SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • 2023’ün Büyükşehirini Yaratmak..!

2023’ün Büyükşehirini Yaratmak..!


Ülkemizde tüm kentlerde yaşandığı gibi Balıkesir büyükşehirinde ilçeleriyle birlikte en en temel sorunu kentleşmedir. Günümüz dünyasında kentleşme evrensel bir olgudur. Nüfusun belli mekanlarda yığılması ve gelişen kentleşme sanayi üretiminin gelişmesiyle koşuttur.


Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye`nin kır nüfusu oranı % 80 civarındayken, kentsel nüfus oranı % 20 civarındadır. Kırsal alanlardan kentlere yapılan göçlerden dolayı günümüzde bu oran kırsal nüfus % 20 Kentsel Nüfus % 80 oranıyla tersine dönmüştür.


Örneğin, 1927 yılında ülkemiz nüfusunun %83,8’ini kırsal nüfus oluştururken,% 16,2sini kentsel nüfus oluşturmakta idi.2007 nüfus sayı mına göre ise, ülke nüfusunun % 70,5’i  il ve ilçe merkezleri olmak üzere kentlerde, %29,5’unun kırsalda yaşadığı  görülmekte.  Toplum nüfusun kentlerde yoğunlaşması ve yığılması kuşkusuz beraberinde  kırdan kente göç sorununu da beraberinde getirmekte.


Türkiye’de kırsal nüfusun en yoğun olduğu bölge, coğrafi özelliklerinden dolayı Karadeniz olurken, kentsel nüfusun en yoğun olduğu bölge ise Marmara bölgesidir.


Balıkesir’in de 2016 verilerine göre nüfusu  1.196. 176’dır ve  nüfusu bir önceki yıla göre 9.488 artmıştır. Büyükşehir genç bir nüfusuna sahip.  Yine 2016 verilerine göre toplam nüfusun  %30’dan fazlasını çocuk ve genç  nüfus oluşturuyor. Bu nüfusun eğitimli bir nüfus olduğunu da belirtelim.


BALIKESİR’İN SOSYO-EKONOMİK ANALİZİ  YAPILMALI..!


Balıkesir’de Osmanlı dönemi dahil Cumhuriyet döneminde kapitalist üretim ilişkilerinin ve güçlerinin gelişimi, sonuçları yönünde  kapsamlı bir bilimsel araştırma ve incelemeye, ne yazık ki , en azından ben tanık olamadım.


Oysa ki, bu bir ihtiyaç ve başta Balıkesir Üniversitesi olmak üzere Bandırma 17 Eylül Üniversitesi’nin bu alanda kapsamlı bilimsel ve istatistiki çalışmalar yapması ve bu çalışmaları kamuoyuyla mutlaka paylaşması ve kamuoyunda bu çalışmaların sorgulanması, tartışılması gerektiğine inanıyorum. Büyükşehir  bu yönüyle kendi entelektüel yapısını yaratmalı, geliştirip, güçlendirmeli.


Örneğin, Atatürk’ün Balıkesir’i ziyaretinin 93.yıldönümünde gerçekleşen törenlerde bir konuşma yapan Başkan Uğur, "Biliyoruz ve inanıyoruz ki Balıkesir önemli bir şehir ve bugün önemli bir gündür. Balıkesir coğrafi konumu, doğal güzellikleri ve hakikate değer veren yiğit insanları ile özel bir şehirdir.  Balıkesirlilerin Kurtuluş Savaşında Yunan İşgaline karşı ilk cepheyi açması, Atatürk ün nazarında Balıkesir e ayrı bir anlam kazandırmıştır. 26-27 Ocak 1920`de Balıkesir Kuva-yı Milliyesi tarafından gerçekleştirilen ve Gelibolu ile Eceabat arasında bulunan Akbaş Cephaneliğini Anadolu`ya kaçırma olayını Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türklerin Anadolu sahilinden Rumeli sahiline ilk geçişlerine benzer bir cesaret ve fedakârlık örneği şeklinde yorumlamış ve Balıkesirlileri takdir etmiştir” sözleriyle kentin ulusal kurtuluş savaşı ve Cumhuriyet Devleti’nin kuruluş sürecinde oynadığı tarihsel role dikkat çekerken, büyükşehrin Cumhuriyet döneminde sosyo-ekonomik ve kültürel gelişiminin tüm yönleriyle ortaya konulması hala bir zorunluluk olarak önümüzde duruyor.


BÜYÜKŞEHRİN DÜŞÜNSEL DÜNYASININ FUKARALIĞI..!


Acaba ben mi yanılıyorum diyerek sevgili dostum ve meslektaşım Tarık Sürmelioğlu’nu telefonla aradım. Bu alanda kapsamlı bugüne kadar üniversite dahil hiçbir çalışmanın yapılmamış olduğunu, kamu kuruluşlarının zaman zaman yayınladığı istatistiki veriler üzerinden yürünmeye çalışıldığını ve büyükşehir de bu alanda yaşanan fukaralığı vurguladı. Bu düşünsel fukaralık doğal olarak büyükşehir basın ve yayın yaşamını da vuruyor. Entellektüel dünyanın ufku daralıyor ve  doğal olarak içe dönüklük öne çıkıyor.


