

Seçim süreçlerine girildiğinde, basın ve yayın organlarında işleyişler v e düzen gözden geçirilir, aksayan yanlar onarılır ve an’ın ihtiyaçlarına uygun olarak kurum içi yeni iş bölüşümleri yapılırdı. Kadro yetmiyorsa, yeni istihdam olanakları yaratılır, yeni elamanlar alınır, eğitilir, yetiştirilirdi.

 

Şimdi, özellikle 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinden başlayarak,  Bandırma ve bölgemizde bu bitti.!

 

Yaygın ya da yerel basın-yayın organlarıyla hemen hiç bir ilişkisi olmayan, gazeteciliğin kenarından bile geçmemiş,haber-reklam-grafik ve halkla ilişkiler konusunda akademik ya da pratik hemen hiçbir bilgisi ve  bugüne kadar bir ilgisi olmamış bir çok kişi kolay yoldan para kazanabilmek dürtüsüylü  ‘ajans’ isimleri altında kıyıda kenarda bir büro kurup, bir de fotoğraf makinası edinip mantar gibi birbiri ardına ortaya çıkmaya başladılar.

 

İşini layıkıyla yapanlara ve yapmaya çalışanlara lafımız yok! Yani sözümüz meclisten dışarı ama  bana göre çoğu  konsan niteliğindeki  bu tür ‘ajanslar’ın en başta yerel basın ve yayın kurumlarını ciddi bir sıkıntıya soktukları da muhakkak.

 

Kuşkusuz, bu sürecin böylesine renksiz ve şekilsiz bir hale bürünmesinin birden çok nedeni var.

 

Birincisi, basın ve yayın kurumlarının sahip ve çalışanlarının  mesleki örgütlülükten, birlik ve beraberlikten yoksun olmaları  hem gazete sahiplerinin hem de gazetecilerin belini büküyor.

 

İkincisi, gazetecik kriterlerinin mesleki açıdan ve yasalara göre gözetilmemesi, her önüne gelenin ya da eline her not defteri alanın, eline her  kamera alanın gazeteci olarak kabulü, mesleğin itibarını ve saygınlığını yok ettiği gibi inandırıcılığını da ortadan kaldırıyor. Basın ahlak ve meslek ilkelerini ve basın mevzuatını  bilmeyenlerin; gazetecilik bilgi ve görgüsünden, deneyiminden bi haber olanlarla gerçek anlamda bu mesleği yıllardır icra edenler arasındaki fark gittikçe silikleşiyor, anlamını yitiriyor. Bir anlamda mesleki tek düzelik başlıyor.

 

Üçüncüsü, basın ve yayın organlarının, gazetecilerin  mesleki örgütsüzlüğü, birlik ve beraberlikten uzak oluşu değişik çevrelerin ve güç odaklarının iştahını kabartırken, basın alanına basın dışı müdahalelerin önünü açıyor. Bu durum, basın dışı yönlendirmelerin öne çıktığı, çıkara dayalı  niteliksiz, gerçek dışı, objektif olmayan  ve edep sınırlarını zaman zaman zorlayan ve aşan   anlayışların gelişmesine zemin hazırlıyor.

 

Bu nedenlere yenileri eklenebilir. Ancak, şu söylenebilir: Yerel basın ve yayın organları ile çalışan gazetecilerden  kaynaklanan bir çok sorun, bir bumerang gibi dönüp yine basın yayın kurumlarını ve çalışanlarını vurmaktadır.

 

Örneğin, kentimiz ve bölgesi basın ve yayın organları sahipleri arasında  vazgeçtik mesleki ilişkiyi, birlik ve beraberliklerini, insani ilişki bile yok denecek düzeydedir.  Bu durum, yukarıdan aşağıya gazetecilere ve çalışanlara  indiğinde yemek masalarında veya basın toplantılarında bir araya gelip, karşılıklı  üç-beş kelime etmenin dışına bile çıkamamaktadır. Herkes  birbirinin gölgesinden bile çekinmekte, yanlış anlaşılmaktan ürkmektedir.

 

SonKurşun gazetesi ve Realite dergisi, basın anlamında öne çıkmış boşluğu ve yaşanan mesleki örgütsüzlüğü ve danıklığı, dağılmayı gördüğü içindir ki, yıllardan kurumsal anlamda içe dönük bir  duruş sergilemekte; dedikodunun, kirli rekabetin, ego çatışmalarının öne çıktığı kirli ortamdan kendisini soyutlamaktadır.

 

SonKurşun  ve Realite; 7 Haziran milletvekilliği genel seçimleri sürecinin başlamasıyla aday adaylarının   yerel basının genel örgütsüzlük ve dağınık ortamından istifade edip, korsan yani türedi  ajanslarla  iş görmesine de büyük ölçüde kapılarını kapatarak, hiç bir aday adayının bunlar üzerinden yaptığı  haber-reklam  servisine itibar etmemektedir ve etmeyecektir. Çünkü, SonKurşun  ve Realite’nin bünyesinde haber ve reklam üretecek  kurumsal mekanizması  ve çalışanları zaten vardır.

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 941