SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018

1 MİLYON DOLAR..!


Ak Partili Cemal Öztaylan- Recep Eraydın’ın belediye başkanlıkları döneminde  Ayhanlar Konsorsiyumunun ihale ile üstlendiği Liman AVM, Belediye Sarayı, Yeni Otogar, Tır  Parkı, Galericiler Sitesi, İş Merkezi, Çok Amaçlı Kültür Merkezi Projesi üzerine en çok konuşan, proje üzerinde yaşanan suistimal  ve yolsuzluk iddialarını en çok dillendiren  yine dönemin milletvekili Cemal Öztaylan oldu.


Mali portresi büyük projeler  Ankara  ve Bandırma’da yerel yönetimlerin, bürokratların ya da yerel siyasetçilerin ya iştahını açıyor ya da rakamların büyüklüğü kafaları karıştırıyor olsa gerek ki, bugüne kadar büyük hemen hiçbir projeden alnımızın akıyla ve tartışmasız, itiş kakışsız sıyrılamadık.


Bandırma, ,  Gönen-Bandırma İçmesuyu, isale hattı ve arıtma tesisi projesinde yaşadığı gibi   mali portresi  büyük bu proje ile bir kez daha benzer yolsuzluk ve suistimal itham ve iddialarına  hedef oldu..


GAZETECİNİN VE YAZARIN KADERİ..!


‘SU ÇÜRÜDÜ’ diye yaşananları kitaplaştırdım, belgeleriyle yayınladım, kamuoyuna sundum ama herkesin bildiği, aşina olduğu, meyhane, kahvehanelere ve kadın günlerine kadar taşınmış, dillendirilmiş yolsuzluk ve suiistimal iddiaları konusunda ne hikmet ise, harekete geçmesi gereken yetkili ve ilgili hiçbir mercii harekete geçmedi, soru bile sormadı…


Tam tersi, kitabını yayınlamadan önce çarşaf çarşaf İlkHaber gazetesinde yer verdiğim ve kamuoyuyla paylaştığım itham ve iddialar, belgeler konusunda  anlamsız soruşturmalara, baskılara ve ‘sen bu bilgilere nasıl ve nereden ulaşıyorsun’ babında anlamsız sorulara  ve tehditlere muhatap oldum.


Evet, Cumhuriyet tarihinde Bandırma belediyesinin böylesine geniş kapsamlı ve mali portresi gerçekten büyük projesinde yaşanmış olumsuzlukları karşısında susmayı, duymamayı, görmemeyi iş edinme davranışı yetkili  ve ilgili kişi ve kurumlar nezdinde zaman içinde öylesine bir alışkanlık haline dönüştü ki, aynı durumu  bu kez Öztaylan/Eraydın döneminde yaşam bulmuş ve yaklaşık 50 milyon (trilyon ) liralık projede de yaşadık..!


Ne oldu?


ÇAĞIRIN ÖZTAYLAN/ERAYDIN’I YAŞANANLARI ANLATSIN..!


AK Parti ve Öztaylan/Eraydın yönetimleri döneminde, söz konusu projede yolsuzluk ve suiistimal itham ve iddialarıyla yola çıkmış, yürütmenin durdurulması talebiyle Adliye kapılarına koşuşturmuş dönemin Bandırma CHP ilçe yönetimi ve CHP’li Meclis üyeleri, 2009 Mart yerel seçimlerinde  hesap sorma ve projeyi durdurma vaatleriyle yerel yönetimi kazanmaları sonrası yaşananlar tam bir film ve kara mizah örneği oldu..!


CHP ilçe yönetimi ve 2009 Mart’ında yerel seçime kazanmış Sedat Pekel  yönetimi  AK parti ve yerel yönetimine yönelik itham ve iddialarını unuttu ve yüklenici firma ile kapılı kapılar ardında gerçekleştirdiği bir dizi görüşme ile işe devam kararı alırken, yürütmeyi durdurma talebinden bir anda vaz geçerek, proje üzerinde tadilatlar gerçekleştirdi.


 

BELEDİYE DEĞİL DE SANKİ EMLAK ŞİRKETİ …!


Proje kapsamında  ki İş Merkezi oldu-bitti ile otele dönüştürülüp, Çok Amaçlı Kültür Merkezi de yine kapalı kapılar ardında gerçekleşen görüşmelerle otelin bir parçası haline dönüştürüldü. İş Merkezi’nin otele dönüştürülmesi ve yüklenici firma Ayhanlar konsorsiyumun %50’sine sahip olduğu payını kaba inşaatı bitmiş halde Kurşunlar Yapı Malzemeleri İnşaat Sanayi Ve Ticaret AŞ’ne satması sonrası  14 Mayıs 2013 tarihinde CHP’li  Pekel başkanlığındaki yerel yönetim 10 yıllık kiralama yöntemiyle ihaleye tek katılımcı olan aynı şirkete 55 Bin 770 TL. muhammen bedel üzerinden 56 bin TL. ye kiraladı. İhaleyi Bandırma belediyesi adına başkan yardımcısı Dursun Mirza, gerçekleştirdi..! İhalede o dönem (yanlış anımsamıyorsam) Encümen üyesi olan Erhan Elmastaş da hazır bulundu.


Ve  ‘satış’ süreci böyle başladı..!


SATMAYA DEĞİL ALMAYA  GELENLERİN HALİNİ GÖRÜN..!


