SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • 17 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ VE TEMA PARK!

17 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ VE TEMA PARK!


Bandırma 17 Eylül Üniversitesi’nin akademik yıl açılışı Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş. Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur, AK Parti ve CHP Balıkesir milletvekillerinin katılımıyla  törenle gerçekleşti. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir açılış konuşmasında üniversite konusunda bilgiler verdi.


Bandırma’da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne ve meslek yüksek okuluna kavuşma sürecini ve  o günleri anımsayanlar, kentte bir avuç insanın verdiği eşsiz mücadeleyi ne kadar anımsarlar bilemiyorum. Yaşanmış en büyük sorun yer ve alan sorunu idi ve  fakülte ile meslek yüksek okulu zorlama ve kıt olanaklarla  bir yerlere adeta sığıştırılmış, kentin namusu kurtarılıp, yüksek öğrenimle tanışılmıştı.


İlginçtir ve gariptir ki, o yıllarda da Öztaylan DYP’den milletvekili ve Sedat Pekel de  SHP’den belediye başkanıydı. O dönemin BANSİAD Başkanı Ali Bor’un ve  bir avuç özverili iş adamının muhteşem mücadelelerini unutamam.90’lı yılların başıydı…


Ve yıllar geçti…


ÜNİVERSİTE,BANDIRMA İÇİN YILLANMIŞ BİR SEVDAYDI!


Bandırma’nın içinde, bacasız sanayii olarak nitelendirilen  yüksek öğrenime kavuşmanın da ötesinde, üniversiteye sahip olmak hep  yıllanmış bir sevdaydı.


Tarihsel, siyasal ve sosyal kesişmelerin Bandırma’nın tarihinde hep özel bir yeri olmuştur. Aynı Öztaylan,  zamanında fakültenin fiziki mekan  ve alan sorununun çözümlenmesi için yer tahsis edilmesinde Meriros’a ait alandan 1000 dönümlük alanı tahsis ettirememiş olsaydı, bugün üniversite konusunda  bin bir türlü sorun ve sıkıntı yaşıyor olurduk.


Evet, üniversite Bandırma için tam bir ham hayaldi!

Dedik ya, ilginç ve gariptir, hatta tarihin cilvesidir  diye..


Yine Öztaylan’ın AK Parti’den milletvekilliği döneminde, aynı dönem  milletvekili olan A. Edip Uğur ile  koordineli bir çalışmayla, adım adım kentin üniversiteye ulaşma yolu titizlikle hazırlandı ve olgunlaştırıldı. Yazdıklarım kimilerine abartılı gelebilir ama öyle değildi. Türkiye’de ilk kez bir ilçeye üniversite kurulmasını Bakanlar Kurulu’nda kabul edilebilir noktaya taşıyabilmek için, nelerin yaşandığını anlatmaya kalksak, kitap olur!


Ama başarıldı!


 

ÖZTAYLAN VE PEKEL’İN KESİŞEN YOLLARI!


Bu başarı hikayesi adım adım gerçekleştirilirken, bıyık altından gülenleri, verilen mücadeleleri küçümseyenleri  dün gibi anımsıyorum.


Yine Sedat Pekel, CHP’den belediye başkanıydı….


Ancak, ne yazık ki, Bandırma, yıllanmış özlemine ,sevdasına sonunda kavuşmuş olmasına karşın, ne yaşanan olayların perde arkasını ve evlatlarının verdiği mücadeleyi anlayabildi ne de  üniversitesine layıkıyla sahip çıkabildi.


N’OLCAK BU  KENTİN HALİ!?


Bugün, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi’nde, akademisyenlerle birlikte, yaklaşık 11 bin kişi  ve  yüksek öğrenim genci  eğitim-öğretim görüyor. Üniversitemiz bünyesinde ise, 5 Fakülte, 5 Yüksekokul ve 4 Enstitüsü var! Önümüzdeki  yıllarda bu rakamın 30-40 bine 50 bine ulaşması düş değil!


