SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BALIKESİR VE ADALAR GERÇEĞİ..!

BALIKESİR VE ADALAR GERÇEĞİ..!


Balıkesir büyükşehir ve adalar konusunu daha önce de kamuoyunun gündemine taşıyarak, Cumhuriyet tarihi boyunca devlet ve siyasi iktidarlar yanı sıra  Balıkesir nezdinde de yerel yöneticilerin, milletvekillerinin, siyasi temsilcilerin ve sivil toplum örgütlerinin ada gerçeğine yabancı durduklarına dikkat çekmiştim.


Evet, T.C. Devletinin 94 yıllık tarihi boyunca somut ve kapsamlı, nitelikli bir adalar politikası olmamış! Tabiri caiz ise, Lozan’da T.C.Devleti’nin egemenlik sınırları içerisinde kalmış harita üzerinde  bize bakmış, onlarca yıldır biz de adalara bakmışız.


Yani karşılıklı bakışmışız!


Şaka falan değil, T.C. devletinin karasularında  500`den fazla ada, adacık ve kayalık bulunmakta..!


Yunanistan yarımadası ile Anadolu yarımadası arasında bulunan ve toplam alanı 23.000 kilometrekare kadar olan Ege Adaları olarak isimlendirilen alan da ise, 3000`e yakın ada ve adacık var!


TÜRKİYE’NİN TOPLAM 500 ADASI VE ADACIĞI VAR!


Cumhuriyet dönemi adalar ve adacıklarımız konusunda yaşananlara baktığımızda  oturup masa üstünde ve entrikalarla yitirdiğimiz, Yunanlılara terk ettiğimiz adalar ve adacıklarla ilgili ağlanmaların ve dövünmelerin  hiçbir anlamı ve hükmü olmadığı görülür.


Bugün egemenliğimiz altındaki adalar ve adacıklar ile  yitirdiklerimizi hesaba kattığınız da, hepsini bir araya getirin ve ekonomik açıdan değerlendirdiğinizi bir düşünün, elde edilecek gelirle Türkiye’nin şaha kalktığını ve bugün yaşadığımız bir çok sorunu kolaylıkla aştığını görürsünüz.


Evet, Balıkesir büyük şehirin   hem Marmara hem de Ege’de kıyısı var. Balıkesir büyükşehirin her iki denizde de adaları ve adacıkları bulunuyor. Toplam ada ve adacık sayımız 32..!


Sadece Ege’de Ayvalık’ın 22 ada ve adacığı bulunurken Marmara denizinde başta Marmara adası olmak üzere toplam 9 ada ve adacığımız var!


BALIKESİR’İN TOPLAM 32 ADASI VE ADACIĞI VAR!


Evet, her hafta Perşembe günleri Balıkesir TV 100’de yayınlanan ‘Basın Ekspres’ haber programının bu haftaki konuğu Marmara Adalar belediye başkanı Süleyman Aksoy ‘du. 2010 yılından bugüne önce Saraylar belediye başkanlığı görevini ifa etmiş olan sevgili Aksoy, 2014 yerel seçimlerinde Balıkesir’in büyükşehir kapsamına girmesi nedeniyle Marmara Adalar Belediye Başkanı seçilerek görevine devam ediyor.


Balıkesir büyükşehir  ada ve adacıkları gerçeğini büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur ve Marmara Adalar belediye başkanı Süleyman Aksoy’un seçildikleri günden bugüne sergiledikleri  uyumlu ve ortak çalışmayla gördü, yaşadı.


Bu yorumlarımızı abartılı, eksik ve yanlış  bulanlar öncelikle önlerine bir Türkiye atlası alarak karasularımızda yer alan ada ve adacıklarımızın yerini görerek, sonrasında da adalarımızı ziyaret edip, adalılarla  söyleşerek yorumlayıp, takdir edebilirler.


BÜYÜKŞEHİR, ADALARIN MAKUS TALİHİNİ DEĞİŞTİRİYOR!


Aksoy’un da ifade ettiği gibi, adalarımız Cumhuriyet tarihi boyunca mahrumiyet bölgesi olarak onlarca yıldır mağduriyet içinde yaşıyorlar. Coğrafi olarak ülkemizin birer cennet köşesi olan adalarımızda bugüne kadar  en doğal ihtiyaçların karşılanması anlamında bile  anlamsız  bir mahrumiyet ve bunun sonucu mağduriyet yaşanmış!


