SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BAYRAMLAŞMADA NELER YAŞANDI!?

BAYRAMLAŞMADA NELER YAŞANDI!?


Ramazan Bayramı kapsamında Balıkesir AK parti İl teşkilatında gerçekleştirilen bayramlaşma töreninde yaşananlar ve yaşananların gazetemizde manşetten verilmiş olması kamuoyunda ve parti camiasında farklı tartışmalara  ve yorumlara neden oldu.


Kuşkusuz, bayramlaşma töreninde yaşanmış olayların  büyükşehir basın ve yayın organları içerisinde ‘muhalif’ olarak bilinen ve öyle değerlendirilen basın-yayın organları yerine AK Partili olarak değerlendirilen Sembol Yayıncılık bünyesinde yayınlanan EKSPRES gazetesinde yayınlanmış olması  kafaları karıştırdı ve bayramlaşmada parti içi hesaplaşmanın dışa vurumunda  gazetenin de büyükşehir belediye başkanı Uğur lehine taraf olduğu kanaati oluştu.


Konu ne idi, önce olayın anlaşılması gerekiyor: Bayramlaşma töreninini  İl Başkanı Hasan Demiraslan’ın 50 m2’lik  dar bir alan içinde sıkışık bir ortamda gerçekleştirirken  aynı zamanda  parti içinde belli isimlere endeksli amigolarla  abartılı bir şhovun sahnelenmek istenmesi  başta büyükşehir başkanı Uğur olmak üzere Karesi belediye başkanı Yücel yılmaz ‘ın tepkilerine neden olmuş!


AÇ EGOLARI DOYURABİLMEK MÜMKÜN MÜ?


Peki, belli isimlere angaje partililerle sahnelenen abartılı şhov ile ne amaçlanmış ve ne yapılmış?


Milletvekilleri Sema Kırcı, Ali Aydınlıoğlu, İl Başkanı Hasan Demiraslan ve Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu konuşurken yoğun alkış ve ıslıklarla bayramlaşma törenini adeta tribüne çevirirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ile Milletvekilleri Kasım Bostan ve Mahmut Poyrazlı mikrofonu eline aldığında ise cılız bir alkışla yetinmişler…


Bu yaşananların 1.perdesi..


Olayın 2.perdesi il başkanı Demiraslan’ın makamında yaşanıyor. Karesi belediye başkanı Yılmaz, Kafaoğlu’na bayramlaşmada söz verilerken, kendisine verilmemesine tepki gösterirken, il başkanı Demiraslan, Kafaoğlu eski il başkanı olduğu için söz verildiğini belirtiyor.


Ne alaka..!?


Bu konuşmalara ve başkan Yücel’in haklı sitemlerine milletvekili Sema Kırcı müdahil olarak Yılmaz’a, ‘sen ne sıfatla konuşacaksın?’ diye sorarak, ortamı alevlendiriyor.


SEMA  KIRCI’YA  NELER  OLDU..?


Evet, milletvekili Kırcı için sıfatların, makam ve mevkilerin çok ama çok önemli olduğunu bir kez daha öğrenmiş oluyoruz. Vekil adaylığı döneminde Kırcı’nın böylesi sıfat, makam ve mevki  hasletleri, arayışları yoktu. Gerçekten de konuşmaları ve davranışlarıyla  mütevazi bir insandı. Milletvekili seçilmesi sonrası  ise Sema Kırcı nezdinde ikinci bir kimlik ve kişiliğin öne çıktığına dikkat çekiliyor.


İçten hesaplı, kindar, parti içinde ve çevresinde şahsına biat edecek isimleri tercih eden; şahsına biat etmeyen ve şahsı için tehdit unsuru içeren parti ve bürokrasi içerisinde kişileri etkisizleştiren ya da tasfiye eden; Ankara ve Balıkesir nezdinde birileri tarafından şekillendirilmiş garip siyasi ve bürokratik  ilişkiler yumağının  bir parçası olduğu  itham ve iddiaları ile karşı  karşıya…


O nedenle, milletvekili Kırcı’nın başkan Yılmaz’ ile polemiğine müdahil olan büyükşehir belediye başkanı Uğur’un  Kırcı’ya Balıkesir ve Bandırma’dan bi haber olduğunu, şehrin dinamikleriyle ilgili hiçbir bilgi ve ilgisinin olmadığını dolayısı ile Yücel Yılmaz’a bu şekilde yaklaşamayacağını ifade etmiş olması manidar karşılanmamalı..


BEN, ŞAHSEN KIRCI’NIN  HALİNE  ÜZÜLÜYORUM..!


Çünkü, Uğur’un Kırcı ile ilgili söyledikleri  bölgede ve Bandırma’da yaşanan gerçekleri ifade ediyor. Kırcı’nın seçildiği günden bugüne Balıkesir ve Bandırma’dan bi haber olduğu, büyükşehir ve Bandırma’nın dinamikleriyle ilgili hiçbir bilgisi ve ilgisinin bulunmadığını Güney Marmara’da ve Bandırma’da partililer ve kamuoyu nezdinde bilmeyen yok..!


