SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018

EDİP UĞUR VE ÇAKALLAR!


Mübarek  Kurban Bayramı nedeniyle Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, İl Başkanlığının düzenlediği   bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, gündemdeki bir çok soruna değinirken, 15 Temmuz darbe kalkışması sonrası şahsına yönelik ithamlara da yanıt verdi.


Gazetemizde ben dahil bir çok köşe yazarı arkadaş, bu konuda bir çok yazı yazdı, değişik yorumlarda bulundu. Ancak, Başkan Uğur, 15 Temmuz sonrası ilk kez  ‘paralelci’ ithamlarına ve imalarına yönelik bu kadar  net ve sert konuştu. Lafını esirgemedi ve bu tür çabalar içerisinde olanları  alçaklık ve çakallıkla suçladı.


Adres  de verdi: ’AK Partili geçinen çakallar!’


Başkan Uğur’u bilenler  ve tanıyanlar, siyaset  ve idarecilik yaşamında bu tür keskin ve net  ifadelerde bulunmaktan, muhataplarına karşı böylesine tanımlamalar içerisine girmekten  şiddetle kaçındığını bilirler.


UĞUR’UN NEDEN VE NİÇİN SABRI TAŞTI?


O zaman sormak gerekiyor: Ne oldu da Başkan  Uğur, bu sözleri kullandı?


Yanıtını biz verelim: Çünkü, Başkan Uğur için, uzun bir süredir akıllarını başlarına almaları için sabırla beklediği  anlamsız yiyişmeler ve kara çalma olaylarında bardak taştı!


İl başkanı ve ilçe başkanlarının, yöneticilerin, partililerin, milletvekillerinin, belediye başkanları ve meclis üyelerinin, gençlik ve kadın kollarının  bulunduğu ortamda yani Balıkesir’de Ak Parti Aile üyelerinin hemen hepsinin  hazır bulunduğu ortamda, hem nalına hem mıhına vurarak sözlerini esirgemedi.


Başkan Uğur’un  konuşmasıyla şunu öğrendik:


“Balıkesir kötü bir dönem geçirdi. Şahıslara göre değerlendirmeler yaparak bazı insanlar suçlandı. Buna dikkat etmek lazım. Birliğimizin, beraberliğimizin sağlanması için. Ama biz tutup da kendi arkadaşlarımızı  paralel ile itham edersek, kendi  büyükşehir belediye başkanımızı. Bunu da AK Partili geçinenler yapıyor. Ben bunlara  çakallar diyorum. Çakallar var.”


SİYASETİN  VE SİYASETÇİNİN GÖZÜ KÖR MÜ?


Peki, parti içindeki kimileri bunu neden ve niçin yapıyor?


Balıkesir büyükşehir belediye başkanı Uğur’un yıpranmasının, itibar suikastine uğramasının, cumhurbaşkanı Erdoğan, parti genel merkezi  ve yöneticileri nezdinde  kimlik ve kişiliğinin zarar görmesinin kime ne yararı olabilir?


Şahsını hem AK Partili ,dava insanı ve en büyük Erdoğancı ilan edeceksin ama öte yandan  Balıkesir’de partinin kurucusu olmuş, genel başkan yardımcılığı görevinde bulunmuş, iki dönem milletvekilliği yapmış ve tüm siyasi kariyerini bir yana atıp 2014 Mart yerel seçimlerinde hem büyükşehir belediyesini hem de 15 ilçe belediyesini kazanmış Uğur’un şahsına yönelik bu hamlelerin amacı ne olabilir ki!?


BALIKESİR BİLMECESİNİN YANITI GÜNEYMARMARA VE BANDIRMA DA..!


Bu soruların  yanıtını vermenin güç olduğunu biliyorum. Ancak, biz, Balıkesir nezdinde Başkan Uğur’un bugün yaşadıklarını  Güney Marmara ve Bandırma olarak siyasi yaşamımızda geçmişte fazlasıyla yaşadık ve hala farklı yönleriyle  yaşamaya devam ediyoruz.


