SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • MİRZA NE YAPIYOR,ANLAYAN VAR MI!?

MİRZA NE YAPIYOR,ANLAYAN VAR MI!?


Kış mevsiminden çıktık…Bahar aylarının ılık ve güneşli günlerine hasrette kalsak, ülke gündemindeki referandum hareketliliği, ne Bandırma’da sahil dolgu alanlarının büyükşehir belediyesine geçmesiyle birlikte farklı bir hareketlilik yaşanıyor.


Mirza ve yönetimini saran bu hareketlilik özellikle ‘Yeni CHP’lileri de ısındırmış durumda. WhatsApp üzerinden gün öncesi belediye personeline, temizlik işçilerine ve partililere çekilen mesajlar ve yapılan paylaşımlarla, ‘eylem’ duyuruluyor.


Bandırma’nın dünden bugüne taşınmış il özlemini de yedekleyip kaşıyarak, Başkan Mirza, Bandırma’lıları ‘eyleme’ davet ediyor. Mirza, bu konulardaki siyasal duruşunu ve tavrını  bugüne kadar hiç gizlemedi ve  meydana inip de, an geldiğinde içindeki ne ise yine yekten söyledi:


“Bu nasıl bir belediyecilik, yerel yönetim anlayışı ki; yaptırmam, ettirmem, sokturmam? Müsaade et işimizi yapalım. Zorla dayatmayla bu işler olmaz. Ben Bandırmalıları haklarına sahip çıkmaya çağırıyorum. Kentine ve Festivaline sahip çıkmaya çağırıyorum.”


YA ‘GEZİ’NİN BANDIRMASI  YA GEZİNEN BANDIRMA!


Mirza, istiyor ve diliyor ki, davetini duyan Bandırma’lılar evlerinden işyerlerinden, mahallelerinden  genç yaşlı, kadın erkek ‘hınçla’ sahile, meydanlara inecek ve sahillerine sahip çıkıp, elinde ne var ne yoksa gasp etmiş Balıkesir büyükşehire ve belediye başkanları Edip Uğur’a haddini bildirecek..!


Hızını alamaz ise, ‘içimizdeki Balıkesir’lilerle, zabıtasını, personelini’ hazır fırsat bu fırsat Konya milletvekili Bozkurt ile eski genel başkanları FETÖ mağduru Baykal’ın çağrısına  uyup önüne kattığı ‘Yunan bozmalarını’ denize dökecek.!


Kim bilir, belki içlerindeki közlenmiş Gezi ateşi  Bandırma’da yeniden tutuşup, tüm Balıkesir ve yurdu sarıp, Mirza ve ekibi tarih  yazma olanağına kavuşacak. Önümüzde hazır 16 Nisan referandumu da var, sandıklar patlatılıp, millet  bayram yapacak!


Bu durum ve Başkan Mirza ile ekibinin ‘eylemsellik modu’ yeni değil…Bandırma’lılar bu durumu ezberledi ve artık  kanıksadı.


BANDIRMA BIKTI,USANDI VE YORULDU..!


Örneğin, kentin cadde ve sokaklarındaki kazılardan, çukurlardan şikayetçi olan, öfke duyup, tepkisini her fırsatta kendisine taşıyan vatandaşlara Mirza’nın yanıtı biliniyor. “ Kazıların, çukurların bizimle zerre alakası yok. Balıkesir büyükşehir oldu ve elimizden her türlü yetkiyi, iş araçlarını, paracıklarımızı aldı. Üç yılda 100 milyon paramız onlara gitti.. Bize kızmayın, onlara öfkelenip, tepkinizi gösterin. Biz büyükşehirin numaralarını verelim isterseniz. Muhatabınız biz değiliz ki..”


Keza, yıllar sonra ülke genelinde yaşandığı gibi Bandırma’da sert bir kışa tanık oldu. 80’li yılların başındaki aşırı kar yağışından sonra kent kara teslim oldu. Bir anlamda aşırı kar yağışından dolayı hayat durdu. İnsanlar evlerinden dışarı çıkıp, okullarına, iş yerlerine, kent merkezine inemedi. Zorunlu ihtiyaçlarını karşılarken bile zorluklar yaşadı. 21.yüzyılın Bandırma’sında doğal olarak insanlar  yaşananlara ve tanık oldukları manzaraya  öfke duyup, tepki gösterdi.


Başkan Mirza ve ekibinin, yanıtı ve mazereti yine hazırdı!


SÜREKLİ ŞİKAYET VE MAZERET..!