Geçtiğimiz günlerde bir makalemde Bandırma’nın taşıyıcı kolonlarının zaman içinde, şu veya bu nedenle, bir bir çöktüğüne dikkat çekmiştim. Bandırma’lılar yaşanan çöküşün farkında ve hep şu  ortak soru soruluyor: N’olcak bu kentin hali!?


Hani, bir deyiş  vardır: Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz, diye… Bandırma, bir anlamda tarlada hiç bir zaman izi olmamışların,  bugün, yüzsüzlüğünü ve vefasızlığını  yaşıyor! Onun içinde sırtımız yerden kalkmıyor!


Neyse…


AÇILAN KAPILARIN NEDEN  FARKINDA DEĞİLİZ?


Üniversitemizin akademik yıl açılışında büyükşehir belediye başkanı Uğur, kente yine yeni bir müjde verdi. Açılış ve konuşmalar sonrası, bakıyorum, kimse de ‘tık’ yok! Yapılan konuşmaların ve verilen müjdenin kimse farkında bile değil!


Büyükşehir Başkanı Uğur’un verdiği söz ne idi?

“Bandırma’da Türkiye’nin hatta Dünyanın ilk mimarlık temalı parkını hayata geçirmeyi planlıyoruz. Yer olarak TOKİ’den eski kışlaların olduğu yeri alacağız. Bu parkta şehir planlama, mimarlık, peyzaj mimarlığı, inşaat mühendisliği öğrencilerinin kitaplarını bire bir ölçüde üç boyuta taşıyacağız. Akademisyenlerin eğitimi öğrencilere etkin bir şekilde anlatabileceği, öğrencilerin yapı standartlarını bire bir kesitlerini, hacimlerini dokunarak öğreneceği deneysel ortamlar sağlayacağız. İnşaat ve mimarlık alanında müze, fuar, eğitim kampları, atölyeler, çeşitli maketlerin bulunacağı tematik park, ulusal ve uluslararası ölçekte çeşitli pratik sağlayacak, mesleki sinerjiyi güçlendirecektir. Ayrıca bu parkta halkın her kesimine hitap edecek, ticaret, konaklama, rekreasyon fonksiyonları bulunacak, daha önce hiç görülmeyen bir şekilde halkın deneyimine sunulacak. Bu noktada geleceğin en ideal mekanları için 7’den 77’ye toplumsal bilinci geliştirmeyi hedefliyoruz. Uluslararası ölçekte açacağımı bu yarışmayı uluslararası alanda açmak istiyoruz. Bu yarışma için Bandırma`yı seçtik.”


Peki, “temalı park” ne demek?

“Tema park veya eğlence parkı, belli bir temaya dayanan, yaygın bir alanda açık ve kapalı alanlarda yer alan farklı eğlence tesislerinden oluşan eğlence merkezi. Tema parklarında genelde oldukça kalabalık insan gruplarına hitap eden farklı sayıda ve amaçta eğlence yeri, roller coaster ve diğer etkinlikler yer alır.”


Türkiye’de temalı parkın bir çok örneği var. Görmeyen, gitsin ve görsün!


HİZMETKARLAR YİNE İŞ BAŞINDA!


Bandırma’nın kentsel bir sorunu, sıkıntısı var! Birileri işgal ettikleri makamlarda yan gelip, yatarken ve sürekli mızmızlanma temelinde kentle ilişki kurarken, birileri  oturmayı bile kendisine zul sayıp, düne kadar hayal bile edemediğimiz veya sadece hayal etmekle yetindiğimiz ne var ise,  bunları bir bir gerçekleştirmeyi  kendilerine görev addediyor.


Bunlar kentin gönüllü hizmetkarları!


Bunları görmüşsünüz görmemişsiniz, değer vermişsiniz ya da vermemişsiniz, oy’a tahvil etmişsiniz veya etmemişsiniz, umurlarında bile değil.

Bunlar, karıncalar, bunlar arılar…


İşte, “n’lcak bu kentin hali” sorusuna yanıt arayanlar, etraflarında dönen bu karınca ve arıların, gönüllü hizmetkarların  ayırdına varabilmeli…


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 526