Daha da olumsuzu Haziran  2015 milletvekilliği genel seçimlerinde Cemal Öztaylan’ın milletvekili listesinde yer almaması sonrası bunu kendisi açısından siyasi bir başarı olarak etrafına ve partililere lanse edip, ‘sıra Uğur’da’ diyerek (Bandırma ilçe teşkilatında asılı Öztaylan fotoğrafını indirin diye talimat vererek, duvardan  indirtmesi, Öztaylan’a yakın duran partililerin fişlenmesi  ve tasfiyesi de bu yöndeki itham ve iddiaları alevlendirdi) o günden bugüne Uğur’a yönelik dolaylı dolaysız tüm yıpratıcı ve karalayıcı kampanyaların içerisinde yer aldığına dikkat çekilen Kırcı, Uğur’un FETÖ’cü çete ile ilişkilendirilmesine yönelik özellikle sosyal medya üzerinden yürütülen  algı operasyonlarında da dikkat çeken isimlerden biri idi.


Kırcı’nın Ankara, Balıkesir, Güney Marmara ve Bandırma merkezli çalışmaları siyasi açıdan ağdalı bir konudur. Bu nedenle bu konu Bandırma ya da Balıkesir parti teşkilatlarını ilgilendiren bir konu olmaktan öte parti genel merkezini ve genel başkan Erdoğan’ı ilgilendiren hassas bir konu olduğunu düşünüyorum. Kırcı’nın vekilliği ile birlikte faaliyetlerinin anlaşılmasında Balıkesir, Güney Marmara ve Bandırma’daki partililerden ancak  izlenimleri  konusunda bilgi edinilebilir.


POYRAZLI VE BOSTAN’IN SORUMLU SİYASET ANLAYIŞI..!


Evet, bayramlaşmada yaşanan tartışmalar ve polemikler Balıkesir AK Parti içerisinde uzun bir süredir yaşanmakta olan sorun ve sıkıntıların kişiler nezdinde dışa vurumunu da içeriyor. Örneğin, milletvekilleri Mahmut Poyrazlı ve Kasım Bostan’ın beyanları tam da bu nokta da çok önemli ve şöyle diyorlar: “Siyaset başka yere çekiliyor. Edip Uğur karşıtlığı üzerinden siyaset yapılmaz. Edip Uğur bu şehrin abisi ve partinin kurucu il başkanıdır”


Poyrazlı; “Ben kuruluşundan beri partinin içindeyim. İl başkanlığı yaptım. Böyle teşkilatçılık olmaz, yanlış yoldasınız” dedi. Teşkilatın yaklaşımını yanlış bulduğunu söyleyen Bostan ise “Cumhurbaşkanı ile 4 vekil olarak çekildiğimiz fotoğraftan Mahmut Poyrazlı ve beni keserek basına servis ediyorsunuz. Böyle iş olur mu?”


Uğur’un tartışmaları sesi çıkmadan izleyen Kafaoğlu’na dönerek, “Aleyhimde haber yapan basının finansörü sensin. Bunları kimin talimatı ile yaptığını, nerelere adam gönderdiğini çok iyi biliyorum… Senin çevirdiğin her dolaptan benim haberim var. Aklını başına topla…”


KUSUN  RAHATLARSINIZ..!


Mide bulantısı ve kusmak, içindekini dışa vurmak kötü bir şey değildir. Tam tersi, mide bulantısı ve kusmak, asıl hastalığın belirlenmesi ve  tedavi edilmesinin de vesilesi kabul edilir.


Ben, 2015 Haziran milletvekilliği genel seçimleri öncesi Balıkesir AK parti teşkilatlarında başlamış rahatsızlıkların  o günden bugünlere milletvekilleri, belediye başkanları ve parti teşkilatları nezdinde yarattığı sonuçların, sorun ve sıkıntıların bir yerde ve bir şekilde mide bulantısı ve kusmaya neden olacağını biliyor, bekliyordum. Bayramlaşma törenleri buna vesile oldu. Kimse merak etmesin hayırlı günden şer çıkmaz..! Keza, bizler şerden hayır çıkartmasını da bilen insanlarız..


İşin özü, Uğur’un da konuşmasında dikkat çektiği gibi, siyaset ve sosyal yaşamda net olabilmek sorunudur. Siyasi açıdan net olmayı şakşakçılıkla birbirini karıştıranlar zaman içerisinde masumane bir davranış olarak gözüken goy goyculuğun siyasi yaşamda nasıl fitne ve fesadın, gıybetin kapılarını sonuna kadar açtığına hayretle tanıklık ederler.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 361