“Balıkesir büyükşehir olunca elimizdeki iş makinalarını, araçları aldı. Koca kenti kar yağışında kaderine terk ettiler. Biz yine de elimizdeki imkanlarla  ve personelimizin özverili çalışmasıyla  üzerimize düşenin fazlasını yaptık. Kızacaksanız, büyükşehire kızın ve tepki gösterin!”


Bandırma  Ayyıldıztepe’de çöplük yangınları sürpriz değil, geleneksel bir hal almıştır. Çöplük yanar ve Bandırma’lılar dumana ve ise mahkum bir şekilde Ayyıldıztepe’deki yangını  sönene kadar izler.  Başkan Mirza’nın yanıtı yine bellidir: “ Bizimle ne alakası var ki!  Çöplük de itfaiye de büyükşehirin yetkisi içinde…Biz de itfaiye mi var? Elimizdeki tüm araçları ve yetkiyi aldılar. Büyükşehire katı atık tesislerini ne zaman yapıp da bizi bu vahşi depolamadan, çöplük yangınlarından  kurtaracak, açın, sorun…Yetki onlarda..!”


Kentin  kanalizasyon suları derin deşarj boruları patlak olduğu için  yıllarca  aylarca ve günlerce denize aktı.  Sahile nefeslenmek  için inenler pis koku ve kötü görüntü nedeniyle sürekli söylendi ama muhatap bulamadı. Sonunda  ‘ayıp’ ve beceriksizliğe büyükşehir ve BASKİ müdahil oldu ve  deşarj hattı  projelendirilip, onarılıp, daha uygun bir alandan  hizmete sokuldu.  Yıllanmış  ‘ayıp’ ve beceriksizliğini görmeyen yerel yönetim bu kez de, çalışmalar tamamlanmadığı için kapatılmamış kazı alanlarını konu edinip, boy boy resimler çektirip, yine  büyükşehiri ve BASKİ’yi  kente hedef olarak sundu..


Yani yapmak da bir dert yapmamak da..!


BANDIRMA’DA MUHALEFET YOK ..!


Büyükşehir belediyesinin ne yaparsa yapsın Mirza ve ekibinin hedefi olmaktan uçarı kaçarı yok! Öyle ki,  Mirza’nın beyanına göre, 21,5 milyon TL.ye(son beyanında bu rakam 21’e düşürüldü) mal olmuş yeni kapalı Pazar yeri projesinde ne hikmetse dükkanlara, su  ve doğalgaz boruları çekilmemiş, dükkanlara talip olan/olacak  esnafın en doğal insani ihtiyaçları düşünülememiş. Yarın bunlar konu edildiğinde yine büyükşehir denirse, şaşırmayın..!


Aslında Mirza, böylesi bir  insan değil ama  siyaset anlayışı  ve siyasetçi kişiliği yanı sıra idareci olarak  ayarı bozuk..! Bunu da en iyi bilenler, partidaşları, meclis üyeleri, belediye personeli ve basın çalışanları…Bir de Mirza’nın meclis üyesi olduğu yıllarda belediye başkanlığı yapmış olanlar ve kent siyasetinin duayenleri…


15 TEMMUZ: BANDIRMA VE ERDEK..!


Son günlerde  ‘Yeni CHP’lideri  Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz konusundaki ‘kontrollü darbe” tartışmaları siyasetin gündeminde ve  Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz akşamı bizzat kendisinin nerede olduğu sorgulanıyor. Güney Marmara’da iki CHP’li belediye başkanı Dursun Mirza ve Hüseyin Sarı’nın da nerede oldukları ve ne yaptıkları, darbe girişimi ve işgal çabalarına karşı nasıl bir siyasi duruş sergiledikleri  ayrı bir tartışma konusu..


Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın FETÖ’cü darbecileri 15 Temmuz akşamı adım adım izlediğini  ve TRT’nin işgali karşısındaki  heyecan ve coşkusunu sosyal paylaşımlarından biliyoruz… Mirza’nın da 15 Temmuz’dan başlayarak günler süren suskunluğunu Bandırma biliyor…


Ancak, kentteki sahil dolgu alanlarının büyükşehire devri ve Festivaline sahip çıkması için Bandırma’lıları meydanlara inmeye davet eden, sosyal medyadan paylaşımlarda bulunan Mirza’nın ne hikmetse ,15 Temmuz darbe kalkışması ve işgal girişimine karşı  da aynı eylemsel davetkarlığına tanık olmamış olmak gerçekten üzücü ve düşündürücü değil mi?


Sormadan geçemiyoruz: Bunu da büyükşehir ve Edip Uğur mu engelledi..!?


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 507