Büyükşehir yasası kapsamında üç ada belediyesinin birleşmesiyle Marmara Adalar belediyesi oluşturulmuş ve Avşa ile  Saraylar belde belediyeleri Marmara ilçe belediyesi ile bütünleşerek, bugün Marmara ilçesinin mahallesi konumunda yeni bir idari  ve yerel statü  içerisinde  varlığını sürdürüyor.


Baştan belirtelim ki, Marmara adalar belediyesinin en büyük sorunu   ana kara ile ulaşım sorunu. Öncelikle ulaşım sorununa eğilinmiş ve Adalarla İstanbul, Tekirdağ ve Kapıdağ nezdinde Narlı-Erdek üzerinden İDO’su, BUDO’su, Gestaş’ı,BADO’su, taşıyıcılar kooperatifi  ile  ulaşım ve taşımacılık sorunu büyük ölçüde aşılmış!


ADALAR ŞANTİYEYE DÖNMÜŞ!


Büyükşehir belediyesi ile Adalar belediyesi işbirliğiyle adaların tüm alt yapı ve üst yapı ile ilgili sorunları  BASKİ eliyle masaya yatırılmakla, projelendirmekle sınırlı kalınmamış. Adalar adeta BASKİ ve ilçe belediyesinin müşterek çalışması ile adeta bir şantiyeye çevrilmiş. Adaların alt yapı sorunları kapsamında kanalizasyon, su şebekeleri yapılanır ve yenilenirken, içme suyu ve kanalizasyon arıtma tesislerinin yapımı da   adadaki tüm yerleşim yerlerini kapsayacak şekilde bütüncül bir anlayışla ele alınmış.


Büyükşehir ve BASKİ eliyle bu çalışmalar yürütülürken adalar içi araç ve yaya trafiği de  gündeme alınarak  bitirilen alt yapı çalışmalarına paralel olarak yol genişletme, asfaltlama ve parke taş döşeme, aydınlatma çalışmaları da  başarıyla yürütülmüş. Özellikle olumsuz hava koşullarında birbirine ulaşmakta bile zorluk çeken ada sakinleri ve yerleşkeleri arasında  ulaşım sorununun çözümünde önemli adımlar atılmış.


UĞUR VE AKSOY, İMKANSIZI BAŞARMANIN HAZZINI YAŞIYORLAR!


Dedik ya, onlarca yıldır en insani doğal ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorluk yaşamış bir mahrumiyet bölgesi olan adalar da  bir belediye başkanı ve yerel yöneticiler için oturmak, haramdır! İçine kapanık, yılın iki-üç ayı yaz mevsimlerinde ekonomik ve sosyal bir hareketlilik yaşayan ve geri kalan ortalama sekiz ayı denize ve havaya bakarak geçiren Adaların makus talihini değiştirmeye adaysanız, işe  ve hizmet üretmeye talipliyseniz başınızı kaşıyacak zaman bile bulamazsınız.


İş ve hizmet üretmek, bir anlamda olanaksızı başarmak bir zihniyet, inanç, kararlılık  ve ekip sorunu! Adalar belediyesinin büyükşehir belediyesi ile uyum içerisinde başardığı ve gerçekleştirdiği her iş ve her hizmet adalar halkını da yüreklendirip, cesaretlendiriyor. 2016 yılı Ramazan tatilinde adalar yönetimi ektiğini biçme şansını yakaladı. Yaklaşık 200 bin insan adalara taşındı ve adalar, tüm konuklarının iyi bir tatil geçirebilmeleri için tüm insani ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmiş olmanın hazzını ve onurunu yaşadı.


Oysa ki, adaların toplam nüfusu, topu topu 8878 ve göç veriyor!


Aziz Han da, ben de Marmara Adalar belediye başkanı Süleyman Aksoy ile birlikte gerçekten lezzetli bir program gerçekleştirmenin, sunmanın zevkini yaşadık. Önümüzdeki bahar mevsimi ile birlikte yapımı gerçekleştirilmiş bir çok   projenin açılışı gerçekleşecek ve orada olup, adalılarla  aynı heyecanı birlikte yaşayacağız. Sizleri de bekleriz…


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 555