Örneğin, Tarım Fuarı’nda konuşan Başkan Uğur,“Büyükşehir Belediyesi olarak 20 ilçemiz, bin 160 mahallemiz ve 18 bin kilometrekarelik geniş bir coğrafyada konumlanan ilimizi, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişmiş kentler seviyesine çıkarmak için gece, gündüz çalışıyoruz. Balıkesir denince, akla ilk gelen, Türkiye`yi doyuran İl ve tarımın başkenti ifadeleridir. Gerçekten de Balıkesir ili; dağlarıyla, ormanlarıyla, akarsularıyla, verimli topraklarıyla oldukça zengin bir coğrafyada yer alıyor. İlimiz tarım ve hayvancılıkla ilgili üretimlerin yoğun olarak yapıldığı illerden biridir. Bitki çeşitliliği ve uygun iklimi ile ilimizde yılın on iki ayı üretim yapmak mümkündür. Bizler Balıkesir Büyükşehir olduktan sonra Kırsal Dairemizi kurduk. Bütün hedefmiz Balıkesir`i marka yapmak. Balıkesir her türden bitkinin yetiştiği bir coğrafya; tarım kesimine destek verdik. İşte Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul kardeşim 7.`si düzenlenen bu fuar ile Kepsut`u marka yapıyor. Kendisini tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Balıkesir`deki hayvan varlığımız 600 bin büyükbaş, 1 milyon 100 bin küçükbaş, 32 milyon kanatlı mevcut. Balıkesir etinde, sütünde, kırmızı eti ve beyaz etiyle Türkiye`de önemli bir yer alıyor.”sözleri yanı sıra son günlerin en aktüel konusu olan zeytinciliğe değinerek, “Türkiye`de üretilen zeytinin yüzde 9`u Balıkesir`de üretiliyor. Türkiye`de yaklaşık 180 milyon zeytin ağacı var, bunun 35 milyonu Balıkesir İli`nde. Bizler de Büyükşehir olduktan bu yana zeytin ilaçlaması yapıyoruz. Kırsal Hizmetler Dairemiz Balıkesir İli genelinde 825 bin dekar alanda ilaçlama yaptık ve bu mücadelemiz zeytin üreticisinin, çiftçimizin yüzünü güldürdü; zeytinler ve zeytinyağları çok daha kaliteli oldu. Yaptığımız ilaçlamadan dolayı son dönemde zeytin sineği olmadı. Bir taraftan süt tankları dağıtıyoruz, tohum seleksiyon ve ilaçlama makineleri, arıcılara tuzaklı polen altlıkları, sera örtüleri dağıtımı yaptık. Kırsal Dairemiz köylümüz için, çiftçimiz için büyük bir emek harcıyor, çaba sarfediyor”sözleri  gerçekten büyükşehir için gerçek anlamda ne ifade ediyor..!?


2023 BÜYÜKŞEHRİ BİR DÜŞ MÜ ..!?


Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur’a yönelik en yoğun eleştirilerden biri, kent dışından taşınmış kişilerin  projeler ve büyükşehirin geleceği konusunda yönetimde fazlasıyla söz sahibi oldukları ve kentin yetiştirdiği insanların tali planda kaldıkları yönünde…


Ben, tem tersini düşünüyorum. Ahmet Edip Uğur, büyükşehirin vizyonu ve büyükşehrin geleceğinin tasarımı , kentsel ve bölgesel dinamiklerin harekete geçirilmesi konusunda makamında kişisel bir yalnızlık yaşıyor. Kişisel bilgisi, deneyimleri ve görgüsü ışığında  yol almaya çalışırken, 2014 yılından başlayarak kendi alanında rüştünü ispat etmiş insanları etrafında toplayarak,’kollektif ‘ bir akıl oluşturarak, baştan belirlenmiş  hedefler ve amaçlar doğrultusunda planlı ve sistemli yürümeye çalışıyor.


Bu kaygan ve zor, çileli bir yoldur..!


Partinin bu sürecin akıl ve kadro anlamında lokomatif olması gerekir ki, iç sorunları, sen-ben davaları nedeniyle bu süreci taşıyabilecek ya da dayanak oluşturacak bir teşkilat yapısından, ne yazık ki, söz edebilmek mümkün değil. Milletvekilleri açısından da durumun iç açıcı olduğunu söyleyebilmek güç…


O zaman yüzünüzü doğrudan yurttaşa ve seçmene dönmek, kendi toplumsal dayanaklarınızı yaratmak, kentsel dinamikleri yaratmak ya da mevcut dinamikleri  besleyerek hareketlendirmek zorundasınız ki  bugün yaşanan  tam da budur..!


Bu nitelikleri ile 2023’ün büyükşehirini yaratmak bir düş ya da gerçeklik midir, oturup, herkesin düşünmesi ve sorgulaması gerekmiyor mu?


Esen kalın..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 312