Güney Marmara ve Bandırma’nın siyasal yaşamındaki kısır çekişmeleri, itiş kakışları, ötekileştirme çabalarını, kumpasları  anlarsanız Balıkesir siyasi yaşamındaki  bilmeceyi de çözersiniz. Türkiye’nin 15 Temmuz öncesi ve sonrasıyla hesaplaştığı çakallar, yaşamımızın hemen her alanında ve her yerdeler. İnsan  insana  bir şekilde kavuşuyorsa, çakal da çakalla bir şekilde ,ne yazık ki, hep buluşup, kavuşuyor!


Ülkemiz siyasal ve sosyal yaşamının müzmin  bir hastalığı var. Siyasal yaşamımızda aktif rol almış orta ve ileri yaş kuşağı  bu hastalığı iyi bilir. Bakanlığında, parti yöneticiliğinde, belediye başkanlığında, milletvekilliğinde  siyasi egolarına yenik düşmüş, makam ve mevki derdi ile yanıp tutuşan, hangi makam ve mevkide ise, kerameti kendisinde gören, kibirli ve şımarık, ukala siyasetçi prototibi bize yabancı değildir. Fitne ve fesat böyleleri için vazgeçilmezdir. Kişisel amaçları ve hedefleri, sözde  siyasal ve sosyal davaları ile içselleşmiştir. Varlık koşulları ve varlık nedenleri silikleşmiştir. Hiç ummadığınız anlarda ihanet hançerinin soğukluğunu sırtınızda hissedersiniz. Düştüğünüzde , üzerinize basıp geçeni  görmenizin bile hükmü yoktur artık!


Parti içi demokratik işleyiş ne kadar daralır ya da kapalıysa çakalların önü o ölçüde açılır. En büyük endişeleri ve kaygıları, parti içi demokrasi ve parti tabanı ile  karşı karşıya gelmektir. Egemenliği hele hele milli egemenliği, siyasal partilerde tabanın söz ve karar sahibi olmasından, parti içi demokrasiden ayrı düşünemezsiniz.


DEMOKRATİKLEŞME VE PARTİ İÇİ DEMOKRASİ SORUNU!


Onun içindir ki, bir çok  makalemde, AK Partili milletvekillerinden, büyükşehir ve ilçe belediyelerine ve  parti teşkilatlarında farklı konularda yaşanan sorun ve sıkıntılar konusunda İl Başkanı Dinçer Orkan ve yönetimini sorumluluk almaya  ve yaşananlara müdahil olmaya davet ettim.


Çünkü, Balıkesir de AK Parti nezdinde, siyasal bir iğretilik gözleniyor ve il yönetiminin sergilemesi gereken parti iradesini, duruşunu bu nedenle uzun zamandır fiili olarak büyükşehir belediye başkanı Uğur omuzlamak zorunda kalıyor. Onun için de en başta partisi içinde kişiler tarafından hedef haline geliyor ya da getiriliyor. Bu haksızlık ve insafsızlıktır! Bir anlamda parti kurucusu ve cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  sürekli kamuoyunda dile getirilen yalnızlığını Balıkesir nezdinde Uğur yaşamak zorunda bırakılıyor.


Ve bunun nedeni açık!

 

ERDOĞAN’IN YAŞADIKLARINI BUGÜN UĞUR YAŞIYOR!


Erdoğan’ın bulunduğu görevden inmesi ya da devrilmesini, devlet yönetiminden ve siyasal yaşamdan tasfiyesini dört gözle bekleyenler ve bunun için hemen her yolu deneyenler aynı şekilde Balıkesir nezdinde de egemenliklerini ilan edebilmek için Uğur’u bir şekilde  indirmeyi kendilerine hedef olarak  koyuyorlar. Mart 2014 yerel seçimlerinden bugüne bunu hiç gizlemediler de…


O nedenle Uğur’un FETÖ ile hesaplaşmayı Balıkesir nezdinde Mart 2014 yerel seçimlerine bağlaması  egosunu şişirmek için değil, basit ve anlaşılır politik bir gerçeğin  dile getirilmesidir. Ki, 15 Temmuz sonrası Uğur ile ilgili yaşanan algı operasyonlarının temel nedeni olarak, bunu da bir çok kez yazarak, dile getirdim. Bu siyasal ve sosyal gerçekleri görebilmek için dahi olmaya da gerek yok!

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 555