Ekim 2015 tarihinde  CHP’li Bandırma belediye başkanı Dursun Mirza, mülkiyetinin %50si belediyeye ait  otelin ve alttaki dükkanları ihale yöntemiyle satışa çıkardı. İhaleye yine tek katılan(!?) Kurşunlar Yapı Malzemeleri İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş firması 11 milyon 500 bin lira teklif vererek, Grand Asya Otel`deki belediye payını ve dükkanları almaya hak kazandı.


Söz konusu ihalenin danışıklı dövüş olduğu ve ihaleye fesat karıştırıldığı itham ve iddialarını SonKurşun gazetesinde ilk kez ben haber ve yorum olarak kamuoyunun gündemine taşıdım. İhaleye  bilinçli olarak sokulmadığını belirten Murat Karakoyun(CHP’den Kepsut belediye başkan adayı), “Ben, ihale saati öncesinde ihaleye katılmak için geldim ve Belediye Başkanı Dursun Mirza, ki aynı zamanda İhale Komisyonu Başkanı, evrak eksiliğimin olduğunu belirtti. Bekle, dedi. Yanımda eşim, kardeşim ve bir arkadaşım da dışarıda Başkan Mirza’dan haber beklerken, içerde Mirza ihaleyi gerçekleştirdi. Bana, hiçbir haber falan verilmedi” diyerek, ihalenin iptali için yasal müracaatta bulunacağını açıkladı.


Ve CHP içerisinden de yükselen itirazlar, kamuoyu tepkileri nedeniyle ihale Başkan Mirza tarafından iptal edilmek zorunda kaldı.


Peki, ne oldu?


BANDIRMA DA ‘ADALET’ İSTİYOR..!


Gerçekleşen ikinci ihaleye Kurşunlar Yapı Malzemeleri adına İsmail Murat Kurşun ve şahsı adına Bircan Karakoyun katıldı. 10 milyon 975 bin TL’lik muhammen bedelle başlayan ihalede her iki taraf karşılıklı olarak fiyatı arttırdı. Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza bunun üzerine ihale kanunu kapsamında ihale süresinin fazla uzaması halinde kapalı zarf teklif usulü ile ihalenin devam edeceğine yönelik maddeyi gerekçe göstererek ihaleye kapalı zarf teklif usulü ile devam etti.


İhaleye katılan taraflar 2 ayrı odaya alınarak son tekliflerinin zarf içerisinde ihale komisyonuna sunulması istendi. Yaklaşık 15 dakika sürenin ardından taraflar yeniden ihale salonuna alınarak zarflar içerisindeki tekliflerini Belediye Başkanı Dursun Mirza’ya teslim ettiler. Teklifler Başkan Mirza tarafından ihale komisyonu ve basın mensupları huzurunda açıldı. İhaleye katılan Bircan Karakoyun son teklif olarak 17 milyon 580 bin TL verirken, Kurşunlar Yapı Malzemeleri adına ihaleye katılan İsmail Murat Kurşun ise 19 milyon 276 bin TL’lik son teklifi ile ihaleyi kazanan taraf oldu.


Bitti mi, hayır, bitmedi..!


Otel satışı ile ilgili gerçekleşen ihale üzerinden Bandırmaspor’a gayri resmi olarak kaynak aktarıldığı itham ve iddialarını  yine ilk yazan, TV 100’de yayınlanan ‘Basın Ekspres’ programında dillendiren  ve haberleyen Sonkurşun gazetesi ve ben oldum.


4 Aralık 2015 tarihinde Bandırmaspor Kulübü adına, tarafıma gelen maille bir daha kulübe gazete gönderilmemesi, gönderilse de kulübe alınmayacağı yönünde anlamsız ve çirkin bir ileti aldım. Bandırma CHP ilçe kongresinde Kulüp başkanı Eymastaş’a maili anımsattığımda, bizzat kendisi tarafından gönderildiğini beyan ettiğinde, bende yanıt olarak gönderdiğim iletiyi anımsattım:


Şöyle ki;

“BANDIRMASPOR KULÜBÜ YÖNETİMİNE


Gönderdiğiniz ileti Bandırmaspor Kulübüne değil, mevcut yönetimine  yakışıyor.Gazeteler, gazeteciler haberlerimizi yapsın,maçları izlesin,bol bol resim çeksin, basın toplantılarımızı kaçırmasın AMA  GAZETE GÖNDERMEYİN.HELE HELE SAKIN ABONE ÜCRETİ İSTEMEYİN! BİZ GAZETEMİZİ KARŞILIKSIZ GÖNDERECEĞİZ. Bir yönetim gelir  bir süre sonra gider ve bir sonraki gelir. ALIŞKINIZ,BURASI BANDIRMA!”


Aradan geçen zaman içerisinde ne yazık ki, Elmastaş  ve yönetimi gitmedi ve yine görevde. Ancak, Bandırmaspor, bulunduğu TFF 1.ligden küme düşerken, Elmastaş ve yönetimi, aradan geçen onca zamana karşın bu kez Bandırmaspor eski Sportif Direktörü Süleyman Takunyacıoğlu’nun dillendirdiği belediye ihalesinden kulübe özel bir şirket tarafından 1 milyon dolarlık kaynak aktarımı ile yine kamuoyunun gündeminde…


Yine üç maymunları mı oynayacağız yoksa yetkili ve ilgili kişi ve kurumlar, merciler bu itham ve iddiaların üzerine mi gidecek, hep birlikte izleyip, göreceğiz…


ZAMAN EN BÜYÜK HAKEMDİR..!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 393