SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018

15 Temmuz Direnişi..!


15 Temmuz askeri darbe ve işgal girişimin üzerinden bir yıl geçmesine günler kaldı. Devlet ve siyasal iktidar 15 Temmuz’un birinci yıl dönümünü değişik etkinliklerle ve törenlerle kutlayacak, anacak. Aslında Cumhuriyet tarihi boyunca yaşananları ve 15 Temmuz direnişini  bir araya getirip, düşündüğünüzde söz bitiyor ve 15 Temmuz’un tarihsel ve toplumsal yaşamımızdaki önem ve anlamını daha iyi anlıyorsunuz.


Evet, 15 Temmuz, ülkemiz cumhuriyet ve demokrasi, özgürlük mücadelesi tarihinde bir milattır.!


249 şehit ve 2 binin üzerinde insanımızın yaralandığı 15 Temmuz direnişi, ülkemiz demokrasi tarihinde askeri vesayet sisteminin de millet olarak aşıldığı, milletin ordusunun ve silahlarının millete karşı on yıllardır kullanma alışkanlığı içerisinde bulunanların  bir fiil milletle karşı karşıya gelerek, ‘yeter artık’ denildiği gündür…


Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca ilkleri yaşadı 15 Temmuz da..


CUMHURİYET TARİHİMİZDE YAŞANAN İLKLER..!


Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu ülkenin cumhurbaşkanı ve başbakanı görsel ve sosyal medya üzerinden  vatandaşlarına çağrı ve davette bulunarak, parlamenter demokratik sisteme ve seçilmişlere sahip çıkılmasını, darbe ve işgal kalkışmasında bulananlara karşı sokaklara, meydanlara inilerek, ülkeye ve devlete sahip çıkılmasını ve direnilmesini istedi.


Cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez, bir siyasal parti ve iktidar partisi, darbe ve işgal girişiminin ilk dakikalarında muhteşem bir siyasal refleks geliştirerek, ülke sathındaki tem parti teşkilatlarına, partililerine yönelik darbeye ve işgal kalkışmasına direnilmesini talep etti..


Cumhuriyet tarihimizde ilk kez cumhurbaşkanının, başbakanının, iktidar partisinin çağrı ve davetine ses veren milyonlarca yurttaş elde bayrak ülkenin cadde ve sokaklarını, meydanlarını doldurarak, cumhurbaşkanlığı külliyesinin, bakanlıkların, genel kurmayın yani  kamu binalarının ,parti merkezlerinin, karakolların darbecilerden ve işgalcilerden korunup, savunulması için kendi askeri ve polisiyle omuz omuza dayanışma içerisinde direnişe geçti.


Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu millet darbeci ve işgalcilerin uçaklardan attığı bombalara, helikopterden yapılan kurşun yağmuruna, tankların ve makinalı tüfeklerin  saldırılarına  karşı göğsünü siper etti. Evlatları bir bir şehit edilip, vurulup yaralanırken sinmedi, susmadı ve sonuna kadar mücadele vererek direndi ve kazandı…


15  TEMMUZ AK PARTİ VE ERDOĞAN FAKTÖRÜ..!


Cumhuriyet tarihinde ilk kez AK Partili yerel yönetimler  belediye başkanlarından meclis üyelerine, daire müdürlerinden çalışan personeline kadar ellerindeki tüm olanaklarla ve iş araçlarıyla sorumlusu oldukları mahallerde askeri birlik ve garnizonları, karargahları adeta kuşatarak darbe ve işgalcilere karşı direnişi bir başka safhaya taşıdı.


Cumhuriyet tarihinde ilk kez darbe ve işgal girişimini direnerek önleyen ve savuşturan milyonlarca yurttaş günlerce meydanlarında ‘demokrasi nöbeti’ tutarak, birlik ve beraberliğinin, dayanışma ve paylaşmanın ne demek olduğunu gördü ve yaşadı.


Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir siyasal parti, iktidar partisi olan AK Parti ve siyasi liderleri Erdoğan ve başbakan, 15 Temmuz darbe ve işgalcilerinin kalkışmasını bastırmaları sonrası ülkede siyasal ve toplumsal birbiliğin, bütünlüğün korunabilmesi amaçlı Yenikapı’da  ana muhalefet partisi CHP ve MHP liderlerini ve partililerini de bir araya getirerek milyonlarca yurttaşın katılımıyla Yenikapı mitingini gerçekleştirdi.


Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir siyasal parti, iktidar partisi AK Parti, Erdoğan ve başbakanının liderliğinde 15 Temmuz darbe ve işgal kalkışmasının  faili FETÖ ve organizatörü ABD/CIA/Pentagon, AB ülkeleri ve istihbarat örgütleri, İsrail/MOSSAD ve NATO ile  devlet ve iktidar nezdinde hesaplaşmaya girdi.


TÜRKİYE EMPERYALİZM  VE NATO GLADIOSU İLE HESAPLAŞIYOR..!


Cumhuriyet tarihinde ilk kez  bir siyasal parti, iktidar partisi AK Parti, Erdoğan ve başbakanın  liderliği ve rehberliğinde devlet ve toplum yaşamının en ücra noktalarına kadar sızmış ve ‘paralel devlet yapılanması’ oluşturmuş  bir ajan ve lejyon organizasyonu ve örgütlenmesi olan FETÖ’cülerden  ülkenin temizlenmesine yönelik siyasi irade ortaya koydu ve adımlar attı.


Evet, 15 Temmuz ülkenin ve milletimizin geleceği için tarihsel ve toplumsal bir milattır! Keza 15 Temmuz, siyasal ve toplumsal yaşamımızda yıllardır yaşanan karanlık, kirli ve kanlı oyunların anlaşılabilmesi açısından da adeta turnusol kağıdı özelliği taşımaktadır.


Bu millet, olası bir darbe kalkışmasında tankın üzerine çıkan ilk kişi ben olurum diyen demokrasi havarilerinin 15 Temmuz akşamı   İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan  VIP’te eğlenip, darbecilerle anlaşarak, nasıl Bakırköy belediye başkanının evine kaçıp, sindiğini gördü, yaşadı…


Bu millet, 15 Temmuz gecesi darbe girişinin ilk dakikalarında cumhurbaşkanının ve başbakanının çağrışana yanıt vererek sokak ve meydanlara inen, darbeci teröristlerle canları pahasına  boğuşanlarla  yaşananları  sindikleri evlerinde, partilerinde perde arkasından seyredip sosyal medya üzerinden  ‘yaşananlar tiyatro’, ‘yaşananlar senaryo’ diyerek el altından darbe şakşakçılığına soyunanların  aymazlığını yaşadı.


15 TEMMUZ DEMOKRASİ BAYRAMI..!


Evet, 15 Temmuz direnişinin 1.yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz.  Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla 15 Temmuz’un 1.yıldönümü kapsamında gerçekleştirilmesi öngörülen anma etkinlikleri bir hafta boyunca sürecek.Yine ülke genelinde her kentte demokrasi nöbetleri tutulması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın da bunlardan birine katılmasının planlandığı belirtiliyor. Günün önemi ve anlamı üzerine konferanslar, panel ve sempozyumlar gerçekleştirilecek.


15 Temmuz, bir demokrasi bayramıdır ve bayram olarak anılıp, bayram olarak kutlanmalıdır.


Cumhuriyet tarihimiz boyunca 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat askeri darbelerini ve girişimlerini yaşamış  Türkiye,  bugüne kadar yaşanmış her darbe döneminde onlarca ve yüzlerce evladını sorgusuz sualsiz işkencehanelerde, zindanlarda, haksız ve zalimce uygulamalarla yitirdi. Toplumun süngü karşısındaki suskunluğu ve sinmişliği darbecilere yani yurt içi ve  yurtdışı  organizatörlerine hep güç ve moral verdi.


15 Temmuz, aynı zamanda  bir milletin evlatlarına karşı yıllanmış mahcubiyetinin kanlı ve kirli duvarlarının yıkılmasıdır.


15 Temmuz şanlı direnişimiz, demokrasi ve özgürlük bayramımız kutlu olsun..!


Esen kalın..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 305